bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-03-2013, 06:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sosyal Olgu Nedir ? Sosyal Olay Nedir ve Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sosyal Olgu Nedir ? Sosyal Olay Nedir ve Arasındaki Farklar Nelerdir?


Sosyal Olgu: Genellikle başlangıç ve bitiş zamanı bilinmeyen nerede başlayıp nerede bitebileceği kesin olarak tesbit edilemeyen bir sosyal oluşum ve değişimi ifade eder.Tek tek meydana gelen sosyal olayların genel bir ifade tarzıdır.

Sosyal Olgu Örneği :
Selma ile Mehmed’in evlenmesi bir sosyal olaydır. Ama tüm evlilik olaylarının hepsine birden evlenme denir. Bu ise sosyal olgudur.

Durkheim'a Göre Toplumsal Olgu :
Toplumsal olgu. Bir toplum içinde yaşayan bireylerin iradelerine bağlı olmadan ortaya çıkan bireyi denetleyen eylemlerini sınırlayan bireyler üzerinde yaptırım gücü olan olgu. (E. Durkheim)

Olgu Nedir ? Sosyal Olgu Nedir ?

Olgu Nedir ?

Olgu teriminin en genel kullanımı söyledin Doğrunun bir olgu olarak tanımlanabileceği iddiasıyla tanımlanan herhangi bir şey. Örneğin İngiltere’nin bir ada olduğu şekerin suda eridiği dünya nüfusunun arttığı birer olgu olarak addedilebilir.

Olgu teriminin sıradan ve bilimsel kullanımları arasında keskin bir ihtilaf mevcut değildir. Normal kullanımda olgular doğru olmayan şeyin ve zannın zıddır. Bilimsel kullanımda ise bu zıtlık daha çok olgusal ile teorik olgular ile onların yorumlan ‘verilmiş’ olgular ile onlara dayanan inşalar arasındadır.

Herşey bir olgu olarak tanımlanabilirse de bazı doğrular tabiatıyla daha çok böyle tanımlanabilir. Olguları onu soyut ve sosyal veya genel negatif gözlemlenemez belirlenemez veya diffüze edilmiş haller olarak kullanmaktan somut bireysel pozitif gözlemlenebilir özgül ve belli bir yere bağlı olarak vuku bulan hadiseler şeklinde tanımlamak daha doğrudur.

Bundan doğan felsefi problem uygun olguların sınırlandırılması tesbiti ve tasnifi ile diğer daha farazi olguların birincisine dayanarak açıklanmasıdır. Bu tür açıklama-

lara veya farazi olguların gerçek olanlarına indirgenmesine bir alternatif farazi olanların hiçbir şeye atıfta bulunmama olasılığıdır. Dünyanın kendisinden teşkil edildiği atomik olguları tesbit için çeşitli girişimler yapılmıştır. Bu girişimler mantıkçı atomculuk (logical atomism) veya mantıkçı pozitivizm olarak adlandırılırlar.
Sosyal Olgu

Sosyal olguların indirgenebilir varlığı veya onların indirgenebiliri iği ya da yanıl-ücıhğı sosyal bilimlerin özel ilgileri arasındadır.

Sosyal olgu terimi (a) Kurumların genel olarak onların içinde rol alan bireylerden bağımsız oldukları ve (b) insan kişiliğinin önemli karakteristiklerinin mantıksal ve nedensel olarak sosyal bir bağlamın varlığının önceden varsaydığı görüşlerini savunanlarca görüldüğü şekilde sosyal araştırma nesnelerini karakterize etmekte kullanılır.

Bu bakış açısını ve indirgenemeyen sosyal olguların varlığını reddedenler öncelikle şunları savunur: (a) Toplumlar onları oluşturan bireylerden tümüyle bağımsız şeyler değildir ve (b) bu nedenle toplumlar kurumlar vs. hakkındaki önermeler tek tek bireyler hakkındaki önermeler olarak yo*rum lanmalıdır.

Bu tartışma salt felsefî bir tartışma olmakla kalmaz. Aynı zamanda metodolojik ve siyasal sonuçlara da sahiptir. Sosyal olguların reddedilmesi açıklamaların metodolojik olarak bireysel amaçlar ve inançlara dayanarak kullanılmasını gerektirir; öte yandan sosyal olguları savunanlar kurum*lar üzerinde durmayı yeğlemektedirler. Siyasal olarak sosyal olgulara inancın kollektivizme onların reddinin ise siyasa! bireyciliğe götüreceği iddia edilmiştir.

(SBA)

Olgu ve Olay Arasındaki Farklar
  • Hayat içerisinde tek tek meydana gelen değişmelere olay denir.

  • Olgu ise aynı türdeki olayları bir bütün olarak anlatmak için kullanılan bir kavramdır.

  • Olgu olaya göre daha soyut ve geneldir. Belli bir yer ve zaman söz konusu değildir.

  • Olayı olgudan ayıran diğer önemli bir özellik ise olayın başlangıç ve bitiş tarihinin belli olmasıdır.

  • Olaylar belli bir süre içerisinde meydana gelir; Anadolu’nun fethi Kurtuluş Savaşı Lozan Barış Antlaşması tarihi bir olaya örnek olarak gösterilebilir.

  • Olgu genellik ve süreklilik gösterir Anadolu’nun Türkleşmesi Türkiye’nin çağdaşlaşması tarihi olguya örneklerdir.
O halde kısa sürede olup biten işler olay uzun bir zaman diliminde oluşan durumlar ise olgudur.


Görüldüğü gibi olay ile olgu arasında kısa sürede olup bitme şartı bulunmaktadır. Şimdi olgu ile olay arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için birer örnek verelim. Örneğin 1071 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru Romen Diyojen arasında geçen Malazgirt Savaşı bir olaydır. Bu savaşta Bizans İmparatorluğu yenilmiş Büyük Selçuklu Devleti galip gelerek Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. Bundan sonraki süreçte Anadolu’nun Türkleşmesi ise zaman alan bir anda olup bitmeyen bir durum olduğu için bir olgudur.

Anlaşıldığı üzere olay hemen olup biten bir durum iken olgu devam eden bir zamana yayılan durumdur. Düşünün ki bir günde 1 ayda 1 yılda Anadolu’nu Türkleşemezdi. Ancak Malazgirt Savaşı çoktan olup bitmişti.

olay ve olgu olay ve olgunun arasındaki farklar olay ve olgu kavramları olay ve olgu nedir olay nedir olgu nedir olay ve olgu hakkında bilgi ednindiniz.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-11-2013, 10:36   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

sosyal olay ve sosyal olgu arasındaki fark
 

Alt 30-11-2013, 04:38   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sosyal olay ve sosyal olgu arasındaki fark
Yukarıdaki yazının en alt kısmında arasındaki farklar yazıyor.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sosyal Olgu Nedir ? Sosyal Olay Nedir ve Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sosyal Olgu Nedir ? Sosyal Olay Nedir ve Arasındaki Farklar Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sosyal olgu nedir, sosyal olgu, sosyal olay ve olgu nedir, sosyal olay nedir, sosyal olay ve sosyal olgu arasındaki fark, sosyal olgu örnekleri, toplumsal olay ve olgu arasındaki farklar, sosyal olay ve sosyal olgu nedir, sosyal olay ve olgu, toplumsal olgu nedir, sosyal olgu ve sosyal olay nedir, toplumsal olay ve olgu örnekleri, sosyal olgu ve olay, sosyal olay ve olgu arasındaki farklar, toplumsal olgu örnekleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri elif Soru Cevap 0 11-03-2013 07:29
Sosyal Bilgiler - Olgu ve Görüş nedir? Я Soru Cevap 0 27-09-2012 02:59
Sosyal Fobi Nedir?-Sosyal Fobi Hakkında Bilgi elif Psikoloji 0 07-06-2011 12:20
Sosyal Hizmetler Bölümü Nedir? - Sosyal Hizmetler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:37
Sosyal Antropoloji Bölümü Nedir? - Sosyal Antropoloji Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.