bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-03-2013, 10:17   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz?

Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz?


SICAK HAVALARDA BESLENME ÖNERİLERİ
Öncelikle bol su içmek yaz aylarının kaçınılmaz kuralıdır. Terleme ile vücut sıvı kaybederken minerallere olan ihtiyacı da atar. Yaz aylarında özellikle su kaybını dikkate alarak beslenmemizi ona göre düzenlememiz gerekir.

Sıcakların kendini iyice hissettirdiği şu günlerde terleme yolu ile kaybettiğimiz sıvı miktarı da artar. Vücut terleme ile vücut ısısını normale düşürmeye çalışır ama havaların çok ısındığı dönemlerde artan terlemeye rağmen vücut yeterli ısı kaybını sağlayamaz. Bu arada terle birlikte vücut sıvı kaybederken ayrıca vücut için gerekli mineralleri de kaybeder. Yazın beslenmedeki amaç sindirimi rahatlatmak olmalıdır. Çok yağlı yiyecekler Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? kızartmalar yerine hafif Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? su içeriği fazla meyve ve sebzeler yenilmelidir. Yaz sebzeleri oldukça düşük kalorili Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? sodyum Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? potasyum ve kalsiyum içerirler böylelikle terleme ile kaybettiğimiz mineralleri tekrar yerine koymak mümkün olur. Yaz meyveleride C vitamini yüklüdür ve antioksidan deposudur. Likopen ve betakaroten içerirler Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? böylelikle bizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korurlar. Bunlara ilave olarak yağ içermedikleri ve düşük kalorili oldukları içinde kilo vermemizi kolaylaştırırlar.


Öncelikle su tüketimini arttırmalı ve kaybettiğimiz sıvı ve mineralleri yerine koymalıyız. Kalorisi yüksek asitli içecekler yerine ayran Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? limonata Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? meyvesuları Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? meyve suları ile karıştırılmış maden suları içebilirsiniz. Kolalı içecekler susuzluğunuzu gidermediği gibi su atımını teşvik eder ve içerdikleri yüksek kaloriler kilo almamıza neden olur.

KAHVALTI

Güne taze meyve Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? yulaf Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? müsli gibi tahıl ürünleri ve yağsız bir yoğurt veya sütle başlayabilirsiniz.

ÖĞLE VE AKŞAM YEMEĞİ

Sebze ve meyve gibi hafif besinlere ağırlık vererek beslenmeli ve sindirimi zor olan kızartılmış Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? kalorisi yüksek Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? ağır besinlerden kaçınmalısınız. Yemek seçiminizi ağırlıklı olarak ızgara veya haşlanmış Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? balık Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? tavuk gibi proteinler ile yanında makarna Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? pilav yerine buharda Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? fırında Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? haşlanmış Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? çiğ Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? çeşitli sebzeler Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? yoğurtlu mezeler Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? zeytinyağlı sebze olarak ayarlamalısınız.

SALATALAR

Salatalarınıza hindi eti Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? ton balığı Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? haşlanmış yumurta Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? peynir veya haşlanmış fasulye gibi baklagil Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? ızgara kabak Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? mantar ilave ederek ana öğünlere dönüştürebilirsiniz ama ağır sosları kullanmayın.

SANDVİÇLER

Kepekli ekmekler ile hazırlanan azyağlı beyaz peynir Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? marul ve domates ile zenginleştirilmiş sandviçler Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? yanında içecek olarak ayran Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? naneli limonata ile lezzetli Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? ferahlatıcı öğünler oluşturabilirsiniz. Çavdar ekmeği üzerine koyup fırında hafifçe eriteceğiniz taze kaşar peyniri Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? domates Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? yanında roka gibi yeşilliklerle hazırladığınız sıcak sandviçler hem hafif hem doyurucu olur.

ARA ÖĞÜNLER

Ara öğünlerinizde havuç Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? salatalık Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? kırmızı biberleri çubuk haline getirip Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? limon veya yoğurtlu sosa batırarak tüketebilirsiniz. Ceviz Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? peynir ve üzümle hafif ama lezzetli bir öğün oluşturabilirsiniz.

YAZ AYLARI VE HİJYEN

Yaz ayları ve sıcaklarda tüketilen yiyeceklerde hijyene önem vermeniz gerekir. Sebze ve meyveleri tarım ilacı artıklarından kurtulmak için iyice yıkamalısınız. İnsanlar sıcaklarda Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? yiyecek zehirlenmeleri Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? ishaller yazın sıklıkla şikayet ederler. Sıcakta gıdalar özellikle et Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? tavuk gibi çok çabuk bozulur. Soğuk zincirle taşımaya özen gösteren yerlerden alışverişinizi yapmalı Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? dışarıda yiyeceklerinizi fazla bekletmeden dolaba kaldırmalısınız.

Yaz için öneriler

1.Pirinç veya patates ile havuç Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? soğan ve brokoli veya ekmek ile salata birlikte yenebilir.

2.Patates ile pilav veya ekmek ile pilav aynı öğünde yenmemelidir.

3.İncir Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? üzüm Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? muz gibi tatlı meyveler ile ekmek gibi nişastalı ürünlerin bir arada yenmesi Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? midede rahatsızlık oluşturur.

4.Peynir ve yoğurt gibi düşük değerli proteinler meyvelerle iyi kombine edilebilir.

5.Fasulye ile tahıl kombinasyonu da uygun bir diyet olabilir. (Kurufasulye pilav Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? bezelye pilav)

6.Etin içindeki yağ mide salgısının azalmasına sebep olur Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? etin yanında bol bol sebze yenmelidir.

7.Makarna ve tahıllar sebzelerle uyumludur.

8.Tahıllarla fındık Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? ceviz gibi yağlı tohumlar ile kurutulmuş ve tatlı meyveler birlikte yenebilir.

9.Ara sıra sindirimi dinlendirmek adına meyve kürü yapabilirsiniz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz?

Yazın Sıcaklarda Neler Yemelisiniz? - Yazın Sıcaklarda Neler Yemeliyiz? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yazın ne yemeliyiz, sicak havalarda ne yemeliyiz, sıcaklarda ne yemeliyiz, yaz sicaklar da neler yemeliyiz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dişlerimizi güçlendirmek için neler yemeliyiz ? Я Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 17-01-2012 05:54
Pankreası korumak için ne yemeliyiz neler yapmalıyız daywest Kanser 0 19-12-2010 11:43
Bağışıklık sistemine güçlendirmek için neler yemeliyiz daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 19-12-2010 11:21
Cildi sürekli kuruyanlar yazın neler yapmalı mormavi Güzellik Önerileri 0 08-06-2009 06:19
Kirpikleriniz sıcaklarda akmasın Bkmlyz Göz Makyajı 1 19-05-2009 09:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats