bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-04-2013, 09:01   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İmamı Gazali'nin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

İmamı Gazali'nin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

İmâm-ı Gazâlî hazretleri ömrü boyunca gece gündüz devamlı yazmış büyük bir İslâm âlimidir. O kadar çok kitap yazdı ki ömrüne bölününce bir güne on sekiz sayfa düşmektedir. Eserlerinin sayısının 1000’e ulaştığı Mevdûât-ul-Ulûm kitabında bildirilmektedir. Bunlardan 400’ünün isimleri Şeyh Ebû İshak Şîrâzî’nin Hazâin kitabında yazılıdır.

Eserleri üstünde Avrupalılar geniş ve uzun süren incelemeler yapmışlardır. Bunlardan P. Bouyges adlı müsteşrik Essaie de Chronologie des Oeuvres de al-Ghazâli adlı eserinde İmâm-ı Gazâlî’nin 404 kitabının ismini vermiştir. Meşhur müsteşrik Brockelmann da Geschichte Der Arabischen Litteratur adlı eserinde eserlerinden 75 tânesinin listesini vermiştir. 1959’da dört Alman ordinaryüs profesörü İmâm-ı Gazâlî hazretlerinin kitaplarını okuyarak İslâm dînine âşık olmuşlar ve hazreti İmâm’ın kitaplarını Almancaya çevirerek sonunda Müslüman olmuşlardır.

İmam-ı Gazâlî hazretlerinin vefâtından sonra İslâm dünyâsının mâruz kaldığı Moğol felâketi esnâsında yakıp yıkılan binlerce kütüphâne içinde Gazâlî hazretlerinin sayısız eseri de yok edilmiştir. Bu sebepten bugüne kadar eserlerinin tam bir listesi ve tasnîfi yapılamamış ilim dünyâsı bu husustaki eksikliğini tamamlayamamıştır.

Eserlerinden bâzıları şunlardır:
İhyâu-Ulûmiddîn Kimyâ-ı Seâdet Cevâhir-ül-Kur’ân Kavâid-ül-Akâid Kitâb-ül-İktisâd fil Îtikâd İlcâm-ül-Avâm an İlm il-Kelâm Mizân-ül-Amel Dürret-ül-Fâhire Eyyüh-el-Veled Kıstâs ül-Müstekîm Tehâfet-ül-Felâsife Mekâsıd-ül-Felâsife El-Munkızu Aniddalâl El-Fetâvâ Hülâsât-üt-Tasnîf fit-Tesavvuf. (İlcâm-ül-Avâm Eyyüh-el-Veled El-Munkızu Aniddalâl Durret-ül-Fâhire ve Kimyâ-ı Seâdet kitapları İhlâs A.Ş. tarafından bastırılmıştır.) Büyük hadis âlimi Hâfız Zeynüddîn Ebü’l-Fadl Abdurrahmân el-Irakî 1353 yılında İhyâ’daki hadisleri teker teker ele almış herbirinin kaynak ve senetlerini araştırmış bulmuş ve bunları 4 ciltlik bir eserinde toplamıştır. Bu gayretli çalışması tam 40 yıl sürmüştür. Bu eserin ismi Tahrîcü Ehâdîs-il-İhyâ’dır. İmâm-ı Gazâlî hazretlerinin en kıymetli eseri İhyâ’sıdır. Osmanlı âlimlerinden Saffet Efendi Tasavvufun Zaferi isimli eserinde İmâm-ı Gazâlî’nin İhyâu Ulûmiddîn kitabı öyle kıymetli bir eserdir ki Kur’ân-ı kerîmin ve Peygamber efendimizin hadislerinin mânâlarını Müslümanlara anlatmak ve Allahü teâlânın kullarına doğru yolu göstermek huzûr ve saâdete kavuşturan İslâm ahlâkını öğretmek için din âlimleri olarak elimizde bundan başka hiçbir kitap bulunmasaydı yalnız bu kitap kifâyet ederdi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İmamı Gazali'nin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

İmamı Gazali'nin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gazali,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Robert Hooke'un yaptığı çalışmalar nelerdir? Я Soru Cevap 5 02-10-2016 05:41
Atatürkün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? elif Soru Cevap 3 16-12-2015 04:58
Atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 5 06-05-2014 06:25
Atatürk'ün geometri alanında yaptığı çalışmalar nelerdir? Я Soru Cevap 12 24-12-2013 07:05
Atatürk'ün Geometri Dalında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir elif Soru Cevap 0 21-02-2013 02:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats