bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-04-2013, 08:12   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında Bilgi

Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında Bilgi-Çin Halk Cumhuriyeti Nüfusu-Çin Halk Cumhuriyeti Yapısı


Çin Halk Cumhuriyeti bir Uzakdoğu ülkesi. Kuzeyinde Moğolistan kuzey doğusunda Rusya ve Kuzey Kore doğusunda Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi güney doğusunda Güney Çin Denizi güneyde Vietnam Laos Birmanya Hindistan Bhutan ve Nepal güney batıda Pakistan Afganistan Tacikistan Kırgızistan ve Kazakistan ile çevrilidir. Başkenti Pekin'dir. Çin sözcüğü sıklıkla Çin Halk Cumhuriyeti anlamında kullanılır.

Çin'in ÇHC'den önce de yaklaşık 5000 yıl geriye uzanan bir 'yazılı tarihi' vardır. Bununla birlikte üzerinde ideografik çizimlerin bulunduğu yaklaşık 6000 yıl öncesine ait kalıntılara ulaşılmıştır. Günümüz medeniyetinin temel taşlarını oluşturan kâğıt barut pusula ve matbaacılık gibi pek çok buluşun kökenleri Antik Çin medeniyetine dayanmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda yapmış olduğu atılımlarla ve politikalarla dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri haline gelmeye başlamıştır. Çin Halk Cumhuriyeti'nin bölgede ve dünyada nüfuzu askeri alandan çok ekonomik alanda kendisini hissettirmektedir. 2020'lerde Çin Halk Cumhuriyeti'nin dünyanın en zengin ekonomisi olacağı öngörülmektedir. Dünyanın alan olarak en büyük dördüncü ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti yaklaşık 1.5 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesidir. Dünya nüfusunun yaklaşık altıda biri Çin Halk Cumhuriyeti'de yaşamaktadır.

Tarihçe
Binlerce yıl süren hanedanlar yönetimi 1912'de milliyetçilerin yönetimi ele geçirmesi ile son bulmuştur.1949'da milliyetçileri yenmeyi başaran Komünist Çinliler (ÇKP) Mao liderliğinde ülke yönetimini ele geçirmiştir. Mao sosyalist bir devlet kurmak için çalışmaya başladı. Stalin'in ölümüyle ülkede bir süre daha özgürlükçü bir atmosfer hakim oldu. Ama zamanla eleştirilere kapalı ve birleştirmeyi öngören düzenlemeleri büyük başarısızlığa uğrayan Mao politik açıdan zor durumda kaldı. Bu başarısızlığı 1960'larda partinin Maoistler ve pragmatistler olarak ikiye ayrılmasına neden oldu. Mao bir süre arka plana çekilse de halk arasında bir kült olmaya devam etti. Fakat ülkenin kurucusu devrimi tamamlamak istiyordu ve hala özellikle ordu tarafından destekleniyordu. Bu nedenle "kültürel devrim" adıyla yeni bir dizi çalışmayla politik hayata aktif olarak geri döndü. Zamanla çevresindeki hemen herkesle arası açılsa da 1976 yılında ölene kadar kültürel devrimine devam etti

Ekonomi
Uzun yıllar kapalı bir ekonomi yapısı gösteren Çin 1980'lerin başlarında kollektif tarım uygulamasını durdurdu ve özel teşebbüse yeniden izin verdi. Şu anda Çin dünyanın en büyük ihracatçılarından ve rekor düzeylerde dış yatırım çekmektedir. Dünya Ticaret Örgütü'ne katılma hakkı kazanmıştır. Bu şekilde Çin dış pazarlara daha kolay erişim hakkı kazanacak ancak dış rekabete de açık hale gelecektir. Bu durumun özel sektör yatırımlarını arttırması ve devlet hala iktidarda tekelini ve bireyler üzerindeki sıkı denetimini sürdürmektedir.

2001 yılının Aralık ayında Çin Halk Cumhuriyeti'nin Dünya Ticaret Örgütü'yle 15 yıldır sürdürdüğü üyelik müzakereleri tamamlanmış ve hükümet başta ticaret rejimi olmak üzere ekonomide çeşitli yapısal değişikliklere gideceği ve uluslararası ticaret kurallarına uyumlu hareket edeceğinin sözünü vermiştir. Hemen ertesinde yıllardır sinyalleri verilen yüksek büyüme hızı gelmiş ticaret hacimlerinde rekorlar kırılmış uluslararası doğrudan yatırımların en cazip çekim merkezi ÇHC olmuştur. Satın alma paritesine göre hesaplandığında dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan ÇHC'nin normal şartlar altında 20 sene içerisinde bu sıralamada birinci sıraya yükselmesi öngörülmektedir.

Son 10 yıldır istikrarlı bir şekilde sürdürdüğü % 10'a ulaşan kalkınma hızıyla 'yüzyılımızın yeni küresel gücü' olarak anılmaya başlanmıştır.

Dış Ticaret
Ülkenin başlıca ihracat yaptığı ülkeler: ABD (%21.1) Hong Kong (%17.4) Japonya (%13.6) Güney Kore (% 4.6) Almanya (% 4) Hollanda (%2.7) Singapur (%2.2) Türkiye (%2.1) şeklinde sıralanmaktadır. Aynı doğrultuda ülke belli bir miktar da ithalat yapmaktadır. Ülke Japonya (%18) Tayvan (%11.9) Güney Kore (%10.4) ABD (%8.2) Almanya (%5.9) Hong Kong (%3.9) Rusya Federasyonu (%3.3) Malezya (%2.5) gibi ülkelerden mal satın almaktadır.

Ülke dışarıya rafine edilmiş petrol ürünleri yağlama maddeleri kimyasal ürünler alkollü içecekler alkolsüz içecekler bitkisel yağlar hayvansal yağlar elektrikli makineler ulaşım ekipmanları büro malzemeleri canlı hayvanlar su ürünleri pirinç çay konserve meyve-sebze ham ipek kömür pamuk ipliği hazır giyim eşyası ayakkabı spor eşyası hafif sanayi mamulleri demir-çelik ürünleri oyuncaklar elektronik eşya telekomünikasyon ekipmanları gibi ürünler satmaktadır. Aynı doğrultuda ülke dışarıdan muhtelif gıda ürünleri elektrikli makinelermotorlu taşıtlar ham petrol yağlama maddeleri bitkisel yağlar hayvansal yağlar doğal kauçuk kereste kâğıt hamuru pamuk demir cevheri gübre plastik ürünler çelik mamulleri elektronik devreler ve kimyasallar satın almaktadır.

Din
Çin halkının dini Antik çağlardan bu yana çoğulculuk olarak tanımlanır. Çin toprakları Taocu Budist ve Çin folklorik dinlerine ait tapınaklarla doludur. Mahayana Budizmi 1. yy'dan beri Çin'deki en büyük organize din olarak yaşamayı başarmıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında Bilgi

Çin halkının çoğu Budisttir. Net bir rakam olmamakla beraber Budistlerin oranının %50 (660 milyon) ila %80 (1 milyar) olduğu düşünülmektedir. Nufusun %30'u (400 milyon) Taocudur. Bununla birlikte halkın bir kısmı kendini hem Taocu hem de Budist kabul ettiği için net bir yüzde verilememektedir.
Azınlık dinleri Hıristiyanlık (%3-4 / 40-54 milyon) İslam (%2-3 / 30 milyon) Hinduizm Dongbaizm Bon ve bazı diğer küçük tarikat ve gruplardır.

2005'te yapılan bir araştırmaya göre nüfusun %14'ü (180 milyon) kendisini dinsiz olarak tanımlamaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında Bilgi

Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında Bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çin halk cumhuriyeti hakkında bilgi, çin cumhuriyeti hakkında bilgi, çin halk cumhuriyeti hakkında soru cevap, bakimliyizcom çin in ekonomisi, çin halk cumhuriyeti,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Halk kültürü nedir?-Halk kültürü hakkında detaylı bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 10:25
İç Anadolu Halk Oyunları Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 0 24-03-2013 10:19
Çuvaş Cumhuriyeti Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-01-2012 09:44
Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 04:20
Cin Halk Cumhuriyeti Baskani mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-12-2010 04:26

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats