bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-03-2013, 12:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi

Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi

Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında BilgiErnst Cassirer 1874-1945. Alman filozofu. Kant felsefesinden hareket eden ve Kant'ın insan zihnindeki a priori kavramların doğal dünyaya şekil verme yollarıyla ilgili temel ilkelerini genişleten Cassirer Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi bir kavramın çok sayıda tekil örnekten Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi bireysel varlıktan soyutlama yoluyla elde edildiği görüşüne şiddetle karşı çıkmış ve tıpkı Platon gibi Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi kavramın Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi bilgiyi düzenleyen bir araç olarak Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi tikellerin Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi bireysel nesnelerin sınıflandırılabilmesi için daha önceden var olduğunu belirtmiştir.

Cassier'in Temel Felsefesinin Özeti

Ernst Cassirer Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Breslau'da doğmuş. Yeni-Kantçı felsefe ekolüne bağlı olmasıyla bilinen Magdeburg Üniversitesi'nde asistan olarak görev almıştır. Kant'a yakınlık duyarken Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi "absolute kurallar" peşinde koşan Hegel'i eleştirmiştir. Ayrıca Vico ve Herder gibi hermeneutik ve kültürel bilimlerde etkili olmuş şahısların tesiri altında kalmıştır.

Ernst Cassirer düşüncelerini Kant'a dayandırmıştır. "Sembolik Formların Felsefesi" isimli eseri ile de ün kazanmıştır. Cassirer bu eserinde Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi tüm sembolik formların genel bir felsefesini inşa etmeyi amaç edinmiştir. Dilsel formlardan mistik düşünceye ve oradan da bilim felsefesine geçiş yapmıştır. Bu değişik formların nasıl oluştuğunu anlamayı amaç edinmiştir.

Cassirer elementlerin içeriğinin ve ilişkilerin karşılıklı olarak birbirlerini oluşturduğunu ve inşa etiklerini söyler. Epistemolojik süreçlerde bir farklılaşma vardır Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi bu da bireysel elementlerin farklı tipteki ilişkilerle ifade edilmesinden kaynaklanır.

Tüm sembolik formların temel prensibi onların sadece spesifk olanla anlaşılabileceği Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi spesifik olanın ise genele referans verilerek anlaşılabileceği düşüncesini 1942'de yazdığı "The Logic Of Cultural Sciences" isimli eserinde anlatmıştır. Bu manada sosyolojide Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi özellikle kültür sosyolojisinde önemli bir isim olarak kabul görmektedir.

Simgesel Formlar Felsefesi

Cassirer'in felsefeye yeni-kantçı mevzilerden en büyük katkısı Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi Magnum Opus'u olan 3 ciltlik "Philosophie Der Symbolischen Formen" ("simgesel formlar felsefesi") eserinde geliştirdiği paradigmadır.

Cassirer'in bilim felsefesine göre modern bilimsel düşünce "işlevsel kavram" üzerine kuruludur. Aristocu kavram üretimi kuramına (bir tikellikler seti içindeki farklılıklar ve benzerliklerden yola çıkarak müşterek bir tözsel unsur bulup bundan kavram üretmek) karşıt olarak "işlevsel kavram" bir tikellikler setini bir seri içinde düzene sokacak bir ilke peşindedir.

Tikelliklerin bir seri içinde sıralanması Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi bir "töz"den farklı olarak Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi düzene soktuğu unsurlardan bağımsız bir gerçekliğe ya da anlama sahip değildir. unsurlar ancak serinin içindeki pozisyonlarına göre anlam sahibi olurlar. Cassirer bu model ile insan zihninin bilişsel ya da bilişsel olmayan faaliyetleri sırasında deneyim denen herzeyi kurusunu açıklamaya çalışır.

"İşlevsel kavram"ın kökeni tabi ki de Kant'tır. Cassirer bunu Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi insan deneyiminin ayrılmaz bir parçası olan "simge" ile ilerletir. Buradan yola çıkarak Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi Kant'ın "aklın eleştirisi" Cassirer'de "kültürün eleştirisi" haline gelir. Her farklı kültürün Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi algılanan tikellikleri belli bir düzene sokma yolu vardır. Her kültürün kendi formu Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi kendi nesne kurma Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi nedensellik anlatma Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi mekan tasarımı Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi zaman ve sayı tahayyülü vardır. Buradan hareketle Cassirer mit Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi din Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi dil Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi sanat Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi tarih ve bilim gibi şeyleri "simgesel formlar" olarak kurar. Başka formların da mümkün olduğunu söylese de mesela ahlaklılık Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi teknoloji Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi ekonomi gibi "form"ları pek açmaz.

"Simgesel Formlar Felsefesi"nin üçüncü cildinde ("bilgi fenomenolojisi") bize bilincin temel gelişimine tekabül eden 3 tane simgesel form olduğunu anlatır:

(a) ausdruckfunktion - tüm bilgi ve kültür "ifade (ausdruck) işlevi"nden kaynaklanır. "İfade" düzeyinde bir nesne "hissedilir". Bilinç bu düzeyde "mit" halini alır. Simge ve simgelenen aynı gerçeklik seviyesindedir.

(b) darstellungsfunktion - hissedilen mitik imge dilin mantıksal güçlerinin kilidini açar ve "temsiliyet (darstellung) işlevi"ni üretir. Bu işlev ile ortak duyusal nesnelerin dünyası yaratılır Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi nesnelerin nitelikleri ve sınıfları doğar. Simge ve simgelenen artık ayrı gerçeklik düzeyleri haline gelir.

(c) bedeutungsfunktion - bunun ötesine "işaretleyici (bedeutung) işlev" ile geçilir Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi bu da bilimsel ve kuramsal düşünceye tekabül eder. Burada "simgesel sistemler"in yaratılması mümkün kılınır. Simgeler burada diğer simge düzenlerini işaretlerler: matematik ve matematiksel mantık örnek verilebilir.

Cassier'den Seçme Sözler

- "Kültür; tekrar ve yenilik arasındaki bitmeyen bir savaş alanıdır. Gelenekte somutlaşan tekrar Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi kültürün tutucu; atlamalarda ve sıçramalarda somutlaşan yenilik ise kültürün özgürleştirici güçleridir."

- "Bir şeyi anlamak için onun işlevini anlamak lazımdır."
alıntı...


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi

Ernst Cassirer Kimdir Hayatı - Ernst Cassirer Özgeçmişi Hakkında Bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Adil Turan kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 18-10-2016 02:40
Beydeba kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi Я Türkçe ve Edebiyat 141 29-02-2016 06:40
Söğütlü Ali Kimdir, Hayatı Ve Çalışmaları Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 1 05-04-2014 11:05
Kaan Arkın'ın Hayatı Biyografisi Özgeçmişi elif Soru Cevap 0 16-03-2013 01:14
Zehravi kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi elif Soru Cevap 0 16-02-2013 04:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats