bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-03-2013, 12:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir

Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri NedirAskerlik-Gurbetlik Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir
Toplumumuzda gelenekselleşmiş köklü bir geçmişe sahip olan askerlik kutsal bir görev olarak değerlendirilir. Asker olmak onurlu ve erdemli bir insan olmayla özdeşleştirilir. Özellikle kırsal kesimde askerliğini yapmayan kişiler hoş karşılanmaz Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir sözleri dikkate alınmaz.
Topluma bu denli önem verilen bu görevin başlangıcında ve bitişinde diğer geçiş dönemlerinde olduğu gibi çeşitli törenler yapılmaktadır. Uğurlama ve karşılama törenleri bölgesel farklılıklar göstermektedir.
Yurdumuzun her yöresinde yaygın olarak yapılan uygulamalardan biri Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir pusulası (askere çağrı mektubu) gelen gençlerin akrabaları ve arkadaşları tarafından sırayla yemeğe davet edilmelidir. Bu yemek yalnızca asker adayına verildiği gibi Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir ailesiyle birlikte ağırlandığı da olmaktadır. Yemek sırası ve sonrasında eğlenceler yapılması da yaygın bir uygulamadır.
Kars'da askere gidecek kişi köy ve şehirdeki akrabalarını ziyaret edip Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir "Allahaısmarladık" demekle bu ziyaretler sırasında kendisine harçlık ve yolluk olarak hazırlanan çöreklerden verilmektedir.
Silifkenin Kırtıl köyünde ise askere gidileceği günün akşamı Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir askere gidecek olanlar Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir kız ve erkek arkadaşlarını eve davet eder Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir geç saatlere kadar eğlenirler Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir mengi oynanır. Askerlerin ceplerine uğur parası denilen harçlıklar konulur.
Ankara - Kızılcahamam - Verimli köyünde yaşlı erkekler ve kadınlar "Uğur parası" adı verilen parayı verirken "Benim için nöbet tut Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir buna karşılık" diyerek gencin gönlünü almaktadırlar.
Seydişehir'de uğurlama töreninde kadınlar hazırladıkları çöreği üçe bölerler. Bir parçası kurda kuşa yem olsun diye suya atılır. Bir parçası delikanlının gömleğine sarılarak sandıkta saklanır. Bir parçası da yemesi için delikanlının yolluğuna konur. Her izine geldiğinde gömleğe sarılı parçadan bir bölümü koparılarak gence yedirilir. Asker uğurlamasından sonra kadınlar bir pınarın başında toplanarak yemek yerler. Yemek yerken tahta kaşık kullanılmaz Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir tahta kaşık kullanılırsa delikanlıların askerde çok dayak yiyeceğine inanılır.
Eskişehir - Seyitgazi - Şükranlı köyünde askere gidecek genç nişanlı ise nişanlı evinin odununu gitmeden önce asker adayına kestirirler Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir zorluklara alışsın diye.
Yaşamının bir bölümü ile ilgili bu denli zengin uğurlama törenlerinin yanında Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir karşılama törenleri de zengin uygulamalara sahne olmaktadır.
Silifkenin - Kırtıl köyünde asker terhis olduktan sonra kına alıp getirir. Köye geldiği günün akşamı kendisine hoşgeldine gelenlere hazırlanan kınadan yakılır. "Asker kınası" adı verilen bu kınanın yakılması uğurlu sayılır.
Askerlikle ilgili konulardan birisini de askerde yoğun özlem ve hasret duygularıyla yazılan asker mektupları oluşturur. Asker mektupları genellikle selamla başlayıp Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir durum anlatıldıktan sonra bir mani ile biter.
Mektuplarda bütün akraba ve tanıdıklara selam söylenir. İletişim araçların yaygın olmadığı dönemlerde tek iletişim yolu olan mektuplarda Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir evli olan askerin baba evinde olan eşine duygularını açıkça ifade edememesi Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir mektubun başka kişilerce de okunacağı düşüncesi ile kimi zaman şifre içerikli maniler yazdığı da görülür.
Yürü mektubum yürü
Haberini al da gel
Bir iken iki olduk
Üç olduk mu sor da gel
Diyerek Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir manide çocuğu olup olmadığı üstü kapalı bir biçimde sorduğu gibi.
Durum bildiren bu tür mektuplar dışında bir de mizahi asker mektupları vardır ki bu tür mektuplar daha çok arkadaşlar arasında yazılmaktadır.
Askerliğin bitip eve dönülmesinde de büyük bir coşku yaşanır Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir eğlenceler düzenlenir. Akrabaları ve arkadaşları on onbeş gün ziyaretine gider ve bu sürede evde misafir gibi ağırlanıp Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir iş yaptırılmaz. Bazı yörelerde bu ziyaretler sırasında gence hediyeler verildiği de olur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir

Kültürümüzde Askerlik ve Gurbetlik Gelenekleri Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Askerlik Kaç Gün 2013 Я Soru Cevap 0 11-02-2013 02:40
Bedelli Askerlik Karikatürleri :) enerjimiz1 Mizah Bölümü 0 25-11-2011 06:48
Ünlülerin Askerlik Resimleri elif Ünlülerin Resimleri 1 23-02-2010 01:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats