bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-03-2013, 09:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?


Gazbeton İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? literatürde "gazbeton" olarak bilinen İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? bünyesindeki milyonlarca gözenek nedeniyle ilave ısı yalıtım malzemesi kullanmaya gerek kalmadan yalıtım sağlayabilen İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? hafif İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? depreme ve yangına dayanıklı İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? dünyada yaygın olarak kullanılan kagir bir yapı malzemesidir.Yeryüzünün en değeli varlığı olan topraktan değil İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kuvarsit veya kum İle çimento İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kireç ve suyun karışımından elde edilmektedir. Gazbeton’un özellikleri ve sağladığı avantajlar:

1. Gazbeton yüksek ısı yalıtımı sağlar : Hacminin % 84'ü hava dolu gözeneklerden oluşan Gazbeton İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? beton İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? yatay delikli tuğla ve briketten daha hafif bir yapı malzemesi olduğu için ısı yalıtım özelliği de bu malzemelere göre daha iyidir. Gazbeton ile yapınız yazın serin İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kışın sıcak olur. 2. Gazbeton hafiftir : Kuru birim hacim ağırlığı maks. 400 kg/m3 olan Gazbeton Donatısız Yapı Malzemeleri İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? yapınızı hafifleterek deprem emniyetini artırır ve donatı tasarrufu sağlar.

3. Gazbeton sağlamdır : Gazbeton Yapı Malzeme ve elemanları İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? inşaat teknolojisinin gerektirdiği çeşitli mukavemet sınıflarında imal edilir. Gazbeton İle yapılan döşeme İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? duvar ve çatılar sağlamlık ve statik özellikleri İle kusursuzdur. 4. Gazbeton yanmaz : Gazbeton ürünleri İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? DIN 4102 ye göre A1 sınıfı "yanmaz" yapı malzemeleri grubundadır. 1.000 °C' ye kadar ateşe dayanıklı olan Gazbeton İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? yapılarda yangın emniyeti sağlar.

5. Gazbeton ses yalıtımı sağlar : Gazbeton İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? DIN 4109'a göre tek katmanlı duvarlar için sağlanması gerekli ses yalıtım direnci değerlerini sağlayan bir yapı malzemesidir. 6. Gazbeton kolay işlenir: Gazbeton ahşap gibi kolayca işlenebilen bir malzemedir. Matkap ile delinebilir İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? rendelenebilir İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? çivi çakılıp vidalanabilir İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? tesisat için kolaylıkla kanallar açılabilir. Malzeme firesini azaltarak İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? işçilik ve zaman tasarrufu sağlar.

7. Gazbeton milimetrik ölçülerdedir : Gazbeton İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? üretimi sırasında özel makinelerde milimetrik hassasiyetle boyutlandırılır. Düzgün yüzeyli olması nedeniyle sıva yükünü ve maliyetini azaltır. 8. Gazbeton sağlıklı mekanlar yaratır: Gazbeton'un bünyesindeki milyonlarca gözenek İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? yapının nefes almasını sağlayarak İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? rutubetlenmeyi önler İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? konfor düzeyini artırır.

9. Gazbeton çevre dostudur: Gazbeton kuvarsit İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? çimento İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kireç ve su gibi doğal hammaddelerden üretilir. Gazbeton nerelerde kullanılır İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? parçaları nelerdir? Düz Duvar Blokları her türlü betonarme İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? çelik İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? ahşap İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? prefabrike ve yığma yapının iç ve dış duvarlarında kullanılan yapı malzemeleridir.Geçmeli Duvar Blokları İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? düz duvar blokları gibi yapıların iç ve dış duvarlarında kullanılır. Geçmeli bloklarda düşey derzlerde tutkal uygulamasına gerek kalmamaktadır. Böylece bir yandan uygulama hızı artarken diğer yandan tutkal tüketimi de azalmaktadır. U-Bloklar İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? hatıl yapımında kalıp kullanımını ortadan kaldıran İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? beton hatıl kullanılması halinde yüzeylerde oluşan ısı kayıplarını engelleyen u-kesitli bloklardır. Köşe duvar blokları İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? yığma yapıların köşe birleşimlerinde deprem etkilerine karşı güvenlik sağlamak amacıyla kullanılır. Blok üzerindeki dairesel boşluğa donatı yerleştirildikten sonra beton dökülür. Böylelikle köşe noktaların birbirine betonarme olarak bağlanması sağlanır. Asmolen Blokları İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? döşemelerde kullanılan dolgu malzemeleridir. Yalıtım Plakaları İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kolon kiriş gibi betonarme yüzeylerin yalıtımında kullanılmaktadır.
Kum İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? Çakıl & Mıcır
Genellikle kuvars tanelerinden oluşmuştur. Cama SiO2 sağlar. Doğada yüksek saflıkta yataklar halinde bulunur. Fabrikaya kum İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? Silifke – Ovacık’tan getirilmektedir. Bütün diğer hammaddelerde önemli olan demir İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kumda daha önemlidir. Çünkü toplam harmanın %70 kadarı kumdur. Kuvars taşları İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? ihtiva ettiği demir oksit bakımından kumdan daha temizdir. Kuvars kaşları İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kullanılmadan önce kalsinasyon (kavurma) denilen işleme tabii tutulur. Bu işlem İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kuvarsın 850°C’de 1 İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?5 saat ısıtıldıktan sonra soğuk suya dökülmesidir. Termik şoka uğrayan kuvars taşlarının İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kristal yapısı değişerek İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? daha gevşek ve kırılgan bir hale gelir. Daha sonra uygulanacak kırma ve öğütme işlemlerini kolaylaştırır. Kırılmış olan kuvars değirmenlerde öğütülür. Kum İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? ihtiva ettiği demir oksitin azalması için bir takım işlemlerden geçirilir. Kumun içinde kum taşları İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? varsa İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? bunlar İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? ilk eleme ile yarılarak kırılır ve öğütülür. Kum bu yıkama işleminden sonra flotasyon işleminden geçirilir. Yıkama işlemi ile kumda bulunan ve yüksek oranda demir oksit içeren çok ince taneler atılır. Bu işleme demir oksit parçacıkları içeren İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kum taneleri İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? temiz kum tanelerinden yüzdürme yöntemi ile kum temizlenmiş olur. Kum İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? %98.5 SiO2 olmasına dikkat edilir.
Yağlı Kireç Harcı (Kaba Sıva)

7 torba TOZ KALKER KİRECİ 200 litre su ile karıştırılır. Bu karışım 1 m³ kum (kumun temiz olmasına dikkat edilir) İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? 100 litre su ilave edilerek tekrar karıştırılır ve iki saat bekletilir. Harcın bir süre bekletilmesi faydalıdır. Takviyeli Harç : 7 torba TOZ KALKER KİRECİ 150 litre su ile bulamaç yapılır. Hazırlanan bulamaç 1 m³ kumla 100 litre su ilave edilip tekrar karıştırılır ve iki saat bekletilir. Sıvaya başlarken 4 torba çimento ve 100 litre su ilave edilir.

Önemli Uyarı: Rutubetten korunmalıdır. 10 torbadan fazla üst üste istiflenmemelidir. Türk Standartları esaslarına göre kullanılmalıdır. Süper Badana Kireci Kullanma Talimatı Hazırlanışı: 1kg. Badana Kirecine 3 litre su İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? 1 torba Badana Kirecine 75 litre su ilave edilerek hazırlanır. Önemli Uyarı: Rutubetten korunmalıdır. 10 torbadan fazla üst üste istiflenmemelidir. Türk Standartları esaslarına göre kullanılmalıdır.
Fayans ve Seramik Yapıştırıcı

İç ve dış mekanlarda; fayans İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? seramik İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? çini ve cam mozaiklerin duvarlarda ve yerde sıva ve şap uygulanmış yüzeylere yapıştırılmasında kullanılan İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kolay hazırlanan ve uygulanan İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? yüksek stabiliteye sahip İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? özel çimentolar ve polimer katkılar içeren hazır bir karışımdır. Seramik İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?fayans İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?mermer İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? doğal taş ve tuğla için iç ve dış mekanların yatay ve düşey İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? uygulamalarında mükemmel bir yapışma sağlar ve kolay hazırlanır.

Uygulama yapılacak yüzey toz İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? boya İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kir İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? deterjan vb. tutunmayı önleyici maddelerden arındırılmalıdır. Yüzeydeki bozukluklar uygulama öncesi onarılmalı ve çok emici nitelikteki yüzeyler nemlendirilmelidir.

1.Uygulama Yüzeyi 2.geselfing kendiliğinden yayılan şap 3.esermic fayans ve seramik yapıştırma harcı 4.Fayans - Seramik vs.
Ortalama 6-7 litre kadar su ile 25 kg.lık seramik yapıştırıcısı tercihen düşük devirli bir mikser veya mala ile topak kalmayacak şekilde karıştırılmaıdır. Hazırlanan malzeme yaklaşık 10 dakika dinlendirildikten sonra uygulama öncesinde 1-2 dakika daha karıştırılmalıdır.

Yapıştırma harcı uygulama yapılacak yüzeye bastırarak sürülmeli ve ardından kalınlığı yapıştırılacak malzemenin boyutlarına göre seçilmiş dişli çelik mala ile taraklanmalıdır. En geç 20 dakika içerisinde İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? taraklanan harç üzerine yapıştşrma işlemi tamamlanmalıdır.Bu süre herhangi bir nedenle aşılmış ise uygulanan yapıştırma harcı yüzeyden alınmalıdır. iyi bir yapışma için lastik çekiç yardımıyla hava dışarı atılmalıdır.

Uygulama esnasında yüzeyde film oluşmuş ise o kısım tekrar taraklanmalı İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? uzun süre güneşe maruz kalmış çok sıcak yada donmuş yüzeylere uygulama yapılmamalıdır. Duvar ve zemin uygulamalarında 20x20 cm.den büyük seramikler için hem uygulama yapılacak yüzeye hem de seramiklerin arkasına harç uygulanmalıdır. Hazırlanan harç maksimum 3 saat içerisinde tüketilmelidir.
Demir

Çelik demir çubukların inşaat sektöründe ki önemi .. yapımına başlanılan bir inşaatın can damarlarıdır. Betonarme İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? beton ile çeliğin uyumlu birlikteliği ile oluşturulan kompozit bir malzemedir. Bu malzemeyle oluşturulan betonarme taşıyıcı sistemde İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? yük etkisi altındaki taşıyıcı elemanlarda oluşan basınç gerilmeleri beton tarafından karşılanırken İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? çekme gerilmeleri ise beton içerisine yerleştirilen çelik demir çubuklar tarafından karşılanır.

Beton içerisindeki çelik İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? çekme gerilmelerini karşıladığı gibi İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? taşıyıcı sistemde sünekliği sağlar. Bu katkısı ile tasarım yükleri üzerindeki baskı karşısında İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? yada deprem gibi beklenmeyen ani yüklenmelerde yapının toptan göçmesini önler. Bu nitelikteki yüklenmelerde İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? binaların göçmeden evvel büyük deformasyonlar gösterme kabiliyeti İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? çelik demir çubukların taşıyıcı sisteme kazandırdığı en büyük özelliktir.
Çimento
Çimento İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? ana hammaddeleri kalker İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?kil ve alçıtaşı olan hidrolik bir bağlayıcıdır. Çimentonun bu ya özelliğini yerine getirebilmesi için mutlaka suya ihtiyaç vardır. Çimento İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? su ile reaksiyona girerek bir bağlayıcıdır. Kırılmış kalker İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? kil ve gerekiyorsa demir cevheri ve / veya kum katılarak öğüt haline getirilir. Bu malzeme 1400-1500°Cde döner fırınlarda pişirilir. Meydana gelen ürüne klinke Daha sonra klinkere bir miktar alçı taşı eklenip (%4-5) oranında İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? çok ince toz halinde öğütülerek Çimentosu elde edilir. Katkılı çimento üretiminde; klinker ve alçı taşı dışında İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? çimento tipine göre 1 birkaçı bir arada olmak üzere tras İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? yüksek fırın cürufu İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? uçucu kül İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? silis dumanı vb. katılır. Çiment beton karışımında hacimce en küçük yeri işgal eden bileşendir; ancak beton bileşenleri iç önemlisidir. Beton üretiminde kullanılacak çimento TS EN 197-le uygun olmalıdır.

Betopan

Ağaç ve çimentonun olumlu özelliklerini bünyesinde birleştiren İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? yapıların değişik bölümlerinin değişik isteklerine İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? gereken çözümleri sunabilen inşaat levhasıdır.Betopan'ın Avantajları. Sağlığa zararlı hiç bir madde içermez İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? Mükemmel ses ve ısı yalıtımı sağlar İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? Prefabrik yapılar için idealdir İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? Suda şişmez İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? küflenmez İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? Nemden etkilenmez Plastik değildir İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? Böceklenme yapmaz İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? Alev almaz İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? Montajı hızlı ve kolaydır


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

İnşaat Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: inşaatta hangi malzemeler kullanılır, prefabrik ev yapımında kullanılan malzemeler, duvar yapımında kullanılan malzemeler, okul yapımında kullanılan malzemeler, fayans yapımında kullanılan malzemeler, ınsaatlarda hangi yalitim malzemeleri kullanilir, ahşap ev yapımında kullanılan malzemeler, inşaat yapımında kullanılan makineler, ahşap ev yapımında kullanılan malzemeler nelerdir, inşaat yapımında neler kullanılır, taş fırın yapımında kullanılan malzemeler, inşaat yapımında kullanılan malzemeler, bina yapımında kullanılan malzemelerin adları, binalar yapılırken nerelerde hangi malzemeler kullanılmalıdır, inşaat duvarlarında hangi yalıtım malzemeleri kullanılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Binaların Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır elif Soru Cevap 20 04-06-2014 10:42
Evlerin yapımında hangi malzeme kullanılır elif Soru Cevap 2 19-02-2014 07:51
Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır elif Soru Cevap 0 13-02-2013 03:22
evin yapımında hangi kurumlar vardır ? gaye Soru Cevap 1 21-03-2012 02:45
tavukgöğsü tatlısı yapımında ne kullanılır? gizem Soru Cevap 0 04-03-2012 12:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats