bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2013, 10:45   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face20 teknolojinin hayatımıza katkıları nelerdir?

teknolojinin hayatımıza katkılarını kompozisyon olarak yazabilirmisiniz?
içinde Olumlu Yönleri Olumsuz Yönleri Katkıları gibi Şeyler Olucak.
Şimdiden teşekkürler.


 

Alt 27-03-2013, 11:11   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Teknolojinin hayatımıza etkileri

Günlük koşuşturmaların içinde çok fazla farkına varamıyoruz ama hayatımıza girmiş özellikle son 10 yılda bizleri esir alan teknolojik gelişmeler gerçekte hayatımız geleceğimiz için "iyi mi oldu kötü mü oldu?" bunun ciddi manada tartışmaya açık bir konu olduğunu düşünüyorum ve bu konuda herkesin yorumlarını da bekliyorum.

Örneğin ben 30 yaşındayım ve kendimi ve jenerasyonumu bu konuda şanslı hisediyorum çünkü teknolojisiz bir dönemde çocukluğumuzu geçirdik ceplerimiz misketlerle dolu olurdu bakkallarda ışıl ışıl rengarenk misketler satılırdı sokak sokak gazoz kapağı toplardık TV'ler kapandıktan sonra televizyonunuzu kapatmayı unutmayın yazısını seyrederdik "belki birşey daha başlar" diye... Kara Şimşek başladığında herkes oyununu yarım bırakır diziyi izler oyunumuza kaldığımız yerden başlardık. İlk ev telefonları ilk video hatta ilk TV'ler özellikle renkli TV çocukluğumuza denk gelir. Mesala her mahallenin bir bakkal amcası olurdu şimdi o anlamda bir bakkalcılık mazi oldu tabi ki bu örnekler çoğaltılabilir...

Ama çok iyi bir dönemdi bizim çocukluğumuz çünkü daha eski jenerasyondada ciddi manada siyasi ekonomik buhranlar atlatmış bu ülke insanların karneyle ekmek aldığı dönemler atlatmış v.s. Bizim çocukluğumuz tam bunların yavaş yavaş bittiği döneme denk gelir bu anlamda da şanslıyız. Çocukluktan gençlik dönemlerimize girdiğimizde de teknolojik gelişmeler yavaş yavaş boy göstermeye başladı ve oda bizim jenerasyonun şansıydı çünkü bu gelişimler ürkütücü boyutta değildi. Gençlik dönemlerimizi çok iyi geçmesine sebep oldu. Şimdi ise bu gelişimlerin hepsi yine bizim için çok ürkütücü değil çünkü bu teknolojik dönemde gözümüzü açmadığımız için dünyaya en azından sindire sindire daldık bu gelişmelere daha eski jenerasyonun intibak süresi biraz daha sancılı geçti bence. Çünkü "nerden nereye" gibi durumla karşı karşıya kaldılar bayramlarda ve özel günlerde kendi öz evlatlarının ziyaretine gelmemesi onun yarine cep telefonlarından SMS gelmesi onlar için zor bir geçiş süreciydi elbette ama şimdi evliyim ve bir de 15 yaşında kızım var onun için çok endişeleniyorum "bu gelişimlerin sonu nereye varacak yeni jenerasyonu nereye savuracak?" diye düşünüyorum. Ve hiç iyi şeyler malesef düşünemiyorum bu konu elbette çok daha tartışmaya açık eğer yorumlarınızla destek verirseniz daha da derinlemesine irdeleyebiliriz. Ne demek istediğimi anlamayan olduysa yarın evden cep telefonunuzu almadan çıkın anlarsanız!

kaynak: blog.milliyet.com.tr/ibreskiler

teknolojinin hayatımıza katkıları nelerdir?

Teknolojinin geçmişten günümüze kadar insan yaşamına birçok faydaları olmuştur.İnsanlar bilimsel araştırmaları insanların doğası gereği merak edip sorgulamaları sonucu yaptıkları çalışmalarla meydana getirirler.’technoslogos’ teknolojinin Latince karşılığıdır.’techne’yapmak‘logos’ bilmek anlamına gelmektedir.Alet ve edevatın yapılması için gerekli olan bilgi ve yetenektir.
Sanayinin en belirgin ögesi teknoloji üretebilmektir.Uluslar teknoloji üretipbilgiyi ürün tasarlamada kullanabildiği ölçüde ticarette rekabet üstünlüğünüsavunmada da caydırıcılığı sağlayabilir.Bu yüzden ülkelerin teknoloji üretmesi gelişmişlikleriyle doğrudan ilgilidir.

Günümüz dünyasında bir ülkenin diğer ülkeler üzerindeki saygınlığı ve dünya ülkeleri arasındaki konumu teknolojisinin gelişimiyle yakından ilgilidir.Teknolojik gelişmelerin sağlığa eğitimehaberleşmeye ve her alana olumlu katkısı mutlaka ama mutlaka vardır.

Teknolojik gelişmelerin eğitim üzerine etkisinin 19.yy’a kadar pek fazla değiştiği söylenemez.19.yy’a kadar eğitimde hep klasik uygulamalar kullanılmıştır.tahta;sıratebeşir vb gibi…uygulamalar varken 19.yüzyılda bu durum değişime uğramıştır.Günümüzde bir kütüphane dolusu kitabın içinde bulunan bilgi bir diskin içine sığabilmektedir.Uydu ve internet teknolojisi sayesinde dünyanın bir ucundaki kütüphanede bulunan bilgilere ulaşabilmekteyiz.

1-) internet ağı sayesinde Dünya’nın bir ucundaki bilgiye ulaşıyoruz.
Teknolojinin gelişimi yaşam standartlarını artırmakta ve insana daha rahat bir yaşam sunmaktadır.Milattan öce 5000 yılında saatte 2-3 km hız yapabilen kızaklarla taşımacılık yapılırken 20.yy’da jet motorlarının yapılmasıyla saatte 1000 km’lik hızın üzerine çıkılmıştır.

2-) Teknoloji sayesinde insanlar daha rahat yaşam koşullarına sahip olurlar ve işlerini daha çabuk ve daha rahat yaparlar böylece ömürleri uzar.Evlerimizde kullandığımız çamaşır bulaşık makinelerinden tüm teknolojik aletler işlerimizi daha rahat yapmamıza olanak sağlar.
Evlerimizde kullandığımız teknoloji ürünü araçlar sayesinde işlerimizi daha kısa sürededaha rahat ve daha az enerji harcayarak yapabilmekteyiz.

3-) Teknoloji tıp alanında da çığır açan ürünlerle insanların hayatına olumlu etki etmektedir.

Sinirbilim alanında kullanılan son teknolojiler (fonksiyonel beyin görüntülemesi ruhsal durum ve beyin fonksiyonları üzerinde etkili ilaçlar beyin yapısı fonksiyonu ve düzeni ile ilgili araçlar) bir çok etik sorunun tartısılmasına neden olmaktadır. Bu sorunlardan en önemlisi; bu teknolojilerin herhangi bir tıbbi endikasyon olmadan bireylerin zihinsel ve beyinsel yetenek ve kapasitelerinin gelistirilmesi veya güçlendirilmesi amacıyla kullanılmasıdır.
Vücut üzerinde standard noktalara yerleştirilmiş elektrodlar arasındaki kalbe ait voltaj-zaman fonksiyonunu kaydeden elektronik cihazlara elektrokardiograf denir. Bu cihazlar kayıt yapılacak elektrod çiftlerinin seçildiği bir devre kalbe ait olmayan elektriksel potansiyel değişikliklerinin süzüldüğü bir filtre devresi amplifikatör (yükseltici) ve kayıt ünitelerinden oluşur. Voltaj-zaman fonksiyonu kağıt üzerine yazdırılabildiği gibi bir monitörden de izlenmesi mümkündür.

Ekg ve Defibrilatör

Mamografi ; yoğunlukları ve atom numaraları birbirine yakın olan kas yağ ve memenin glandüler yapılarını incelemek amacıyla kullanılan bir yumuşak doku radyografisi yöntemidir.

İlk olarak Albert Solomon 1913’te mastektomi spesimenlerinde tümörün aksiller lenf nodlarına yayılımının gösterilmesinde radyografilerin yararlı olabileceğini bildirmiştir.Daha sonraki dönemde 1930 yılında L. Warren Stanford in vivo mamografi uygulamasını gerçekleştirmiştir.

Mamografi

Voltametri bir indikatör veya çalışma elektrodunun polarize olduğu şartlarda uygulanan potansiyelin fonksiyonu olarak akımın ölçümüne dayanır. Voltametride kullanılan mikroelektrot iç çapı 003 – 005 mm olan cam bir kapiler borudan akarak büyüyen ve belli bir büyüklüğe geldiği zaman koparak düşen bir civa damlasıysa yöntemin adı Polarografi ve elde edilen akım-gerilim eğrisinin adı ise polarogram olur. Civa damlaları kapiler borudan sabit bir hızla ve dakikada 10-60 kez olmak üzere düşer. Civanın damlama hızı kapiler borunun bağlı olduğu civa haznesinin yüksekliği ile ayarlanır.

Voltametri cihazı
Görüldüğü gibi teknolojinin gelişiminin tıbba yararı büyüktür.

4-) Eğitimde de teknolojinin yararı vardır.Episkopprojeksiyon makinesitelevizyondvd-vcdvideo oynatıcı gibi cihazlar okullarda kolaylık sağlamaktadır.

opak baskıları yansıtmak için projektör
Episkop
Tepegöz projeksiyon cihazı

5-) Günümüzde teknolojinin olumlu bir sonucu da bilgilerindüşüncelerinduyguların geniş insan kitlelerine daha kolay aktarılabilmesidir. Matbaayla birlikte Avrupada birçok kitab basılmış ve aydınlanma çağı başlamıştır.Günümüzde internetgazetetelevizyonradyo ve çeşitli iletişim araçları sayesinde daha çok insana duygularımızı düşüncelerimizi yapmak istediklerimizi aktarabilmekte dünyadaki insanların fikirlerinden de haberdar olmaktayız. Ayrıca teknoloji ulaşımda da çok işimize yaramaktadır.Uzun yollara kısa sürelerde gidebilmekteyiz.

Matbaa makinesi kitaplarıngazetelerindergilerin vb… hızlı basılmasını sağlayarak toplumu aydınlatmakta yardımcı olmaktadır.

Teknolojinin ürünü olan ulaşım araçları sayesinde uzun mesafelere kısa zamanda ulaşabiliyoruz.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


teknolojinin hayatımıza katkıları nelerdir?

teknolojinin hayatımıza katkıları nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: teknolojinin hayatımıza sağladığı kolaylıklar, teknolojinin hayatımıza katkıları, teknolojinin hayatımıza katkıları nelerdir, teknolojinin insan hayatında meydana getirdiği kolaylıklar, teknolojinin hayatimiza katkilari, teknolojinin hayatımıza getirdiği kolaylıklar, bilimin hayatımıza katkıları, teknolojinin hayatımıza getirdiği yenilikler, teknolojinin hayatımıza sağladığı kolaylıklar nelerdir, teknolojik ürünlerin hayatımıza sağladığı kolaylıklar, teknolojinin insan hayatinda meydana getirdigi kolayliklar, ütünün hayatımıza katkısı, teknoloji urunleri hayatımıza katkısı nedir, teknolojik ürünlerin yaşantımıza sağladığı kolaylıklar, teknolojinin getirdiği kolaylıklar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Teknolojik Ürünlerin Hayatımıza Etkileri Nelerdir elif Soru Cevap 2 19-03-2016 02:21
Teknolojinin yararları nelerdir? Я Soru Cevap 1 20-01-2015 11:31
Edebiyatın Topluma Katkıları Nelerdir?-Edebiyatın Topluma Katkıları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 1 04-01-2014 10:42
Teknolojinin Faydaları Nelerdir? Teknolojinin Faydaları Nedir? elif Soru Cevap 0 14-03-2013 01:28
Teknolojinin Yararları Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 26-02-2012 06:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats