bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2013, 05:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gagavuz Türkleri Kimlerdir

Gagavuz Türkleri Kimlerdir- Gagavuz Türkleri Hakkında Bilgi


Gagavuzlar-Gagoğuzlar ya da Gökoğuzlar bugün Moldova CumhuriyetindeGagağuzeli Özerk Devletinde ve kuzeydoğu Bulgaristan'da ve Ukrayna'da yaşayan Hıristiyanlık inanışında olan bir Türk topluluğudur. Gagağuzların çoğunluğu Ortodoks mezhebine bağlıdır. Ancak ortodoks olmayan bir kısım gagağuz da vardır. Ortodoks olmayan Gagağuzlar Katolik ve Subbotnik Avengelistlerden oluşmaktadır. Subbotnikler domuz eti yemez ve şarap içmezken bir kısım Ortodoks Gagavuzun da domuz eti yemediği ve ayrıca bir kısmında erkek çocuklarda sünnet gibi etkinliklerin de olduğu bilinmektedir. Ortodokslar komünizm sonrası diğer eski sovyet halklarında olduğu gibi inançlarını daha rahat uygulayabilir hale gelmişlerdir.
Gagoğuz sözcüğü dil-bilimsel açıdan Gök Oğuz'dan gelmiştir. (Gagaouz/Goakaouz/Gökouz/ İstanbul Türkçesi ile Gökoğuz). Boy kökenleri ile ilgili türlü görüşler bulunuyor ise de en baskın görüş Oğuz boyundan olduğudur. Gagağuzlar ogurlar (onogur) ve oğuzlar (onoguz) olmak üzere ana iki dala ayrılmış olan Türk boylarından Onogur Türk boyları yerleşim/yayılım bölgesi içerisinde olup da (tatarlar kıpçaklar bulgarlar v.d.) ogur olmayan oğuz boylarının alt kümesidir. (Bu duruma sıklıkla rastlanmaktadır. Örneğin Anadoluya'da oğuzlar ile birlikte onogur boyları da gelmiştir). Gagoğuzların Balkanlara ve (Aşağı) Ukrayna'ya göç tarihi konusunda ise tarihçiler özellikle 11. yüzyıla odaklaşmaktadırlar. 11. yüzyılda Asya'dan Balkanlara göçtükleri Peçeneklerle aynı soydan geldikleri ve Uz (Oğuz) Türklerinden oldukları bilinmektedir. Hristiyan inanışlı olan gagauzlar dış görünüm-çehre olarak ve lehçe diyalekti olarak daha ziyade Anadoludaki müslüman inanışlı Yörüklere çok benzemektedirler.
Gagaoğuz Türkçesi bulundukları bölge nedeniyle Slav ve Romen dillerinin etkisine maruz kalmakla birlikte çok büyük ölçüde Türkiye Türkçesine yakındır ve diyalekt/ağız olarak da Balkan Türkçesi ağzına/diyalektine benzer. Esasen Gagoğuzlar Moldova Cumhuriyetinde Gagouzeli adında özerk bir yönetime sahiptirler. Buradaki Gagavuzların sayısı 200.000 dolaylarındadır. Ve ayrıca gagouzlarDobruca (Kuzeydoğu Bulgaristan) Besarabya (Ukrayna) ve dağınık olarak Bulgaristan'ın dağlık bölgelerinde yerleşiklerdir ve de sayıları bilinmemekle birlikte Yunanistan'ın kuzey kesimlerinde de Torbeş/Pomak Türklerinin yaşadıkları bölgeler çevresinde de gagouzların varlığından bahsedilmektedir. Osmanlı döneminde Osmanlı imparatorluğu sınırı içerisinde yer alan Gagouzların Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ile birlikte de Türkiye ile sıkı ilişkilerinin devam ettiği görülmüştür. Yeni kurulan Türkiye devletinin kurucusu M.K.Atatürk'ün Gagauzların sorunlarını çözmek üzere Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'den görevliler gönderdiği de bilinmektedir. Bu yakın ilişkiler günümüzde de hem Gagauzeli Özerk Yönetimi ile ve hem de Gagauzeli'nin içinde yer aldığı Moldova Cumhuriyeti ile devam etmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gagavuz Türkleri Kimlerdir

Gagavuz Türkleri Kimlerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gagavuzlar kimdir, gagavuzlar kimlerdir, gagauz türkleri kimdir, gagavus türkleri, gökoğuzlar kimlerdir, gagauzlar kimdir, gagavuz türkleri hakkında bilgi, gagavuz türkleri hakkında, gagavuz kimdir, gagavuz türkleri kimlerdir, gagaus türkleri kimdir, gagauz türkleri kimlerdir, gagaus türkleri, gagavuz turkleri kimlerdir, gökoğuzlar kimlerdir kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Peçenekler Kimlerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 22-11-2011 08:27
iyonlar Kimlerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:25
Mayalar Kimlerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-12-2010 05:09
Astekler Kimlerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-12-2010 05:07
Türkleri Anlama Sanatı Adlı Kitaptan mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-06-2009 02:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats