bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-03-2013, 08:18   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face27 ışık ve ses kavramlarının ortak ve farklı özellikleri

ışık ve ses kavramlarının ortak ve farklı özellikleri biraz acele edermisiniz


 

Alt 25-03-2013, 09:38   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Işık Nedir ?
Işık görmemize olanak veren bir enerji biçimidir . Saniyede yaklaşık 300 bin kilometre hızla dalgalar halinde yol alır . Güneş en önemli ışık kaynağıdır . Güneş ışığı olmadan dünyada hiçbir canlı yaşayamaz. Dünyayı ısıtan besinlerin üretilmesini solumamız için gerekli havayı sağlayan Güneş ışığıdır . Yakıtların oluşması da Güneş ışığına bağlıdır . Bundan milyonlarca yıl önce ölen bitkiler Güneş ışığının enerjisini depolamıştı. İnsanlar bugün petrol kömür ve doğal gaz yaktığında bu depolanmış enerjiyi kullanmaktadırlar . Elektrik ışığı yapay bir ışık kaynağıdır . Ama doğal ya da yapay her türlü ışık atom denen parçacıklardan gelir . Atomlar enerji yüklüdür . Enerji parçacıklarına foton denir . Işık elektromanyetik ışınım (radyasyon) üreten fotonlardan oluşur . Işık görülebilir . Oysa radyo dalgaları ve X ışınları gibi öteki elektromanyetik ışınım türleri gözle görülemez.

Ses nedir ?
Çevremizde yüzlerce ses duyuyoruz; yüzlercesini de duyamıyoruz. Bazı sesleri duyamamamızın nedeni titreşimlerin çok yüksek olmaları ve bizim bu titreşimleri algılayamamamızdır. Ses bir cismin başka bir cisme çarpması değmesi ya da sürtünmesi sonucu oluşan titreşimin yarattığı gürültüdür. Elimizi masaya vurduğumuz zaman başka bir ses duyarız suya vurduğumuz zaman başka bir ses duyarız kumaşla kaplı bir koltuğa vurduğumuz zaman başka bir ses duyarız. Demek ki bir sesin oluşabilmesi için öncelikle bir güce gereksinim vardır. Elde edilen sesin gücüyle o sesi çıkartmak için harcanan güç arasında bir paralellik görülür. Ancak her maddenin sertlik ve yoğunluk özelliklerine göre değişik sesler elde edilebilir. İstediğiniz kadar güçlü vurun bir kitaptan elde edeceğiniz sesi bir kağıttan elde etme olanağınız yoktur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 25-03-2013, 09:42   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Sesin Özellikleri
 • Çevremizde her yerde ses vardır. Bazı sesler bizi rahatsız eder. Bazıları ise günlük yaşantımızda bize yardımcı olur.

 • Ses hayvanların yaşamında da önemlidir. Birçoğumuz hayvanların çıkardıkları sesle gürültü yaptıklarını düşünürüz. Gerçekte hayvanların çıkardıkları sesler aralarındaki iletişimi sağlar.

 • Bir balonu şişir ve parmaklarınla balonun ağzını sıkıca tut. Parmaklarını hafifçe gevşet ve balonun içindeki havanın dışarı çıkmasını sağla. Balonun ağzının titreştiği ve ses çıkardığını fark edeceksin.

 • Su yüzeyinde görülen daire şeklindeki dalgalar suyun titreşimidir. Ses titreşimleri su dalgaları gibi dalgalar oluşturur. Kaynağından çıkan ses dalgaları her yönde yayılır.

 • Katı sıvı ve gaz maddelerde ses yayılırken bir tanecik titreştiğinde çevresindeki taneciklerin de titreşmesine neden olur. Titreşen tanecik böylece diğer taneciklere enerji aktarır. Trompetten çıkan sesin bir bardağı kırabileceğini düşünür müsün?

 • Ses su içinde de iletilir. Denizlerde yaşayan bazı canlılar bu sayede birbirleriyle iletişim kurar. Örneğinyunuslar ve balinalar su içinde çeşitli sesler çıkararak haberleşir. Yunuslar fısıltı ve ıslık şeklinde farklı sesler çıkarır. Bu seslerin hepsi değişik anlamlara gelir.
 • Evde yeni ayakkabılarını giyip aklarını yere vurarak yürümek hoşuna gidebilir. Ancak çıkardığın bu sesler için komşuların da aynı şeyleri düşünürler mi? Sıvılar ve gazlar gibi katılar da sesi iletir. Katıların sesi iletmesi sayesinde ayakkabılarının sesi komşularına ulaşır.

 • Bir su birikintisine taş attığında oluşan dalgaları düşün. Dalgalar taşın suya değdiği noktada sık ve daha yuvarlaktır. Dalga kaynağından uzaklaştıkça seyrekleşir ve düzleşir; sonunda da kaybolur.

 • Titreşen taneciklerin su dalgaları gibi yayıldığını ve birbirlerine aktardığını öğrendin. İşte bu enerji aktarımı sırasında her seferinde bir miktar enerji başka enerjilere dönüşür. Bu nedenle ses kaynağından uzaklaştıkça duyulmamaya başlar.

 • Ses kaynağından çıkan sesler hava moleküllerini titreştirir. Bu titreşimler etrafa dalgalar halinde yayılır. Ses dalgaları kulağımıza kadar gelir ve kulak zarımızda titreşmeye başlar. Kulak zarındaki titreşimler kulağın iç kısmına iletilir. Bu titreşimler belirli bir ileti taşır. Bu iletiler beyne ulaştığında ses işitilmiş olur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 25-03-2013, 09:43   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Işığın Özellikleri
 • Çevremizde pek çok ışık kaynağı vardır. Bunlardan bazıları doğal bazıları da yapay ışık kaynağıdır. Güneş yanmakta olan odun ateş böceği ve yıldızlar doğal ışık kaynağıdır. Elektrik ampulleri gaz lambaları mumlar yapay ışık kaynağıdır.

 • Işık her cisimden geçemez. Saydam defter kabı hava su ve cam gibi badeler ışığı iyi geçirir. Bu maddeler saydamdır.

 • Bazı maddeler ile ışığın bir kısmını geçirir. Bu maddeler yarı saydamdır. Buzlu cam yağlı kağıt yarı saydam maddelere örnektir.

 • Odanın duvarlarını ışığı penceredeki cam gibi bütünüyle geçirdiğini düşün. Bu durumda yaşamın nasıl etkilenirdi? Taş tahta alüminyum gibi maddeler ışığı geçirmez; bu maddeler saydam olmayan maddelerdir.

 • Dalga hareketi enerji taşır. Işık da bir enerji türüdür ve dalgalarla yayılır. Ancak ışık dalgalarının su dalgalarından önemli bir farkı vardır. Su dalgaları ancak su yüzeyinde yayılır. Işık dalgaları ise yayılabilmek için havaya suya ve başka bir maddeye gereksinim duymaz. Güneş’ten yayılan ışık dalgaları bize hiçbir maddenin taşıyıcılığı olmadan ulaşır.

 • Bir ışık kaynağından çıkan be ışığın yolunu belirten doğrulara ışık ışını denir.

 • Işık kaynakları farklı olsalar bile ışık ışınları yayılırken doğrusal bir yol izler. Ağaçların arasından süzülen güneş ışığı el fenerinden ve araba farından yayılan ışık ışığın doğrusal yolla yayıldığını gösteren örneklerdir.

 • Yağmurlu bir günde yeryüzüne baktığında birden çakan şimşeği görmüşsündür. Kısa bir süre sonra da gök gürültüsünü işitmişsindir. Sesin bir yayılma hızı olduğu gibi ışığın da bir yayılma hızı vardır. Oluşan şimşeğin ışının önce görüp gök gürültüsünü sonra işittiğine göre; ışık sesten hızlıdır diyebilir misin?

 • Işık; ayna su alüminyum folyo gibi yüzeylere çarptığında yansır. Bu yüzeyler saydam parlak pürüzsüz ve açık renklidirler.

 • Fenerden aynaya ulaşan ışık ışınları gelen ışın aynadan uzaklaşan ışınlara da yansıyan ışık denir. Işık ışınlarının aynaya geliş doğrultusu değiştikçe yansıyan ışının doğrultusu da değişir.

 • Aynalar yansıtıcı yüzeylerinin şekillerine göre düz ya da küresel olabilir. Aynalar yansıtıcı yüzeylerinin arkasına civa ve kurşun karışımı özel bir madde sıvazlanarak yapılır. Bu aynalar ışığın düzgün yansımasına göre görüntü oluşur.

 • Düz aynalarda oluşan görüntünün boyu cismin boyu kadardır. Görüntünün aynaya uzaklığı ise cismin aynaya uzaklığına eşittir. Cism aynaya yaklaştırılıp uzaklaştırılırsa görüntü de aynı miktarda aynaya yakınlaşıp uzaklaşır.

 • Kaşığın iç ve dış yüzeylerini küresel aynalar gibi düşünebilirsin. Kaşığın iç yüzeyi çukur ayna dış yüzeyi de tümsek ayna gibi davranır.

 • İç yüzü yansıtıcı olan aynalar çukur aynalardır. Dış yüzeyi yansıtıcı olan aynalar ise tümsek aynalardır.

 • Çukur aynaya paralel gelen ışınlar aynada yansıdıktan sonra bir noktada toplanır. Bu aynalar evlerde tıraş ve makyaj aynası olarak kullanılır.

 • Tümsek aynaya paralel gelen ışınlar aynadan yansıdıktan sonra dağılır. Bu aynalarla geniş bir alan görülebilir. Bu aynalar taşıtlarda dikiz aynası olarak kullanılır.

 • Işığın hızının ortamlara göre değiştiğinin biliyorsun. Işık ışınları havadan suya ve cama geçerken yavaşlar. Bundan dolayı ışık ışınları doğrultu değiştirir. Işığın bu şekilde davranmasına kırılma denir.

 • Bazen sudan havaya doğru değişik doğrultularda gelen ışınlar geliş doğrultusuna göre her zaman havaya geçemez. Su içinde yansımaya uğrar. Bu olay tam yansımadır.

 • Mercekler maddeleri olduklarından farklı gösterir. Düz cama damlatılan suyun cama değen yüzeyi düz üst yüzeyi eğridir. Cisimlerin görüntüleri eğri yüzeyler nedeniyle değişmektedir.

 • Mercekler çeşitli şekilde olabilir. Ortaları şişkince kenarları ince merceklere ince kenarlı (yakınsak); kanarları kalın ortaları ince merceklere ise kalın kenarlı (ıraksak) mercek denir.

 • Paralel ışın demetinin ince ve kalın kenarlı merceklerden geçişi farklıdır. İnce kenarlı merceklerde kırılan ışınlar birbirine yaklaşarak bir noktada kesişir. Kalın kenarlı merceklerde ise kırılan ışınlar birbirlerinden uzaklaşır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


ışık ve ses kavramlarının ortak ve farklı özellikleri

ışık ve ses kavramlarının ortak ve farklı özellikleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ışık ve sesin ortak özellikleri, ışık ve sesin özellikleri, ses ve ışığın ortak özellikleri, ışık ve sesin ortak özellikleri nelerdir, ışık ve ses kavramlarının ortak özellikleri, ışık ve ses kavramlarının ortak özellikleri nelerdir, ışık ve ses ortak özellikleri, ışık ve sesin ortak özelliği, ışık ve ses özellikleri, ışığın özellikleri maddeler halinde, ışık ve ses kavramlarının ortak özellikleri maddeler halinde, ışık ve sesin ortak ve farklı özellikleri, ışığın özellikleri, ışık ve ses kaynaklarının ortak özellikleri, sesin ve ışığın ortak özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ortak Miraslar ve Ortak Özellikleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 6 12-05-2016 11:32
Sanat ve zanaatın ortak ve farklı yönleri Я Soru Cevap 0 24-11-2012 03:45
ışık ve ses kavramlarının benzer ve farklı özellikleri Kayıtsız Üye Soru Cevap 14 27-05-2012 11:19
Bilimadamlarının Ortak Özellikleri Я Soru Cevap 0 28-02-2012 12:21
metinlerin ortak ve farklı yanları nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 26-02-2011 10:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats