bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24-03-2013, 02:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İbadet Nedir Başlıca İbadetlerimiz Nelerdir

İbadet Nedir Başlıca İbadetlerimiz Nelerdirİnsanı yaratan ve ona yüksek bir değer veren Yüce Allah onu başıboş bırakmamış dünya yaşamında ona çeşitli görevler vermiştir. Bu görevlerden birisi de insanın kendisini yaratan Yüce Allah’a karşı ibadet ve şükür duygusu içinde bulunmasıdır. Yüce Yaratıcının insanın yapacağı ibadetlere ihtiyacı yoktur. Emirlerini yerine getirmediğimiz yasaklarından kaçınmadığımız zaman O herhangi bir zarar ve ziyana uğramaz. Yapacağımız ibadetler Allah’a olan şükür borcumuzu yerine getirmekten ibarettir. İbadetler insanın ruhunu yükselten insana insani özelliklerini kavratıp yaşatan davranışlardır. İbadetler insanın Allah’ı arayış ve O’nunla ilişki kurma ihtiyacının bir göstergesidir.
Allah’ın bize sayısız iyilikleri ve nimetleri vardır. İnsanı hiç yoktan yaratıp görecek göz işitecek kulak tutacak el yürüyecek ayak düşünecek akıl veren Allah’a şükretmesi emrettiği ve hoşlandığı işleri yapması yasaklarından kaçınması insan üzerine bir görevdir. Bizi yoktan yaratıp bize yaşam veren bütün evreni hizmetimize sunan bizi üstün bir varlık yapan Yüce Allah’tır. Bize verilen küçük bir hediye ve yapılan iyilik karşısında teşekkür etmeyi ihmal etmeyiz. O halde bizi yaratan çevremizi güzelliklerle süsleyen sayısız nimetler ve güzel duygular veren Allah’a olan şükür borcumuzu yerine getirmeliyiz.
İnancımıza göre ibadet inandığımız ilkelerin günlük yaşamda yerine getirilmesidir. Bu yolla kişi Yüce Allah’a başlılığını her an canlı tutma olanağı bulur. Böylece insan yücelir. Yüce Allah;
“Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” ( Zariyat 56) buyurmaktadır.
İbadet inanan insanı Allah’a yaklaştıran en güzel araç sıkıntılardan koruyan bir sığınaktır. Hayatta bunalıma düşen ümitsizliğe kapılan insanlar ibadet ederek Allah’ın rahmetine ve huzura kavuşurlar. İnsan ibadet sayesinde dünyanın maddi bağlarından kurtularak ruhen yükselir.
Anlatım: Dr. Mustafa Akman


İslam'ın en önemli ibadetleri beş başlık olarak İslam'ın şartlarında toplanmıştır. İslam'ın beş şartı şunlardır:
  1. Kelimei şahadet getirmek.
  2. Namaz kılmak
  3. Oruç tutmak
  4. Zekat vermek
  5. Hacca gitmek

Bunlar İslam'ın en önemli ibadetleridir. Ancak ibadetler bunlarla sınırlı değildir. Temiz doğru ve dürüst olmak Allah'ın rızasını gözeterek çalışmak insanlara yardımcı olmak ve benzeri güzel huy ve davranışlar da ibadettir. İslam'da her bir ibadetin kendine göre bir özelliği ve amacı vardır. Bu nedenle imkanlarımız ölçüsünde herbirini yapmaya özen göstermeliyiz.

Başlıca ibadetlerimiz nelerdir

İslam’ın beş şartı vardır. Bu şartlar İslam’ın temel ibadetlerini oluştururlar.

1. Kelimeişahadet getirmek:

Allah’ın birliğini ve Hz. Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğunu bildiren şahadet cümlesini gönülden inanarak dil ile söylemektir. Kelimeişahadet şöyledir:
Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu verasuluh.
Anlamı: Ben şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur; yine şahitlik ederim ki Hz. Muhammed Allah’ın kulu ve elçisidir.
Bir kimsenin yaptığı ibadetlerin kabul olması için bu birinci şartın yerine getirilmiş olması gerekir.

2. Namaz kılmak:

Namaz kılmak akıllı ve sorumluluk çağına gelmiş olan her Müslüman’a farzdır. Namaz Yüce Allah'a gösterilecek saygının en güzel ifadesidir. Namaz kılmakla Allah'ın bize verdiği sayısız nimetlere karşı teşekkür etmiş oluruz. Yüce Allah Kuranıkerim’de namazın bizi her türlü kötülükten alıkoyacağını bildiriyor.

3. Oruç tutmak:

Oruç tan yerinin ağarmasından Güneş'in batışına kadar yemeden içmeden ve benzeri birtakım bedeni isteklerden uzak durmak demektir. Oruç sadece Hz. Muhammed'in gönderildiği topluluklara değil onlardan önce gönderilmiş olan peygamberler dönemindeki halklara da emredilmiştir. Orucun farz olduğunu bildiren ayet anlam olarak şöyledir: ''Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.''
Peygamberimizin bildirdiğine göre Yüce Allah ramazanda oruç tutanı mükafatlandıracak ve günahlarını bağışlayacaktır. Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurmaktadır:
''Bir kişi ramazanın faziletine inanarak ve mükafatını umarak oruç tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.''

4. Hacca gitmek:

Hac dinen zengin olan Müslümanların yapmakla yükümlü oldukları bir ibadettir. Hac usulüne uygun bir şekilde ihrama girmek zamanında Arafat'ta vakfe yapmak (durmak) ve Kabe'yi tavaf etmektir.
Hac ibadetinin yapılmasını Yüce Allah bize Kuranıkerim’de emretmiştir. Hac hem mal (para) hem de bedenle yapılan bir ibadettir. Hac ibadeti ile Yüce Allah'a verdiği nimetler için şükrederiz. Ayrıca ona karşı kulluk görevini de yerine getirmiş oluruz. Sevgili Peygamberimiz haccın önemini belirtmek için şöyle buyurmuştur: ''Kim Allah için hacceder de (bir daha) günah işlemezse anasından yeni doğmuş gibi tertemiz olarak döner.''

5. Zekat vermek:

Zekat sözlükte temizlenmek artmak anlamına gelir. Zekat İslam dininin belirlediği ölçüye göre zengin sayılan Müslümanların yerine getirmek zorunda oldukları bir ibadettir. Dini ölçülere göre zengin sayılanlar her yıl mallarının veya paralarının kırkta birini (yüzde iki buçuğunu) yoksullara vererek zekat ibadetini yapmış olurlar.
Yüce Allah Kuranıkerim’de şöyle buyurur: ''Namazı kılın zekatı verin önceden kendiniz için yaptığınız her iyiliği Allah'ın katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah yapmakta olduklarınızı noksansız görür.'' Zekat konusunda başka ayetler de vardır.
Sevgili Peygamberimiz de zekatın önemini belirtmiş ve Müslümanlara zekat vermelerini öğütlemiştir. İnancımıza göre zekat olarak verilecek mal veya para fakirlerin hakkıdır. Bu sebeple zengin Müslümanlar zekatlarını severek ve karşılığında bir şey beklemeden fakirlere vermelidirler.
Zekat yoksulları sevindirir. Geçim sıkıntısı çeken ailelerin yüzünü güldürür. Zekatı veren de bu durumdan dolayı mutlu olur (Anlatım: M. Nur Türkeş)elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 17-11-2013, 12:38   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok işe yarıyor


 

Alt 03-01-2014, 09:10   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel sağolun


 
Alt 03-01-2014, 09:10   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face25 din

çok güzel sağolun


 
Alt 09-01-2014, 05:37   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok sağolun


 
Alt 02-11-2014, 06:50   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok uzun ama sağol


 
Alt 05-11-2014, 04:00   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel sağolun


 
Alt 17-11-2014, 06:48   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel dinden 100'ü çoktan aldım sayılır


 
Alt 08-12-2014, 08:25   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

süper paylaşım yapmışsınız


 
Alt 15-12-2014, 10:56   #10 (permalink)
 
Pembe Mor Kız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

ibadet: insanların allahımıza teşekkür etmek için yaptıkları kulluk görevleridir:
BAŞLICA İBADETLER
Namaz
Namaz akıllı ve ergenlik çağına gelmiş her Müslümanın yerine getirmek zorunda olduğu belirli şartları vakitleri ve şekilleri olan farz bir ibadettir. Su bulunmadığında teyemmüm yaparak hasta olunduğunda oturarak ya da yatarak namaz kılınması emredilmiştir. Namazın vaktinde kılınması Allah'ın en sevdiği davranışlar arasındadır. Namaz müminin ruhunu ve gönlünü Allah'a açması O'ndan rahmet ve bereket dilemesi O'na olan derin saygısını ifade etmesi O'nun yüceliği karşısında kendi acizliğini itiraf edip boyun eğdiğini göstermesidir.

Oruç
Ramazan ayı boyunca oruç tutmak İslâm'ın beş esasından biridir. Oruç bedenle yapılan ibadetlerdendir. Oruç tutmak "tan yerinin ağarmasından gün batımına kadar Allah rızası için ibadet maksadıyla yemek içmek gibi davranışlardan uzak durmak" demektir. Oruç ergenlik çağına gelmiş ve akıl sağlığı yerinde olan her Müslümanın sorumlu olduğu bir ibadettir. Allah rızası için tutulan oruç birçok bireysel ve toplumsal faydayı da beraberinde getirerek her sene ramazan ayında Müslümanların misafiri olur.

Zekât
Zekât İslâm dininin beş esasından biridir. Sahip olunan mallardan bir miktarının Kur'an-ı Kerim'de belirtilen kimselere şartlarına uygun olarak Allah rızası için verilmesi demektir. Zekât vermek gerekli şartları taşıyanlara farzdır. Zekât vermek Kur'an'da pek çok yerde namaz kılmakla birlikte anılmıştır. Bu da zekâtın Müslümanın hayatında dinin direği sayılan namaz kadar önemli olduğuna işaret eder.

Hac
İslâm dininin beş esasından biri olan hac Kâbe'yi ve etrafındaki kutsal mekânları yılın belirli zamanında usulüne uygun olarak ziyaret etmek anlamına gelmektedir. Gerekli şartları taşıyan her Müslümanın ömründe bir defa haccetmesi farzdır.

Sadaka
Sadaka kişinin sırf Allah rızası için muhtaç kimselere malından zekât dışında bir kısmını vermesi ve başkalarına iyilik yapmasıdır. Sadaka kavramı Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla yapılan her türlü maddî harcamayı ve manevî fedakârlığı ifade eder. Bu sebeple sadaka zekâttan daha geniş kapsamlıdır. Sadaka vermek çok büyük bir sevaptır. Sadaka Müslümanların hayır yollarında birleşip kaynaşmalarını sağlayan manevî güç kaynağıdır. Peygamberimiz (aleyhisselam) müminlerden sadaka vermelerini isteyince sahabeden sadaka vermeye gücü yetmeyenler Medine çarşısında su satıp kazandıklarıyla aldıkları hurmaların bir kısmını fakirlere ve yoksullara vererek sadaka sevabına ulaşmaya çalışmışlardı. Aynı zamanda Peygamberimizin (aleyhisselam) "Veren el alan elden üstündür." demesi Müslümanları "veren el" olmaya helâl yoldan çalışıp kazanmaya ve bunu başkalarıyla paylaşmaya doğru harekete geçirmiştir.

Amel-i Salih
Amel-i salih Kur'an'da iman etmekle birlikte sıkça kullanılan bir ifadedir. Amel-i salih (salih amel) "iyi ya da barışık davranış" demektir. İmana uygun ve onunla uyumlu her türlü doğru davranış salih amel sınıfına girer. Salih amel hiç kimseden herhangi bir karşılık beklemeksizin sadece Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılır. İnsanlar ve bütün varlıklar için yararlı olan her iş Allah'ı hoşnut eder. Namaz kılmak salih amel olduğu gibi birisine güler yüz göstermek ihtiyacı olan insanlara yardım etmek iyiliği özendirmek kötülüğe engel olmak selam vermek bir hayvanı doyurup ona su vermek hatta yoldaki zarar verebilecek bir taşı kenara atıvermek de Allah'ın rızasını kazanmak için yapıldığından dinimiz tarafından salih amel sayılır. Bu açıdan davranışların inanca uygun olması gerekir. İman davranışları davranışlar da inançları etkiler. İman davranışlarla açığa çıkar davranışların güzelleşmesine sebep olur. Yapılan her güzel iş imanın meyveleri olarak hayat bulur.


Pembe Mor Kız isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İbadet Nedir Başlıca İbadetlerimiz Nelerdir

İbadet Nedir Başlıca İbadetlerimiz Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: başlıca ibadetlerimiz, ibadetlerimiz nelerdir, başlıca ibadetlerimiz nelerdir, başlıca ibadetler nelerdir, başlıca ibadetler, ibadetlerimiz, ibadetler nelerdir, ibadet nedir başlıca ibadetler nelerdir, başlıca ibadet nedir, baslica ibadetlerimiz, ibadetlerimiz nedir, baslica ibadetlerimiz nelerdir, ibadet etmek ne anlama gelir başlıca ibadetler nelerdir, ibadet etmek ne anlama gelir başlıca ibadetler, baslica ibadetler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Lösevin Başlıca Faaliyetleri Nelerdir? elif Soru Cevap 9 02-05-2017 08:51
Başlıca Tarım Ürünlerimiz Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 28-04-2014 11:05
kızılayın başlıca faaliyetleri nelerdir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 19 27-03-2013 02:19
İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? elif Soru Cevap 0 12-02-2013 02:20
Kurumların Başlıca Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:26

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats