bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-03-2013, 12:05   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?- Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar


Günümüzde bilim ve teknolojinin bel kemiği olan matematik kendine özgü doğrulara yanlışlara ve dile sahiptir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Bir dile sahiptir diyoruz çünkü sadece matematik ile yakından ilgilenenlerin anlayabileceği veya "kare dikdörtgen üçgen daire çember vb Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?" gibi herkesin yakından bildiği terimler ve çeşitli sembolik gösterimlere sahiptir matematik Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Hiç düşündünüz mü nereden geliyor bu terimler? Kim neden üç kenarı olan kapalı eğriye üçgen adını vermiş diye Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Bu konu üzerine bir araştırma yaptığınızda karşınıza çıkacak tek isim vardır ki O da şüphesiz önünde saygıyla eğildiğimiz büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'tür Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Cumhuriyetten önce çeşitli okullarda okutulmuş bir matematik kitaplarını incelerseniz; içlerinde Arap harfleriyle yazılmış formüller; müselles murabba veya hatt-ı mümas gibi günümüz matematiğinde bir anlam ifade etmeyen bir çok terim görürsünüz Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Günümüzde Atatürk sayesinde kullandığımız terimlere baktığımızda bu eski Arapça terimlerin anlaşılmasının ve hatırlanmasının ne denli güç olduğuna siz de hak verirsiniz elbet Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Bir düşünün "Müsellesin sathı yatalay dikeley zarbının müsavatına müsavidir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?" Cümlesinden ne anlıyorsunuz? Belki anneanne ve dedelerimiz bize bu cümle içinden bir kaç kelimeyi günümüz Türkçe'sine çevirebilir ama bir çoğunuz gibi ben de bu cümleyi ilk okuduğumda hiç bir şey anlamamıştım Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Oysa bu cümle "üçgenin alanı tabanı ile yüksekliğinin çarpımının yarısına eşittir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?" Demektir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Belki sadece bu cümledeki kavram anlaşılmazlığı bile bize Atatürk'ün bu konuda matematiğe ve dolayısıyla diğer ilimlere ne denli değerli bir çalışma bıraktığını anlamamız için yeterli olacaktır Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Mesela Müselles sözcüğünü ele alalım Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Müselles Arapça 'sülüs' sözcüğünden türetilmiştir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Arapça'daki sülüs ile müselles sözcüklerinin arasındaki ilişkiyi kavrayabilmek Arapça bilmeyenler için oldukça zordur Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Sülüs sözcüğünün Türkçe'de karşılığı 'üç' kelimesidir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Üç'ün yanına 'gen' getirirsek üçgen sözcüğü oluşur Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Bu müselles sözcüğünden daha kolay anlaşılmaktadır Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Atatürk'ün matematik dünyasına kazandırdığı diğer bazı terimlerden de şöyle örnekler verebiliriz

Yeni İsmi Bölen
Bölme
Bölüm
Bölünebilme
Çarpı
Çarpan
Çarpanlara Ayırma
Çember
Çıkarma
Dikey
Limit
Ondalık
Parabol
Piramit
Prizma
Sadeleştirme
Pay
Payda
Teğet

Eski İsmi

Maksumunaleyh
Taksim
Haric-i Kısmet
Kabiliyet-i Taksim
Zarb
Mazrup
Mazrubata Tefrik
Muhit-i Daire
Tarh
Amudi
Gaye
Aşar'i
Kat'ı Mükafti
Ehram
Menşur
İhtisar
Suret
Mahrec

Hatt-ı Mümas Bu Arapça kökenli kelimelerle matematik yapmanın ve yapılanların ne ifade etmek istediğini anlayarak çağdaşlık yolunda ilerlemenin ne denli zor ve zahmetli olacağını anlatmaya gerek olmasa sanırım Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Atatürk'ün bulduğu bu ve bunlar gibi bir çok terimler günümüzde hala geçerliliğini korumakta ve matematiği bizler için daha anlaşılır kılmaktadır Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Atatürk bu terimlerin yer aldığı 1937 yılında yayımlanan bir de geometri kitabı yazmıştır Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Bu kitapta kullanılan yeni terimler ayrıntılarıyla açıklanmış ve üzerlerine örnekler de verilmiştir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Bu kitap geometri öğretenlere ve bu konuda
bilgi edinmek isteyenlere kılavuz olarak Kültür Bakanlığınca yayınlanmıştır Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?
Mustafa Kemal bu geometri kitabını yazarak matematiğe daha anlaşılır yeni terimler kazandırmak isteğini Sivas'ta girdiği bir geometri dersinde ortaya koymuştur Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Atatürk 13 Kasım 1937 tarihinde Sivas'a gitmiş ve 1919 yılında Sivas kongresinin yapıldığı lise binasında bir geometri (o zamanki adıyla hendese) dersine girmiştir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Bu derste öğrencilerle konuşmuş ve geometri üzerine çeşitli sorular yöneltmiştir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Ders esnasında eski terimlerle matematik öğreniminin ve öğretiminin zorluğunu bir kez daha saptayan Atatürk "Bu anlaşılmaz terimlerle bilgi verilemez Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Dersler Türkçe terimlerle anlatılmalıdır Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?" Diyerek bu konudaki kesin yargısını açıkladıktan sonra dersi kendi buluşu olan Türkçe terimlerle ve çizimleriyle anlatmıştır Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Bu sırada derste Pisagor teoremini de çözümlemiştir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Elbette ki matematik ve geometri bilgisi yeterli olmayan bir insanın bilimsel ve dolayısıyla toplumsal açıdan bu denli önemli bir çalışmayı ortaya çıkararak nesiller boyu kabul edilebilir bir forma sokması mümkün değildir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Böylece Atatürk sadece siyasi ve idari alandaki dehasıyla değil sayısal dünyadaki üstün başarısıyla da karşımıza çıkmış oluyor Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Sizin de gördüğünüz gibi Atatürk’ün yaşamında matematiğin önemi bugüne kadar bildiğimiz veya ilkokullarda öğrenmiş olduğumuz gibi matematik öğretmeninin ona "Kemal" ismini vermesinden çok ötedir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Matematiğin bilimsel gelişme acısından anlaşılır bir dilde öğretilmesi gerektiği düşüncesi ve bu konudaki çalışmaları sayesinde bize kazandırdığı onca güzelliğe bir yenisini daha eklemiştir Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Umarım bu yazıyla birlikte onun başlattığı bilimsel gelişme arzusunun bizler için de ne kadar gerekli olduğunu hatırlar ve bunun yanında sade ve anlaşılır bir dile sahip olmanın bir toplumda her alanda ne denli gerekli olduğunu daha iyi anlamış oluruz Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Gültekin BUZKAN

alıntı
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 18-12-2013, 02:48   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok saçma


 

Alt 07-04-2014, 08:11   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürler :D


 
Alt 16-12-2015, 05:58   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

işime yaramadı keşke tarihte yazsaydınız


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürkün matematik alanında yaptığı çalışmalar vikipedi, atatürkün geometri alanında yaptığı yenilikler, atatürkün matematik alanında yaptığı çalışmalar kısaca, leonardo fibonacci matematik alanında yaptığı çalışmalar, atatürkün matematik ve geometri alanında yaptığı çalışmalar vikipedi, atatürkün matematik ve geometri alanında yaptığı çalışmalar, atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar, atatürk ve matematik vikipedi, atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar nelerdir, mustafa kemal atatürk ün matematik alanında yaptığı çalışmalar vikipedi, atatürkün matematik alanında yaptığı yenilikler vikipedi, atatürk matematik alanında yaptığı çalışmalar kısaca, atatürkün matematik alanında yaptığı çalışmalar, atatürkün geometri alanında yaptığı yenilikler nelerdir, atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün müzik alanında yaptığı çalışmalar nelerdir ? Bkmlyz Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk 95 10-05-2017 09:16
Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Yenilikler gizem Soru Cevap 14 25-12-2014 09:13
Atatürk'ün geometri alanında yaptığı çalışmalar nelerdir? Я Soru Cevap 12 24-12-2013 08:05
Leonardo Fibonacci Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar elif Soru Cevap 0 20-03-2013 07:54
Atatürkün Geometri Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? elif Soru Cevap 0 13-03-2013 11:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats