bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-03-2013, 04:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir

Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirDinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirYalan Söylemek ve Hile Yapmak
Dinimiz kişiye ve topluma zararlı olan tutum ve davranışlara elbette izin vermez. Allah Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir insanları yalandan kaçınmaya ve doğru olmaya çağırır. Nitekim Kuran'da şöyle buyrulmaktadır: ''... Yalan sözden kaçının!'' Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ''...Emrolunduğun gibi dosdoğru ol!'' 2 Yüce Allah Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir doğruluğu Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir adaletle hükmetmeyi Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir yalan ve hileden uzak durmayı herkesten istemektedir.
Peygamberimiz de doğruluğa sarılmayı emretmektedir .0 Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir doğruluğun iyiliğe Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir iyiliğin de cennete; yalanın kötülüğe Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kötülüğün ise Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir cennetten mahrum edeceğini bildirmiştir.3 Bu demektir ki Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir insan Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir yalan söylemeyi alışkanlık haline getirirse Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kötülüklere yakın olur. Bunun sonunda da cezalandırılır. Aklını kullanan herkes Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir yalan ve hilenin ne kadar kötü olduğunu bilir. Ancak Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir aklını iyi kullanamayanlar Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir yalan ve hile ile elde ettikleri geçici yararları kar zannederler Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir halbuki Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir onlar zarar etmişlerdir.
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirGıybet ve İftira
Gıybet Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir bir kimsenin yüzüne karşı söylendiğinde üzüleceği eksiklerini ve hatalarını arkasından konuşmaktır. Dinimizde Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir başkalarının gıybetini yapmak kusurunu aramak yasaklanmıştır. Bu konuda Yüce Allah Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir Kuran'da şöyle buyurmaktadır:
...Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir diğerinizi arkasından çekiştirmesin...''1 iftira ise Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kelime anlamıyla bir kimseyi yapmadığı bir kötülükle suçlamak demek
tir. iftira etmek ahlaksızlıktır. 0 Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ne insanlığa Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ne de Müslümanlığa sığar. iftira edenler zulme yol açar Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kötülüğe alet olurlar. iftira etmek Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir aynı zamanda Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kul hakkı almaktır Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir Kul hakkı alanlar Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir başkalarının "ahını alırlar. Onlar da mutlaka karşılığını görürler.
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirHırsızlık :
Hırsızlık Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir sözlükte "kendine ait olmayan bir şeyi çalıp Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kendine mal etme işi" di ye tanımlanmaktadır. İslamiyet Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir her ne şekilde olursa olsun Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir bir kimsenin başkasına ait mala el uzatmasını yasaklamıştır. Bu bakımdan Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir hırsızlık Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir çalıp-çarpma Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir gasp Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir haksız kazanç Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir rüşvet Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir hileli kazanç Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir eksik tartı ve ölçü hepsi haramdır. Başkalarının kapılarını dinlemek Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir evlerinin içini gözetlemek de göz ve kulak hırsızlığıdır. Öğrencilerin kopya çekmesi de haksız kazançtır Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir bir başka çeşit hırsızlıktır. Kopya şahsiyeti zedeler Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kişinin kendine güvenini yitirmesine yol açar.
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirKıskançlık
Kıskançlık yani haset Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir bir arkadaşımızın veya başkalarının başarılarını çekememektir. Onların yaptıkları Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir başardıkları işler karşısında eziklik duymaktır. Başkalarının üstünlüklerini çekememek Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kötü bir huydur Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ruhsal bozukluktur. çoğu kıskanç kişiler Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir bazen çılgınca işler de yapabilirler. Kıskançlık Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir onları saldırgan yapar. Yahut kıskandığı kişiye akıl almaz zararlar vermesine yol açar. Ama sonunda yine de kıskanç olan kişinin kendisi zarar görür. Kuran’ı kerim Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kıskançlığı reddederken Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir aç gözlülükten korunmuş kimselerin gerçek mutluluğa ulaşacaklarını bildirir. 2
Başkalarını kıskanmamalı Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir onlara imrenmeliyiz. imrenmek Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir onların iyi hallerine özenmek demektir. imrenilecek insanları da takdir etmek gerekir. Ahlak açısından buna "gıpta etmek" denir. Peygamberimiz de bunu teşvik etmiştir. insan gıpta ederek yükselebilir.
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirAlay Etmek
İstihza yani alay etmek Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir bir insanı hor görmedir yahut bir insanla söz Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir yazı veya hareketle eğlenme Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir onu aşağılama demektir .Alay etmek Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir İslam hoş görmediği davranışlardandır. Alay etmek de ruhsal bir rahatsızlıktır. Yalancılık gibi Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kıskançlık gibi alay etmek de insanı içten içe çökertir. Alay ettiği kişilerin düşmanlığını çeker. Herkes ondan uzak durmak ister. insan kendini büyük görmezse Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir alay etme alış kanlığından kurtulabilir. Bunun gibi insan kişiliğine saygı duyarsa Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir yine bu hastalık tan kurtulabilir .
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirBüyüklenmek (Kibir)
Kibir Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kelime olarak büyüklük Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir büyük olma Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kibirlenme Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir büyüklük taslama ve kendini başkalarından üstün tutma gibi anlamlara gelir. Kibir Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir İslam'da kötü huyların başında gelir. Tehlikeli bir davranış olan kibir Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir insanlar arasında kin doğurur. Toplum sal uyuşma ve kaynaşmayı baltalar Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir dostların gönüllerine nefret sokar. Zira kibirli in san Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kendisi için sevip istediğini öteki Müslümanlar için istemez. Kibirde benlik iddi ası bulunduğundan böyle birisi alçak gönüllü olamaz. Bundan dolayı kibiri ve kibirli insanı hiçbir din hoş görmez. Büyüklenen Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir böbürlenen kişi Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir hem çevresinde hem de
toplumda sevilmez. Çünkü böyle bir kişi Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir herkese tepeden bakar. Kendi dışındaki in sanları hakir görür. Hep kırıcı ve yıkıcı bir tavır içinde olur.
insanlar arasında büyüklenen Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir böbürlenen kişileri Yüce Allah Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir şu şekilde uyar maktadır. "...Yeryüzünde böbürlenerek yürüme..." 1 Yine Kuran'da Allah Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir "...0 (Allah) büyüklük taslayanları asla sevmez." 2 buyurarak Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kibirlileri sevmediğini belirtmektedir .
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirKötü Zanda Bulunmak
insanlar Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kusursuz değildir. Bazen en yakın dostumuz bile Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir bize karşı kırıcı ve incitici davranışlarda bulunabilir. Ancak bu gibi olayları büyütüp o dostumuz hakkın da kötü zanda bulunmamız Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir dostluk bağlarını koparabilir. Bu doğru bir davranış değildir. Yüce Allah Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir değil kötü zan Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir hatta zandan bile kaçınmak gerektiğini Kuranıkerim’de şöyle belirtmiştir; "Ey iman edenler! Zandan çokça kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin." 3 Burada kaçınmamız istenen zan Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kötü zandır. Ancak iyi zanda bulunmak gerekir. Aksi halde Allah'ın sevmediği davranışı yapmış oluruz.
Gerçek mümin Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kendisine karşı yapılan her kırıcı ve incitici davranışlara karşı kötü zanda bulunmamalıdır. Mümin dostlarını hemen terk etmemelidir. Çünkü dost kazanmak zor; ama kaybetmek kolaydır.
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirBaşkalarının Özel Hayatını Araştırmak
İslam Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir Özel hayatın gizliliğine saygı duyar. Onun açığa vurulmasına karşı çıkar. Özel hayatın gizliliğinin korunmasından yanadır. Nitekim Kuran’da Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Ey iman edenler! Kendi evinizden başka evlere geldiğinizi fark ettirip ev halkına selam vermedikçe girmeyin. Bu Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir sizin için daha iyidir; herhalde (bunu) düşünüp anlarsınız. Orada kimse bulamadınızsa Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir size izin verilinceye kadar oraya girmeyin. Eğer size "Geri dönün!" denilirse hemen dönün. Çünkü bu Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir sizin için daha temiz bir davranıştır. Allah yaptığınızı bilir." 4
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirAnne Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir Baba ve Büyüklere Saygısızlık
Dinimiz Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir Allah'a kulluktan sonra Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir en önemli görevin ana ve babaya iyi davranmak olduğunu bildirir. Bu hususta Kuranıkerim’de şöyle buyrulmaktadır: "...Onlara "öf" bile deme..." 5 Bundan dolayı onlara iyi davranmalı Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir istedikleri her şeyi yapmalıyız. Onların gönüllerini kırmamalı Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir onları hoşnut etmek için özen göstermeliyiz. Ellerini öpüp hayır dualarını almalıyız. Bu bize Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir büyük bir manevi destek verir.
Annemiz Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir babamız Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir öğretmenlerimiz gibi büyüklerimiz Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir bizim hayata daha iyi ha zırlanmamız için bize yol gösterirler Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir örnek olurlar. Bize iyi Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir dürüst olmayı öğretirler. Kötülere ve kötülüklere karşı bizi hep uyarırlar. Bütün bunlardan dolayı onlara saygı duyarız.
DİNİMİZİN SAKINMAMIZI İSTEDİĞİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirAlkollü İçki İçmek

Alkolün bedende yaptığı yol açtığı çok çeşitli hastalıklardan başka Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ruhsal bir takım zararları da vardır. Onun ruhi zararları daha çok Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir zihin Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir dikkat Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir bilinç ve irade üzerinde görülür. Ayrıca ümitsizlik ve karamsarlık doğurur. Trafik kazaları Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir cinayetler Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir aile kavgaları ve hukuka aykırı her çeşit eylemde alkolün etkisi görülür. Ayrıca ruh ve akıl hastalıklarında da alkolün etkisi unutulmamalıdır.
Bireysel ve toplumsal zararlara yol açan alkollü içkiyi dinimiz de açık hükümlerle yasaklamıştır. Kuran’da içkinin yasaklanması aşama aşama gerçekleşmiştir. En sonunda Yüce Allah Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir şöyle buyurmuştur: "Ey inananlar! içki Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kumar Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi olan pisliklerdir. Bunlardan sakının ki kurtuluşa eresiniz." 1 İslam içkiyi yasaklamakla akla önem vermiştir. Çünkü alkol Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir aklı baştan alır. Aklın kontrolünü kaybetmesine yol açar .
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirUyuşturucu Kullanmak
Uyuşturucu alışkanlığı Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir bir hastalıktır. Bu kötü alışkanlık ve hastalığın nedenleri de çeşitlidir. Bunlar arasında insanın zaafları Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir sorumluluktan kaçışı Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir eğitimsizlik sayılabilir. Ayrıca Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir insanların birbirini olumsuz yönde etkilemeleri ve kötü çevre şartları Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir Lükse ve gösterişe dayalı yapay hayatın verdiği tatminsizlik Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir manevi boşluk Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ide al yoksunluğu Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir fakirlik ve yalnızlığın verdiği çaresizlik gibi hususlar da bu hastalığın nedenleri arasında gösterilebilir .
İslam Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir aynen içkiyi yasakladığı gibi uyuşturucu madde kullanımını da kesin bir ifadeyle yasaklamıştır. Zira Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir Kuran’da geçen içki yasağı Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir sarhoşluk veren Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir insanın akli ve ruhi dengesini bozan bütün katı ve SIVI maddeleri kapsar .Nitekim beden ve ruh sağlığını bozduğu Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir sarhoşluk ve uyuşukluk verdiği için uyuşturucular da dinimizce yasaklanmıştır.
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirKumar Oynamak
Dinimizin bizden sakınmamızı Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir uzak durmamızı istediği alışkanlıklardan birisi de kumardır. Nitekim alkollü içki konusunda metnini verdiğimiz ayette Yüce Allah Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kumarın ve falcılığın da yasak olduğunu belirtmiştir.
İslam Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kumarın herhangi bir şeklini belirtmemiştir. Bunu yaparken onun anlamını ve doğuracağı sonuçları göz önüne alarak yasaklamıştır. Şekli ve metodu ne olursa olsun Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kumar Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir haramdır.
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirKÖTÜ ALIŞKANLIKLAR NASIL BAŞLIYOR?
Bugün yapılan pek çok araştırmada kötü alışkanlıkların Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir nedenleri üzerine önemli bulgular elde edilmektedir. Buna göre merak Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir en başta gelen nedenlerdendir. Sonra kötü alışkanlık edinmiş kişilerle kurulan arkadaşlıklar gelmektedir. Bunlardan başka Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir can sıkıntısı Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir stres Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ailedeki huzursuzluklar gibi gerekçeler bu kötü alışkanlıklara sürüklemektedir.
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirKÖTÜ ALIŞKANLIK VE DAVRANIŞLARDAN NASIL KORUNALIM?
Önce kötülüğün zarar verdiğinin bilincine ermeliyiz. Bu bilinç ile bunlara başlama ve alışma nedenlerinden uzak durmalıyız. Bunun için merak ile de olsa dinimizce yasaklanan davranışları yapmamız gerekir. Olabildiğince bu alışkanlık ve davranışlardan uzak duran kişilerle arkadaşlık kurmalıyız. Ayrıca bunların yapıldığı Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kötülüklerin yeşerdiği ortamlardan uzak durmalıyız. Özellikle hem kendimizin hem de dost ve yakınlarımızın böyle ortamlara girip çıkmalarının önüne geçmeliyiz
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirKÖTÜ DAVRANIŞLAR KARŞISINDA DUYARSIZ KALMAYALIM
Her insan Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir içinde yaşadığı toplumun üyesidir. Her birey Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir üyesi olduğu toplumun yerleşik düzenine uymalıdır. Unutmamalıyız ki toplum dışındaki insan tek başına ne yaşayabilir Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ne de medeniyet kurabilir. Bundan dolayı ailenin Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir okulun Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir çarşının ve çevremizdeki her şeyin dirliğine Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir düzenine sahip çıkmalıyız Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir onları korumalıyız. Onları bozanlardan olmamalıyız. Hatta bu da yetmez; medeni cesaret sahibi olmalıyız. Kötü davranışların sahiplerini uyarmalıyız. Peygamberimiz de kötü davranış karşısında bir Müslüman’ın nasıl davranacağını şöyle dile getirmektedir: ''içinizden her kim Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir çirkin bir davranış veya hoş olmayan bir şey gördüğünde Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir onu eliyle değiştir sin. Bunu eliyle değiştirmeye gücü yoksa Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir diliyle değiştirsin. Buna da gücü yetmiyorsa Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir gönlünde o şeye veya harekete buğzetsin (tepkisini canlı tutsun)...'' Böylece peygamberimiz Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kötü davranışlar karşısında suskun kalmamamız gerektiğini açıkça belirtmektedir. Bu tutum Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ayrıca sorumlu bir vatandaş davranışıdır.
Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar NelerdirBAŞKALARINA ZARAR VERMEK KUL HAKKI YEMEKTİR
Biz kendimize nasıl zarar verilmesini istemiyorsak Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir başkalarına da zarar vermemeliyiz. İslam dini Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir insan haklarına saygılı olunmasını emreder. Bunu yaparken Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir haksızlık yapmayı da yasaklamıştır. Kul hakkı kavramı ile ifade edilen Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir başkalarının hak ve hukukuna saygı Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir Kuranın ve hadislerin üzerinde durduğu hususlardandır.
Birinin işini engellemek Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir aleyhinde konuşmak; malını çalmak kul hakkı tanımamaktır. Bunun gibi güçlünün zayıfı ezmesi ve başkasına iftira atması da böyledir. Bunların yanında gözün gördüğü ve canın çektiği bir yiyecekten göreni faydalandır Mamak da Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir kul hakkına saygısızlıktır.
Bunlardan başka devletin malını çalmak veya yemek Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir milyonlarca vatandaşın hakkını yemektir. Aldığı ücretin Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir maaşın karşılığı kadar çalışmamak da kul hakkı yemektir .Haksız kazanç sağlamak Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir topluma ait şeylerden çalmak Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir insanlara zarar vermektir Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir yani kul hakkı yemektir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir

Dinimizce Kuranın Bize Yasakladığı Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kuranda kendine zarar verme, zararlı alışkanlıklar nelerdir, kuranda zararlı alışkanlıklar, akla zarar veren alışkanlıklar, dinimize gore haram olan kotu alışkanlıklar ve bunların olumsuz sonuçları nelerdir, akla zarar verebilecek kötü alışkanlıklar nelerdir, islam dininin yasakladığı davranışlar, aile alıskanlıklari nelerdir, dinimizin yasakladığı şeyler, dinimizin sakınmamızı istediği kötü davranışların bireye ve topluma zararları, kurana zarar verenin goruntusu, kuranda geçen haram alışkanliklar nelerdir, kurana göre yasaklanan davranışlar, dinimizde yasaklanan davranışlar ve nedenleri, islam dininin bize yasakladığı şeyler kısa,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dinimizce Kurban Edilmesi Caiz Olmayan Hayvanlar elif Soru Cevap 0 14-03-2013 01:03
Beyne Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir? elif Soru Cevap 0 09-03-2013 04:37
gel bize katıl bize şarkısının notaları Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 21-11-2012 12:44
Sağlığa zararlı alışkanlıklar elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:47
kuranın hadimleri elif İlahiler 0 15-07-2008 01:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats