bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-04-2013, 07:14   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Garnetler Hakkında Bilgi

Garnetler Hakkında Bilgi-Garnetlerin Özellikleri Nelerdir
Garnetler orta yüksek sertlik yüzeylerinde keskin çatlaklar 1250 oC de bir erime noktası yarı yuvarlaktan yarı köşeliye değişen keskin kenarlı taneler fiziksel ve kimyasal ayrışmalara karşı dirençli oluşları ve çoğunlukla serbest silis içermemeleri ya da çok az oranda bulundurmaları gibi özellikleri nedeniyle yüksek kaliteli şındırıcılar sınıfına girer. Genel olarak aşındırıcılar doğal ve yapay olmak üzere iki farklı sınıfa ayrılır. Bir çok endüstri dalında yaygın kullanım alanı bulan yapay aşındırıcılar ham cevherin ya da metallerin termal veya kimyasal işlenmesi ile üretilmektedir.

arnet grubu mineraller; ilk çağlarda mücevher olarak kullanılmıştır. Mısır’da yapılmış olan bazı kazılarda bu yönde bulgulara rastlanılmış olmakla birlikte yaygın olarak kullanımları 19. Yüzyılın ikinci yarısından sonra bilezikler ve broşlar şeklindedir. Garnet ocak ayında doğanların uğur taşı olarak ta kabul edilmektedir.

Mücevher olarak kullanılan garnetlerın en çok beğenileni yuvarlak kesmeli Kübik sistemde kristalleşen garnetler çoğunlukla rombik dodekaedr ve trapezoedr nadiren hekzakisoktaedr formdadır. Genellikle belirgin kristaller halinde ince veya iri taneli topluluklar halinde oluşurlar. Dilinimleri bulunmamakla birlikte bazı almandin türleri belirgin bir laminalı yapı gösterir. Uvarovit dışındaki diğer garnetler üfleçte erir. Eritildiklerinde renkleri değişken olan düğme şekilli oluşumlar meydana gelir. Garnetlerı birbirinden ayırmada esas olarak yoğunluk optik özellikler ve birim hücre boyutlarından faydalanılır. Çoğunlukla camsı bir yapı ve belirgin bir konkoidal kırılma gösterirler ancak daha nadir olarak ta ince pulcuklar halinde kırılırlar. Gelişen kırıklı taneler keskin kenarlı ve pürüzsüzdür. Masif görünümlü ve iyi gelişmiş kristaller güçlükle parçalanır. Tüm garnet grubu minerallerin kırılma indeksi 1.735 ile 1.94 arasında değişir ve yapıdaki FeO Fe2O3 ve TiO2 miktarına bağlı olarak yüksek değerler gösterir.

Garnetler kimyasal bileşimlerinde silisyum ve oksijene ilave olarak kalsiyum magnezyum demir ve alüminyum da içerirler. İki ve üç değerli metal atomları 3’e 2 oranında yapıda yer alır. Genel formülleri R+2 kalsiyum magnezyum demir ya da manganez R+3 ise alüminyum demir krom ya da manganez olmak üzere (R+2)3 (R+3)2 (SiO4)3 şeklindedir. Bununla birlikte az miktarda diğer metal atomlarıda içerir. Demirli olanların önemli bir özelliği 800 oC’ye kadar ısıtılıp ani olarak soğutulduklarında sertliklerinin artması ve çatlaklarının derinleşmesidir. Bazı garnetlerın tipik kimyasal bileşimleri Çizelge 3’de verilmiştir.

Garnetler pek çok tür kayaç için bir aksesuar mineraldir. Çoğunlukla gnays şist gibi metamorfik kayaçlar ile kontakt metamorfik kristalin kireçtaşları pegmatitler ve serpantinler içinde bulunurlar. Yüksek sıcaklıklarda oluşmuş cevher damarları içinde çoğunlukla gang minerali olarak görülürler. Genel olarak kimyasal ve mekanik erozyonlara karşı dayanıklı oluşu kıyı kumları ile alüvyonlar içinde bir ağır mineral olarak yığışım yapmasını sağlar. Potansiyel birer kaynak olan kumlar içindeki oluşumları dışında ticari önemi yüksek birincil garnet oluşumları da bilinmektedir. Bu tür oluşumlar yüksek aşındırıcı kaliteli garnet rezervleri içerir. Genel olarak bir kaynak eksikliğinden bahsedilemez. Garnet içeriği geniş bir aralıkta değişen metamorfik kayaçlar birer potansiyel kaynak olarak dünyanın pek çok yerine dağılmış olup geniş alanlar kaplamaktadır. Benzer şekilde sahil kumları ile akarsu alüvyonları içinde değişen miktar ve içerikli oluşumlara rastlamak mümkündür. Kumlarla ilişkili olan yataklar içinde bulundukları malzemenin ayrık olması nedeniyle kırma ve öğütme gibi cevher hazırlama safhalarına ihtiyaç duymaz. Bu nedenle de daha düşük içerikli cevherler işletilebilir ve böylece ilk yatırım maliyeti azalır. Diğer yandan garnetler dünyanın bir çok yerinde işletilen plaserlerde bir yan ürün olarak da kazanılmaktadır.Almandin muhtemelen ilk defa kesilip parlatıldığı eski bir Anadolu yerleşim alanı olan Alabanda’ya izafen adlandırılmıştır. Andradit ise adını bir Brezilyalı mineralojist B. d’ Andrada e Silva (1763-1838)’dan almıştır. Grasüler kelimesi Latince Bektaşi üzümü anlamına gelen grossularium kelimesinden türemiştir. Pirop ateş kırmızısı renginden dolayı yunanca pyr (ateş) ve ops (göz) rodolit yunanca rhodon (bir gül) ve lithos (taş) kelimelerinden adlandırılmışken spesartin Almanya’da Kuzeybatı Bavyera’daki Spessart’tan uvarovit ise bir Rus soylusu olan kont Sergei Semeonovich Uvarov (1786-1855)’a izafen adlandırılmıştır.

Kullanım Alanları:

Son derecede sert ve üzerinde keskin çatlaklar bulunan garnetler bu özellikleri nedeniyle ağaçderi cam metal ve plastik malzemelerin işlenmesinde aşındırıcı olarak kullanılmaktadır. Kullanım çoğunlukla aşındırma kağıdı aşındırıcı diskler bileme taşları parlatma ya da cilalama toz ve kumları şeklindedir.

Belirli bir tane boyutu dağılımı içeren garnetler kum basınçlı veya su basınçlı kesici ve aşındırıcılar olarak geniş kullanım alanı bulur. Bu tür işlemlerde garnetlerın pekişik sert ve yüksek yoğunluğu bu amaçlarla tüketilen diğer tür aşındırıcılara oranla çok daha etkilidir ve daha düşük hava ve su basıncında rahatlıkla kullanılırlar. Su basınçlı kesmelerin en önemli avantajı hemen hemen hiç toz içermemeleri yüksek kesme hızları farklı şekillerde kesme yeteneği ve yüksek sıcaklıklardan kaynaklanabilecek bozulmaların bulunmamasıdır. Kum basınçlı sistemlerin en önemli yönünü ise serbest silis içermemesi yada az oranda bulunması nedeniyle silikosis gibi hastalıklara yol açmaması oluşturur. Diğer yandan bu amaçla kullanılan silis kumuna göre daha yüksek olan yoğunluğu aynı çaptaki kuvars tanesine oranla işlenen yüzeye daha etkili darbeler vurmasını sağlar. Bir petrol platformunda 45 mm’lik et kalınlığına sahip olan bir çelik levhanın kesilmesinde kullanılan su basınçlı kesme tekniğinde saptanan parametreler şu şekildedir [1]. Kimyasal ayrışmaya karşı olan direnci tane şekli ve boyut dağılımı ve yüksek yoğunlukları nedeniyle garnetler çeşitli filtrasyon sistemlerinde kullanılır ve bu amaçla kullanılan silis kumu ve antrasite kıyasla daha iyi özelliklere sahiptir. Bu tür kullanımlarda garnetlerın aşındırıcı kabiliyetinden çok yoğunluk ve tane şekil ve boyutu ön planda tutulur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Garnetler Hakkında Bilgi

Garnetler Hakkında Bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Lidyalılar hakkında bilgi-Lidyalılar parayı nasıl buldu?-Lidya devleti hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 1 13-02-2017 06:12
Mendel yasaları hakkında bilgi-Kalıtım yasalarıhakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 09:56
Sure Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 12:53
Bilgi Felsefesi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:22
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats