bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2013, 05:25   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Osmanlı'da ilmiye ve yönetim Nedir

Osmanlı'da ilmiye ve yönetim Nedir-Osmanlı'da ilmiye ve yönetim Hakkında Bilgi


Medreselerde öğrenim ve eğitiminin yaptırılması dinî hiz¬metler ve yargı mekanizmasının işletilmesi İlmiyye teşkilatı ta¬rafından sağlandığından İlmiye Tariki de kendi içinde "Tarik-i Tedris (öğretim)" ve "Tarik-i Kaza (yargı)" olarak ikiye ayrılmıştı. Tedris ile Kaza arasında tarik değiştirmek her aşamada müm¬kündü. Terfih sırası gelen müderrisler mevleviyete geçebilirler kaza tarikindeki en az bir yıl sürecek hizmet süreleri sonunda ye¬niden müderrisliğe dönebilirlerdi.
İlmiye tarikinin başında "Şeyhülislâm" bulunur. Şer'î hukuk sistemi içinde ve onun bir parçası olmakla beraber ondan ba¬ğımsız bir de "İftâ" (fetvâ) kurumu bulunmaktadır.
İftâ müessesesinin görevi şer'î sorunların hukuken çö¬zümlenmesini için İslâm Hukuku kriterlerine dayanan yorumlar yapılarak geçerli yolları belirlemektir. "Kazâ" ise şer'î kurallara (ve örfî yasalara) dayanan hükümlerin oluşturulması demek olan yargılama'yı ifade eder.
Bu yargı sistemi içinde Şeyhülislâm iftâ müessesesinin de başıdır.
Böylece İlmiye tariki içinde ortaya çıkan bu üç silk içinde yer alanların terfihleri belirli bir bürokratik hiyerarşiye göre ya¬pılmaktadır.
Padişaha imamlık eden önceleri iki daha sonra üç hünkar imamı1 ile "Huzur dersleri"ni veren ve "mukarrir" denilen mü¬derrisler İlmiye sınıfından2 seçilirdi.
İlmiyye sınıfı Şeyhülislâm Rumeli ve Anadolu kazaskerle¬ri İstanbul ve diğer büyük vilayet kadılıkları ile devletin en yük¬sek ricaline sahipti. Eyâlet ve sancak kadılıkları nâibler ve müf- tilerle memleketin her köşesine yayılmış teşkilatı vardı. Ayrı¬ca tarikat şeyhleri ve Hz. Muhammed'in soyundan geldiği ka¬bul edilen ve İlmiyeden bir mollanın "nakibü'l-eşraf"3 pâyesiyle reislik yaptığı seyyid ve şerifler de İlmiye zümresine dahildi.
Şeyhülislâmların yevmiyesi önceleri 100 akçe iken Sultan 11. Bayezid devrinde 150 akçeye Kanûnî Sultan Süleyman za¬manında 600 akçeye çıkanlmıştır.
İlmiye zümresinin alt tabakalarında ücretlerini çeşitli va¬kıflardan alan binlerce kişi (günümüzde din görevlisi hizme¬tini gören) "hademe-i vakf" sınıfını oluşturuyordu. On altıncı yüzyılın ikinci yansında imamlar 2-15 akçe müezzinler 2-7 akçe hatipler 2-30 akçe arasında yevmiye almaktaydı. Diğer İlmiye sınıfı üyeleri günlük 1-5 akçelik ücretle türbe ve mezarlıklara bakarlar ölüler için dua okurlardı.
Tekke zâviye veya hânikahlarında Nakşîlik Bektaşîlik Ka¬dirîlik Mevlevîlik gibi çeşitli tarikatların tasavvufî dünya gö¬rüşünü uygulamalı olarak öğreten şeyhlere ise genellikle 8-30 akçe arasında yevmiye verilirdi.


kaynak: 99 soruda Osmanlı


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Osmanlı'da ilmiye ve yönetim Nedir

Osmanlı'da ilmiye ve yönetim Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tedris kaza, ilmiyeve kurumu, kazaların yönetimi hangi ilmiye,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Demokratik Yönetim Nedir? elif Kadın ve Hukuk 21 20-04-2016 11:21
Yerel Yönetim Nedir? - Yerel Yönetim Hakkında elif Kadın ve Hukuk 8 20-08-2015 12:13
Yönetim Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 01:38
Yönetim ve Organizasyon Bölümü Nedir? - Yönetim ve Organizasyon Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 02:02
Endüstriyel Yönetim Bölümü Nedir? - Endüstriyel Yönetim Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats