bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-03-2013, 06:09   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır?

Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır?


İlk anayasa 1876 yılında yürürlüğe girmiştir Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? 1909'da bu anayasada değişiklikler yapılarak padişahın yetkileri kısıtlandı Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? Kişisel hak ve özgürlükler tanındı basın üzerindeki sansür kaldırıldı Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? Hükümet artık padişaha değil meclise karşı sorumluydu Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır?
Kurtuluş Savaşı sırasında 20 Ocak 1921'de Teşkilat-ı Esasiye Kanunu adıyla yeni bir anayasa kabul edildi Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? Bu anayasada egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu belirtiyordu Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? Yasama yetkisi de Büyük Millet Meclisi’ne bırakılmıştı Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? Cumhuriyet’in ilanından sonra daha kapsamlı bir anayasaya gereksinim duyuldu Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? 20 Nisan 1924'te bu amaçla gene Teşkilat-ı Esasiye Kanunu adını taşıyan yeni bir anayasaya hazırlandı Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? 1924 Anayasası’yla yasama ve yürütme yetkileri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bırakıldı Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? Meclis yasama yetkisini kendisi yürütme yetkisini de cumhurbaşkanı ve bakanlar kurulu eliyle kullanıyordu Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? Cumhurbaşkanının onayıyla göreve başlayan bakanlar kurulu meclise karşı sorumlu sayılmıştı Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? Kurtuluş Savaşı döneminden başlayarak anayasa sözcüğü karşılığında teşkilat-ı esasiye kanunu kullanıldı Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? Anayasa sözcüğü ise 1960'tan sonra hukuk sisteminde kullanılmaya başladı Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır?

27 Mayıs 1960’taki askeri darbeden sonra yeni bir anayasa hazırlandı Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? 1961 Anayasası olarak bilinen bu anayasa halkoylamasıyla yürürlüğe girdi Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır?

12 Eylül 1980'deki askeri darbeden sonra Milli Güvenlik Konseyi ile Danışma Meclisi (Kurucu Meclis) yeni bir anayasa hazırladı Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? Bu anayasa 7 Kasım 1982'de yapılan halkoylamasıyla kabul edilerek yürürlüğe girdi Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? 1982 Anayasası bazı hak ve özgürlüklere önemli sınırlamalar getirmiş Anayasa Mahkemesi'nin ve Danıştay'ın denetim yetkilerini azaltmıştır Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? Son yıllarda özellikle Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinin bir gereği olarak 1982 Anayasası’nda hak ve özgürlükleri genişletici bir dizi değişiklik gerçekleştirilmiştir Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır?

1982 ile 1961 anayasaları arasında temel bir bakış açısı farkı olduğu şüphe götürmez bir gerçektir Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? 61 anayasasında Milli Birlik Komitesi'nin daha geri planda olduğu ve aslında anayasa üzerinde söz hakkının Temsilciler Meclisi'nde olduğu bir sistem izlemiş bunun sonucunda da bu güne kadar Türkiye için çıkarılmış en özgürlükçü anayasa oluşmuştur Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır?

2001 değişikleri ile anayasaya yeni açılımlar getirilmesine rağmen bazı alanlarda hala çok büyük boşlukların olduğu görülmekte ve bazı maddelerin doktrinde açıklanması büyük teknik sorunlar ortaya koymaktadır Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır?elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır?

Türkiye cumhuriyeti devletinde sırayla hangi anayasalar kullanılmıştır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sırasıyla anayasalar, cumhuriyet dönemi anayasaları sırasıyla, anything, anayasalar sırasıyla, türkiye hangi anayasaları kullanmıştır, türkiye cumhuriyeti anayasaları sırasıyla, sırasıyla anayasalarımız, türkiye hangi anayasayı kullanıyor, türkiye cumhuriyeti devleti sırasıyla hangi anayasaları kullanmıştır, türkiye cumhuriyeti sırasıyla hangi anayasaları kullanmıştır, anayasalar sirasi, tc şimdiye kadar kulanılan anayasalar sırasıyla, turkiyede anayasalar sirasi, anayasa sırası, türkiye cumhuriyeti nde hangi anayasalar kullanılmıştır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
taş tabletten kağıda kadar olan yolculukta hangi yazım araçları kullanılmıştır ? Я Soru Cevap 5 23-02-2015 09:14
Osmanlı devletinde Avrupa'ya ilk kez hangi padişah döneminde öğrenci gönderildi? Я Tarih 4 17-03-2013 09:36
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları CooLKadin Biyografiler 11 24-04-2012 01:15
Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 05:20
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası CooLKadin Kadın ve Hukuk 6 30-04-2008 07:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats