bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-04-2013, 07:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türk Müziğinin Öncüleri Kimlerdir

Türk Müziğinin Öncüleri Kimlerdir

Klasik Türk Müziği

Osmanlılar yalnız musiki sanatına değil musiki ilmine de büyük önem verdiler. Türk müziğinin Arap Acem eski Yunan ve Bizans asıllı olduğunu ileri sürenler vardır. Ancak Klasik Türk Müziği genel nitelikleri bakımından Türk asıllıdır. Osmanlı uygarlığı her alanda büyük bir sentez geliştirdiği gibi Türk müziği potasında yerel pek çok renk bu müziğin parçası haline gelmiş ve bunun karşılığında da Osmanlı musikisi devletin kapsadığı topraklar ve ötesine büyük etkilerde bulunmuştur.


İstanbul'un alınmasından sonra Topkapı Sarayında kurulan Enderun Musiki Mektebi ve özel meşkhanelerde eğitime geçilmesiyle daha belirli olarak kurallaşan ve klasik bir müzik niteliği kazanan Klasik Türk Müziği altı dönemde incelenir. Birinci dönem; hazırlayıcı dönemdir ve başlangıcından Meragalı Abdülkadir'e (1360-1435) kadar uzanan dönemdir. İlk klasik dönem ikinci klasik dönem yeni klasik dönem gibi dönemlerden günümüze gelir. Yeni klasik dönem oldukça önemlidir ve Dede Efendi'den Zekai Dede'ye (1825-1397) kadar uzanan kapsayan dizi makamlar usuller ve şekiller'den oluşur.


Halk Müziği

Türk Halk Müziği örnekleri genelde sözlü olmakla beraber sözsüz dans müziklerini de içerir.


Halk türkülerinin ölçülü olanına kırık hava ölçüsüz olanına uzun hava denir. Uzun havalarAnadolu'nun değişik bölgelerinde bozlak türkmani maya hoyrat divan ağıt gibi adlarla anılır. Bunlar genellikle Karacaoğlan Emrah Ruhsati Sümmani ve daha birçok tanınmış halk ozanının deyişleri üzerine yakılmıştır.
Kırık havalar ise koşma yiğitleme güzelleme taşlama ninni ve daha başka adlar altında kümelenir. Bunlar da genellikle gurbet ayrılık sıla hasreti ölüm askere gidiş yiğitlik düğün çocuk sevgisi kız kaçırma gibi köye has toplumsal bir olayı konu alır sadelik içtenlik duygululuk gibi özellikler gösterir yerel renkler taşır. Türk Halk Müziği'nin melodi yapısı incelendiğinde bu melodilerin ses genişlikleri bakımından bir oktav (sekiz ses sınırı) tamamlayan dizi ve tonaliteyi kesin şekilde belirtmeyen ikili ile beşli aralıkları içinde yaratılmış olduğu görülür. Bununla birlikte dizi ve tonaliteyi belli eden sekizli ve daha geniş sınırlı melodiler de çoktur. Basit ve birleşik ölçülerden başka aksak ölçüleri içeren Türk Halk Müziği ezgiler ve formlardan oluşur.


Klasik Batı Müziği

Türkiye'de Cumhuriyet Döneminde girişilen devrim hareketleri sanat konularına da yöneldi. Daha çok Klasik Batı müziğine önem verildi.
1924'de Ankara'da Musiki Muallim Mektebi kuruldu. Osmanlı sarayındaki müzik topluluğu başkente getirilerek Riyaseti Cumhur Filarmoni Orkestrası adıyla konserler vermesi sağlandı.


Yetenekli gençlerin Avrupa ülkelerine gönderilip yetiştirilmesi hareketi başladı. İstanbul'da çalışmalarını sürdüren Darrültalimi Musiki adlı okul yeni bir yönetmelikle konservatuvar haline getirildi.


Çok sesli sanat müziğinde sesini Batı'da ilk duyuran Türk sanatçı Cemal Reşit Rey oldu. Öğrenimlerini devlet adına yurtdışında yapan Ulvi Cemal Erkin Hasan Ferit Alnar Ahmet Adnan Saygun Necil Kazım Akses dönüşlerinde Ankara Musiki Muallim Mektebi'nin öğretmen kadrosuna katıldılar. Bu sanatçılar Türk Sanat Tarihinde sanat tarihinde Türk Beşleri olarak anıldılar. Eserlerinde genellikle batı müziği ilkeleri halk müziğinden gelen ögelerle birleştirilmiştir. Ahmet Adnan Saygun'un Özsoy adlı bir perdelik operası 1924'de Ankara Halkevi'nde sahnelendi. Aynı bestecinin ikinci eseri Taşbebek de 1934'de başarı ile oynandı. Opera ve bale temsillerini gerçekleştirmek amacı ile Ankara Devlet Konservatuvarı'na bağlı bir Tatbikat Sahnesi 1940 yılında çalışmalarına başladı. Yetenekli gençlerin seçimi ile eğitime geçildi. İzleyen yıllarda Ahmet Adnan Saygun' un Kerem Nevit Kodallının Van Gogh ve Gılgamış Sabahattin Kalender'in Nasrettin Hoca Ferit Tüzün'ün Çeşmebaşı eserleri sergilendi. Ankara'dan sonra İstanbul ve İzmir'de kurulan devlet konservatuvarları eğitime başladı.


1940 yılından bu yana genç yetenekler için uygun bir ortamın doğuşu yurtdışında da ün ve ilgi derleyen yorumcuların yetişip gelişmesini bağladı. Soprano Leyla Gencer bariton Orhan Günek bu hareketin öncüleri oldular. Onları bas yorumcusu olarak Ayhan Baran soprano Ferhan Onat ve soprano Suna Korat izlediler. Enstrüman yorumcusu olarak piyanist Ergican Saydam kemancı Ayla Erduran Suna Kan piyanist Ayşegül Sarıca İdil Biret Hülya Saydam ve Verda Erman yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da büyük ilgi gördüler.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türk Müziğinin Öncüleri Kimlerdir

Türk Müziğinin Öncüleri Kimlerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türk halk müziği öncüleri kimlerdir, türk halk müziğinin öncüleri, türk sanat müziği öncüleri, türk halk müziği öncüleri, türk müziğinin öncüleri kimlerdir, klasik batı müziğinin öncüleri kimlerdir, atatürk ün öncüleri nelerdir, türk sanat müziğinin öncüleri kimlerdir, halk müziği öncüleri, türk tarihi müziğinin öncüleri, osmanlı musikisinin öncüsü, türk musikisinin öncüsü, çok sesli türk müziğinin öncüleri, türk musikisinin öncüsü kimdir, turk muzugun onculeri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün Türk Müziğinin Gelişmesine Verdiği Önem elif Soru Cevap 18 17-05-2016 08:13
Bilimin Öncüleri Kimlerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:43
Atatürk'ün Türk Müziğinin Gelişmesi İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? TheEnd Soru Cevap 6 16-05-2012 06:39
Türk beşleri kimlerdir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 21-02-2012 12:46
Türk simyacılar kimlerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-09-2011 02:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats