bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-03-2013, 08:52   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Aşar vergisinin kaldırılması hangi Atatürk ilkesine girer?

Aşar vergisinin kaldırılması hangi Atatürk ilkesine girer?Aşar (öşür) vergisinin kaldırılması Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sınra ekonomik alanda yapılan devrimlerden biridir. Aynı zamanda köylülerin sömürülmesini de engelleyip Atatürk'ün "Köylü Milletin Efendisidir" sözünün hayata geçmesidir. Bu anlamda da sosyal açıdan da önemi vardır.

Alttaki bilgilendirmeyi okuyun.

Aşar (öşür) vergisi; Osmanlı döneminde köylülerden ürettikleri tarım ürünleri için %10 oranda alınan vergi. Osmanlı Devleti’nin temel gelir kalemini oluşturup çıkan mahsülden onda birini vergi olarak devlete vermektir. Eğer arazi para ile sulanıyorsa yirmide biri verilir. Arazi mahsülleri buğday arpa pirinç darı karpuz hıyar patlıcan yonca zeytin susam bal şeker kamışı ve meyveler gibi mahsüllerdir.
Arapça olan öşür sözcüğünün anlamı onda birdir (1/10). Öşürün çoğulu âşardır. Hububat çeşitlerinden bağ bahçe bostan meyve ağaçlarından ve otlaklardan aynî nakdî ve maktû olmak üzere üç şekilde uygulanmıştır. Ziraî ürünlerin çeşidine yetiştirilme usullerine ziraî toprakların verimliliği ve mahalli özellikler göz önünde bulundurularak 1/3 ile 1/20 arasında değişen oranlarda öşür alındığı görülmektedir. Eğer arazi para ile sulanıyorsa bu oran yirmide bir (% 5) olurdu.
% 10 olan bu vergi 1800'lerde artmış ve %30'ları bulmuştur. Ayrıca bu verginin ürün çeşidine ve/veya bölgelere göre farklı oranlarda alındığı yer yer zaman zaman % 50'lere vardığı görülmüştür.
Vergi alınan mahsuller olarak buğday arpa pirinç darı karpuz hıyar patlıcan yonca zeytin susam bal şeker kamışı ve meyveler sayılabilir.

Türkiye Cumhuriyet’inin 1923-1929 dönemi ekonomi politikasına damgasını vuran İzmir İktisat Kongresi'nin oy birliği ile alınmış kararlarından biri de 1925'te aşarın kaldırılmasıdır. Aşar; şer'î bir vergi olmanın yanında Osmanlı Devleti’nde mülkiyet düzeninin miri (başı) arazi rejiminin bir sonucudur. Aşar; Osmanlı mülkiyet rejimini temsil eden zamanın en önemli vergilerindendir. Aşar; mülkiyeti devlete ait olan toprakların kullanımı karşılığında alınan bir tür kira gibi düşünülebilir. Aşar; bütçenin gelir kaleminde önemli bir yer tutmaktaydı. Fakat İzmir İktisat Kongresi'yle liberal bir ekonomi tasarlandığı ve liberalizmin temeli özel mülkiyete dayandığından Aşarın varlığı bir çelişki haline gelmiştir. Yani Cumhuriyet idaresi Sultan’ın mülkünün sahiplik sıfatını halka intikal ettirince aşarın alınmasının mantığı da sona ermiştir.
Öte yandan aşarın kaldırılmasında güdülen ekonomik amaç kanun gerekçesinde şöyle açıklanmaktadır:
"Bu yasa tasarısında izlenen amaç; tarım ürünlerinin safi hasılatının vergiye tabi tutulması ilkesine ve aşarın serbest tarımı kısıtlayan ilkelerinin ortadan kaldırılması ile halkın gereksinmelerini baskı altına almayacak bir şekilde tahsiline yönelik olmasıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Aşar vergisinin kaldırılması hangi Atatürk ilkesine girer?

Aşar vergisinin kaldırılması hangi Atatürk ilkesine girer? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: aşar vergisi, liberalizm ataturk ilkelerine girer, aşar vergisinin kaldırılması nereye girer, asar ve osur aynimi, liberalizm hangi ataturk ilkesine girer, aşar vergisinin kaldırılması hangi ilke,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hangi inkılap hangi Atatürk ilkesine aittir ? Я Soru Cevap 52 01-01-2017 03:02
Atatürk Hangi Şehirde Ölmüştür? elif Soru Cevap 4 08-12-2015 03:36
Atatürk Türk Milletine Hangi Konu Ve Alanlarda Liderlik Yapmıştır? elif Soru Cevap 1 28-02-2013 09:05
Atatürk Resimleri Hangi Tarihte Çekilmiştir elif Soru Cevap 0 08-02-2013 05:11
Atatürk Hangi Savaşta Göğsündeki Saatten Yararlanarak Kurtulmuştur elif Soru Cevap 0 08-02-2013 03:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats