bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-03-2013, 02:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Simya Nedir? Simyacı Kimdir ?

Simya Nedir? Simyacı Kimdir ?Günümüzdeki modern kimya biliminin temelleri atılmadan binlerce yıl önceden başlayıp 17 Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? yüzyıla kadar etkileri devam eden maddeleri birbirine karıştırıp değiştirmeye çalışan simyacı insanların yaptıkları çalışmalara ve verilen genel ada simya denir

Simya ile en az 2500 yıldır uğraşıldığı bilinmektedir Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Simya ile ilk olarak Mezopotamya Eski Mısır İran Hindistan ve Çin'de uğraşılmıştır Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Klasik Yunan döneminde Yunanistan'da Roma İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü coğrafyada önemli İslam başkentlerinde ve daha sonra 19 Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? yüzyıla kadar Avrupa'da simyaya ilgi duyulmuştur Simya Nedir? Simyacı Kimdir ?

Simya ile ilgili;


* Simya bir bilim dalı değildir
* Sadece deneme-yanılma yolu ile çalışırlar
* Çalışmalar teorik bir temele dayanmaz
* Sistematik bilgiler içermez
* Bilgi birikimi oluşmamıştır

Simyacılar farklı amaçlar için çalışırken deneme- yanılma yöntemi kullanılarak istemeden bazı şeyleri keşfetmişlerdir

Simya içerisinde tıp felsefe astroloji kimya din gibi birçok konuda motifler içerdiği için simyacılar

* Ölümsüzlük iksirini keşfetmek
* Sonsuz zenginliğe ulaşmak

gibi konularla ilgili çalışmalar da yapmışlardır Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Bu nedenle bir simyacı tarih boyunca bazı zamanlar doktor kahin filozof hatta büyücü olarak kabul edilmiştir Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Ancak günümüzde kullanılan bazı deney ve araç gereçlerinin ilk hallerini simyacılar keşfetmiş ve kullanmışlardır Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Bugün yüzlerce kullanım alanı keşfedilmiş olan kostik soda kükürt cıva sönmüş kireç nitrik asit gibi birçok madde ilk defa yüzyıllar önce simyacılar tarafından da kullanmışlardır Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Başka bir ifade ile simyanın günümüz deneysel kimya biliminin ilk temellerini oluşturduğu söylenebilir Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Mısır'ın İskendireye kentinde biçimlenmeye başladığı kabul edilir Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Eski Mısır'ın metalurji boya ve cam yapımı gibi üretim zanaatları ile eski Yunan felsefesi İskenderiye'de bir araya gelerek kaynaşmış ve MÖ 400'lerde uygulamalı kimya bilgisi gelişmeye başlamıştır Simya Nedir? Simyacı Kimdir ?

Simyacıların ya da bilgilerin arasında Türk ve İslam dünyasından da çok önemli isimler yer almaktadır Simya Nedir? Simyacı Kimdir ?

Yapılan araştırmalar sonucunda simyacıların yaptıkları çalışmalarda günümüzdeki kimya tıp metalurji felsefe din vb birçok konu ile ilgili motifler olduğu anlaşılmıştır

Evet simya günümüzdeki anlamıyla bilimsel metotlar kullanılmadan yapılan işlemler olduğu için bir bilim dalı kabul edilmemektedirDolayısıyla da simyacıların bir çoğuna bilim adamı denilmemektedir Simya Nedir? Simyacı Kimdir ?

Batı simyası her zaman kökleri ünlü simyacı Hermes Trismegistus'a uzanan ve bir felsefi-spiritüel sistem olan Hermetizm'le yakından bağlantılı olmuştur Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Bu iki disiplin (simya ve Hermetizm) 17 Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? yüzyılın önemli bir ezoterik ekolü olan Gül-haçlılar'ın doğuşunda etkili olmuştur Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Erken modern dönemde simya kimyaya dönüşmeye başlarken; simyanın mistik ve Hermetik dalları modern spiritüel simyanın odak noktası olmaya başlamıştır Simya Nedir? Simyacı Kimdir ?

Günümüzde simya mistik ezoterik ve sanatsal yönleri nedeniyle bilim tarihçileri ile filozofların ilgi alanına girmektedir Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Simya modern bilimin temelini atan disiplinlerden biridir ve günümüz kimya ve metalürji endüstrilerinde kullanılan birçok madde ve işlem eski dönem simyacılarının keşfidir Simya Nedir? Simyacı Kimdir ?

Simyanın birçok yönü bulunmasına karşın günümüz popüler kültüründe (sinema ve edebiyattaki simyâ / simyâcı imgelemlerinin de etkisiyle) simya denince akla madenleri altına çevirmeyi deneme işlemi gelmektedir Simya Nedir? Simyacı Kimdir ?
Sözcüğün Kökeni

Simya kelimesinin kökeni konusunda araştırmacılar arasında bir fikir birliği bulunmamaktadır Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Simya veya alşimi kelimelerinin Sami dilinden kaynaklandığı iddiası en çok kabul görüştür(?) Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Alşiminin Latince yazılışındaki (Al-chemie) Al takısının Arapça kökenli olduğu kesindir Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? "Chemie"nin ise Sami kökenli "heme" "hema" kelimelerinden veya Yunanca "hima" (döküm) kelimesinden geldiği iddia edilmektedir Simya Nedir? Simyacı Kimdir ?

Simya'nın Hedefleri

1 Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Metallerin altın ve gümüşe dönüştürülmesi
2 Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? Ölümsüzlük iksiri yaratılması
3 Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? İnsan hayatının dönüştürülmesi
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Simya Nedir? Simyacı Kimdir ?

Simya Nedir? Simyacı Kimdir ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: simyacı kimdir, türk islam simyacıları kimlerdir çalışmaları nelerdir, simyaslar kimlrdir neleri bulmslardr, ünlü islam simyacıları kimlerdir, simyaci kimdir, simyacı nedir kimdir, simyacı kimdir amaçları nelerdir, ıslam sımyacıları kımlerdır neler yapmıslardır, antik çağ simyacılari kimlerdir neler yapmıştır, simyacının ile ilgili sorular ve cevaplar, eski simyacıların hayatı ve b, simyacılar kimlerdir, ilk simyacikimdir, hima majenes veya, simya nedir simyanin temel amaclarini yaziniz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Simya Kimya İlişkisi elif Eğitim ve Öğretim 0 17-12-2011 01:36
Enza Simya Nevresim Takımı nimlahza Ev Dekorasyon 0 27-12-2010 01:57
Zihinsel Simya.... mormavi Psikoloji 0 18-01-2010 02:37
Simya nedir? Mahperver Felsefe Bilimi 0 02-01-2010 10:36
Simyacı - Özet - Poulo Coelho Bkmlyz Kütüphanemiz 0 04-07-2008 02:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats