bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18-03-2013, 08:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır

Binaların Yapımında Hangi Malzemeler KullanılırKum Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır çimento Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır demir Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır beton Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır yapımda kullanmak için makinalar kepçe Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır çimento döküm makinası Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır beton aktarma makinası Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır harç makinası Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır yük taşıyıcı çıkrık vb. akılma gelenler bunlae


Eski yapılarda kullanılan malzemelere bakıldığında Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır her zaman dayanıklılığın ön planda olduğu anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda hem sağlam hem de soğuk geçirmez özellikleri dolayısıyla ilkin kullanılan ağaç yaprakları Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır dalları ve hayvan derileri Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır zamanla yerini kereste Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır taş ve pişirilmiş kile bırakmaktadır. Daha sonra briket Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır tuğla Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır beton gibi sentetik malzemelerin yanı sıra çelik Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır kireçten yapılmış sıva harcı kullanılmıştır.

Briket

“Mimari iki tuğlayı dikkatlice yerleştirmekle başlamıştır” MILES VAN DER ROHE (1886-1969)

Briket insanoğlunun Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ilk kullandığı yapı malzemesidir. Bu bağlamda yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan briketin ilk kez Babil’de kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Ateş yakmak için bölgede yeterince kereste bulunmadığından Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Tigris ve Euphra-tes (Dicle ve Fırat) nehirlerinden çıkarttıkları kili şekillendirip Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır bölgede çok etkili olan güneşte kurutup briket ürettikleri ortaya çıkmıştır.

İlk fırında kurutulmuş briket Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır günümüzden tam 5000 yıl önce Mezopotamya’da yine Babilliler tarafından kullanılmıştır. Kereste ithal etmek çok pahalıya mal olduğu için Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ilkin güneşte kuruttukları briketleri Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır daha sonra kilden yaptıkları fırınlar içinde kurutmuşlar ve bunları yapı malzemesinin yanı sıra kaldırım yapmakta da kullanmışlardır. Bu doğrultuda briketten yapılmış birçok örneğin arasında Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır tapınak ve piramide benzeyip basamaklı tapınak anlamına gelen ziguratlar inşa edilmiştir.

Babil Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır M.Ö. ilk bin yılın başından ikinci bin yılın başına kadar güney Mezopotamya’nın başkenti olmasının yanı sıra M.Ö. yedinci yüzyılda hüküm süren Chaldean imparatorluğunun da başkenti konumunda olmuştur. Bu nedenle üzerinde çok verim¬li topraklar olması nedeniyle uzun yıllar medeniyetlerin beşiği olmuştur. Babil Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır M.Ö. 331 yılında Büyük İskender tarafından fethedilmiştir.

Beton

Modern binalarda çimentonun suyla karıştırılıp kalıba dökülmesiyle oluşturulan beton yapı malzemesini Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır eski dönemlerde çimento yerine deniz kumunu suyla karıştırıp Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır içine pekişmesi için çakıl taşlan ilave ederek kuvvetlendirmişler Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sıva malzeme¬si olarak ise kireci suyla karıştırmışlardır. Sonuçta ortaya bir tür beton çıkmıştır.

İlk alçı ve kireç taşı M.Ö. 2500 yılında Mısırlılar tarafından Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır piramitleri yaparken kullanılmış olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır daha sonra bundan esinlenerek taş blokları birbirine yapıştırmak aralarındaki boşlukları kapatıp bir seviyeye getirmek için baş yapı malzemesi haline gelmiştir. Nil deltasından elde ettikleri oldukça fazla miktardaki alçı taşını Giza platosu üzerine yayarak içine kireç taşı da katan Mısırlılar Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır bunları piramitlerin inşasında kullanmışlardır. Bölgedeki kereste kıtlığından dolayı ateşte pişirilmiş briket yerine Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır kireç ve alçı taşını kıvama getirmek için yeterli olan güneş ısısı işlerini kolaylaştırmış Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır böylece binaların yapımında ideal malzeme haline gelmiştir. Ayrıca alçı çok hafif bir madde olduğu için Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır kurumaya bırakılan alçıdan yapılmış blokların sadece yüzde 50 oranında bir güç sarf ederek yeni yapılanlarla yer değiştirilmesini kolaylıkla mümkün olmaktaydı.

İlk çimentosuz beton Romalılar tarafından yapılmış olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır kireç Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır volkanik krater taşı ve çakıl taşının karışımıyla elde edilmiştir. Romalı mimar Vitrivius’un M.Ö. 20 yılındaki kayıtlarına göre Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Romalıların elde ettikleri bu beton türü çok dayanıklı bir malzemedir Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır daha sonra özellikle rutubet tutmaması nedeniyle modern zamanların en tercih edilen yapı tekniği haline gelmiştir. Bu teknik yapının zamanla zayıflamasına neden olan fazla suyu önleyici özellik taşımaktadır. Romalılar bu teknikle Roma’daki 2000 yıllık ünlü Pantheon katedralini yapmışlardır.

İlk kum Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır kireç ve çimento ile yapılmış beton bina 1779 yılında Amerikalı Bry Higgins tarafından denenmiş olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır bilindiği üzere en sağlam yapı tekniğidir ve özellikle binaların iç duvarlarının inşası ve dekorasyonunda kullanılmaktadır. Ancak Higgins’ten önce birçok medeniyet tarafından genellikle duvarlarını dekore etmek üzere kullanılmış olduğu Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sonradan ortaya çıkmıştır.

Betonarme

ilkin 1823-1906 yılları arasında yaşamış Parisli bahçıvan Joseph Monier tarafından 1849 yılında keşfedilen betonarme bina Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır çelikten yapılmış rotlar üzerine ıslak çimento dökülerek oluşturulan sert ve oldukça dayanıklı zeminin üzerine kat çıkılarak inşa edilmiştir. Rotları iyice birbirine sıkıştıran çimento Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır böylece üzerine çıkılan katlarının Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır herhangi bir sarsıntıya ya da yüksek gerilime karşı daha dayanıklı ve kalıcı olmasını sağlamıştır. Monier bu icadıyla 1867 yılında Paris’te düzenlenen bir tanıtımda ödüle layık görülmüştür.

İlk beton cadde 1891 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Ohio eyaletinde Bellefontaine’de yapılmış olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır bugün hâlâ kullanılmaktadır.

İlk beton baraj Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır 1936 yılında iki adet olarak Amerika’da yapılmış olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır itki Nevada Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Arizona sınırındaki Colorado nehri üzerinde inşa edilen Hoover Barajı Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ikincisi ise Washington eya¬letindeki Columbiya nehri üzerinde inşa edilen Grand Coule Barajıdır.

Asbest

Yanmaz bez olarak da bilinen Magnezyum silikat içerikli asbest Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır 2000 yıldan fazla zamandır binaların çatılarında yalıtım malzemesi olarak kullanılan bir maddedir. Ancak eski Mısırlılar onu mumyalama bezi olarak kullanırlarken Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır eski Yunanlılar gaz lambası fitili olarak kullanmışlar Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır eski Romalıların ise genellikle ondan ürettikleri yemek peçetelerini Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır yemek bittiğinde temiz-lenmeleri için ateşin içine attıkları ortaya çıkmıştır. Ancak M.S. 23-79 yılları arasında yaşamış olan Romalı tarihçi Büyük Pliny Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Romalıların asbest işinde çalıştırdığı kölelerin çoğunun ciğerlerinden hastalandıklarını yazmıştır.

İlk asbest 1800 yılmda çatı yalıtım malzemesi olarak kul¬lanıldığında devrim yaratmıştır. Ancak özellikle 1917 ve 1918 yıllarında çok sayıda asbest işçisinin genç yaşta ölümüne neden olmuş ve ilkin 1924 yılında onların akciğer kanseri olduğu anlaşılmıştır.

Cam

Aslında yapı malzemesi olmayıp Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır genellikle dekorasyon için kullanılır. Bir tür kristal kesme taş olan obsidyenin ilkin taş devri insanı tarafından kullanıldığına bakılacak olursa Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır cam ilk kez onlar tarafından kullanılmıştır. Ancak M.S. 23-79 yılları arasında yaşamış Büyük Pliny’e göre Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır M.Ö. 669-626 yılları arasında hüküm sürmüş Asur kralı Ashurbanipal’in yaptırmış olduğu kütüphanede bulunan taş baskılar Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır cam üretilmesi konusunda ilk talimatın M.Ö. 5000 yılında verilmiş olduğunu ve ilk kez Suriye’de üretildiğini göstermektedir Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır onu ilk keşfedenler ise Finikeli tüccarlardır.

İlk pencere camı Romalılar tarafından kullanılmıştır. Ancak sadece belli başlı binalarda kullanılmak üzere az sayıda ürettikleri camın kalitesine bakıldığında Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır yeterince dayanıklı olmayıp Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır aynı zamanda optik özellikler de taşımadığı için Romalıların kaliteli cam üretme konusunda yüzeysel bir başarı gösterdikleri söylenebilir Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ama bu kalitesiz üretime rağmen Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sadece zenginle¬re ait villalar ve kamu binalarında kullandıkları pencere camları Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır yapının içini aydınlatma konusunda amacına ulaşmıştır. M.S 240-320 yılları arasında yaşamış Romalı yazar Lactantius Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ilk kaliteli anlamda dayanıklı camın kilise pencerelerinde kullanıldığından söz ederken Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır renkli camların ilkin M.Ö. 2600 yılları civarında kullanıldığını ve ilkin yeşil renkte olanlarının Babil’de Eshunna’da görüldüğünü ileri sürmektedir. Yekpare pencere camları ise Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ilkin on birinci yüzyılda Almanya’da üretilmiş olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır bunların yanlarına küçük kanatlar ilave edilerek günümüzde kullanılan pencere camları ortaya çıkmıştır. Takip eden yüzyıllar boyu giderek bu yönde geliştirilip lüks bir aksesuvar haline dönüştürülen cam Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır on üçüncü yüzyılın sonuna dek Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sadece saray ve kiliselerin pencerelerinde kullanılmıştır.

İlk dört kanatlı pencere camları 1905 yılında Belçika’da üretilmiştir. Bu doğrultuda kırık cam parçalarını geniş kazanlarda eriterek kalıba dökmüşler Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır iyice donduktan sonra eşit ölçülerde kesmişlerdir Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ancak üzerlerini tek tek parlatarak pürüzsüz bir yüzey elde etmeye çalışmışlar Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır 1914 yılında ise bunların ilk kez seri üretimini gerçekleştirmişlerdir.

İlk pürüzsüz yüzeye sahip cam Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır 1959 yılında Lancashire’ta Pilkington’lu St Helen Kardeşler tarafından üretilmiştir. Bunun için onları birkaç kez eritip dondurarak sonunda pürüzsüz bir yüzey elde etmişlerdir. Ancak sert ve serin bir malzeme olduğu anlaşılan camın Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır koruyucu özellik taşımasının yanı sıra Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır yeterince dayanıklı olmadığının keşfedilmesi üzerine Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır bunları en kalından en inceye doğru farklı kalınlıklarda üretmişler ve daha ziyade soğuğun.girmesini önlemek amacıyla yapıların üst kısımlarındaki’pencerelerde kalın olanlarını tercih etmişlerdir. Bunun en tipik örneğini eski binaların üst katlarında görmek mümkün¬dür. Cam kalınlığı yukarıdan aşağıya doğru Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır tedricî olarak azal¬maktadır. Ancak bilindiği üzere Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sonraki yıllarda kırılmaz ve her türlü dış etkiye karşı dayanıklı camlar üretilmiştir.

TAŞ BİNALAR

İlk taş binalar Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır çatıları hayvan derisi Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır postu ve ağaç dallarıyla örtülmüş olan barınakların yan duvarlarını oluşturmak için düzgün kesilmemiş gayri muntazam taşların üst üste dizilmesiyle oluşturulmuştur. Arkeologlara göre ilk dayanıklı taş yapılar ise Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır M.Ö. 4000 yılları civarında güney İtalya’nın Calabria bölgesinde görülmüş Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sonra giderek tüm Avrupa’ya yayılmıştır.

Taş yapılar

İlk taş yapılar M.Ö. 3100 yılında yan yana sıralanmış üçlü ya da dörtlü taş yığınları alarak görülmektedir. Üst üste dizilmiş taşlardan yapılmış bu yığınlar şekilsiz sütunlardan oluşmakta ve aralan kalın kütüklerle desteklenmektedir. İlkin M.Ö. 2500 yılında Güney Gal bölgesi Pembroke’ta Prescelli Dağları eteklerindeki Avon nehri civarında yaklaşık 250 kilometrelik bir alanda görülen bu taş yapılar Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır M.Ö. 2300 yılına kadar oldukça yaygınlaşmış ve bu tarihten itibaren onlara kum taşlarından yapılmış ilaveler söz konusu olmuştur. Bu doğrultuda Giant Sarsen tipi olarak kabul edilen ve Malborough Dovvns’tan itibaren yaklaşık 20 kilometrelik bir alanda taş yapıların özellikle yukarı kısımlarında pencere olarak kullanılmak üzere açılmış deliklerin bulunduğu ve kenarlarının kumtaşlarından örüldüğü görülmektedir.

Piramitler

Taşların ilk kez muntazam olarak kesilmesi eski Mısırlılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda dünyadaki en önemli eserlerden biri olarak bilinen piramitleri yapmışlar Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ancak bun-lan sıradan halkın ikâmet etmesi için değil Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır yalnızca içinde mezarları da bulunan ülke yö.neticileri firavunların sarayı ve mezarı olarak kullanılmak amacıyla inşa etmişlerdir.

İlk Mısır piramidi M.Ö. 2630 yılında Sakra’da inşa edilmiş olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır M.Ö. 2687-2668 yılları arasında hüküm sürmüş ilk firavun Zoser için yapılmıştır. Basamaklı olarak da bilinen piramidin bu adı almasının nedeni Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır duvarlarında zeminden en tepeye kadar devam eden basamakların bulunmasıdır. Bu doğrultuda M.Ö. 2667-2648 yılları arasında hüküm sürmüş eski Mısır’ın en tanınmış mimarlarından biri olduğu bilinen Imhotep Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sıradan biri olarak doğmuş olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır bu buluşu ve yeteneğinden dolayı önemli bir şahsiyet durumuna yükselmiştir. Ölümünden iki bin yıl sonra Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır M.Ö. 550 yılında Mısır Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Persliler tarafından fethedildiğinde Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Memphis’te şifa dağıtıcı ve sağlık tanrısı olarak anılmaya başlanmış olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sıradan halkın içinden çıkan tek tanrı konumunda halen Mısır halkı tarafından büyük saygı görmektedir.

BİNA TİPLERİ

Saraylar

İlk saray Roma’da imparatorların evi olarak kullandıkları ve genellikle soyluların yaşadığı Palatine tepesinde inşa edilmiştir. Bu doğrultuda ülke yöneticilerinin ve zenginlerin yaşadığı binaların diğerlerinden farklı olarak daha sağlam ve korumalı olarak inşa edilmesine karar verilerek sonraki yıllarda şatolar inşa edilmiştir.

İlk saray M.Ö. 1504-1450 yılları arasında hüküm sürmüş Mısır kralı IN’üncü Tutmosis için Teb şehrinde inşa edilmiştir. Eski Teb şehri Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır bugünkü adıyla Luxor olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Kahire’nin yaklaşık 400 mil uzağında yer almaktadır.

Şatolar

Genellikle ortaçağda savaşlar sırasında kale amaçlı garnizon olarak inşa edilmiş olan şatolar Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır oldukça muhkem taş duvarlarının arkasına gizlenip düşmanı gözetleyen askerleriyle krala bağlılığını kanıtlamış bölge lordları ile zengin toprak beylerinin ikamet ettiği birer stratejik güç sembolü olarak kullanılmıştır.

İlk şato duvarı M.Ö. 1600 yılında eski Babil şehrini koruma altına almak amacıyla inşa edilmiştir.

M.S. Dokuzuncu yüzyıldan itibaren şatoların sayısı fazlalaşmaya başlayarak tüm Avrupa boyunca yayılmıştır.

Tüneller

İlk tünel bugünkü Türkiye sınırları içinde yer alıp Irak ile Suriye topraklarını sulayarak Dicle nehriyle kesiştikten sonra İran Körfezine boşalan Fırat nehri altında M.Ö. 2180 yılında inşa edilmiştir. Tüneli inşa etmek için nehrin yatağını diğer tarafa yöneltip suyun akışını o noktada kesmişler ve altına briketten bir tünel inşa etmişler Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sonra tekrar suyu normal akış yönüne çevirmişlerdir.

Nehrin altından geçen ikinci tünel 1769-1849 yılları arasında yaşamış Sîr Marc Brunel’in 1825-1843 yılları arasında Londra’da Thames nehri altında inşa ettiği Rotherhithe’le VVapping’i bağlayan tüneldir. Tünel bugün halen kullanılmakta olan Londra metrosunun bir bölümünü içermektedir. Tünelin yaratıcısı Marc Brunel Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır aslen bir Fransız olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır 1806-59 yılları arasında hüküm sürmüş isambard Brunel kralının babasıdır.

İlk su taşıma tüneli Ege denizinin bugünkü Türkiye sınırları içinde kalan adalarından Samos açıklarında 1825 ile 1843 yılları arasında Mağara’dan mühendis Eupalinos tarafından inşa edilmiştir. Kastro dağlarının ortasından geçen tünel bin yıldan fazla süre kullanılmıştır. En şaşırtıcı olan şey ise Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır toplam bir kilometre uzunlukta olan tünelin her iki ucunun da yarımşar kilometrelik eşit uzunlukta olması Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sadece 60 santimetrelik bir hatanın söz konusu olmasıdır. Yatak ve düzey açıları ölçmeye yarayan düzleme aleti ve diğer yardımcı ekipmanların henüz keşfedilmemiş olduğu yıllarda sadece teorik olarak geometri ve açı bilgisiyle bunun gerçekleştirilmiş olması hayret vericidir Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır kubbeli binaların yükseklik ölçümü de aynı yöntemle gerçekleştirilmiştir.

İlk kara tüneli Fransa’daki Malpas tüneli olup 1 681 yılında inşa edilmiştir. Malpas tüneli aynı zamanda barut kullanılarak oyulan ilk tüneldir.

Amerika’daki ilk tünel 213 metre uzunluğunda olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Lübnan ve Pensilvanya işbirliğiyle inşa edilen tünel iki yılda tamamlanmış olup 1827 Haziranında hizmete açılmıştır.

İlk deniz tünelinin kazısı 1991 yılında bitirilmiştir. Bir terminalden diğerine 58 kilometre olan tünelin 37 kilometrelik bölümü suyun altından geçmektedir. 1990 yılında inşaatına başlanan ve Britanya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Manş Denizini bir uçtan diğer uca geçen tünel 1994 yılı Mayısında ilkin trafiğe açılmış olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır 8500 yıl öncesindeki son buzul çağının bitiminden bu yana ilk kez gerçekleştirilmiş oldukça büyük bir projedir.

Barajlar

İlk büyük su barajı Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır M.Ö. 2900 yılında bugünkü Kahire yakınlarındaki Sadd El Kafara (Paganlar BarajO’dır.

İngiltere’deki ilk baraj Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Arlesford Barajı olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır 1189 yılında VVinchestor Başpiskoposu Geoffry de Lucy’nin isteği üzerine inşa edilmiştir. Bu talebin gerçek nedeni tam bilinmemekle birlikte Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır büyük bir olasılıkla Başpiskoposluk sarayına balık temin etmek olduğu tahmin edilmektedir. Barajın gerisinde suyun devir daimini sağlayan çok sayıda su çarkı mevcuttur.

İlk elektrik barajı Amerika Birleşik Devletlerinde Fox nehri üzerinde 1882 yılında inşa edilmiş ve nehrin üzerine konan iki çark sayesinde evlerin elektrik alması sağlanmıştır.

Köprüler

İlk köprüler Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ilk aşamada geniş ve düz yüzeyli taşların üç kademeli olarak nehirlerin üzerine konmasıyla elde edilmiş olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır daha sonra mevcut taşların araları doldurularak inşa edilmiş Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır böylece en basit yoldan bir uçtan diğer uca ulaşım sağlanmıştır.

İlk taş köprü tasarımı Latince claperius Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Anglo Sakson dilinde cleaca olan taşların üst üste yığılmasıyla elde edilmiş olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır M.Ö. ikinci bin yılda gerçekleştiği İm iştir. Aynı genişlikte taşların üst üste yığılmasıyla her iki uçta inşa edilen basamak¬ların birbiriyle bitiştirilmesiyle elde edilmiştir. İlkin Dartmoor ve Exmoor’da görülen bu köprülerin inşası oldukça zor olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır o devrin insanlarının köprü anlayışını yansıtan en çarpıcı örneklerdir.

İlk uzun köprü iki kilometre uzunluğunda olup M.Ö. 520465 yılları arasında Helenistik dönemde hüküm sürmüş Kral Xerxes tarafından gerçekleştirilmiştir. M.Ö. 481 yılında Çanakkale Boğazını geçmek için donanmasına ait 800 adet gemiyi birbirine bağlayarak bir köprü oluşturmuş Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ancak çıkan şiddetli fırtına yüzünden donanmasıyla oluşturduğu köprü tahrip olmuştur. Deniz sakinleşince ikinci kez deneyerek bu defa başarılı olmuş ve Yunanlılara saldırıya geçmiştir. Heredot’un kayıtlarına göre zekası sayesinde oluşturduğu bu köprü sayesinde 5.000.000 askeri boğazı geçmiştir.

Tlber nehri üzerindeki ilk köprü Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Roma’da M.Ö. 62 yılında Pons Fabricus tarafından inşa edilmiştir. Çeşitli taşlardan oluşturduğu kemer şeklindeki köprü Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır aslında Romalılardan önce Orta Doğuda görülmüş olmasına rağmen Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ağırlık kapasitesini orantısal olarak iki uca eşit olarak verme açısından ilk buluş Romalılara aittir. Nehrin üzerinde iki yönde eşit açıklık bırakarak inşa ettiği kemerli köprünün düzgün ölçümün yanı sıra Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır o güne dek inşa edilmiş olan taş köprülere nazaran daha az malzemeyle inşa edilmiş olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır daha az yer işgal etmesidir. Günümüze dek kalmış olan en önemli köprü M.Ö. 63-M.S 14 yılında hüküm sürmüş Augustus Ceasar zamanında Ponte di Augusto tarafından inşa edilmiş olanıdır.

Amerika Birleşik devletlerindeki ilk köprü 1697 yılında Philadelphia’da inşa edilmiş olup halen Route 13 olarak kulla¬nılmakta ve üzerinde modern trafik araçları işlemektedir.

İlk demir köprü Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır 1750-91 yılları arasında yaşamış Abraham Darby tarafından 1779 yılında Shropshire Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Coalbrookdale’deki Severn nehri üzerinde inşa edilmiştir. Köprü 1934 yılına dek kullanılmış ancak bu tarihten itibaren araçlara kapatılmıştır.

İlk beton köprü 1842-1921 yılları arasında yaşamış Fran-cois Coignet tarafından 1865 yılında Fransa’daki Vanne nehri üzerinde inşa edilmiştir.;

İlk çelik köprü 1874 yılında yapımı tamamlanan St Lou-is Köprüsü olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Misissippi nehri üzerinde inşa edilmiştir. Çok öze! bir çelikten yapılmış olan ilk köprüdür.

İlk asma köprü yaya ve taşıtları taşımak üzere Menai Strait ile Kuzey Gallere ait Anglesey adası arasında Thomas Telford (1757-1834) tarafından 1819 ile 1826 yıllan arasında inşa edilmiştir. Demirden yaptığı levhaları çelik halatlarla birbirine bağlayan mucit Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sonra da bunları iki uca diktiği demir kirişlere bağlayarak bir asma köprü oluşturmuştur. Köprünün uzunluğu 176 metre olup Anglesey adalarına bağlanan tek yol vazifesi görmektedir.

İlk çelik telden yapılmış asma köprü Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır 1786-1875 yılları arasında yaşamış mühendis Marc Sequin tarafından 1825 yılın¬da Fransa’da inşa edilmiş olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır buluşun sahibi uçan balonların mucidi olan Montgolfier kardeşlerden Joseph Montgolfier’nin yeğenidir. Sequin’in köprüsü Rhone nehri üzerinden Tournon’a bağlanmaktadır.

Amerika Birleşik Devletlerindeki ilk çelik telden yapılmış korkuluksuz asma köprü Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır 1 810-62 yılları arasında yaşamış olup Amerikalı Brunel olarak bilinen Charles Ellet Junior tarafından 1 849 yılında Ohio’da inşa edilmiştir. Ancak iki yanı korkuluksuz olan ve sadece 7 metre genişliğinde olan köprünün üzerinde at binme gibi oldukça tehlikeli halka açık gösteriler sergilemesin¬den sonra Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Niyagara Şelalesi üzerinde inşa edeceği ikinci köprü projesi engellenmiştir. Köprü 1854 yılında şiddetli bir fırtınada ciddi şekilde hasar görmüş Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ancak 1860 yılında tekrar açılmış ve Amerikan Sivil Savaşı sırasında önemli rol oynamıştır.

İlk köprü M.Ö. 1 750′li yılların başlarında oldukça geniş miktarlarda kaya meşesi de denilen meşe kütükleri taşımacılığı yapılan nehrin üzerindeki Vauxhall’de M.Ö. 1500 yılında inşa edilmiş olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır 1999 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkmı.ştır.

Thames nehri üzerinde Londra’da Romalılar tarafından yapılan ilk köprü Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır M.S. 50 yılında kale olarak inşa edilmiş olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır halen Londra Bankalar Bölgesi ya da Suare Mile olarak bilinen bölgede bulunmaktadır. Londra’da nehrin üzerindeki ilk briket köprü M.S. 1176 yı-lında Peter de Colechurch tarafından inşa edilmiş olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır daha sonra altına ilave edilen dükkan ve evlerle bir kompleks haline dönüştürülen inşaatı 1209 yılında tamamlanmıştır. Köprü yaklaşık 600 yıldan fazla ayakta kalmış ve Londra şehri ile Southvvark’ı birbirine bağlayan bugünkü Londra Köprüsünün yerinde inşa edilmiştir.

Duvarlar

İlk şehir duvarları M.Ö. 8000 yılı civarında Jericho (Eriha) şehri inşa edilirken yapılmıştır. Eriha Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır deniz seviyesinden 250 metre yüksekliğinde duvarlarla çevrilmiş Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ancak hepsi yangın Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sel ve depremlerle yıkılmış Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır sonra yeniden inşa edilmiştir. M.Ö. 1400 yılında Musa peygamber kutsal kitapta yazdığı üzere İsrai[oğullarını vaat edilen topraklardaki Eriha şehrine götürmek üzere önüne katmış ve onun öncülüğünde uzun bir yolculuğa çıkmış¬lardır. Efsaneye göre elindeki flütü kuvvetle üflemiş ve şehrin duvarları yıkılmıştır.

Çin Şeddi Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır M.Ö. 221 yılında hüküm sürmüş Qin Hanedanı ile M.S. 1644 yılında hüküm sürmüş Min’g Hanedanı arasında bir tarihte inşa edilmiş olup yaklaşık 6000 kilometreden fazla uzunlukta dünyada insanoğlunun yaptığı en büyük sanat hari¬kasıdır.

Gökdelenler

İlk gökdelen on katlı bir ev sigorta şirketine ait olup 1 885 yılında Chicago’da vali VVİlliam Le Baron Jenney tarafından inşa edilmiştir. İlk çelik kirişin kullanıldığı yapı Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır böylece 1880′li yıllarda Amerika’da ilk kez gökdelen kelimesinin gündeme gelmesine neden olmuştur Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır bundan esinlenerek sonra yirmi katlıları yapı¬lan gökdelenlerin bilindiği üzere günümüzde kırk katlı olanlarına rastlanmaktadır. Bu derece yüksek ve çok katlı binaların apımının söz konusu olmasıyla aynı paralelde yapılarda büyük bir teknolojik gelişme yaşanmış ve 1813-98 yılları arasında yaşamış Sir Henry Bessemer’in eritilmiş madenden elde edip bu tarihten itibaren Amerika’daki inşaatların yanı sıra yolcuların yukarı katlara rahatça ve güvenle çekilmesi için yapılan asansör yapımında da kullanılan çelik halat gündeme gelmiştir.

İlk yolcu asansörü 1811-61 yılları arasında Elisha Otis tara¬fından icat edilmiş olup Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ilk kez New York’taki P. T. Barnum’un Kristal Sarayında kullanılmıştır. Yolcuları taşımak için yaptığı asansörün halatlarının ne kadar güçlü olduğu konusunda bir gösteri yapan mucit Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır aynı mekanik düzeneği 1857 yılında E. V. Haugvvout and Company adlı çok katlı bir alışveriş merkezine de inşa etmiştir. Otis’in bu icadı daha sonra VVerner von Sie¬mens tarafından asansörün altına bir elektrik motoru takılarak geliştirilmiş ve Siemens bu keşfinin ilk tanıtımını 1880 yılında Manheim Fuarında sergilemiştir. Aslında ilk yolcu taşıyan elektrikli asansörün Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır bu icattan yedi yıl önce Baltimore Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır Maryland’ta kullanıldığı Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ilk asansörün ise M.Ö. üçüncü yüzyılda hayvan gücü kullanılarak yolcuların halatlarla yukarı çekilerek oluş-turulduğu ve 1743 yılına kadar kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Fransa kralı XV’inci Louis’hîn kendisi Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır ailesi ve özel misafirleri için kullandığı “Uçan Sandalye” olarak adlandırılan asansör Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır kurulan bir makara düzeneği sayesinde sadece tek kişilik ola¬rak zeminden birinci kata kadar çalışmış ve sarayın dışına inşa edilmiştir. Kralın sarayın balkonundan bindiği asansör Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır damdaki bacanın içine giren bir kişi tarafından yukarı çekilmekte ya da aşağıya indirilmekteymîş.

Merdivenler

İlk merdivenlerin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte M.Ö. 1500 yılı civarında Konossos ve Phaistos’taki Cretan Sarayında inşa edildiği ileri sürülmekte ve bundan yaklaşık3000 yıl önce Çin’de Tai Shan yolu üzerinde granitten yapılmış 6000 basamak inşa edildiği bilinmektedir.

İlk yürüyen merdiven 1861-1947 yılları arasında yaşamış Jesse W. Reno tarafından 1891 yılında icat edilmiştir. Günü¬müzde modern asansör olarak kullanılan yürüyen merdivenlerin bu ilk örneği Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır insan gücüyle yürütülmekte olup tırabzanların arasından geçirilen bir kayışla 25 derecelik bir eğimle hareket ettirilmektedir. İlk kez Nevv York Coney Adasında görülen bu ilk yürüyen merdiven 1896 yılına dek kullanılmıştır.

İlk elektrikli yürüyen merdiven 1899 yılında Otis Company tarafından inşa edilmiş olup zamanla ilk buluşu olan asansörün yanı sıra yürüyen merdivende de bir dünya markası haline gelmiştir. İlk halkın kullandığı elektrikli yürüyen merdiven 1900 yılında Paris Fuarında sergilenmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 15-01-2014, 07:28   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ÇOK teşekkür ederim elif


 

Alt 19-01-2014, 08:40   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Thank you


 
Alt 19-02-2014, 07:01   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürler elinize sağlık


 
Alt 19-02-2014, 09:59   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Teşekkürler


 
Alt 20-02-2014, 10:53   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok uzun olmuş biraz daha kısa yapabilirdin ama güzel olmuş


 
Alt 20-02-2014, 10:56   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face7 seni seviyorum

çok uzun yazmışsın biraz daha kısa yazabilirdin ama çok güzel olmuş


 
Alt 22-02-2014, 09:10   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel yazmışsın cnm ama çok uzun olmuş afedersn ama okuyamadm uzun olduğu için yarısına kadar okudum :)


 
Alt 28-02-2014, 10:15   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Teşekkür


 
Alt 03-03-2014, 05:10   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel olmuş


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır

Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bina yapımında kullanılan malzemeler, bu binaların yapımında aynı malzemeler kullanılmış olabilir mi, ev yapımında kullanılan malzemeler, geçmişten günümüze binalardaki değişiklikler, binaların yapımında kullanılan malzemeler, bina yapımında neler kullanılır, bina yapımında kullanılan malzemeler nelerdir, ev yapımında kullanılan malzemeler nelerdir, inşaat malzemeleri nelerdir, ev yapımında hangi malzemeler kullanılır, bina yapımında kullanılan araç gereçler, binaların yapımında kullanılan araçlar nelerdir, çini yapımında kullanılan araçlar, bina yapımında yararlanılan araç gereç teknolojik ürün ve makineler nelerdir, binanın yapımında kullanılan malzemeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Evlerin yapımında hangi malzeme kullanılır elif Soru Cevap 2 19-02-2014 06:51
Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır elif Soru Cevap 0 13-02-2013 02:22
Binaların Daha Sağlam Oması İçin Hangi Çokgenler Kullanılır?‎ elif Soru Cevap 0 11-02-2013 03:53
evin yapımında hangi kurumlar vardır ? gaye Soru Cevap 1 21-03-2012 01:45
tavukgöğsü tatlısı yapımında ne kullanılır? gizem Soru Cevap 0 03-03-2012 11:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats