bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-04-2013, 09:51   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çevre Orman Bakanlığı ve Görevleri Nelerdir

Çevre Orman Bakanlığı ve Görevleri Nelerdir


a) Çevrenin korunması kirliliğinin önlenmesi ve iyileştirilmesi için prensip ve politikalar tespit etmek programlar hazırlamak; bu çerçevede araştırmalar ve projeler yapmak yaptırmak bunların uygulama esaslarını tespit etmek uygulanmasını sağlayacak tedbirleri almak.
b) Çevrenin korunması ve kirliliğinin önlenmesi amacıyla ülke şartlarına uygun olan teknolojiyi belirlemek bu maksatla kurulacak tesislerin vasıflarını tespit etmek.
c) Ülke şartlarına uygun olan çevre standartlarını Türk Standartları Enstitüsü ile birlikte belirlemek uygulamak ve uygulanmasını sağlamak.
d) Atık ve yakıtlar ile ekolojik dengeyi bozan havada suda ve toprakta kalıcı özellik gösteren kirleticilerin çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesi için denetimler yapmak; ülke genelinde tüm uygulayıcı kurum ve kuruluşların bu konudaki taleplerini değerlendirerek sonuçlandırmak; ülkenin atık yönetimi politikasını belirlemek ve bu konuda gerekli tedbirleri almak; tehlikeli hallerde veya gerekli durumlarda faaliyetlerin durdurulması ile ilgili usul ve esasları yönetmelikle belirlemek.
e) Çevrenin korunması ve kirliliğinin önlenmesi için çevre standartları ve ekolojik kriterler esas olmak üzere her türlü analizi ölçüm ve kontrolleri gerçekleştirmek amacıyla laboratuvar kurmak kurdurmak ve denetimlerini yapmak veya mevcut kamu kurum ve kuruluşlarının laboratuvarlarından yararlanmak.
f) Ülkedeki kirlenme konuları ile kirlenmenin mevcut olduğu veya olması muhtemel bölgeleri ve sektörleri tespit etmek ve izlemek bu problemlerin teknik idari ve finansman bakımından çözümünü sağlayan kaynağın bulunmasıyla ilgili çalışmaları yönetmek veya yönlendirmek.
g) Sürdürülebilir kalkınma ilkesi çerçevesinde çevreye olumsuz etki yapabilecek her türlü plân program ve projenin fayda ve maliyetleriyle çevresel olguların ortak bir çerçeve içinde değerlendirilmesini gerçekleştirecek çevresel etki değerlendirmesi ve stratejik çevresel değerlendirme çalışmasının yapılmasını sağlamak bu çalışmaları denetlemek ve izlemek.
h) Dengeli ve sürekli kalkınma amacına uygun olarak ekonomik kararlarla ekolojik kararların birarada düşünülmesine imkân veren rasyonel doğal kaynak kullanımını sağlamak üzere kalkınma plânları ve bölge plânları temel alınarak çevre düzeni plânlarını hazırlamak veya hazırlatmak onaylamak uygulanmasını sağlamak.
ı) Hayvanların korunmasına yönelik çalışmaları ilgili bakanlık kurum ve kuruluşların işbirliği ile yapmak yaptırmak bu konuda yürütülen faaliyetleri desteklemek denetlemek ve denetlenmesini sağlamak.
i) Çevre konusunda görev verilmiş olan özel kuruluşlar ile kamu kurum ve kuruluşları arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak; bu konuda faaliyette bulunan gönüllü kuruluşları yönlendirmek desteklemek ve bakanlıklar arası işbirliği esaslarını yönetmelikle belirlemek.
j) Çevreye olumsuz etkileri olan her türlü faaliyeti ülke bütününde izlemek ve denetlemek.
k) Çevre uygulamalarına etkinlik kazandırmak için başta mahalli idareler olmak üzere sürekli bir eğitim programı uygulamak bu amaçla yapılan eğitim faaliyetlerini izlemek desteklemek yönlendirmek çevre bilincini geliştirmek ve çevre problemleri konusunda kamuoyu araştırmaları yapmak.
l) Çevre ve orman konularında uluslararası düzeyde sürdürülen çalışmaların izlenmesi ve bunlara katkıda bulunulması amacıyla ulusal düzeyde yapılan hazırlıkları ilgili kuruluşlarla işbirliği halinde yürütmek ve bu çalışmalara Türkiye'nin iştirakine ilişkin koordinasyonun sağlanmasına uluslararası ilişkilerin yürütülmesi ile ilgili mevzuat çerçevesinde yardımcı olmak.
m) Ormanların korunması imarı ve ıslahı ile bakımını sağlamak.
n) Orman sınırlandırılması ve kadastrosunu yapmak vasıf tayini ile Devlet ormanlarına ilişkin kamu yararına irtifak hakkı tesisi ve iznine ait işleri yürütmek.
o) Orman sınırları içerisinde ve yeniden orman rejimine alınacak yerlerde genel ağaçlandırma plânı düzenlemek bu plânın gerektirdiği etüt ve proje işleri ile ağaçlandırmaları yapmak veya yaptırmak.
ö) Erozyonu önleyici her türlü tedbiri almak.
p) Devlet ormanları içindeki otlak yaylak ve kışlakları özel mevzuatına göre ıslah etmek otlatma amenajman plânlarını yapmak veya yaptırmak.
r) Ağaçlandırma yapmak devamlı ve geçici fidanlıklar kurmak özel ağaçlandırma yapmak ve fidanlık tesis etmek isteyen gerçek ve tüzel kişileri desteklemek.
s) Devlet ormanları ile tüzel kişiliği haiz kamu kurumlarına ve özel ormanlara ait amenajman plânlarını yapmak veya yaptırmak.
ş) Devlet ormanları içinde ve bitişiğinde oturan köylülerin sosyal ve ekonomik gelişmelerini sağlamak maksadıyla bunları her türlü kredi ve yardım kaynaklarıyla desteklemek orman-halk ilişkilerini geliştirmek ve bu konuda her türlü tedbiri almak.
t) Başka yerlere nakledilecek orman köylülerinin bıraktıkları taşınmazların kamulaştırılmasını sağlamak ve buraları ağaçlandırmak.
u) Yurt içi odun hammadde ihtiyacını karşılamak odun ve odun dışı orman ürünlerinin ithalat ve ihracatına ilişkin esasları belirlemek gerektiğinde tohum fidan ve üretimle ilgili maddeleri ithal ve ihraç etmek.
v) Millî parklar tabiat parkları tabiat anıtları tabiatı koruma alanları ve orman içi mesire yerleri ile biyolojik çeşitliliğin av ve yaban hayatı alanlarının tespiti yönetimi korunması geliştirilmesi işletilmesi ve işlettirilmesini sağlamak.
y) Bakanlığın çalışma alanına giren hizmetlere ilişkin olarak araştırma birimleri ve eğitim merkezleri açmak yurt içinde ve dışında gerekli personeli yetiştirmek her çeşit uygulamalı araştırmalarla eğitim yayın ve yayım çalışmaları yapmak yaptırmak dokümantasyon ve tanıtma faaliyetlerinde bulunmak.

Çevre ve Orman Bakanlığının resmi web sitesi için tıklayınız.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çevre Orman Bakanlığı ve Görevleri Nelerdir

Çevre Orman Bakanlığı ve Görevleri Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cevre ormanbakanlığı görevleri kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kaymakamın Görevleri Nelerdir? Kaymakamların Görevleri elif Soru Cevap 0 10-03-2013 06:47
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 06-05-2012 03:07
Avrupa Birliği Bakanlığı Görevleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 06-05-2012 02:46
KPSS Çevre ve Orman Bakanlığı Tercih Kılavuzu elif KPSS 0 10-06-2011 01:06
Çevre ve Orman Uzman Yardımcısı Alım İlanı Bkmlyz İş ve Kariyer 0 11-06-2009 04:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats