bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-03-2013, 12:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir?

Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir?




1. GİRİŞ
Domates Peru civarında çıkarak muhtelif memleketlerde ve yaklaşık 1900 yıllarında Adana’da yetiştirilmeye başlanmıştır.
Ucuz ve bol vitamin kaynağı olan domates besleyici ve lezzetli özelliğinden dolayı dünyanın birçok ülkesinde en çok üretilen sebzelerdendir. Turfanda olarak yetiştirilebilmesi nedeni ile her mevsimde tüketilebilmektedir. İçinde A Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? B1 Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? B2 Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? C Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? K vitaminleri Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? niacin Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? protein Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? yağ Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? karbonhidrat Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? potasyum Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? kalsiyum ve demir bulunur. Taze olarak yenildiği gibi salça Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? domates suyu Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? konserve turşu Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? reçel Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? ketçap Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? şeklinde de değerlendirilebilmektedir. Tek yıllık bir bitkidir. 5-6 kg domatesten yaklaşık 1 kg salça elde edilebilir. 250-400 bin adet tohumu 1 kg gelir.
2. ÇEŞİTLER
Bölgemiz için en uygun çeşitlerden pearson ve Sc 2121 domates çeşitlerinin yetiştirilmesi önerilebilir. Bu çeşitle birlikte GAP-BKİB’nın 1987-1992 yılları arasında Şanlıurfa-Koruklu Tarımsal Araştırma İstasyonunda yaptırmış olduğu denemeler sonucunda da Sofralık-Start F1 Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? Epona F1 Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? Açık döllenen-Red Top Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? Sc2121 Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? Kiraz domatesi denemelerinde de S.Million ve S.Gold gibi çeşitler tavsiye edilmektedir.
Pearson: Yuvarlağa yakın oldukça düzgün şekilli kırmızı renkli eti dolgun Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? çok lezzetli Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? şartlara kolaylıkla adapte olabilen çeşittir. Vejetasyon süresi uzundur. Sofralık olduğu kadar kuru maddece zengin olması ile salçalığa da fevkalade elverişlidir. Salça renginin tabii olarak kırmızı olması beğenilmektedir. 1 kg ortalama 7-9 adet gelmektedir. Nakliye ve Verticellium hastalığa karşı dayanıklıdır.
Sc.2121: Geçci ve erkenci çeşitlerinin olması üretimde devamlılığı sağlaması bakımından avantajlıdır. Ayrıca meyve kalitesi yüksek Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? nakliyeye dayanıklı yüksek verimli ve sofralık bir çeşittir.
3. İKLİM VE TOPRAK İSTEKLERİ
3.1. İklim İsteği
Domates ılık ve sıcak iklim meyvesidir. Soğuklardan çok zarar görür. Sıcaklık -2 Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir?-3 ° C düştüğünde bitki tamamen ölebilir. Gereğinden fazla sıcaklık ve nem ise bitkide hastalıkların meydana çıkmasına Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? sıcak ve kuru rüzgarlarda Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? fazla miktarda çiçek dökülmesine sebep olur.
Domateslerde normal bir gelişmenin meydana gelebilmesi için Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? sıcaklığın en az 16-19 ° C’lerde olması denemelerden anlaşılmıştır. Sıcaklık 13 ° C’nin altına düştüğünde olgunlaşmanın geciktiği ve mahsul miktarının çok azaldığı görülmüştür. Domates çiçek tozları 10 ve daha yukarı derecelerde Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? en iyi olarak 27 ° C civarında istenilen şekilde çimlenerek döllenme yapabilmektedir. Yüksek sıcaklıklarda bitki döllenme yeteneğini ve gelişmesini kaybetmektedir.
3.2. Toprak İsteği
Domatesin toprak isteği; kumludan killiye kadar her tür toprakta yetişebilir. Derin Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? geçirgen su tutma kabiliyeti iyi humus ve besin maddelerince zengin tınlı toprakları sever. Kumlu tınlı topraklarda erken ürün verir. Çorağa oldukça dayanıklıdır. En uygun toprak reaksiyonu pH 6.5 civarındadır.
4. YETİŞTİRME TEKNİĞİ
4.1. Ekim Nöbeti
Kışlık sebzelerden sonra domates ekilebilir. Baklagiller domates için iyi bir ön bitkidir. Domates dikilen bir yere Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? en az 5 yıl domates dikilmemelidir. Bölge’mizde domatesle nöbete girebilecek bitkiler pamuk ve buğdaygillerdir. En iyi ekim nöbeti; Buğday+2.ürün+Domates şeklinde uygulanabilir.
4.2. Toprak Hazırlığı
Domates bitkisi derin köklü bir bitki olduğu için Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? toprağın derin sürülerek Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? dikkatle hazırlanması gerekir.
Sonbaharda pullukla derince sürülen tarla ilkbaharda ve uygun tavda yine pullukla sürülür. Sürümle birlikte 2-4 ton yanmış ahır gübresi atmak yararlı olur. Sonra tırmık Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? tapan veya diskaro çekilerek kesekler kırılır.
Domates yetiştiriciliğinde sıra arası ve sıra üzeri mesafesi çeşidin yer ve sırık olmasına göre değişmektedir.
4.3. Ekim ve Dikim
Ekim yapılırken metrekareye 5-6 gr tohum gelecek şekilde sıravari veya serpme olarak yapılır. Sıravari en iyi yoldur. Ekimden sonra tohumların üzeri 1 cm kadar kalınlıkta harçla örtülür ve hafifçe bastırılarak süzgeçli kovalarla tohumların bulunduğu kısma inecek kadar çimlenme suyu verilir.
Yer domatesi için sıra arası 140-150 cm sıra üzeri 40-50 cm sırık domateslerde ise sıra arası 75-80 cm Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? sıra üzeri 40-50 cm olacak şekilde dikim yerleri hazırlanmalıdır.
Tohumlar çimlenip 5-6 yapraklı olduktan sonra hazırlanan karıklara 40 cm aralıkla fide çukurlarına son donların kalktığı Nisan ayının ikinci haftasında bu çukurlara fideler dikilir. Dikim Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? fidelerin 2/3’ü toprağa girecek şekilde yapılır. Daha sonra karıklara can suyu verilir. 3-4 gün sonra kontrol edilerek tutmayan fideler yenilenir.
4.4. Gübreleme
Uzunca bir vejetasyon süresi isteyen ve uygun şartlarda üzerinde sayı ve ağırlık itibarı ile bol mahsul bulunan domatesler yetiştirildikleri toprağın besin maddelerince zengin olmasını isterler. Domates yetiştiriciliğinde bilhassa erken mahsul almada fosforlu gübrelerin mühim rol oynadıkları bilinmektedir.
Bölgemizde Şubat ayı içinde önce dekara 2-3 ton iyi yanmış çiftlik gübresi Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? fosforlu gübre triple süperfosfat formunda ve dönüme 22 kg olarak verilmelidir. Bu gübre dikimle beraber açılan bantlara serpilir. Azotlu gübre amonyum sülfat formunda ve dekara 56 kg olarak serpme şeklinde yarısı dikimle diğer yarısı da birinci sulamadan önce toprağa hafifçe serpilir.
4.5. Sulama
Kültür bitkileri arasında bilhassa meyveleri yenen sebzelerde sulama Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? tohumların çimlenme devresi Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? gelişme devresi ve nihayet mahsul devresi olmak üzere başlıca üç esas devrede önemli rol oynar.
Domates yetiştiriciliğinde bitkiler üzerinde ilk meyveler görülünceye kadar mümkün mertebe sulamadan kaçınılır. Bu devreye kadar çapa yapılır. İlk meyveler görüldükten sonra sulama önem kazanır ve mevcut şartlara göre uygun periyotlarla yeteri kadar sulama yapılmalıdır. Nihayet olgunluk devresine girip hasat başladıktan sonra bu devrede pratik bir kaide olarak her toplamayı takiben mutlaka su verilmelidir.
Sulama yapılırken mümkün mertebe suyun bitkinin yapraklarına değmemesine özen gösterilmeli yoksa yapraklar çamurlanır ve hastalığa yakalanması kolaylaşır.
Bölgemizde domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir;
• Mayıs ayında 10 gün arayla 3 su
• Haziran ayında 7 gün arayla 4 su
• Temmuz ayında 6 gün arayla 5 su
• Ağustos ayında 7 gün arayla 4 su
• Eylül ayında 15 gün arayla 2 su olmak üzere toplam 18 su verilmelidir.
4.6. Bakım
Fideler esas yerlerinde gelişmeye başladığı andan itibaren yaklaşık 2 hafta sonra birinci çapa yapılır. Birinci çapadan 2-3 hafta kadar sonra ikinci çapa yapılır. Yabancı otlar yok edilir. Kaymak tabakası kırılır ve toprağı havalandırmak topraktaki rutubeti muhafaza etmek maksadıyla sıra aralarında birkaç defa çapa yapmak çok faydalıdır.
Ayrıca sulamada su yolu üzerine düşen dallar masura üzerine alınır ve boğaz doldurma işlemi yapılır.
5. Hastalıkları Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? Zararlıları ve Mücadelesi
5.1. Domates Hastalıkları
Domates hastalıklarını etmenlerine göre fizyolojik ve virüs gibi patojenlerin sebep olduğu patojenik hastalıklar olmak üzere iki gruba ayırabiliriz.
Fizyolojik etmenlerin sebep olduğu arazlar:
• Güneş yanığı Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? çiçek dökülmeleri Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? meyvelerde çatlama Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? çiçek burnu çürüklüğü Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? su ve toprakla temas eden meyvelerde diğer patojenlerle beraber çürümelerdir.
• Bunlar daha çok; çevre şartlarından Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? fazla sulamadan ve beslenme bozukluğundan ileri gelmektedir. Ayrıca solgunluk hastalığı Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? Antroknoz Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? erken yanıklık gibi hastalıklar görülebilir.
Solgunluk
Bitkide toprak üstü aksamının turgor durumunu kaybetmesi sonucunda solması dal ve yaprakların toprağa doğru sarkması şeklinde kendini gösterebilir.
Bunun için; sertifikalı temiz tohum kullanmak tohumları ilaçladıktan sonra ekmek Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? konukçu olan bitkiyi en az iki sene münavebeli yetiştirmek bir mücadele metodudur.
Antroknoz
Olgun meyvelerde hafif batık Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? sulanmış dairesel lekeler görülür. Yaşlı lekeler 12 mm çapında koyu ve deri gibidir.
Erken Yanıklık
Yaşlı yapraklar üzerinde 6-12 mm irilikte ölü lekeler oluşur. Kahverengi ve düzgün halkalar şeklindedir.
Mildiyö
Yapraklar üzerinde küçük soluk yeşil ya da sarımsı lekeler belli eder ve yayılarak siyahlaşır. Bitkinin ölümüne neden olur.
Bunlar için etkili madde zıneb maneb olan ilaçlar kullanılmalıdır.
5.2. Zararlıları
Dana Burnu
Fidelerin kök boğazı kısımlarından kemirerek kurumalarına neden olur. Kepekli ilaçla mücadele yapılmalıdır.
Kırmızı Örümcek
Yaprakların öz suyunu emerek bitkilerin gelişmesine yaprakların sararıp Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? kuruyup Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? dökülmesine sebep olur.
Yaprak bitleri Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? Bozkurtlar Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? kök ur nematodu domates için birer zararlıdır. İlaçla mücadelesi yapılabilir (Malathion Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? Acorisıtin önerilebilir). Ayrıca bitki koruma şubesine başvurulmalıdır.
6. Hasat Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? Harman ve Depolanması
Domates sabahları veya akşam üzeri toplanır. Hasat çeşidin erkenciliği Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? yetiştirme Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? bakım şartları ve gönderilecek pazarın uzaklığı gibi çeşitli faktörler göz önünde tutularak hasat yapılmalıdır.
Mahallinde değerlendirilecek veya yakın pazarlara gönderilecek domatesler büyük bir çoğunlukla ya tam olum devresinde veya buna çok yakın bir devrede toplanır.
Buna karşılık uzak pazarlara gönderilecek domatesler yolda geçecek süre ve olgun domateslerin ambalaj kapları içerisinde Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? sarsıntı veya tazyik neticesinde çatlamaları ve ezilmeleri düşünülerek Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? kırmızı Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? pembe hallerinde toplanır.
Meyvelerin koparılması gelişigüzel yapılmamalıdır. Bilhassa olgun domateslerin koparılmasında meyve avuç içerisine alınarak sapı etrafında hafifçe döndürülmek suretiyle ya küçük sapı ile birlikte veya sapsız olarak zedelenmeden koparılmalıdır. Kasaları fazla üst üste gelmemek kaydıyla düzgünce yerleştirilmelidir.
7. Verim ve Maliyet
Açıkta domates üretiminden 3600-4000 kg/da ürün alınmaktadır.
Bir dekar domates üretimi için 206.78 sa/da insan işgücü Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? 2.22 sa/da makine işgücü gerekmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  





Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir?

Domates Nerelerde Yetiştirilir? Domates Nasıl Yetişir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: pembe domates nasıl yetiştirilir, en iyi domates nerede yetişir, domates nerede ve nasıl yetişir, domates nerede yetişir, sırık domates nasıl yetiştirilir, pembe domates nerede yetişir, domatesin yetiştiği yerler, domates nerelerde yetişir, domates nerede yetisir, domates en çok nerede yetişir, suda yetişen domates, domates hangi ilde yetişir, domatesin en çok yetiştiği yer, domates nerede meshur, domates nerede yetiştirilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir elif Soru Cevap 0 26-02-2013 01:30
Domates Nasıl Taze Tutulur ? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 03-03-2012 11:24
Domates Peynirli Tavuk Fileto Tarifi - Domates Peynirli Tavuk Filetonun Yapılışı gizem Tavuk Yemekleri 0 27-09-2009 02:33
Domates Çorbası Tarifi-Domates Çorbası Yapılışı elif Çorbalar 2 27-06-2009 02:43
Közlenmiş Domates Çorbası Tarifi-Közlenmiş Domates Çorbası Yapılışı elif Çorbalar 0 22-06-2009 02:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats