bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-03-2013, 06:44   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında

Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında


Paul Hindemith (d. 16 Kasım Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında1895 Hanau Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında Almanya – ö. 28 Aralık Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında1963 Frankfurt am Main ) bir Alman besteci Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında kemancı Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında viola çalıcısı Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında eğitimci Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında müzik teoricisi ve orkestra şefidir.

Yaşamı

Hindemith Almanya'da Hanau şehrinde doğdu. Çocukken keman dersleri alıp bir müzik kariyerine hazırlandı. Frankfurt am Main şehrinde bulunan "Höch Konservaturi"'na girerek ileri keman Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında orkestra şefliği ve kompozisyon dersleri aldı. Bu müzik eğitimi sırasında o şehir ve civarında dans bandolarında çalgıcı ve müziksel komedi konserlerinde eşlikçi olarak çalışarak kendine mali destek sağladı.
1914de Frankfurt Opera Orkestrası'nda yardımcı lider ve 1917de konsermayster olarak görev yaptı. 1914den itibaren Rebner Yaylı Sazlar Kuarteti üyeliği yaptı. 1921de Amar Kuartet'i kurdu ve bu kuartet Donaueschingen Festival'inde 1920-1929 döneminde konserler verdi. 1929da Donaueschingen Festivali orgnizatörlüğünü üzerine aldı. Bu festival zamanın başlıca avangart bestecilerinin Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında örneğin Anton Webern ve Arnold Schoenberg Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında eserlerini programına almakla ün yaptı.
1922'de Salzburg'da kendi eserleri çalınıp enternasyonal müzik çevrelerine girmiş oldu. 1927'de Berlin'de Berliner Höchschüle für Musikde kompozisyon dersleri vermeye başladı. 1930'lu yıllarda Kahire'ye ve viola soloisti olarak ABD'ye ziyaretlerde bulundu. 1930'dan itibaren Türkiye ile yakından ilişki kurdu. Ankara'yı birkaç kere ziyaret etti ve Türk hükümetinin Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında ve özellikle Atatürk'ün Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında özel davetiyle Türkiye müzik eğitimine çok büyük katkılarda bulundu. Polifonik müziğin Türkiye'de yerleşmesi için kurulan Ankara Devlet Konservatuvarı'nın ve Ankara Devlet Operası'nın kurucularının başında olduğu kabul edilir.
Hindemith'in Almanya'da iktidara gelen Nazi Partisi ile ilişkisi biraz karmaşıktır ve bazı tenkitlere uğramıştır. Kendisinin eserleri nedeniyle özellkle opera eserleri dolayısıyla dejenere olarak isimlendirilmiştir. 1934 yılında Mathis der Maler (Ressam Mathis) adlı yeni eseri Wilhelm Furtwaengler tarafından yapım programına alınmak istenince Nazi yönetimi tarafından bu eserin sahnelenmesi yasaklandı. Furtwaengler Der Fall Hindemith adıyla bir makale yayınlayarak Hindemith'i korumak istemesine rağmen bu çabalar sonuç vermedi. 6 Aralık 1934de Nazi Propaganda Bakanı Joseph Goebbels'in Berlin'de verdiği bir nutukta Hindemith ismen atonal gürültü yapıcı olarak telin edildi.
1935'ten itibaren birkaç yıl Türkiye'ye geldi; 1938'de ise Karısı Yahudi asıllı olduğu için İsviçre'ye göç etti.
1940'da ise Hindemith ABD'ne göç etti. Tam bu zamanlarda kendi müzik teorilerini geliştirmişti ve bunları kendi öğretimine ve bestelerine uygulamaya başlamıştı. ABD'de Yale Üniversitesi'nde müzik öğreticiliğine devam etti ve birçok ilerigelen Amerikan müzisiyeni yetiştirdi. Harvard'da verdiği bir seri müzik teorisi konferansı çok etkili bir müzik ve kompozisyon teorisi kitabını bastırasına etkili oldu. Hindemith 1946da Amerikan vatandaşlığına geçti.
1953'te Avrupa'ya dönen Hindemith İsviçre'ye yerleşip Zürih Üniversitesi'nde ders vermeye başladı. Bu arada misafir orkestra şefliği yaptı ve çoğu kendi besteleri için orkestra şefi olarak birçok ve plak ses kaydı yaptı.
Paul Hindemith 28 Aralık 1963'te 68 yaşında müzmin pankeratit nedeniyle Frankfurt am Main'de hayata göz yumdu.

Türkiye müzik kültürüne katkısı

1935 Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında Hindemith Türkiye Mili Eğitim Baknliği tarafından ülkenin müzik eğitimini organize etmek üzere öğretici materiyel hazırlamakla görevlendirilidi. İstanbul'dan Ankara'ya nakil edilmiş Ankara Müziki Muallim Mektebi'nde Alman sahne direktörü Carl Ebert ile dersler vermeye başladı. Özellikle Hindemith Üniversel ve Türk Polifonik Müzik Eğitimi Programını hazırlamakla devlet müşaviri olarak görev aldı. Türk hükümeti Paul Hindemith ve Carl Ebert'e bu okulu nüve olarak alan ve bir yüksek öğretim kurumu olarak kurulan yeni Ankara Devlet Konservatuvarı'nda devlet kadrolu hocalık vermeyi istedi. Carl Ebert bunu kabul ettiyse de Paul Hindemith kabul edemedi. Ancak Türkiye'ye ve Ankara'ya 1935 Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında 1936 Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında 1937 yıllarında kısa sürelerle devlet müşaviri sıfatıyla geldi; müzik kurumlarında incelemeler yapti Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında bazen yeni düzenlemeler teklifleri için raporlar kaleme aldı ve uygulamaları denetledi. [1]
Eserleri

Müziksel yapıtları

Paul Hindemith'in müziksel besteleri için
Ana madde: Paul Hindemith besteleri listesi'' Paul Hindemith'in opera eserleri için
Ana madde: Paul Hindemith operaları listesi'' Müzik öğretimi ve teorisi için eserleri


  • Ünterweisung im Tonsatz Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında 3 cilt. (Mainz: Schott Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında 1937–70) (Almanca)

Bu eserin İngilizce çevirimi The Craft of Musical Composition olarak basılmıştır.


    • Cilt 1: Theoretical Part Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında çev. Arthur Mendel (New York: Associated Music Publishers; London: Schott Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında 1942
    • Cilt 2: Exercises in Two-Part Writing çev. Otto Örtmann (New York: Associated Music Publishers; London: Schott Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında 1941)]
  • A Concentrated Course in Traditional Harmony (1943) (İngilizce)
  • Elementary training for Musicians (1946) (İngilizce)
  • (çev. Yavuz Oymak) (2007) Ses İşçiliği ( ISBN 978-975-8686-33-9 )


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında

Paul Hindemith Kimdir? - Paul Hindemith Hayatı Hakkında konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: paul wesley hayatı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Paul Sabatier Kimdir? - Paul Sabatier Hakkında elif Soru Cevap 0 20-03-2013 06:43
Paul Wesley Kimdir? - Paul Wesley Hayatı, Eserleri Hakkında elif Soru Cevap 0 20-03-2013 06:42
Les Paul Kimdir? - Les Paul Biyografi Я Türkiye'den Biyografiler 0 09-06-2011 01:28
Paul Walker biyografi-Paul Walker kimdir? gizem Dünyadan Biyografiler 0 19-04-2009 02:32
Paul Pierce biyografi-Paul Pierce kimdir? gizem Dünyadan Biyografiler 0 10-01-2009 04:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats