bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-03-2013, 04:48   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir

Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir"Şiddetli bir deprem en köklü kavramlarımızı bile bir anda mahvedebiliyor. Dayanıklılığın simgesi olan Yer ayaklarımızın altından adeta sıvı gibi aktı; kırk yıl düşünsek aklımıza gelmeyecek olay bir saniyede zihnimizde tuhaf bir güvensizlik hissi uyandırdı."
Charles Darwin


DEPREM ANINDA...

Deprem sırasında hayatta kalmak için bazı kuralların bilinmesi ve uygulanması gerekiyor. Deprem öncesi yapılacak hazırlıklar Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir deprem anı ve sonrası uyulması gereken kurallar....

Bina içindeyseniz:


Deprem sırasında sakin olup Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir paniğe kapılmayın Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir cesaretinizi toplayın Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir koşmayın. Depremler genellikle hafif bir sarsıntı Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir gürültü ile başlar ve birkaç saniye sonra daha yıkıcı sarsıntılar gelir.


Eğer bulunduğunuz noktadan kendinizi 10-15 saniye içinde bina dışına çıkartacak pozisyonunuz varsa Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir bu yolu saptayın. Bu yöntem sadece giriş altı Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir giriş ve 1. katta olanlar için geçerlidir. Deprem sırasında ilk 10-15 saniye binayı terkedebilmek açısından çok önemlidir. Daha önce yaşanan depremlerden elde edilen istitastiki verilere göre Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir binalarda yıkıma yol açan unsur Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir hissettiğiniz ilk sarsıntı değil Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir binanın rezonansa girmesidir.


Eğer binayı 10-15 saniye içinde terk edemiyorsanız Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir kesinlikle merdivenlerden Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir merdiven boşluklarından uzak durunuz. Asansör bir tuzaktır. Yıkılan binalarda en yüksek oranda ölüm bu noktalarda meydana gelmektedir. Birinci kattan daha yüksekteyseniz Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir atlamayı denemeyiniz. Dışarı çıkamayacaksanız EV DEPREM PLANI'nı uygulayın.


Büyük bir depremde ayakta durmanız Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir koşmanız mümkün değildir. Çömelin ya da döşemeye yatın. Sağlam bir masa Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir sıra Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir mobilya veya kapı kasasının altına girin ve başınızı koruyun. Masaya tutunun ve onunla birlikte hareket etmeye hazır olun. Pozisyonunuzu sallantı duruncaya kadar ya da hareket etmek güvenli oluncaya kadar değiştirmeyin.


Çamaşır makinesi Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir bulaşık makinesi Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir mutfak tezgahı Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir büfe ya da büyük kanepe gibi eşyalar çökme sonucu tavanı bir miktar tutarak küçük bir alan yaratırlar. Cenin pozisyonu alarak bekleyin. Bu alan bir insanın yaşaması için yeterli olabilmektedir.


Yaşanan depremlerden elde edilen veriler Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir mutfak ve banyoların en uygun yerler olduğunu göstermektedir. Çünkü enkaz altında kalındığı takdirde Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir bu bölümlerde hem yaşam üçgeni yaratabileceğiniz unsurlar vardır Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir hem de patlayan borulardan sızan suyu içerek vücudunuzu crash sendromundan koruyabilme olanağı mevcuttur. Enkaz altında kalan kişileri bekleyen en ciddi tehlike böbrek yetmezliği nedeniyle ortaya çıkan sendromlardır.


Pencerelerden Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir şöminelerden Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir sobalardan Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir veya kolayca devrilebilecek eşyalardan uzak durun. Bina içinde kalın. Dışarı çıkarsanız düşen cam kırıkları ya da bina molozlarından yaralanabilirsiniz.


Tiyatro Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir okul Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir sinema Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir büro gibi kalabalık yerlerdeyseniz Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir kesinlikle merdivenlere Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir asansörlere koşmayın. Unutmayın ki bu yerler hasar görmese dahi Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir aynı anda yüzlerce kişinin panik içerisinde koşarak çıkış yerlerinden binayı terketmeleri mümkün değildir. Kendinizi koltuk Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir sıra gibi yerlerde koruma alın Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir sakin olun ve başkalarını da aynı şekilde davranmaya davet edin.

Bina dışındaysanız:


Binalardan dökülebilecek yıkıntılar ve camlardan Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir elektrik direk ve tellerinden uzakta güvenli bir yerde depremin durmasını bekleyin. Herhangi bir nesnenin (araba Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir balkon..) altına girmek çok sakıncalıdır. Deprem bitene kadar açık alanda beklenmelidir.

Araç kullanıyorsanız:


Bulunduğunuz yer eğer güvenli ise durun ve araç içinde kalın. Normal trafikten olabildiğince uzaklaşın. Köprüler Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir üst geçitler Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir tünellerden uzak durun. Eğer mümkünse ağaçlar Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir direkler ve enerji nakil hatlarından uzakta kalın


Tünel içinde iseniz ve çıkışa yakın değilseniz Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir aracınızı durdurup aşağıya inin ve yanına yan yatarak cenin pozisyonu alın. Aracınızın içinde durmayın. Aynı yöntemi kapalı bir otoparkta iseniz aynen uygulayın. Araç içinde olduğunuz takdirde Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir üzerinize düşen bir parça ile ezilme riski taşıyorsunuz. Oysa dışına çıkıp Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir yanına yattığınız takdirde Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir üzerinize yıkılacak tavan Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir tünel gibi büyük kitleler aracı belki ezecek Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir ama yok etmeyecektir.

HAYATTA KALMANIN ALTIN KURALLARI


Öncelikle yaşadığınız yerleşim biriminin deprem tehlikesi hakkında doğru bilgileri ilgililerden öğrenin


Aile bireyleri arasında olağanüstü bir durumda nasıl davranacağınızı konuşun Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir bir EV DEPREM PLANI yapın


Her odada üzerinize bir şeyin düşmeyeceği sağlam bir masa altı veya bir iç duvar yanı gibi güvenli bir yer seçin.


Evinizin elektriki gaz Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir su ve şebekelerini kapatabilmek için ana şalter ve vanaların yerlerini ve nasıl kapatılacağını öğrenin.


Kitaplık Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir yüksek mobilya gibi kolay devrilebilir eşyalar ile ağır eşyaları duvarlara veya döşemeye sıkıca bağlayın.


Yatak odalarınızda Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir üstünüze kolayca devrilip yaralanmanıza neden olabilecek tablo Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir gardrop gibi eşyaları sabitleyin ve üzerinize devrilmeyecek şekilde yerleştirin.


Mutfak dolapları gibi kırılabilecek eşyalarınızı koyduğunuz dolaplarınıza sağlam kilitler takın


Düzenlenen ilkyardım kurslarından ilk yardımı öğrenin.


Olağanüstü bir durumda hemen kullanabileceğiniz el feneri Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir radyo ve yedek pilleri Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir ilk yardım çantası ve gerekli ilaçlarınızı Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir iş eldivenini önceden bir çantaya koyup Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.


Ailenin bağlantı kuracağı şehir dışından birilerini belirleyin

DEPREMDEN SONRA...


Bulunduğunuz yapı yıkılmamışsa Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir kontrollü Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir hızlı ve dikkatli bir şekilde binayı terk edin. Hemen ardından gelebilecek bir artçı şok Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir o ana kadar yıkılmamış Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir ancak taşıyıcı elemanlarına zarar vermiş olan binayı yıkabilir.


Sarsıntı anında merdivenler bağlantı yerlerinden ayrılmış Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir tavandan dökülebilecek sıva Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir beton parçası olabilir. Binadan ayrılırken kapıları dikkatli bir şekilde açın Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir bu gibi tehlikelerden sakının ve başınızı koruyun.


Deprem durduğunda elektrik Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir gaz Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir su vanalarını ve yanan ocakları hemen kapatın. Kendinize güvenli bir çıkış yolu arayarak binayı terk edin..


Olası gaz sızıntıları nedeniyle deprem sırasında olduğu gibi deprem sonrasında da kesinlikle Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir kibrit Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir mum Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir çakmak yakmayın. Parlamalara yol açabilirsiniz. El feneriniz aydınlanma ihtiyacınızı karşılayacaktır.


Eviniz hayatınıza zarar vermeyecek ölçüde hasar görüp Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir sizin dışarı çıkmanıza izin veriyorsa Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir binayı terk etmeden önce çevrenizdeki seslere kulak verin. Bu sesler Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir sizden çok daha zor durumda olan insanlara ait olabilir. Sese olan yakınlığınız sayesinde binanın dışından yapılacak bir yardımdan çok daha hızlı bir şekilde göçük altındakileri hayata kavuşturabilirsiniz.


Aile bireylerinizi bir arada tutun ve açık bir yerde bekleyin. Varsa yaralılara ilk yardım yapın. Cidi şekilde yaralanmış kişileri telaş ve panikle hareket ettirmeyin Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir güvenli bir yerde yetkililerin gelmesini bekleyin.


Özellikle ilk üç gün içerisinde Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir yetkililer izin vermedikçe Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir sağlam evlerinize dahi girmeyin. Bazı artçı sarsıntılar zayıflamış yapılarda yeni hasar yapacak kadar büyük olabilir.


Yerlere devrilmiş elektrik direklerinden kesinlikle uzak durun ve bunlara temas eden cisimlere dokunmayın.


Aracınıza binip şehirden uzaklaşmaya çalışmayın. Yollar kapalı olabilir ve kurtarma-itfaiye-yardım ekiplerinin gelmesini engellersiniz.


Çok acil durumlar dışında yakınlarınız haber vermek ya da almak amacıyla telefonunuzu kullanmayın. Zira aşırı yoğunluk nedeniyle telefon şebekesi bloke olur ve acil durumlar için dahi kullanılamaz hale gelir.


Fısıltı ve dedikodulara inanmayın Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir öğrenmek istediklerinizi yetkililerden sorun.


Yetkililere ve kurtarma ekiplerine yardımcı olun. Enkaz ve yıkıntılar arasnda gelişigüzel dolaşmayın. İhtiyacınızdan fazla yardım malzemesini kesinlikle almayın. Unutmayın ki fazladan alınan her yardım malzemesi bir hemşehrinizin ihtiyacının karşılanmamasına neden olacaktır. Yardımlaşma ve paylaşma olağanüstü durumlarda
en yüce insani değerdir.


Depremden önce yapılacak birkaç basit hazırlık depremden sonraki zor yaşantımızı çok kolaylaştırabilir. Örneğin aracımızın bagajında; bir çadır Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir uzun müddet bozulmayan yiyecek ve içecekler Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir fener Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir ilk yardım malzemesi Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir giysi Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir telsiz Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir battaniye Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir sıhhi malzemeler gibi eşyaların bulunması organize yardımın gelmesi için gerekli olan 3- 4 gün boyunca bizi çok rahatlatacaktır.

ENKAZ ALTINDAYSANIZ


Kıpırdayacak durumunuz varsa ve kesin bir çıkış yolu görebiliyorsanız hareketlenin. Aksi takdirde pozisyonunuzu koruyun ve sakin olun. Fazladan her çaba Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir size gelecekte gerekli olacak enerjiyi ve suyu tüketecektir.


Dışarıdan bir müdahale sesi duyana kadar bağırmaya çalışmayın. Bu enerjinizi zamansız tüketmenize yol açacaktır. Bir ses duyduğunuzda cevap verin ve pozisyonunuzu anlatmaya çalışın.


İlerleyen saatlerde dışarıya ses verebilecek bir ses kaynağı yaratma yolu bulun. Tencere benzeri bir metale vurulacak bıçak sapı Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir sert bir yüzeye vurabileceğiniz diğer sert bir cismin olup olmadığını kontrol edin. Çünkü saatler geçtikten sonra böyle bir şey edinme gücünü kaybetmiş olabilirsiniz.


Kurtarma ekipleri Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir olay yerine ulaştıklarında bakacakları ilk yer enkaz üzerinde kabarmış bölgelerdir. Kabaran bu bölgeler muhtemel yaşam üçgenlerinin olduğu noktalardır. Buzdolabı Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir bulaşık ve çamaşır makinesi Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir çelik para kasası Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir demir dolap v.b. Böyle bir pozisyona sahipseniz Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir ilk ulaşılacak kurtarma bölgesindesiniz demektir.

Bu sayfadaki bilgiler AKUT ve Türkiye Deprem Vakfı'ndan alınmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir

Deprem Sırasında Okulda Hangi Tehlikelerle Karşılaşabilir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: deprem sırasında hangi tehlikelerle karşılaşılabilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Deprem Sırasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir elif Soru Cevap 0 25-03-2013 07:20
İslamiyetin Doğuşu Sırasında Dünyada Hangi İnançlar Vardı elif Soru Cevap 0 22-03-2013 03:51
Milli mücadele sırasında kimlerle hangi savaşlar yapıldı? elif Soru Cevap 0 10-02-2013 04:52
Çocuğum Hangi Okulda Birinci Sınıfa Başlayacak elif İlköğretim 0 27-09-2012 03:00
Deprem Sırasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-10-2010 09:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats