bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-03-2013, 08:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Amblem Nedir Amblem Örnekleri

Amblem Nedir Amblem Örnekleri

Amblem Nedir Amblem Örnekleri


AMBLEM

Amblem Amblem Nedir Amblem Örnekleri çizgi ve resimle yapılan işaretlerdir ya da daha geniş tanımıyla "Ürün ya da hizmet üreten kuruluşlara kimlik kazandıran Amblem Nedir Amblem Örnekleri sözcük özelliği göstermeyen; soyut ya da nesnel görüntülerle ya da harflerle oluşturulan simgelerdir".

Amblem Çeşitleri

Harflerden Oluşan Amblemler :

Eğer tek harften oluşan bir amblem söz konusuysa o zaman o harfin farklı olması kaçınılmazdır. Amaç farklılık olduğunda tasarımcı yeni bir harf formu arayacaktır. Birden fazla harften oluşan amblemlerde ise en önemli özellik dengeli kullanımları ve yine farklı olmalarıdır.

Biçimleriyle Firma Hakkında Bilgi Veren Amblemler:

Bu tür amblemlerde sembollerden yararlanılır. Kimi sembollerin yüklendiği anlamlar vardır. Bu anlamlar çoğu sektör tarafından kendilerine mal edilmiştir. Dolayısıyle bir firmaya ait amblem tasarımı yapılırken firmanın ait olduğu sektöre özgü sembollerden yararlanılır. Örneğin Baykuş akıl Amblem Nedir Amblem Örnekleri bilim bilgelik demektir ve eğitim kurumlarınca kullanılır. Bir de firmaların isimlerinden yola çıkılarak sembolik amblemler tasarlanır ki buna da örnek vermek istersek Pelikan markasının ambleminin Pelikan kuşu olmasını söyleyebiliriz.

Harf ve Resimsel Biçimlerin Bir Arada Kullanıldığı Amblemler:

Formlarını harflerden alan ve firma hakkında imaj veren biçimlerden oluşan amblemlerin kombinasyonlarıdır. Bu tür amblemler Amblem Nedir Amblem Örnekleri firma hakkında bir imaj verirken firma adının baş harfi ile de diğer firmalardan ayrılmasını kolaylaştırır ve akılda kalma yüzdesini artırır.


LOGO (LOGOTYPE)

Logo Amblem Nedir Amblem Örnekleri bir ürünün Amblem Nedir Amblem Örnekleri firmanın ya da hizmetin isminin Amblem Nedir Amblem Örnekleri harf ve resimsel öğeler kullanılarak sembolleştirilmesidir. Amblemden farklı olarak ayırt edici özellikler yanında firmanın ismini de yansıtır. Logo yaratmak için kullanılan fontlar yeni tasarlandığı gibi mevcut fontlarda olabilirler. Logo yaratmak için belli başlı bazı kurallar işin uzmanları tarafından şöyle sıralanırlar.

Sade Amblem Nedir Amblem Örnekleri kolay anlaşılır Amblem Nedir Amblem Örnekleri hatırlanması kolay Amblem Nedir Amblem Örnekleri mümkün olduğunca az sayıda renkten oluşmalıdır. Her çeşit baskı ve kesim tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı Amblem Nedir Amblem Örnekleri çok küçük ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı Amblem Nedir Amblem Örnekleri çok büyük ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.
Özgün olmalıdır. Başka firma ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa sebep vermemeli Amblem Nedir Amblem Örnekleri hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya büyük zarar verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten tasarımcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili kuruluşun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin içeriğine uygun olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini nasıl tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.
Logo sadeliğinin yanısıra gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü zaman bile akılda kalıcı olmalıdır. Farklı bir ülkeye ait ürün ya da firma için logo tasarlanacağı zaman o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı zaman simgenin taşıyacağı anlam bakımında bu bilgi çok önemlidir.


Logotype çeşitleri;

Logolar yukarıda da söylendiği gibi bilinen bir fontun kullanımıyla ya da deformasyonuyla oluşturulabileceği gibi yeni bir font tasarımıyla da oluşturulabilir. Bilinen yeni typografik logo tipleri ise örnekleriyle birlikte aşağıdaki gibidir.

San Serif Sitili Logolar:

Bu sitilde hazırlanan logolarda amaç basit ama güçlü bir ifade sağlamaktır. Derli toplu Amblem Nedir Amblem Örnekleri zarif Amblem Nedir Amblem Örnekleri keskin hatlı ve güç dolu bir görünüşleri vardır. Bu sitil logolar genelde modern tasarımcıyı yansıtır.

Tek Karakterden Oluşan Logolar:

Çoğu yerde logonun tanımı yapılırken en az iki karakter olmasından bahsedilir ama işin aslı tek karakterden de logo olabileceğidir. Tek tipografik karakterden oluşan logolar güçlü Amblem Nedir Amblem Örnekleri modern karaktere sahip fikirler ve işaretleri temsil eder. Dünya da çok güzel örneklerini bulmak mümkün.

Çok Karakterden Oluşan Logolar:

Birden fazla tipografik karakterden oluşan bu logoların en sık kullanım şekli 2 karakterden oluşanıdır. Çok klasik bir kullanım şekli olmasına rağmen bazen basit ya da son derece karışık sonuçlara ulaşmak mümkün olabiliyor.

Kombinasyon Tipi Logolar:

Kombinasyon tipi logolar genelde iki ya da daha fazla farklı etkileşimli logo tipinin kullanılmasından oluşurlar. Harflerin parçaları Amblem Nedir Amblem Örnekleri gölgeler Amblem Nedir Amblem Örnekleri deforme edilmiş karakterler Amblem Nedir Amblem Örnekleri el çizimlerinin bilgisayarda bir araya getirilip manipule edilmesinden oluşurlar. Ortaya çıkan logolar genelde enerji doludurlar.

Geleneksel Olmayan Logolar:

Bu tip logolar genelde bildik karakterlerden yararlanarak alışılmışın dışında logolardır. Büyük harf kullanımı Amblem Nedir Amblem Örnekleri tekrardan kaçınma yeni güçlü bir tarzı oluşturur. Sanki eski tarz ile yeni tarzın bütünü gibidir. ya da başka bir deyişle geçmişi kullarak geleceği tasarlamak da denileb

Yeni Tipografik Formlar:

Bilgisayarların logo tasarımında kullanılması ve yeni fontların da hızla gelişiminden sonra tasarımcılara birçok imkan sağlanmış oldu. Yaratmak Amblem Nedir Amblem Örnekleri bozmak Amblem Nedir Amblem Örnekleri bükmek Amblem Nedir Amblem Örnekleri deforme etmek Amblem Nedir Amblem Örnekleri eğmek gibi sonsuz seçenek tasarımcıların elinde olunca ortaya da mevcut fontların üzerinde oynanarak elde edilen yeni logo formları çıktı

Kaligrafik Logolar:

El yazısı Amblem Nedir Amblem Örnekleri el çizimi ve süslü çizgiler kullanarak yaratılan logolar. Klasik bir yöntem olarak görünmesine rağmen çok modern ve etkileyici sonuçlar doğurabilen bu yönteme ait şu örneklere göz atmak yeterli olacaktır

Rebus - Karmaşık Formdaki Logolar:

Kelimeler Amblem Nedir Amblem Örnekleri objeler ve sembollerin biraraya gelmesinden oluşan karmaşık yapıdaki logolar genelde anlaşılması güç logolardır. Ama hayalgücünün son noktasına doğru da harika birer yolculuktur da...

Numaralardan Oluşan Logolar:

Sadece rakamlardan ya da hem rakamlarda hem de harflerden oluşan logolardır. Bu numaralar farklı formlarda kullanılabileceği gibi genelde ölçü Amblem Nedir Amblem Örnekleri mesafe Amblem Nedir Amblem Örnekleri uzaklık gibi rakamsal değerleri olan anlatımlar için de kullanılabilir

Katmanlı Amblem Nedir Amblem Örnekleri Gölgeli Amblem Nedir Amblem Örnekleri Merkezi Olmayan Logolar:

Farklı formlar yaratmak isteyenlerin tercih ettiği belli bir merkezi bulunmayan Amblem Nedir Amblem Örnekleri biraz sıradışı Amblem Nedir Amblem Örnekleri katmanların (arkaplan kullanımı) Amblem Nedir Amblem Örnekleri gölgelemelerin kullanıldığı logolar. Bu şekilde hem derinlik hem de algı farklılığı sağlanan Amblem Nedir Amblem Örnekleri taze ve hareketli logo yaratmak isteyenlerin logo tipi...

Çatlak Amblem Nedir Amblem Örnekleri Kırılgan ve Agresif Logolar:

Tipografik karakterlerin ya da kullanılan sembollerin deforme edilerek Amblem Nedir Amblem Örnekleri kırılarak Amblem Nedir Amblem Örnekleri çizilerek Amblem Nedir Amblem Örnekleri bükülerek oluşturulduğu logo tipi. Anlatılmak istenene Amblem Nedir Amblem Örnekleri bu tür hareketler vererek farklılık yaratmak isteyenlerin kullandığı bu logo tipine çok farklı sektörlerde rastlamak mümkün..


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Amblem Nedir Amblem Örnekleri

Amblem Nedir Amblem Örnekleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: amblem örnekleri, amblemler, şirket amblemleri, amblem, logolar ve amblemler, amblem nedir, kolay amblem örnekleri, saat amblemleri, bilgisayar amblemleri, amlemler, şirket amblem örnekleri, firma amblemleri, amblem ve logolar, amblem nedir amblem örnekleri, amblem nedir ve çizimi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İletişim nedir? Tanımı,Örnekleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 26-12-2016 09:39
Sıfat-fiil nedir? - Sıfar fiil örnekleri Я Türkçe ve Edebiyat 2 21-10-2014 04:15
Büzülme Nedir - Büzülmeye Örnekler - Genleşme ve Büzülme Örnekleri elif Soru Cevap 1 11-02-2013 06:24
Amblem nedir? - Logo Nedir? gizem Soru Cevap 0 01-03-2012 02:49
Tevriye Nedir? Tevriye Örnekleri Я Türkçe ve Edebiyat 1 03-12-2011 02:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats