bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2013, 05:23   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Divan-ı hümayun ile bakanlar kurulunun benzer yönleri nelerdir?

Divan-ı hümayun ile bakanlar kurulunun benzer yönleri nelerdir?


Divanı Hümayun bugünkü bakanlar kuruluna benzer çünkü:
1 - Devlete ait idari mali siyasi işlerin görüşüldüğü ve karara bağlandığı yerdir.
2 - Divan-ı Hümayun devletin iç ve dış siyasetinin belirlendiği bir kuruldur.

Diğer benzerlikleri aşağıdaki yazıdan çıkarabilirisiniz.


DİVÂN-I HÜMÂYUNUN GÖREVLERİ / İŞLEVİ
Divân-ı Hümâyun devlete ait siyasî idarî malî ve zamanla askerî işlerin görüşüldüğü incelenerek karara bağlandığı devletin en yüksek mercidir.

Divân-ı Hümâyunda yetkiler şu şekilde temsil edilmektedir: Vezir-i âzamın padişahın vekili olarak devletin egemenlik hakkını kadıaskerlerin yargıyı defterdarların maliyeyi nişancının ise örfî hukuku temsil ettiğini görmekteyiz. Yine yürütme gücünün diğer temsilcileri kubbealtı vezirleri Rumeli beylerbeyi kaptan-ı derya ve yeniçeri ağasıdır. Devletin merkez örgütündeki ana bölümleri temsil eden en yetkili kişilerin toplandığı bir kurul olarak Divan-ı Hümayun padişahın bütün yetkilerinin bir arada bulunduğu üstün bir organdır. Böyle bir gücü bünyesinde bulunduran Divan-ı Hümayun devletin iç ve dış siyasetinin belirlendiği bir kuruldur.

Osmanlı tebaasının emniyet ve asayişini yöneten ve yönetilen kesim arasında işlerin dengeli bir şekilde yürütülmesini merkez ile taşra arasındaki ilişkilerde dengeleri bozmadan çalışmayı sağlamak Divan-ı Hümayun'un görevidir.
Devletin dış siyasetinin belirlenmesi ve dış ilişkilerin takibi; savaş ve barış şartlarının belirlenmesi divanın işidir.
Divân-ı Hümâyun aynı zamanda adlî ve idarî yüksek bir mahkemedir. Fertlerin divana yapılan müracaatlarını inceleme hukukî anlaşmazlıkları çözüme kavuşturma yargılamalar sonucu cezaların uygulanması ve infazı divanın görevleri arasındadır.
İktisadî-malî alanda oldukça geniş görevleri vardır. Devletin vergi politikasının belirlenmesi mirî vakıf ve mülk toprakların statülerinin belirlenip korunması para politikasının belirlenmesi vb. birçok görev Divân-ı Hümâyunun işlevleri ve görevleri arasındadır..

DİVÂN-I HÜMÂYUNUN BÜROKRATİK YAPISI
Divân-ı Hümâyun'un bürokratik işlerini yürüten idarî bir teşkilatı vardı. Devletin merkez bürokrasisinin en üst kademesini oluşturan-nişancıdan başka- ve divan kalemleri de denen bu teşkilatın başında Reisü’l-Küttab (Katiplerin reisi) bulunmaktadır.
Reisü’l-küttab Divan-ı Hümayun'da verilen kararları uygulamaya hazırlar. Bütün tevcih ve tayin beratları hükümler idari emirler katipler tarafından yazıldıktan sonra reisü’l-küttaba gösterilmektedir. Divan hükümlerinin ve beratların yazılmasında ilgililer onun dediğine itiraz edemezler.

Nişancıya bağlı olan reisü’l-küttab çok önemli bir konumda bulunmasına rağmen Divan-ı Hümayun üyesi olamamıştır. Divan-ı Hümayun'un önemini kaybetmesi ve devlet işlerinin XVII. yy sonlarına doğru vezir-i âzam divanında görüşülmeye başlaması ile reisü’l-küttab ön plana çıkmış ve vezir-i âzamın baş yardımcısı durumuna gelmiştir. Reisü’l-küttab bundan sonra vezir-i âzam ile saray arasında yazışmaları düzenleyen kişi olmuştur.

Reisü’l-küttab görevlerini yerine getirmek için emrinde kalemler çalıştırırdı. Devlet işlerinin vezir-i âzam konağına taşınmadan önce beylikçi(divan) tahvil(kese veya nişan) ve ruus kalemi vardı daha sonra ise bunlara âmedî kalemi de eklenmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 10-04-2015, 02:50   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Daha kısa yok mu lütfen acill


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Divan-ı hümayun ile bakanlar kurulunun benzer yönleri nelerdir?

Divan-ı hümayun ile bakanlar kurulunun benzer yönleri nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kurultay ve divanı hümayun, divan ı hümayun nedir, düvan ı hümayun nedir, okulda benzer yönler nelerdir, kurultay ve divanı hümayun benzerlikleri, divanın bakanlar kurulundan farkı nedir, divan ve kurultay arasındaki benzerlikler, kurultaykult ve divan ı hümayun nedir, divanihumayun kurultay bakanlar kurulu ile benzerlikler nelerdir, divan ve bakanlar kurulu farklılıkları, divan teskilati ilekurultay, divan teşkilatı ve şimdiki bakanlar kurulu, divan teşkilatı ve şimdiki bakanlar kurulu arasındaki farklar, dıvanı humayunun gunumuzdekı bakanlar kurulundan farkı nedır, divani humayun ve bakan l ar kuru l unun farki,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kurultay Ve Divanın Benzer Yönleri Ve Farklı Yönleri Nelerdir ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 24-04-2016 11:49
Divan-ı Hümayun Üyeleri Kimlerdir? Я Soru Cevap 3 07-03-2015 03:29
Osmanlı Devleti’nde Divan-ı Hümayun Nedir? elif Tarih 1 07-05-2014 05:25
Prizmaların Benzer Özellikleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 01:42
Milli Güvenlik Kurulunun Görevleri Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 07-03-2011 02:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats