bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-03-2013, 11:59   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi

Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans ÖdeviIsı Sıcaklık Nedir Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi güneşten gelen ışınsal enerjinin yeryüzüne çarptıktan sonra ısı enerjisine dönüşmesiyle oluşur. Sıcaklık Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi canlıların yayılışını ve aktivi*telerini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Herhangi bir bölgenin sıcaklığı Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi geniş ölçüde ekvatora uzaklığı ile yani bulunduğu enlem dere*cesi ile belirlenir. Sıcaklık Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi ekvatorda en yüksek olup güneye ve kuzeye doğru ekvatordan uzaklaştıkça tedrici olarak azalır. Böylece oluşan bü*yük sıcaklık zonlarına bağlı olarak büyük ekosistemler olan biyomlar meydana gelirler.
Sıcaklık Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi bütün canlılık süreçlerini düzenleyen bir faktördür. Sıcaklık bitkilerdeki kimyasal reaksiyonları Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi mineral madde emilimini Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi su alımım Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi fotosentezi Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi solunumu Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi büyümeyi ve tohum çimlenmesini etkilemekte*dir. Biyolojik aktivitelerin büyük bir çoğunluğu genel olarak 0-50cC ara*sında gerçekleşir. Bu sınırlar dışında gerçekleşebilen çok az aktivite var*dır. Tüm hayati süreçler için sıvı haliyle gerekli olan su 0°C ve altındaki sıcaklıklarda donmaktadır. 50°C’nin üzerindeki sıcaklıklar ise canlılık sü*reçleri için yıkıcı etki yapmaktadır.


Düşük sıcaklıklar bitki köklerinde suyun emilimini yavaşlatmaktadır. Ekosistemlere enerji girişi açısından kilit öneme sahip olan fotosentez Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi farklı bitkisel organizmalar için farklı optimum sıcaklıklarda gerçekleşen bir süreçtir. Sucul ekosistemlerde temel üretimi gerçekleştiren alglerin çoğu Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi fotosentez için Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi gelişmiş karasal bitkilere göre daha düşük sıcaklık değerlerine ihtiyaç duyarlar. Genel olarak çöl bitkilerinin fotosentez için optimum sıcaklık istekleri diğer bitkilere göre yüksektir. Hatta bazı çöl bitkilerinde 80°C’de bile fotosentez gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde ilkel bitkisel organizmalar olan mavi-yeşil algler Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi 73°C’de dahi fotosentez ya*pabilirler. Önemli tarım bitkileri olan buğdaygillerin fotosentez için ge*reksinim duydukları optimum sıcaklık ise 35-38°C’dir Bitkilerde fotosen*tez ve solunum Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi sıcaklık değişimlerinden farklı şekilde etkilenmektedir. Çoğu bitkilerde fotosentez için gerekli optimum sıcaklık Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi solunum için gerekli olan optimum sıcaklıktan daha düşüktür.


Bitkilerin yapraklarından buhar haldeki su kaybı (transpirasyon) ile sıcaklık arasında doğru orantı vardır. Bitkinin transpirasyonla kaybettiği suyu kökleriyle telafi edemediği yüksek sıcaklık değerleri Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi zararlı etkiler doğurur.


Canlılar ekstrem sıcaklıklardan korunmak için biyolojik aktivitelerini minimize ederek veya ortamdan uzaklaşarak çeşitli önlemler almışlardır. Bitkiler aleminde kış mevsimi çoğunlukla tohum halinde Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi tomurcuklarını toprak altında saklayarak veya yapraklarını dökerek bir nevi uyku ha*linde geçirilir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 24-11-2013, 03:52   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok az
 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi

Tohumun Çimlenmesinde Mevsimsel Değişimin Etkisi -Performans Ödevi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tohumun çimlenmesinde mevsimsel değişimin etkisi, tohumun çimlenmesinde mevsimsel değişimin etkileri, tohumun çimlenmesinde mevsimsel değişimin etkisinin irdelenmesi, tohumun çimlenmesinde mevsimsel değişimin etkisinin incelenmesi, tohumun çimlenmesinde mevsimlerin etkisi, tohum çimlenmesinde mevsimsel değişimin etkisi, tohumların çimlenmesinde mevsimlerin etkisi, tohum çimlenmesinde mevsimsel değisikliklerin etkisi, tohumun cimlenmesinde mevsimsel degisimin etkisi, tohumun cimlenmesinde mevsimsel degismenin etkisi, tohumun çimlenmesinde mevsimsel değişim, mavi yeşil proje ödevi, tohumun çimlenmesinde mevsimsel değişimin etkisi proje ödevi, mevsimler performans ödevleri, tohumun çimlenmesinde mevsimsel degişimin etkisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tohumun Çimlenmesinde Işığın Etkisi Nedir elif Soru Cevap 0 12-03-2013 08:22
Din Performans Ödevi elif Soru Cevap 0 09-02-2013 04:15
Mevsim değişimin çocuk üzerindeki etkisi nedir? elif Sağlık Soruları ve Cevapları 0 08-06-2011 01:54
Mevsim değişimin çocuk üzerindeki etkisi.(soru cevap) daywest Bebek Hastalıkları 0 24-04-2011 06:55
Löseminin seyrinde gen değişimin etkisi daywest Kanser 0 13-11-2010 06:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.