bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-03-2013, 07:25   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Mesaj bilişim teknolojisinin yararları

bilişim teknolojisinin yararlarıyla ilgili ödevim var onun için bu bilişim teknolojisinin yararlarını bulmalıyım 5 dk içinde gelirmi lütfen ?


 

Alt 23-03-2013, 02:52   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Son 15 yıldır bilişim alanında geniş çaplı değişimler yaşanmaktadır. Günümüzde bilişim teknolojileri örgüt yapısı ve bireylerin işlerinin yeniden dizaynında çarpıcı bir etkiye sahiptir.

Bilginin Hızlı Yayımı

Bilişim teknolojileri sayesinde bilginin yayımı çok hızlanmıştır. Günümüzde bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması ile bu hız iyice artmıştır. Donanım ve yazılımdaki gelişmeler kullanıcının isteği doğrultusunda gelişmiş 1990’lı yılların sonlarında bilgi aktarımı bugüne göre çok daha yavaş iken gelecekte ne olabileceği tahmin bile edilememektedir. Bilgi aktarımındaki hız karşılıklı etkileşimi ve iletişimi hızlandırmıştır. Toplumun haberleşme yöntemleri değişmiş posta hizmeti anlayışı farklılaşmıştır. Örneğin mektup nostaljik bir edebi tür olarak şekil değiştirmiş e-posta adresleri en geçerli kimlik unsurlarından biri olmuştur.

Ekonomik ve Sosyal Değişim

Sanayi toplumunun odağında “maddi mal” üretimi yatarken bilgi toplumuyla birlikte “bilgi üretimi” ve “bilgi iletişimi” ana kavramlar olmaya başlamıştır. Bilgi ile ilgili faaliyetler stratejik önemini arttırarak ülke ve dünya ekonomi politikalarında temel belirleyici parametre halini almıştır. II. Dünya Savaşı’ndan beri reel sanayi ürünlerinin fiyatları düzenli olarak düşerken sağlık ve eğitim gibi temel bilgi ürünlerinin enflasyondan arındırılmış fiyatları üç kat artmıştır. Yaklaşık 50 yıl öncesine göre bilgi ürünlerine yapılan harcamalar sanayi ürünlerine yapılan harcamaların 5-6 katından fazladır.

Toplumsal değişim toplumsal yapıyı oluşturan kurumlar ve bu kurumlar arasındaki ilişkilerin ya da diğer bir deyimle kurumlar arasındaki etkileşimin değişmesidir. Söz konusu kurumlardan herhangi birinde meydana gelen değişim ya da bu biçim ve ölçülerde diğer kurumları da etkileyerek değişime uğratacak ve sonuçta toplumun genelinde bir değişimgerçekleşmiş olacaktır. Bilim toplumsal değişimin pozitif yönde olmasını sağlayan lider unsurlardan biridir. Bunun içindir ki batılı toplumlar bilimin ışığı altında aydınlanırken bilimi yadsıyarak dogmaları yol gösterici kabul eden doğulu toplumların söz konusu aydınlanmadan ne derece az pay aldıkları ortadadır. Toplumsal açıdan bakıldığında bu yüzyıla kadar bütün insanlık tarihinde toplumsal değişmenin hızı çok yavaştı hayal gücümüz ona yetişemiyor. Burada bilişim teknolojisinin önemi ortaya çıkıyor.

Teknolojik Değişim

İçinde bulunduğumuz binyılın başından itibaren meydana gelmiş teknolojik gelişmelere baktığımızda kağıdın bulunup kullanılmaya başlanması matbaanın bulunması ilk kağıt fabrikasının kuruluşu saatin pusulanın termometrenin teleskobun barometrenin sarkaçlı saatin bulunması insanların bilgi üretiminde yetkinleşmelerini üretimi hızlandırmalarını ve kalıcılığı sağlayarak bugün bilişim toplumu dediğimiz sürecin temelini atmışlardır.

Bugünse teknolojik gelişim teknolojinin geniş kitlelere yaygınlaştırılması gereğini ortaya çıkarmıştır. Değişen ve gelişen
teknolojik ortam içinde bireysel ihtiyaçların karşılanmasına yönelik olarak kişisel bazda kullanılma olanak sağlayan bilgisayar ve donanımlarının üretimi arttırılmış ve yaygınlaştırılmıştır. Artık dünyanın daha az zengin ve gelişmemiş toplumları da bu sihirli aletleri edinme olanağı bulmuşlar kullanım ve geliştirilmelerine katkıda bulunmaya başlamışlardır. Bu olgu ve gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tüm toplumlarda bireylerin bilgilenmesini ve diğer toplumlarla etkileşimlerini sağlamıştır. Teknoloji bireylerin ve toplumların değişmesi ve gelişmesinin tek başına belirleyicisi olmamakla birlikte değişimi kolaylaştırıcı bir araç olması açısından çok önemli bir konuma gelmiştir.

Teknolojik değişim süreci yenilikler tarafından sürdürülen yaratıcı bir süreçtir fakat bu süreç aynı zamanda yıkıcıdır çünkü bu süreç kaynakların firmalar meslekler sanayiler ve hatta ülkeler arasında yeniden dağılımını öngörür. Bu sürece ayak uyduramayanlar yok olacaktır.

İletişim Özgürlüğü ve Hukuk

Bilişimin gelişmesi iletişim özgürlüğünü de beraberinde getirmiştir. Özel radyolar özel televizyonlar uydular bilgisayarlarımız yoluyla kullandığımız internet ve hatta cep telefonları sınırsız bir iletişim ve haberleşme özgürlüğü sunmakta hatta çağımızın şekillenmesine de büyük katkıda bulunmaktadırlar. Bütün bu araçların oluşturduğu ortama dijital ortam dersek bu ortamı birey ve kurumlardan sosyal bir ortam olarak görmek yanlış olmaz.

Diğer bir nokta ise çoklu iletişim veya kitle iletişimi diye adlandırabileceğimiz iletişimde yaşanan değişimlerdir. İşin içine
kitlelere aynı anda ulaşmak girince bilgi teknolojilerinin güç ve etkisi oldukça büyümekte ve doğaldır ki kitle iletişim dendiğinde sahip olunan özgürlüğün özünü ortadan kaldırmayacak biçimde birtakım sınırların çizilmesi ve nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağının belirtilmesi gerekir. Bu çeşitli hukuk düzenlemeleriyle sağlanmalıdır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


bilişim teknolojisinin yararları

bilişim teknolojisinin yararları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aydınlatma teknolojisinin gelişimine katkıda bulunan bir bilim insanının hayatı Я Soru Cevap 16 16-02-2015 02:17
Bilişim Teknolojilerinin Yararları ve Zararları Я Soru Cevap 14 08-01-2015 05:33
Aydınlatma teknolojisinin gelişimine katkıda bulunan bir bilim insanının hayat hikaye Я Soru Cevap 74 27-03-2014 07:59
Buhar Teknolojisinin Faydaları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 10-12-2010 03:03
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir? - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 02:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats