bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-03-2013, 06:11   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face22 okulun önemi ile ilgili yazı

okulun önemi ile ilgili yazı istiyorum !


 

Alt 24-03-2013, 06:21   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Okulun Önemi

Bir ülkenin ilerlemesi ve kalkınması eğitim alanındaki başarısına bağlıdır. Toplum yaşamı hızla değişmekte bilim ve teknoloji sürekli gelişmektedir. Bu nedenle insanların eğitimi daha da önem kazanmaktadır.

Okul; bize yaşamımızda gerekli olan bilgi beceri iyi alışkanlık ve davranışları kazandırır. Ailemize ve topluma yararlı bireyler olmamızı sağlar. Kendi ulusumuzla birlikte diğer ulusları da sevmeyi öğretir.

Okul bizim iyi yurttaş olmamızı sağlar. Başkalarının duygu ve düşüncelerini anlamayı onlara saygı duymayı öğretir. İyiyi kötüden doğruyu yanlıştan yararlıyı zararlıdan ayırt edebilme bilinci kazandırır. Karar verebilme ve sorunları çözebilme becerilerimizi geliştirir.

Okullar yalnızca bilgi aktaran öğretim kurumları değildir. Bulundukları çevrenin bilgi ve kültür merkezleridir. Çevrede yaşayanlar okulların etkinliklerine katılabilirler. Okullardaki kitaplık spor salonu laboratuar işlik ve atölyelerden yararlanabilirler. Bu yolla okullar; çağdaş lâik ve yenilikçi insan yetiştirmiş olurlar.

Okul yaşamı yeni arkadaşlıkların kurulmasına olanak sağlar. Aynı dersliği bazen de aynı sırayı paylaşan öğrencilerin arkadaşlıkları uzun yıllar sürer. Öğrenciler bu arkadaşlık döneminde sevinç ve üzüntülerini paylaşırlar. Başka insanlara karşı da nasıl davranmaları gerektiğini öğrenirler.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 24-03-2013, 06:22   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

OKULUN ANLAMI ÖNEMİ VE GÖREVİ

Bir milleti düştüğü herhangi bir felâketten kurtarmakla bir milleti doğru yola yöneltmekte devlet adamlarının haiz olduğu büyük ehemmiyet inkâr edilemez. Hattâ diyebiliriz ki bugünü görmek milleti idare edenlerin iffet ve namusu vatanperveranE millî gayreti ve bilhassa kişisel menfaatlerinden uzaklaşmaları sayesinde mümkün olmuştur. Fakat bugün eriştiğimiz nokta hakikî kurtuluş noktası değildir. Bu fikrimi izah edeyim : Bir milletin felâkete uğraması demek o milletin hasta hastalıklı olması demektir. Bu sebeple kurtuluş toplumdaki hastalığı tespit ve tedavi etmekle elde edilir. Hastalığın tedavisi ilmî ve fennî bir tarzda olursa iyileşir; yoksa tersine hastalık devam edip gider ve tedavisi imkânsız bir hale gelir. Bîr toplumun hastalığı ne olabilir? Milleti mîllet yapan ilerletip yükselten kuvvetler vardır: Fikir kuvvetleri ve sosyal kuvvetler... Fikirler mânâsız mantıksız boş sözlerle dolu olursa o fikirler hastalıklıdır. Aynı şekilde sosyal hayat akıl ve mantıktan uzak faydasız ve zararlı bir takım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar. Evvelâ işe fikrî ve sosyal kuvvetlerin kaynaklarını arıtmadan başlamak lâzımdır. Memleketi milleti kurtarmak isteyenler için vatanseverlik temiz yüreklilik fedakârlık gerekli olan özelliklerdendir. Fakat bir toplumdaki hastalığı görmek onu tedavi etmek toplumu asrın gereklerine göre ilerletebilmek için bu özelliklerin yanında ilim ve fen lâzımdır. İlim ve fenle İlgili teşebbüslerin faaliyet merkezi ise mekteptir. Bu sebeple mektep lâzımdır. Mektep adını hep beraber hürmetle saygıyla analım! Mektep genç beyinlere insanlığa hürmeti millet ve memlekete sevgiyi şerefi bağımsızlığı öğretir. Bağımsızlık tehlikeyi düştüğü zaman onu kurtarmak için izlenmesi uygun olan en doğru yolu belletir. Memleket ve milleti kurtarmaya çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman ve birer çalışkan bilgin olmaları lâzımdır. Bunu temin eden mekteptir. Ancak bu şekilde her türlü teşebbüslerin mantıkî neticelere erişmesi mümkün olur.
1922 (Atatürk'ün M.A.D. S. 8-9)
Milletimizin siyasal toplumsal hayatında milletimizin fikrî eğitiminde rehberimiz ilim ve fen olacaktır. Mektep sayesinde mektebin vereceği ilim ve fen sayesindedir ki Türk milleti Türk sanatı Türk ekonomisi Türk şiir ve edebiyatı bütün güzelliğiyle gelişir.
1922 (Atatürk'ün S.D.H. s. 43)


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


okulun önemi ile ilgili yazı

okulun önemi ile ilgili yazı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: okulun önemi, okul ile ilgili kompozisyon, okul ile ilgili yazılar, okulun önemi ile ilgili kompozisyon, okulun önemi ile ilgili yazılar, okulla ilgili yazılar, okul sevgisi ile ilgili yazı, okulun onemi, okul hakkında kompozisyon, okul ile ilgili kısa yazılar, okul ile ilgili yazı, okul ile ilgili metin, okul ile ilgili metinler, okulla ilgili kompozisyon, okulla ilgili yazı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
23 Nisanın Önemi Hakkında Kısa Yazı elif Soru Cevap 0 20-03-2013 07:41
Kurtuluş Savaşıyla ilgili yazı örneği elif Eğitim ve Öğretim 0 04-05-2012 04:39
Türk sanat müzigi ile ilgili yazı Я Soru Cevap 0 21-02-2012 10:06
Dayanışma ile ilgili örnek yazı elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:39
Hayvan sevgisiyle ilgili yazı örneği elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats