bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-04-2013, 08:04   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Halk Mimarisi Ne Demektir?

Halk Mimarisi Ne Demektir?-Halk Mimarisi Nedir - Halk Mimarisi Hakkında Bilgi

Halk mimarisi; halkın kendisi için oluşturduğu nesnel yaşam çevresidir.Halk mimarisinin genel etkenler altında gelenekselleşen anonim bir tasarım sürecinde oluşan bir mimarı olarak da tanımlayabiliriz.
Halk mimarisi; söz konusu toplumun değer yargılarını dünya görüşlerinigelenek görenek ve inanç sistemlerini aile ve akrabalık bağlarını komşuluk ilişkilerini anlamada ve anlatmada kaynaklık eden en önemli verilerden biridir.
Resmi ve anıtsal niteliği olan yapılar halk mimarisi dışında değerlendirilirler.

Fakat ülkemizde mevcut hamam çeşme kahve gibi yapılar da halk mimarisi içerisinde değerlendirilmektedir.Halk mimarisini incelemek öncelikle doğal ve toplumsal çevresini daha sonra da yapı malzemesi ve teknikleri incelemek demektir.

1)Ekonomik Yapı

2)Hayat Biçimi

3)Değer Yargıları

4)Aile Ve Akrabalık İlişkileri

5)GelenekGörenekTöreAdet Ve İnançların Mimari Unsurlara Etkinliği Halk Mimarisi İçerisinde Araştırılacak Konulardır.

Halk mimarisinin anıtsal bir amacı yoktur yani iz bırakmak amacıyla üretilmezler.Halk mimarisinde yörenin tipik malzemesi kullanılır.Bu nedenle aynı yöresel koşulları taşıyan aynı jeolojik yapıya sahip yerlerde aynı tip yapılara rastlanır.

Halk mimarisini oluşturan yapılar özel mimarlar tarafından değil yerel sahipleri veya yerel ustalarınca yapılır.Genel olarak halk mimarisi anonim bir yapıya sahiptir.Bundan dolayı halk mimarisine anonim mimari de denebilir.

1)Bir Halk Bilimci Konutu

2)Oluştuğu Doğal Çevre

3)Fonksiyonları

4)Konutta Kullanılan AraçGereçYapı Malzemesi

5)Yapı Tekniği

6)Konut Etrafında Oluşan Adet İnanma Çerçevesinde İncelenmesi Gerekmektedir.

Halk mimarisi ekonomik ve toplumsal yapı değişmedikçe yıllar boyu aynı şekilde değişmeden devam eder.Bir proje dahilinde oluşturulmayan halk mimarisi ürünleri Anadolu'nun 7 bölgesinde de kendine has özellikler göstermektedir.Halk kültürlerinin bütün konularını araştıran Kültür Bakanlığı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü bu kapsamda da çalışmalarını sürdürmektedir.

Halk mimarisi ürünleri slaytlarla belgelenmekte yapım tekniği fonksiyonel açıdan inceleme ve gelenek boyutu yerel ustalarla yapılan görüşmelerle tespit edilerek arşivlenmektedir.Değişen kültürel ve toplumsal yapı ile birlikte halk mimarisi ürünlerimizde de hızlı bir değişim gözlenmektedir.

Halk Mimarisi Ne Demektir?
Halk mimarisini yaşatmak onu durdurarak korumak değil esas yapılış dilek ve nedenlerine ters düşmeden ona yeni fonksiyonlar yükleyerek konuyu yeniden yorumlamak ve değerlendirmektir.Yeni yapılar geçmişten gelen geleneksel yaşama biçimine cevap vermenin yanı sıra değişen kültürel yapının gereksinimlerini karşılayacak şekilde oluşturulmalıdır.

Halk mimarisi ürünlerinin güzelliği ve özelliği hakkında bilgisi olmayan halk bu yapıları süratle yok etmekte olanların yerine kendileri için son derece sağlıksız olan yapıları inşa etmektedirler.

Bu konuda halk bilinçlendirilmelidir.İnsan çevresiyle bir bütündür.Gelişen teknoloji ve değişen kültürel yapı ile birlikte ülkemiz hızlı bir şehirleşme sürecine girmiştir.Bu süreçte oluşturulacak yapıların kabul görmesi yönündeki çalışmada;

-MimarlarınBilim Adamlarının Ve Araştırmacıların Yeterli Düzeyde Halkbilim Formasyonuna Sahip Olması

-Böyle Bir Çalışmanın Plan Aşamasından Başlayarak Bitene Kadar Halk Bilimcilerin Koordinasyonu İle Yürütülmesi

-Değişen Kültürel Yapının Doğru YorumlanmasındaHalkbilimciler Ve Toplumbilimciler Birlikte Değerlendirmeler Yaparak Mimar Araştırmacı Ve Bilim adamlarına Önerilerde Bulunması Gerekmektedir.

Doğa insanla bir bütündür.İnsanoğlu ilkçağda olduğu gibi günümüzde de barınmak yaşamını sürdürebilmek için kendisine bir mekan oluşturmuş gelecekte de oluşturacaktır.O mekan kültürel yapıyı anlatmada kaynaklık eden en önemli yeridir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Halk Mimarisi Ne Demektir?

Halk Mimarisi Ne Demektir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Grev ne demektir?-Lokavt ne demektir?-Toplu iş sözleşmesi ne demektir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 28-03-2013 11:36
Halk Şairi Ne Demektir?-Kalem Şairi Ne Demektir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 10:31
Kahramanmaraşın Sivil Mimarisi gizem Akdeniz Bölgesi 0 18-02-2012 03:09
Halk Gülmeceleri Nelerdir?-Halk Gülmecelerinin Kaynağı elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:15
Frigya Mimarisi nimlahza Tarih 0 30-05-2009 11:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats