bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-04-2013, 09:25   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cimri Kitabının Konusu Nedir?

Cimri Kitabının Konusu Nedir?-Cimri Kitabının Yazarı Kimdir?

Ünlü Fransız komedi yazarı Moliere’in en önemli ounlarından biri olan Cimri bir karakter komedisidir. Oyunun baş kahramanı Harpagon tiyatro tarihinin unutulmaz tiplerindendir. Bütün ihtirası tek bir noktada odaklanmıştır: Para para ille de para. Para hırsı gözünü bürümüş olan Harpagon para için ölümü bile göze alabilecek bir kişiliğe sahiptir. Cimri Parisli bir burjuva ailesinin ahlaki değerlerini dünya görüşünü bütün içyüzüyle yansıtıyor. Cimri: Dünyanın en ünlü cimrisi.

Karakterler

Horpagon: Clacente’la ve Elise’nin babası Marieane’a aşık. 60 yaşlarında zayıf sıska boyca kısa bir adam. Para için ölümü bile göze alabilecek para para ille de para. Para hırsı gözünü bürümüş ölümü bile göze alabilecek bir insan parayı onurdan da namustan da ahlaktan da üstün tutar biri para istemeye geldi mi ödü patlar. “Selam verdim demez selam aldım der”

ELISE:
Harpagon’un kızı. Mariane’in sevgilisi. Genç güzel bir kız. Mariane’yi sevmesine rağmen babasının kendisini yaşça büyük bir adamla evlendirmesine karşı gelemez. Ancak gizliden birbirlerine evlilik senedi verirler.

ANSELME:
Valeler’le Mariane’nin babası. Aslen Napoli’li olup asıl adı Don Thomas’d Albureg’dir. Napoli kargaşası sırasında kaçarken çocuklarıyla birlikte öldüğü sanılır. Ancak o kurtulur ve Paris’e yerleşir adını da değiştirir. Artık evlenmeye karar verir evlenmek istediği kız Harpagon’un kızı Elise’dir.

MARIANE:
Cleante’nin sevgilisi. Harpagon’un evlenmek istediği genç kız. Annesiyle birlikte yaşamaktadır. Babası (Anselme) ve ağabeyi (Veleri)ni öldü olarak bilmektedir. Annesini geçindirmeye çalışan namuslu güzel aynı zamanda Cleante’yi sever. Ancak annesinin isteği üzerine Harpagon’la zorda olsa evlenmeyi kabul eder. Ancak sevgilisinin babası olduğunu bilmez Harpagon’un.

FROSİNE:
Entrikacı kadın. Harpagon ile Marine’yi dalavere yalan dolanla evlendirmeye razı eden kadın. Her iki tarafta yalan söyler ve her iki taraftan da para sızdırmaya çalışır.

LA FLECH: Cleante’nin uşağı. Harpagon tarafından herkes gibi hırsızlıkla suçlanan insan. Cleante’ye borç para bulmak için yardım ister. Ancak borç alma işi suya düşer. Cleante’ye yardım etmek için Harpon’un gömüsünü bularak Cleante’ye verir.

CLEANTE:
Harpagon’un oğlu. Mariane’in sevgilisi. Babasının cimriliğinin farkındadır ve buna isyan eder Mariane’yi sever ve ona yardım etmek ister. Ancak babasının cimriliğinden dolayı yardım edemediği için üzülür.

VALARE:
Anselme’nin oğlu. Başta bunu bilmemektedir. Amacı ailesini bulmaktır. Elise’nin sevgilisidir. Harpagon’un cimriliğine ve katı yürekliliğine rağmen o evde çalışmaya razı olmuştur. Harpagon ona güvenmektedir. Çünkü Valere Harpagon’un anladığı dilden olayları anlatır.

JACQUES USTA:
Harpagon’un aşçısı ve arabacısı. Harpagon’a karşı tepkilerini hep belli eden doğruları söyleyen insandır. Harpagon bu yüzden bu uşağı ile pek anlaşamaz.

DİĞER ŞAHISLAR

Simon Usta: Simsar
Clavde Kadın: Harpagon’un hizmetçisi. Elese ve Naler’e yardım eder.
Brindavoine: Harpagon’un uşağı
La Merluche: Harpagon’un Uşağı
Komiser ile Katibi

Cimri Tiyatro Eseri Özeti

Moliere’in (1622-1673) “Cimri” (1668) adlı oyununda paradan başka hiçbir şeye değer vermeyen çok zengin olmasına rağmen hastalık derecesinde cimri bir adam olan Harpagon’un kişiliğine uygun kusurlu davranışları komedi tarzında sergilenmiştir. Oyunda Harpagon’un şahsında cimri bir adamın düştüğü gülünç durumları sergilediği tuhaf davranışları görürüz.
Oyunun başından sonuna dek kuvvetle hissedilen tema “cimrilik”tir. Oyundaki gülmece unsurunu Harpagon’un cimriliğinden kaynaklanan davranışları oluşturur. Harpagon’un cimrilikleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Cleante ve Elise zengin olmalarına rağmen babalarının tutumu yüzünden sıkıntı içinde yaşamaktadırlar arkadaşlarından sürekli borç alırlar elbiselerini ancak veresiye satan dükkânlardan alabilirler. Cleante yoksul sevgilisi Mariane’a para yardımında bulunamaz ona gönül okşayıcı hediyeler alamaz.

Harpagon sokağa çıkarken süslenip püslendiği aşırı derecede şık olduğu giyime kuşama gereksiz yere para harcadığı için oğlu Cleante’ı azarlar.

Harpagon düğün masrafından kurtulmak için oğlunu zengin ve dul bir kadınla kızını da elli yaşlarında zengin bir adam olan Senyör Anselme ile evlendirmeyi düşünür. Zira Senyör Anselme Harpagon’un kızını çeyizsiz olarak almayı kabul etmiştir. Harpagon için çocuklarının sevdikleri kişilerle evlenip mutlu olmaları değil zengin birileriyle evlenip kendisine masraf açmamaları önemlidir.
Frosine Mariane’ı Harpagon’la evlenmesi konusunda ikna etmeye çalışır. Yaptığı bu aracılık hizmeti karşılığı olarak Harpagon’dan az miktarda bir para ister. Çok dil döker yalvarır yakarır türlü iltifatlar yapar fakat yine de cimri adamdan tek bir metelik dahi koparamaz.

Harpagon’un cimriliğinden hizmetçiler de nasiplerine düşeni alırlar. Harpagon mobilyaları eskimesin diye hizmetçisine daha yumuşak silmesini tembihler. Kırılan şişe ve bardakların parasını aylığından keseceğini söyleyerek hizmetçisini korkutur. Hizmetçilerden biri ceketinin önünde kocaman bir yağ lekesi olduğunu söyler diğeri ise pantolonunun arka tarafının delik deşik olduğundan dert yanar. Harpagon perişan bir durumda olan hizmetçilerine yeni bir ceket ve pantolon alarak onların gönlünü hoş etmek yerine birine ceketindeki lekeyi şapkasıyla gizlemesini diğerine de servis yaparken arkasını duvara dönmesini söyleyerek meseleyi kendince çözüme kavuşturur.

Harpagon aşçısından az parayla sofra donatmasını ister. Sıkı bir perhize soktuğu atları da açlıktan bitkin bir hâldedir.
Yine Harpagon’un bir koyun budu artığını yedi diye bir komşusunun kedisini dava ettiği bir gece kendi hayvanlarının yemini çalarken yakayı ele verdiği ve arabacısından bir temiz sopa yediği söylentiler arasındadır.
Harpagon bahçesine sakladığı altınlarının çalındığını fark edince deliye döner. Şehirdeki herkesin tutuklanmasını asılmasını işkence görmesini ister. Altınlarına yeniden kavuşmak koşuluyla çocuklarının sevdiği kişilerle evlenmelerine razı olur. Oyunun sonunda düğün masraflarını Dom Thomas d’Alburcy’ye yıkar.

Oyunda dikkati çeken bir diğer tema ise “aşk”tır. Bu aşk imkânsızlık ve sıkıntılarla doludur. Harpagon’un oğlu Cleante annesiyle birlikte yoksul bir yaşam süren Mariane adındaki kızı sevmektedir. Çoğu kez ona yardım etmek ister fakat babasının cimriliği yüzünden bu arzusunu yerine getiremez. Sevdiği kıza hediye almak ister fakat alamaz. Sevdiği kızla evlenebilmek için bir tefeciden oldukça yüksek bir faizle para almaya karar verir. Fakat karşısında tefeci sıfatıyla babasını görünce plânı suya düşer.

La Fleche Harpagon’un altınlarının bulunduğu çekmecenin bahçede gömülü olduğunu öğrenir. Çekmeceyi kaptığı gibi Cleante’ın yanına gelir. Babasının hazinesini eline geçiren Cleante babasına Mariane ile evlenmesine izin vermesi karşılığında altınlarına kavuşabileceğini söyler. Harpagon bu teklifi düşünmeden kabul eder.

Oyunda yaşanan diğer bir aşk ise Harpagon’un kızı Elise ile Valere arasında geçmektedir. Valere on altı yıl önce bir deniz kazasında ailesini kaybetmiştir. Kendisi bir İspanyol gemisi tarafından kurtarılmış geminin kaptanı Valere’i kendi oğlu yerine koymuş onun yetişmesiyle yakından ilgilenmiştir. Babasının sağ olduğunu öğrenen Valere onu aramaya koyulmuş bu sırada güzel Elise’le tanışmış ve ona âşık olmuştur. Valere Elise’i boğulmak üzereyken kurtarmış onunla yakından ilgilenerek kalbini kazanmayı başarmıştır. Sevdiği kızla daha rahat görüşebilmek ve ona daha yakın olabilmek amacıyla Harpagon’un hizmetine girmiştir. Soylu ve zengin bir ailede yetişmiş olmasına rağmen sevdiği kız için hizmetçi olmayı göze almıştır. Oyunun sonunda Senyör Anselme’nin babası olduğunu öğrenir. Harpagon düğün masraflarına karışmamak kaydıyla kızı Elise’in Valere ile evlenmesine razı olur.

OYUNDA GERİLİM VE ÇATIŞMA UNSURLARI

Bu oyunda bütün şahısların Harpagon’la çatışmaları vardır.

1) Baba ve çocuklar arasındaki çatışma. Harpagon çok zengin olmasına rağmen cimridir de bu zenginliğin içinde çocuklarına yokluk yaşatmaktadır. Çocuklar buna isyan eder.
2) Harpagon Elise ve Cleante ile kendilerinden yaşça büyük insanlarla evlendirmek ister. Çocuklar babalarının bu teklifine de karşı çıkarlar.
3) Cleante babasının parasını çalar. Burada da baba-oğul çatışması vardır.
4) Cleante’nin kendi içinde yaşadığı çatışma. Mariane’yi çok sevmesine rağmen babasının buna karşı çıkacağını düşünmesi.
5) Mariane’nin kendi içinde yaşadığı çatışma. Sevgilisi ve sevgilisinin babası arasında kalmanın zorluğunu yaşar.
6) Harpagon ile Mariane arasında çatışma vardır. Çünkü Mariane bu yaşlı bunakla evlenmek istememektedir.
7) Harpagon ile Frosine arasındaki çıkar çatışması. Harpagon Frosine’ye çöpçatanlığı karşılığında istediği parayı vermek istemez.
8) Harpagon ile La Fleche arasındaki çatışma. Harpagon uşağının kendi parasında gözü olduğunu düşünmektedir.
9) Jacques Usta’nın Harpagon ile olduğu kadar Valere ile de çatışması vardır. Valere’yi Harpagon’a yaltaklıkla suçlar


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cimri Kitabının Konusu Nedir?

Cimri Kitabının Konusu Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: moliere cimri özet, cimri kitap özeti, cimri moliere özet, moliere cimri konusu, cimri kitabı özeti, moliere cimri kitap özeti, cimri kitabının özeti, cimri kitabının kısa özeti, moliere cimri, moliere cimri kitabının ana fikri, cimri kısa özet, cimri konusu, moliere cimri roman tahlili, moliere cimri özeti, moliere cimri kısa özet,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sol Ayağım Kitabının Konusu Kahramanları ve Özellikleri Nelerdir elif Soru Cevap 2 01-04-2015 07:42
Açlık Kitabının Ana Fikri Nedir elif Soru Cevap 0 31-03-2013 04:43
Uçan Sınıf kitabının Ana Fikri Nedir? elif Soru Cevap 0 26-03-2013 06:19
Reis Dizisi Konusu Nedir? Я Diziler Bölümü 0 09-08-2011 06:07
Cimri aile nimlahza Fıkralar 1 15-07-2009 03:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats