bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-03-2013, 10:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Giriş Bölümünün Özellikleri : Giriş bölümünde konu ve konuya bakış açısı belirtilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Giriş Cümlesi:
ü Kısa ve ilgi çekici bir cümledir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
ü Bağlayıcı öğelerle başlanmaz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? (Çünkü Mesela gibi Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?)
ü Yazıda ele alınacak konuyu tanıtır; yazarın konuya nasıl bir yaklaşım getireceğini sezdirir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
ü Genelden özele (tümden gelim) yazılmış paragraflarda paragrafın giriş cümlesi aynı zamanda paragrafın ana düşüncesidir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
ü Tanımlama açıklama soru cümlesi biçiminde kurulabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

Kompozisyon giriş cümlelerine örnek:
ü Herhangi bir halk şiiri antolojisini başından sonuna okumayı hiç denediniz mi? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
ü Şiir ne söylediğinden çok nasıl söylendiği ile çekiciliğe ulaşır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
ü Softalık bir düşünce bir bilgi kanseri diye anlatılabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

Gelişme Bölümü :
Gelişme Bölümünün Özellikleri :
ü Gelişme bölümü; konuyu açıklayan ana düşüncenin ortaya çıkmasına katkıda bulunan yardımcı düşünceleri içerir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
ü Konu bu bölümde açılır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bunun için de örneklerden benzerliklerden karşıtlıklardan tanık göstermelerden yararlanılır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
ü Ayrıntılar gelişme cümlelerinde birbirini tamamlayarak birbirine bağlayıcı öğelerle bağlanarak sıralanır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
ü Gelişme bölümündeki paragraflardan her biri dil ve düşünce yönünden kendisinden önceki ve sonraki paragrafa bağlıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
ü Tüme varım yöntemiyle yazılan yazılarda ana düşünce gelişme cümlelerinden biri olabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

Kompozisyon gelişme bölümlerine örnek 1:
Yazarken kitapları bir yana bırakır aklımdan çıkarırım; kendi gidişimi aksatır diye Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? (giriş cümlesi)
Gerçekten de iyi yazarlar üstüme fena abanır yüreksiz ederler beni Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Hani bir ressam varmış kötü horoz resimleri yapar ve uşaklarına dükkana hiç canlı horoz sokmamalarını sıkı sıkı tembih edermiş ben de öyle Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Hatta çalgıcı Antigenides'in bulduğu çare benim daha çok işime gelirdi Antigenides bir şey çalacağı zaman kendinden önce ve sonra halka uzun süre kötü şarkılar dinletirmiş Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? (gelişme bölümü)

Kompozisyon gelişme bölümlerine örnek 2:
Tiyatronun görevi yeni kelimeleri tanıtmak ve dile yerleştirmek değildir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? (giriş bölümü)
Bu görev televizyon gibi yayın araçlarına düşer Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Özellikle gerçekçi oyunlarda yeni türetilen ve halkın henüz kullanmadığı kelimelerin kullanılmasına karşıyım Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Şinasi : Tiyatroda kişilerin kişiliklerine göre konuşması gerektiğini söylerken en doğru ilkeyi göstermişti Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Alışılmamış kelimeler sahnede kullanıldığında halkta tepki yaratıyor Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bugün Türkçe'yi çok iyi kullanan yazarların yanı sıra aşırı ve öz Türkçe kelimelerle dolu eserlerle de karşılaşıyoruz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Tiyatro eserlerinde bunu yapamazsınız Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Tiyatroda rol alan her oyuncu kahramanın mensup olduğu toplum kesimine uygun biçimde konuşur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? (gelişme bölümü)

Sonuç Bölümü : Sonuç bölümü belli bir bakış açısı doğrultusunda geliştirilen konunun açıklandığı amaçlanan sonuca ulaştırıldığı konunun bir yargıya bağlandığı bölümdür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Sonuç Bölümünün Özellikleri :
ü Dil ve düşünce yönünden kendinden önceki paragrafa bağlıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
ü Kısa bir biçimde kurulan bu bölüm toparlayıcı ve özet niteliğinde olan bağlayıcı öğelerle (kısaca özetle denilebilir ki) başlayabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
ü Tüme varım yöntemiyle yazılmış yazılarda ana düşünce bu bölümdedir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
ü Öykü roman anı gibi türlerde anlatılan olayın bitiş durumunu içerir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

Sonuç bölümü için örnek :
Bir Kurban bayramı daha Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? 1930'lar çok çok gerilerde kaldı Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? O günlerin çocuğu da öldü gitti Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Sanılır ki kişi bir kez ölür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Öyle değil oysa! Kişi yaşam boyunca pek çok kez ölür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bakarım zaman zaman eski resimlere: İşte Phobus Fotoğrafhanesi'nde çekilmiş resimler Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Golf pantolonlu ya da kısa pantolonlu bir çocuk Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Ne oldu ona? Öldü gitti Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Daha sonra ilkokul ortaokul lise sıralarındaki çocuklar gençler Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Hepsi yok oldular Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Yok olmak değil mi ölmek? Öyle ise boyuna ölüyoruz biçimden biçime giriyoruz bambaşka bir insan oluyoruz zamanla Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Altmışındaki kişiyle sekiz on on beş yaşların kişisi nasıl olur da aynı insan olur olabilir? Zamanın bir oyunu bu bize Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Hep ölüyoruz öle öle büyüyor değişiyoruz son ölüme doğru gidiyoruz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

Yazıda Başlık : Bir yazıya verilen ada başlık denir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Başlık bir yazının neyi anlattığını ya da bu yazının yazılma gerekçesini sezdirecek bir özellik gösterir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kısaca konuyu tanıtan ana düşünceyi birkaç sözcükle yansıtan sözdür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Başka bir deyişle başlık; konu - ana düşünce uyumunu yansıtan bir özellik gösterir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
"Bu yazıya en uygun başlık hangisi olabilir?" Şeklindeki sorularda bu açıklamalar dikkate alınarak başlık saptanmalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

Kompozisyon Nedir – Kompozisyon Nasıl Yazılır
Başarılı ve güzel bir yazı yazmak için bilinmesi gerekenleri sırasıyla şöyle gösterebiliriz:
1 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bilgi birikimi
2 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Konu seçme
3 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Plân yapma
4 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Başlık bulma
5 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Paragraf bilgisi
6 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Dilin kurallarını bilme
7 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Yazma
8 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Yazının okunması ve düzeltilmesi
Şimdi bunları sırasıyla anlatalım:

1 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? BİLGİ BİRİKİMİ
Üniversite eğitimiyle bir meslek için hazırlık yapılır o mesleğin gerektirdiği birikim aktarılmaya çalışılır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Aydın insanın bilmesi gerekenler ise sadece kendi mesleğiyle ilgi alanlarıyla çevresiyle ve dönemiyle sınırlanamaz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kendisine yöneltilen hemen her soru için az çok söyleyecek sözlerinin olması beklenir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? “Ben inşaat mühendisiyim ülke sorunlarından sosyal çevreden spor faaliyetlerinden trafikten … hiç anlamam” demek aydın insana yakışmaz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kişinin çevresine karşı duyduğu sorumluluk; onu araştırmaya incelemeye ve öğrenmeye yönlendirir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Böylece bilgi birikimi için ilk adımlar atılmış olur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Herhangi bir bilim veya sanat dalıyla ilgili özel araştırmalar ve deneyimler sonunda elde edilecek uzmanlık bilgisini saymazsak genel bir kültür sahibi olmak ve (sözlü veya yazılı) kompozisyonlar meydana getirmek için aşağıda sayılan etkinliklerin yapılmasında yarar vardır:
a) Okuma
Yazılı veya sözlü anlatım yeteneğini geliştirmenin en etkili ve en güzel yollarından biri çok okumaktır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? İlgi duyulan alanlarla ilgili gazeteleri dergileri kitapları… okumak insanı hiç şüphesiz başkalarından daha bilgili kılacaktır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bilhassa sanat değeri taşıyan okumaya değer klâsik kitapları yazıları okumakla yazarının bilgi birikiminden deneyimlerinden de yararlanmak mümkündür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kişi ne kadar çok okursa dil ve anlatım yeteneği düşünme yeteneği bilgisi duygu ve hayâl gücü… o derecede gelişir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Okuyan insan doğruyu yanlıştan güzeli çirkinden iyiyi kötüden daha kolay ve isabetli ayırt eder; kendisini çevresini insanları dünyayı … daha iyi tanır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
b) Kütüphanelerden yararlanma
Herhangi bir konuda ayrıntılı bilgiye sahip olmak; konuyu araştırmak incelemek öğrenmek kısacası kendimizi daha iyi yetiştirmek için gidilecek yerlerin başında kütüphaneler gelir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? “Ulusların kalkınmasında iki önemli kaynak başta gelir: Bunlardan biri bilgi birikimlerinin toplandığı yer olan kütüphanelerdir; diğeri de yeni bilgilerin yöntemlerin araştırıldığı yer olan lâboratuvarlardır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kütüphanelerin sayısı ne kadar çoksa içindeki kitapların sayısı duyulan gereksinmeyi tam olarak karşılayabiliyorsa daha da önemlisi oradan yararlananların sayısı ne kadar çok ise o ülke o ölçüde kalkınmıştır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?”[1]
Günümüzün imkânlarıyla kütüphanelerden değişik şekillerde yararlanmak mümkündür: Klâsik bir yol olarak kitabı okur işimiz bitince yerine koyarız veya kütüphaneye üye olarak kitapları ödünç alıp istediğimiz yerde okur süresi içinde geri veririz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Yeni bir yol olarak internet aracılığıyla kütüphanelerin web sayfalarına girerek bilgisayar ortamına aktarılan kitapları inceleyebilir yararlanılacak yerleri kendi bilgisayarımıza kopyalayabilir veya istediğimiz say*faları yazdırabiliriz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Okuyucuya daha kolay ve daha iyi hizmet verebilmek için kütüphanelerde -imkânlar ölçüsünde- bilgisayarlardan ve bilgisayar programlarından yararlanılmaktadır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bugün kütüphanelerde yavaş yavaş ayrı bölümler açılarak CD kütüphaneleri oluşturulmaya başlanmıştır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

c) İnternetten yararlanma
Akla gelebilecek hemen her alandaki ve her konudaki bilgiye internet sayesinde kolaylıkla ulaşmak mümkündür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Sanal kütüphaneler on-line araştırma dergileri internet ortamındaki kitaplar dergiler antoloji sayfaları… meraklıları için sadece birkaçıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
d) Bilgisayar programları ve CD (VCD DVD)’lerden yararlanma
Bilgisayar programları kullanılarak ciltlerlerce kitapta yer alan bilgi harita resim veya belgeseller filmler CD veya DVD’lere aktarılabilmektedir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Etkileşimli (interaktif) olarak hazırlanan eğitim programlarıyla daha çok bilgiye çok çabuk çok ekonomik ve çok keyifli bir şekilde ulaşmak mümkündür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
e) Dinleme
Bir dersi konferansı açık oturumu tartışmayı sohbeti vb Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? dinlerken de çok şeyler öğrenmek mümkündür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Özellikle bir amaca yönelik yapılan dinleme; dinlemeye hazır durumda dikkati konu üzerinde toplayıp kavramaya çalışarak duyguları kontrol edip not tutarak yapılacak olursa dinlemeden elde edilecek yarar daha da artacaktır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

f) Gözlem yapma
Başarılı bir kompozisyon oluşturmanın temel şartlarından biri de gözlemdir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Çevrede olup bitenleri varlıkları nesneleri tabiatı duyular aracılığıyla (bir anlamda) fark etmek bunlardan yararlı sonuçlar elde etmek ve deneyimler kazanmak iyi bir gözlemle mümkündür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Sanatçıları diğer insanlardan ayıran önemli özelliklerden biri bunların iyi bir gözlem yeteneğine sahip olmalarıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Onlar bizim göremediğimizi önemsemediğimizi fark etmediğimizi hemen görürler Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Çünkü onlar bakma ile görmeyi birbirinden çok iyi ayırırlar Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Üzerinde iyi gözlem yapmadığımız konuları veya eşyayı başkalarına anlatmak oldukça güçtür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Ömründe deniz görmemiş birine denizin ne olduğunu anlatabilmek ancak iyi bir gözlem sonunda mümkündür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Gözlem yoluyla hayattan dersler almak deneyimler kazanmak da ihmal edilmemelidir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Meselâ on dakika geciktiği için derse alınmayan arkadaşlarını gören öğrenciler bundan kendileri için bir ders çıkarabilmelidirler Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

g) Kesik (Kupür) biriktirme
Kesik (kupür); gazete dergi vb Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? yerlerden kesilen yazılardır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Okunan gazetelerde dergilerde ilgi çeken daha sonra kaynak olarak kullanılabilecek türden haber makale fıkra vb Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? gibi yazılar kesilerek gereğinde konulara göre ayrı ayrı zarflarda veya dosyalarda biriktirilerek bir arşiv oluşturulabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? “Ünlü bir yazara kendisini nasıl yetiştirdiğini sormuşlar şöyle açıklamış: Okuduğum bir kitaptan beğendiğim sözleri not eder bir zarfa koyarım; gazetelerden dergilerden kestiğim yazıları bir başka dosyada saklarım Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Zamanla bir hazine ortaya çıkar Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Yazmaya oturduğum zaman benim için her şey artık hazırdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?”[2]
h) Şiir defteri tutma
Şiir kitaplarındaki şiirler güzeldir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Ancak bazı şiirler vardır ki bize göre daha güzeldir en güzeldir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? İşte bu şiirlerin bir defterde toplanmasıyla hem güzel yazılar yazarak yazma alıştırması yapılmış olacak hem de duyguları en güzel şekliyle ifade yolları konusunda birikim kazanılacaktır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

ı) Günlük yazma
Herhangi bir olay haber veya yorumla ilgili kişisel düşüncelerin sıcağı sıcağına günü gününe bir deftere veya ajandaya düzenli olarak yazılması anlatım yeteneğinin geliştirilmesinde etkili yollardan biridir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
i) Özlü sözleri derleme
Yazılı veya sözlü anlatımda sözü uzatmamak etkiyi artırmak örnek vermek… için özlü sözler başlığı altında topladığımız atasözleri ve özdeyişlerden yararlanılabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bu sözlerde uzun yılların deneyimi ve birikimi en veciz şekliyle ifadesini bulmuştur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Özlü sözlerin derlendiği kitaplar okunup (istenirse konularına göre) seçme yapılarak bir deftere yazılabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Böylelikle hem düşünce ufku genişletilmiş hem de yazı veya konuşma için malzeme de toplanmış olur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
2 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? KONU SEÇME
Yukarıda sıralanan yollarla ve bunlara ilâve edilebilecek değişik etkinliklerle birikim kazandıktan sonra sıra üzerinde söz söylenecek veya yazı yazılacak konuyu seçmeye gelir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Konunun araştırma yapmaya uygun bol kaynağı olan ve kişinin ilgi alanına giren sınırları belli olan bir konu olmasına özen gösterilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
3 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? PLÂN YAPMA
Plânın olmadığı yerde düzensizlik dağınıklık zorluk zevksizlik ve kabalık kendini nasıl gösteriyorsa plânlanmadan ortaya konan yazılı veya sözlü kompozisyonda da benzer aksaklıklar hemen kendini gösterecektir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Esasen iyi bir yazı veya konuşma plânsız olmaz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

4 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? BAŞLIK BULMA
Başlık yazının veya konuşma konusunun adıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Tabiatta adı olmayan ismi konmayan varlık olmadığına göre yazıya da bir isim konmalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
İyi bir başlık;
· Kısa ve öz
· Dikkat çekici ve merak uyandırıcı
· Konuyla ilgili
· Ana düşünceyi etkili bir biçimde anlatan
· Kolay söylenebilen ve akılda kalıcı
· Yazının içeriği hakkında fikir verici
olmalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Film adlarına kitap adlarına makale başlıklarına haber başlıklarına… dikkat edilirse bunların yukarıda sayılan nitelikleri taşıdığı görülür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Düşünce yazıları için konu konunun maddesi veya ana düşünce uygun başlıklar olarak seçilirken olay yazıları için daha geniş bir yelpazeden başlık seçmek mümkündür: Olayın geçtiği yer; olay kahramanı; olayın adı; olay kahramanı ve olayın yeri; olayın özü olan eylem gibi Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Nelerin başlık olarak kulla*nılabileceği hakkında bir fikir vermek için başlıklardan bazı örnekler aşağıda sıralanmıştır:
Bilim ve Teknik Yurt Duyguları Edebiyatımızın İçindenTürkçenin Sırları Osmancık Atatürk Şiirleri Antolojisi Türk Dili Çoban Çeşmesi İstanbul’u Dinliyorum Bizim Duvarlar Çile Suç ve Ceza Silâhlara Veda Cemile Kılıbık Otuz Beş Yaş Duvar Küçük Kız Mihriban Düşünmek Üç Nasihat Kurumuş Ağaçlar Bayrak Karadeniz Memleket Türküsü Güle Yel Değdi Sinekli Bakkal Acımak Sarnıç Yaprak Dökümü Türkçe Bilen Aranıyor Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Bölüm başlıkları ve ana başlıklar satırı ortalayacak şekilde büyük harflerle yazılır ve (ünlem veya soru ifadesi yoksa) sonuna herhangi bir noktalama işareti konmaz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Alt bölümlere ait başlıklar ise küçük harflerle yazılır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Önce başlık konup yazının buna göre geliştirilebileceği gibi yazıyı tamamladıktan sonra da uygun bir başlık seçilebilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
5 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? PARAGRAF BİLGİSİ
Herhangi bir yazının bir satır başından öteki satır başına kadar olan bölümüne paragraf denir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Paragraf geniş bir konunun belli bir bölümünü ifade eden düşünce birimidir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Paragraflar bütün bir konunun ayrı ayrı bölümlerini ifade eden kendi içinde de bütünlüğü olan birimlerdir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bu bakımdan iyi düzenlenmiş bir paragrafta cümlelerin açık etkili ve birbirine bağlı olması gereklidir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Uzun bir yazının bölümlere ayrılmaması okuyucuyu yoracağı için yazıdaki çeşitli ana fikirlerin birbirinden ayrılması paragraflarla mümkün olur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Böylelikle yazının kolay okunması ve anlaşılması sağlanır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Yazıda ilk satırın biraz içeriden başlaması (paragraf şekli) bir düşüncenin veya konunun bir bölümünün tamamlanıp diğer bir bölümüne geçildiğini gösterir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Böylelikle okuyucunun ilgisi devam ettirilir yazının daha kolay kavranması da sağlanır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

İyi bir paragrafın özellikleri
İyi bir paragrafta;
a) Temel cümle
b) Yan cümleler (yardımcı fikirler)
c) Birlik
d) Düzen
e) Ölçü
bulunur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

a) Temel cümle
Paragrafta işlenecek düşüncenin özünü oluşturan bir cümle (temel cümle) mutlaka bulunur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bu cümle üzerinde durulacak temel düşünceyi açıkça veya dolaylı yoldan ifade eden bir cümle olabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bu cümle paragrafın özeti olarak değerlendirilebilir; ancak paragraftaki diğer cümlelerde bulunan düşüncelerin hepsini kapsamaz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Temel cümle yazarın üslûbuna göre paragrafta değişik yerlerde bulunabilir: Önce temel cümle yazılıp yardımcı fikirlerle geliştirilebileceği gibi açıklamalar yapıldıktan sonra “işte buradan çıkarılacak sonuç budur” dercesine paragrafın sonuna yazılabilir veya bir başka yol olarak temel cümle paragrafta doğrudan doğruya yer almaz yazar bunu bizim bulmamızı ister Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

b) Yan cümleler (Yardımcı fikirler)
Temel cümle yardımcı fikirlerle uygun bir tarzda değişik metotlarla açılarak geliştirilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? (Böyle olmasa bütün paragrafların birer cümleden ibaret olması gerekirdi Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?) Paragrafta; ortaya atılan temel düşünceyi aynı doğrultuda destekleyen yardımcı fikirlerle konu ve düşünce bütünlüğü sağlanır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Paragrafta işlenen konunun düşüncenin özelliğine göre ana düşünceyi açmak geliştirmek için aşağıda sıralanan metotlar kullanılabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bu metotlara düşünceyi geliştirme yolları da denir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bir paragrafta bunlardan sadece biri kullanılabileceği gibi birkaçı aynı anda kullanılabilir:
· Tanımlama: Bir kavramın veya nesnenin ne olduğunu ne işe yaradığını; belirleyici özellikleriyle anlatmaktır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Makale gibi fikir yazılarında ve giriş paragraflarında daha çok kullanılır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Tanımlama kimdir nedir sorusunun cevabıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
“Yazıcılar klavye veya daha değişik giriş aygıtlarıyla bilgisayara girilen bilgileri veya yazıları kâğıt üzerine aktarmaya yarayan aygıtlardır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?” örneğindeki gibi Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
· Örnekleme: Soyut niteliği olan düşünceyi (veya görüşü) okuyanın veya dinleyenin zihninde canlandırmak onun kolay kavranmasını sağlamak için yapılan somutlaştırmadır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
· Karşılaştırma: Birbiri arasında benzer veya farklı yönler bulunan iki kavram veya nesnenin ortak ya da farklı yönlerini incelemeye karşılaştırma denir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Sık kullanılan metotlardan biridir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Roman ve hikâye olay yazıları olduğu için benzer yönleri çoktur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Hikâyede olay romanda olaylar vardır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kahramanların ve çevrenin tanıtı*mına romanda çok yer verildiği hâlde hikâyede ayrıntıya girilmez…
· Tanık gösterme: Fikir yazılarında ortaya atılan düşünceye okuyanı inandırmak için tanınmış kişilerin görüşlerinden yararlanmaya tanık gösterme denir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Okuyucuya veya dinleyiciye “ben bu konuda böyle düşünüyorum ama bu alanın uzmanı ve sizin de tanıdığınız itimat ettiğiniz falanca da aynı kanaattedir” mesajı verilerek inandırıcılık artırılmaya çalışılır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
· Benzetme: Anlatıma güç kazandırmak için aralarında benzerlik ilgisi bulunan iki kavram veya nesneden zayıf olanı kuvvetliye benzetmedir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
“Şimdi buz gibi soğuk su içmek istiyorum Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?” cümlesinde su soğukluğu yönüyle buza benzetilmiştir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
· Tasvir: Anlatılmak isteneni okuyucuların gözü önünde canlandırmak gerektiği zaman başvurulan yollardan biri tasvirdir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
“Bu balçıktan insanlar aralarında hiç konuşmadan yürürler Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kiminin sırtında bir tutam çalı kiminin bir çuval saman vardır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kimi bir keçi yavrusunu kucağına almıştır; kimi bir mandayı dürtüşleyerek önüne katmıştır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Boz eşek İsmail’in ardından başını önüne eğmiş küçücük küçücük adımlarla yürür Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?” ( Y Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? K Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Karaosmanoğlu Yaban)
Temel cümle zıt fikirlerle de açılabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bu metotta önce karşıt düşünceler yazılır sonra bunların yanlışlığı belgelerle ortaya konur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
c) Birlik
Paragrafta üzerinde durulan temel düşünceden işlenen konudan uzaklaşmamaya birlik denir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Her paragrafta konunun sadece bir yönü ele alınmalı diğer bir yönüne geçileceği zaman yeni bir paragrafa başlanmalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bağımsız olarak düşünüldüğünde her biri işlediği konuyu mükemmel olarak ifade eden cümleler arada ilgi olmadan bir paragrafta toplanırsa paragrafın konu bütünlüğü birliği bozulmuş olur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Her cümlenin bir yönüyle temel cümleye bağlanmasıyla paragrafın birliği sağlanmış olur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Meselâ bir yazıda sınıfın tanıtımı yapılacaksa; sınıfın konumu ölçüleri eşyası öğrencileri… her biri ayrı paragraflarda işlenmelidir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

d) Düzen
Paragrafı oluşturan temel cümle ve yardımcı düşüncelerin işlenen konunun özelliğine göre bir sıraya konması gereklidir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? İlginç fikirlerin ve ayrıntıların mantıklı bir düzene göre sıralanması okuyucunun paragrafı daha kolay kavramasını sağlar Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Konunun özelliğine göre; zaman bakış açısı görüş tarzı ve mantıkî düzen ölçü olarak kullanılabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Zamana göre yapılacak bir düzenlemede olaylar veya konu geçmişten bugüne veya bugünden geçmişe doğru bir sıra izlenerek yazılır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Zamana göre sıralama; hikâye roman hatıra biyografi öz geçmiş gibi yazılarda daha çok kullanılır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Görüş tarzına göre yapılacak düzenlemede; yuka*rıdan aşağıya aşağıdan yukarıya; sağdan sola soldan sağa; içeriden dışarıya dışarıdan içeriye; uzaktan yakına yakından uzağa gibi bir sıra izlenir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Tasvir bölümleri genelde görüş tarzına göre düzenlenir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Mantıkî düzenlemede ise genelden özele özelden genele; parçadan bütüne veya bütünden parçaya doğru bir sıra izlenir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Düşünce yazılarında bu metot daha çok kullanılır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

e) Ölçü
İyi düzenlenmiş paragraflar arasında düşüncelerin önemine göre bir ölçü bulunur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Basit konunun işlendiği bir paragrafın uzunluğu ile önemli bir düşüncenin işlendiği paragrafın uzunluğu aynı olmaz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Paragraflar arasındaki bu dengeyi koruyabilmek için şunlar yapılabilir:
· Paragrafta işlenecek düşünceler okuyucuya göre ayarlanmalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
· Önemli düşünceleri içermeyen paragraflar kısa yazılmalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
· Yazmaya başlamadan önce konunun tamamı hesaba katılmalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
· Açıklama gerektiren önemli düşüncelerin bulunduğu paragraflar diğerlerine göre uzun olmalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
· Paragrafların uzunluğu ile ilgili bir sınırlama olmadığı için bu ölçüyü yazar ayarlamalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Paragrafların birbirine uygun bir şekilde bağlanması gerektiği unutulmamalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

Paragraf çeşitleri
Herhangi bir konunun farklı bölümlerini oluşturan paragrafları yerine ve özelliğine göre başlangıç paragrafı giriş paragrafı geçiş paragrafı gelişme paragrafı ve sonuç paragrafı gibi çeşitlere ayırmak mümkündür:
Başlangıç paragrafı: Uzun yazılarda konuya girmeden önce o konuyla doğrudan ilgisi olmayan fakat yine de onu aydınlatmaya yarayacak düşüncelerin bulunduğu paragraftır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Başlangıç paragrafı yazının ilk paragrafı demek değildir ve her yazıda olmaz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Giriş paragrafı: Okuyucuyu konuya hazırlamak düşünceleri (veya olay yazılarında yeri) tanıtmak onu okumaya yönlendirmek amacıyla düzenlenen paragraftır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bir anlamda yazının vitrini olan bu paragrafın dikkat çekici bir şekilde iyi düzenlenmesi gerekir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Geçiş paragrafı: Özellikle uzun yazılarda paragraflar veya bölümler arasında ilgi kurmak için düzenlenen paragraftır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bir paragraftan diğerine geçildiğinde bazen arada bir kopukluk hissedilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? İşte bunu gidermek için iki paragrafı birbirine bağlayan bir geçiş paragrafı düzenlenir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Gelişme paragrafı: İşlenen konunun düşünceyi geliştirme yollarından istifadeyle çeşitli yönleriyle açıklandığı geliştirildiği paragraftır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Yazıda giriş bölümünden sonra yer alır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Sonuç paragrafı: Giriş veya gelişme bölümündeki düşüncelerin kısaca özetlendiği ana düşüncenin hatırlatıldığı paragraftır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Usta yazarların yazılarında genellikle bu paragraf bulunmaz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Çünkü yazar söyleyeceklerinin hepsini daha önceden tamamlamıştır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Ancak değerlendirmeyi okuyucuya bırakmamak (onun yanılmasını önlemek) veya etkili bir biçimde yazıyı tamamlamak anlayışıyla sonuç paragrafı düzenlenebilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Paragraflar (istenirse) konularına göre olay paragrafı tasvir paragrafı tahlil paragrafı …gibi çeşitlere de ayrılabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
UYARI: Paragraf çeşitleriyle yazının bölümleri birbirine karıştırılmamalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Giriş bölümü sadece bir paragraftan ibaret olabileceği gibi birden fazla paragraftan da oluşabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Dolayısıyla giriş bölümüyle giriş paragrafı aynı anlamda kullanılamaz Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Benzer şekilde gelişme bölümü de tek paragraftan ibaret değildir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bu bölümde gelişme paragrafları birden fazla olur Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Sonuç bölümü ise bir paragraf olabileceği gibi birkaç paragraf şeklinde de düzenlenebilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Düşünce yazılarındaki giriş gelişme sonuç bölümleri; olay yazılarında serim düğüm çözüm şeklinde adlandırılır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

6 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? DİLİN KURALLARINI BİLME
İyi bir yazı yazmak veya başarılı bir konuşma yapmak için dilin (ses bilgisinden cümleye kadar bütün) kuralları söz varlığı çok iyi bilinmelidir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kelimelerin anlamlarını bunlar arasındaki anlam inceliklerini ve dilin ifade kabiliyetini iyi bilmek yazana (veya konuşana) kolaylık sağlayacaktır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bu konudaki birikimin bir anda oluşması elbette mümkün değildir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kişi öncelikle konunun önemine inanır bol bol okur araştırır yazma alıştırmaları yapar sabırlı olur ve bunu zamana yayarsa bu birikimi kazanabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

7 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? YAZMA
Bilgi birikimden yola çıkarak konuyu tespit edip plânladıktan sonra (paragrafların özellikleri dikkate alınarak) yazmaya başlanmalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Ancak kişinin kendisini hazır hissetmesinin yazının güzelliği ile doğrudan ilgisi olduğunu belirtmekte yarar vardır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?
Yazmaya önce kısa yazılar yazarak başlamakta yarar vardır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Hatta başlangıçta yatkınlık kazanmak için şiirler kısa hikâyeler… olduğu gibi yazılabilir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Sonra bir üslûp kazanıncaya kadar bol bol yazı denemeleri yapılmalıdır Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bu konuda Benjamin Franklin diyor ki “Güzel yazıları derleyen bir kitap elime geçti satın aldım Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Baştan aşağı okudum Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Üslûbu çok hoşuma gitti Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bu üslûp yeteneğine erişme isteğini duydum Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Taklitle işe başladım Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Önce kitaptaki en güzel makaleleri seçtim Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Her paragrafın önemli yerlerini özetledim Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Kitabı bir kenara attım Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Birkaç gün sonra bu makaleleri aslına uygun olarak kitaba bakmadan yazmaya çalıştım Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Gördüm ki kelime stokum kelimeleri kullanışım oldukça zayıf Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Ara sıra çıkardığım özetleri birbirine karıştırdım; birkaç hafta sonra özetleri tekrar düzelterek metni meydana çıkarmaya çalıştım Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Bu çalışmalar yazı yazma yeteneğimde büyük gelişmeler sağladı Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?”[3]
8 Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? YAZININ OKUNMASI VE DÜZELTİLMESİ
Yazı tamamlandıktan birkaç gün sonra sanki bir başkasının yazısını okuyormuş gibi; sayfa düzenine imlâya noktalamaya dil bilgisi kuralları ve iyi bir anlatımın niteliklerine uygunluk gibi ölçütlerle dikkatli bir şekilde yeniden okunmalı varsa yanlışlar düzeltilmelidir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? Yazı herkesin doğru ve kolay anlayabileceği bir hâle getirilmelidir Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır?

Kompozisyon Nedir Bölümleri Nelerdir Nasıl Yazılır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kompozisyon bölümleri, kompozisyon bölümleri nelerdir, kendimizi tanitan kisa yaziya ne denir, kompozisyon nedir bölümleri nelerdir, kendini tanıtan kompozisyon nasıl yazılır, kompozisyonun bölümleri nelerdir, kompozisyon giriş bölümü nasıl yazılır, kompozisyon kaynakları nelerdir, kendimizi tanitan kompozisyon nasil yazilir, kendimizi tanıtan kompozisyon örnekleri, kompozisyon nedir ve kaynaklari nelerdir, kendimizi tanıtan kısa yazıya ne denir, kompozisyonun kaynakları nelerdir, kompozisyon nasil yazilir ornekler, kompozisyonun bölümleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Önsöz nedir, nasıl yazılır elif Soru Cevap 0 13-03-2013 06:51
Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır elif Soru Cevap 0 08-03-2013 05:18
Dilekçe Nasıl Yazılır? - Diekçe Yazmada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 27-02-2011 10:20
Kompozisyon nasıl yazılır? ´ λŋтiьioтiף ´ Soru Cevap 0 16-11-2010 01:55
Kompozisyon Nasıl Yazılır?-Kompozisyon Yazmanın Yolları elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats