bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-03-2013, 06:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır

Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır


Bir grubu (veya çoğunluğu) ilgilendiren Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır daha önceden belirlenen bir konu hakkında farklı düşünceleri olan kişilerin konuyla ilgili görüşlerini açıklamak Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır konuyu (veya sorunu) çözmek Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır muhatabın zayıf yönlerini aramak amacıyla bir araya gelerek yaptıkları karşılıklı konuşmaya tartışma denir.

Tartışma konusu; üzerinde konuşmaya ve araştırma yapmaya değer nitelikte olmalı Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır kanıtlanmış konular üzerinde ısrar edilmemeli Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır normal bir ses tonuyla konuşulmalı Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır saygılı olunmalı Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır dedikodu etmekten Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır bağırıp çağırmaktan Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır konu dışına çıkmaktan ve konuşanın sözünü kesmekten kaçınılmalıdır.

Tartışmaları bir başkan yönetir. Tartışmada başkanın görevlerini hatırlayarak başkana yardımcı olmakla bir anlamda tartışmanın kurallarına da uyulmuş olunur.

Tartışmalarda başkanın görevleri
1. Konuyu özellikleri ve sınırlarıyla dinleyicilere belirtmek.
2. Konuşmacıları dinleyicilere tanıtmak.
3. Tartışmayı başlatmak.
4. Konuşmacıların konu dışına çıkmalarını engellemek.
5. Herkese eşit konuşma süresi vermek.
6. Konuşmacılara yerine göre sorular yöneltmek.
7. Tarafsız olmak.
8. Tartışma kurallarına uymayanları uyarmak.
9. Kısa özetler yaparak konuyu toparlamak.
10. Tartışmanın sonucunu açıklamak.

TARTIŞMA YÖNTEMİ

“Tartışma” herhangi bir konunun Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır iki yada daha çok kimse tarafından Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır karşılıklı konuşarak Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır birbirlerinin dinleyerek ve eleştirerek incelenmesine yönelik bir yöntemdir. Bu yöntem Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır öğrenci etkinliğine daha fazla yer verdiği için Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır eğitimciler tarafından büyük bir kabul görmektedir. Önemli olan Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır farklı görüşlerin olması ve bunların özgür bir ortamda ifade edilebilmesidir. Bu açıdan bakıldığında Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır tartışma yönteminin değişik tekniklerle uygulanması olanaklıdır. Bir yaşayış biçimi olan demokrasiye insanların alışabilmesi Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır küçük yaşlarda yapılacak “demokrasi alıştırmaları” ile gerçekleşir. Bunu da sınıfta uygulanan “tartışma yöntemi” ile sınıf dışında uygulanan “ders dışı etkinlikler” ve özellikle Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır “kendi kendine yönetim örgütü” sağlar.

A) Tartışma Teknikleri:
a) Beyin Fırtınası Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır yaygınlıkta kullanılan tartışma tekniklerinden biridir. Burada Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır ele alınan konuyla ilgili olarak herkes düşüncelerini belirtir Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır bunların bir listesi oluşturulur ve sonra listede yer alan görüşlerin tartışması yapılır. Beyin fırtınası Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır özellikle çok sayıda görüş üretmenin gerekli olduğu tartışma durumlarında kullanılan bir tekniktir. Ancak Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır bu tekniğin başarılı biçimde uygulanabilmesi için çoğulcu Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır eşitlikçi ve kalıtımcı bir ortamın bulunması zorunluluğu vardır. Örneğin Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır “Türkiye’de trafik kazalarının önlenmesi” konusunda bir beyin fırtınası yapılıyorsa Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır önce herkesin aklına gelen olası önlemler sıralanmalı; ardından bunların ayrıntıları tartışılarak Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır işlevsel çözümler üretilmelidir.

b) Vızıltı Kümeleri Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır iyi bir hazırlıktan sonra tartışma yapmaya dayanır. Burada Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır alt konulara yada farklı görüşlere göre küçük kümeler oluşturulur Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır bu kümeler kendi konularını ayrıntılı olarak tartışarak hazırlık yaparlar Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır ardından öğrenci kitlesinin tümüne kümelerin sözcüleri görüşlerini sunarlar. Genelde “vızıltı22” ve “vızıltı66” en sık kullanılan tekniklerdir. Bunlardan vızıltı22 tekniğinde iki kümenin sözcüleri ikişer dakika kullanarak görüşlerini açıklarlar.

TARTIŞMA METODU
Tartışma Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır herhangi bir grubun Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır bir başkanın yönetimi altında belli bir düzen içinde hepsini ilgilendiren sorular üzerinde ve belirli bir amaca dönük karşılıklı görüşmelerdir. Sınıflarda çokça yer verilen her metottur. Tartışma metodu Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır öğrencilerin ilgilerini uyandırır. Anlayışlarını değerlendirme Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır gerçekleri kavrama Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır eleştirici düşünme kabiliyetini geliştirir.

İyi Bir Tartışmanın Özellikleri :
Tartışma Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır bir sohbet değil amaçlı bir konuşmadır.
Tartışmanın başarıyla sonuçlanması için üyelerin konuştukları konular üzerinde yeterli bilgilerin bulunması ve konuşmaların bulgulara dayanması gerekir.
Tartışmanın konusunun anlamı olmalıdır.
Tartışma bir sonuçla bitmelidir. Herhangi bir sonuca ulaşılamadığı zaman konuşulanlar toplanmalıdır.

Tartışmada Liderin Rolü : Tartışmanın sohbet düzeyinden daha yüksek bir seviyeye çıkması için liderin etkili olması gerekir. Bunun için; Hoş bir giriş yaparak Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır neyin nasıl tartışılacağı konusunu açıklayarak tartışmayı başlatmalıdır. Herkesi katılmaya teşvik ederek Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır gruptaki konuşmacıları enerji ile kontrol alfanda tutarak tartışmanın başarıyla devamını sağlar. Yarar gördüğü takdirde konu dışına çıkılmasına izin verir. Tartışmayı zaman zaman özetler Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır değerlendirmesine yardım eder. Sonunda bütün fikirleri Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır sonuçları özet halinde birbirine bağlamaya çalışır. Lider tartışmada rolünün sınırlı olduğunu bilmelidir. Tartışmacıya yol açmalıdır.

Sözcünün Rolü: Grup çalışmaların çoğunda başkandan başka bir de sözcüye ihtiyaç duyulabilir. Sözcü önemli hususları not eder. Liderin isteği üzerine zaman zaman özetler.

Tartışmaya Katılanların Rolü: Tartışmaya katılanlar Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır açık ve kesin olarak konuşmalıdırlar. Suniliğe yer vermeden açık ve yalın bir üslupla konuşurlarsa daha başarılı olacaklardır.

Tartışmanın Değerlendirilmesi: Öğrenci Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır tartışmayı sürdürmesini öğrendikçe ve tecrübe kazandıkça tartışmanın değeri artacaktır.

TARTIŞMA ÇEŞİTLERİ MÜNAZARA: İki ekibin bir konuyu ele alarak Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır dinleyiciler ve bir jüri önünde Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır iki karşı tezi savunmalarıdır.
Bu teknikte Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır savunulan fikrin kazanılması ve kaybedilmesi söz konusudur. Münazara metodu Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır öğrencilerin görüşlerini düzenli ve anlaşılır biçimde açıklamalarına Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır konuları çok yönlü kavramalarına Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır karşıt görüşleri çürütmek için bilgilerden süratle yararlanmalarına yardım eder.

Eğitimi Öğretimde Münazara Uygulanırken Ele Alınacak Esaslar: Münazara bir yarışma değil Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır bir fikir tartışmasıdır. Ağzı kalabalık tipler yerine Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır konuya inanmış tipler seçilmelidir. Ekiptekiler hem kendi savunacakları tezi Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır hem karşı tezi iyi bilmeli. Konu Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır karşı tez biçiminde seçilmelidir.

PANEL: Küçük bir grubun ilgi çekici bir konuyu kendi aralarında Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır büyük bir grubun karşısında tartıştıkları bir tekniktir. Bu tekniğin amacı üyeler arasında ortak düşünüş ve ortak çalışmayı özendirmektir.

Panel Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır lider dahil 5-9 kişiden oluşur. Lider konuyu ve panel üyelerini sunup tartışmayı açar Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır kendisi zaman zaman tartışmaya katılır. Tartışmaları özetler Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır tartışmanın akıcılığını ve etkin katilimi sağlar.

Panele katılan konuşmacılar çabuk düşünebilen Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır rahat konuşan Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır muha keme yeteneği iyi Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır tartışılan konuyu iyi bilen kişilerden oluşur. Bu konuşmacılar belirli konuların uzmanları olabilecekleri gibi çeşitli görüşlerin ya da farklı fikir ve ilkelerin temsilcileri de olabilirler.

Uygulanışı: Uygulamanın başarılı olabilmesi için ön planlama yapılmalıdır. Lider önce kendi görev ve sorumluluklarını iyi kavramalı ve panel üyelerinin kendisine ilişkin bu sorumlulukları bilmelerini sağlamalıdır.

Panel üyeleri ilgili üyeye düşen bölümü ve sorumluluğu daha önceden bilmelidir. Panel üyelerinin konuya hazırlanmalarının uygun olacağı Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır ancak yazılı metin haline getirilerek okunmasının tekniğe aykırı olduğu bilinmelidir.

Panel informal bir tartışma havası içinde geçtiğinden konuşmacıların konuşacakları bölümle ilgili küçük notlar almalarının yeterli olacağı bilinmelidir. Liderin soracağı soruları bildirmesi ve konuşmacının haberdar olması ve hazırlanması yararlı olur. Panelistlerin oturma biçimleri önceden planlanmalı ve dinleyicilerin görüş alanları içerisinde olmalıdırlar.
Üstünlükleri: Tartışmalara katılma oranı yüksek olur. Dinleyiciler konuya ilişkin sorular sırasında düşünme imkanı bulurlar. İlgi uyandırır Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır etkin katilimi sağlar. İyi bir liderlikle geniş alanı kapsar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır

Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bir baskan küçük tartışma nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tartışma Nedir?-Tartışmanın Aşamaları elif Türkçe ve Edebiyat 1 03-10-2013 06:58
Tartışma Yöntemleri elif Eğitim ve Öğretim 0 10-06-2011 05:58
Tartışma Yöntemi Terapisi Bkmlyz Kişisel Gelişim 0 03-02-2009 01:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats