bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-04-2013, 10:42   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İngiltere'nin Tarihi Kültürü Nasıldır

İngiltere'nin Tarihi Kültürü Nasıldır


Ülke İsmi
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland United Kingdom UK

Devlet Başkanı
2.Kraliçe ELIZABETH (Queen ELIZABETH II)

Hükümet Başkanı
Başbakan Anthony C. L. (Tony) BLAIR

Yönetim Şekli
Anayasal Monarşi

Başkent
Londra (London)

Coğrafi Konum
Batı Avrupa Fransanın kuzeybatısı Avrupa'nın en batı ucunda yer alan ada ülkesi(Manş denizinde yapılan tünelle ada Fransa'ya bağlanmıştır. Bu sayede İngiltere bir ada olmaktan çıkıp Avrupa'ya karayoluyla bağladır denilebilir.) Türkçe'de İngiltere olarak adlandırdığımız yer aslında Büyük Britanya adasıdır. İNGİLTERE Büyük Britanya'nın oluşturduğu 4 bölgeden biridir. Büyük Britanya adasını oluşturan diğer bölgeler İSKOÇYA KUZEY-İRLANDA ve GALLERDİR.

İngiltere'nin Tarihi Kültürü Nasıldır


Yüzölçümü
245.000 kilometrekare (Türkiye'nin 3'te birinden biraz daha küçük bir ülkedir)
Nüfus
595 milyondur. Nüfus Artma Oranı ise 0.25% dir.

Etnik Gruplar
İngiliz 81.5% İskoçyalı 9.6% İrlandalı 2.4% Galli 1.9% Ulsterli 1.8% Hindistanlı Pakistanlı ve diğerleri 2.8%

Hukuk Sistemi

Roma hukukundan kalma sistem geliştirilerek gelenek-selleşmiş ve yazılı olmayan bir şekilde günümüze kadar gelmiştir.

Ekonomi

Kapitalist bir ülkedir. Hizmet sektöründe özellikle de bankacılık sigorta ve benzeri finansal kurumlarda oldukça ileridir Yıllık büyüme hızı %1.9 olup enflasyon oranı da yıllık %2.3 civarındadır. İngiltere'nin para birimi 'pound sterlindir. 1 pound 100 pence (okunuşu pens) 'den oluşur.

Bankacılık

İngiliz bankalarında hesap açtırmak Türkiye'deki gibi kolay değildir. Cebinizde on binlerce Sterlininiz dahi olsa hesap açtırmak için çok sayıda banka dolaşabilir birçok evraklar hazırlamak zorunda kalabilirsiniz. Bir kaç ay süreyle hesap açmak için uğraşmanız gerekebilir. Burada bankada hesap açtırmak için ne tür evrakların hazırlanması gerektiğine dair kesin bir liste yoktur çünkü her banka farklı evraklar talep edebiliyor.

Çalışma Koşulları

Göçmen ofisinin çıkardığı son yasayla 6 aydan fazla kalan Türk öğrencileri Britanya'ya vardıklarında haftada 20 saat part-time çalışma iznine sahip olabilmektedirler. Hükümetin belirlediği asgari saat ücreti 4.10 Pound'tur. Hiçbir iş yeri resmi olarak bu ücretin altında kimseyi çalıştıramaz. Ama bireylerin aldığı sorumluluğa ve yaptığı işe göre saat ücreti yüksek olabilir.

Türkiye'den para havalesi İngiltere'de hesap açtığınız bankanın SORT CODE ve Account Number ile Türkiye'deki aileniz Türkiye'deki herhangi bir banka aracılığıyla size para havalesi gönderebilir. Türkiye'deki aileniz Türk bankasına havale ücreti öderken havalenin hesabınıza girmesi esnasında İngiltere'deki banka da gelen havale miktarından 6-12 sterlin arası bir kesinti yapabilir. ATM kartınız ile İngiltere'deki herhangi bir bankamatikten hesabınızdaki parayı çekmeniz mümkündür.

Sağlık sistemi

İngiltere'de oturum izni olan herkes gibi ülkede Au-Pair veya 6 aydan daha uzun süreli öğrenci olarak bulunanlar da Ulusal Sağlık Sigortası (NHS) kapsamındadır.Ülkede turist olarak bulunanların sadece acil durumlarda hastanede yaptıracakları ayakta tedaviler ücretsizdir. İngiltere'de Au Pair veya öğrenci olan T.C. vatandaşları acil durumlarda hastaneye giriş yaparken Au-Pair veya öğrenci olduklarını söylemeleri bu sigortadan yararlanmaları için yeterlidir.

Din
Nüfusun yüzde 40'ı İngiliz kilisesine bağlı Protestanlardan oluşmaktadır. Yüzde 12 civarında Katolik yüzde 6 oranında sih ve Hindu yüzde 1 oranında Müslüman yüzde 3 oranında Yahudi bulunmakla birlikte nüfusun yüzde 38'inin dini inancı bilinmemektedir. Dini inançlarına saygı gösterilir ve herkes dinini İngilterenin herhangi bir yerinde rahatça icra edebilir.

Şehirleşme
Nüfusun %92'si kırsal alan olarak adlandırılabilecek şehirleşmiş ya da şehir merkezlerine yakın küçük yerleşim merkezlerinde oturur. Londra ve Birmingham dışında kalan tüm şehirlerin nüfusu 1.000.000'un altındadır. İngilizler hala eski stil yıkılmaya yüz tutmuş gibi görünen evlerde yaşamaktadır.Apartman yaşamı neredeyse yoktur ve tüm evler küçük veya büyük bahçeli müstakil veya paylaşım katlı veya ortak kullanımlıdır. İngilizler için oturdukları ev ne kadar tarihi ve eski ise bu o kadar gurur verilecek bir şeydir. Bir çok aile 300-400 yıllık evlerde yaşıyor olduklarını övünerek söylerler.

Trafik

İngiltere'de araba kullanmak durumunda kalırsanız trafiğin ters yönde işlediğini unutmamanız ve çok dikkatli araba kullanmanız gerekir. İngiltere'de yaya geçitlerinde her zaman yayaların geçiş üstünlüğü vardır. Araba kiralamak istiyorsanız günlük 25 Sterlin'e araba kiralamanız mümkündür. Araç satın almak ise daha kolaydır. 10 yaşında orta halli bir aracı 500-600 sterline satın alabilirsiniz. Ancak aldığınız arabayı kullanabilmek için en az arabaya harcadığınız kadar sigorta masrafı edeceğinizi de belirtmeliyiz.

İngiltere'de otomobil kullanmak ters trafik akışına rağmen oldukça kolaydır. Yeter ki kuralları bilin ve iyi uygulayın. Tüm yollarda istisnasız işaretlendirme son derece kaliteli ve sürücünün işine kolaylaştıracak şekildedir.
Yaya yollarında kesin geçiş hakkı Türkiye'nin aksine dünyanın her yerinde yayaya aittir.
Kent içinde hız limitiniz saatte 30 mildir. Bu hızı geçmemeye çalışın.

İngiltere içi ulaşım

Uçak tren ve otomobil gibi birçok ulaşım aracı kullanarak İngiltereye varmak ve İngiltereyi dolaşmak yani İngilterenin altını üstüne getirmek çok kolaydır.

İngilterenin her bölgesi kara deniz hava ve demir yollarıyla çevrilidir.
Otobüs; demiryollarına göre otobüsle yapılan yolculuklar daha ucuz olmasına rağmen daha çok zaman alır. Gençler (16-25) öğrenci kartlarıyla bir yıl süreyle indirimli ücret tarifesinden yararlanır

Eğlence
Eğlence anlayışı insandan insana değişir. Ancak özellikle İngiltere'de eğlence anlayışınız ne olursa olsun ilgi alanınıza uygun yapacak bir şeyler bulacağınızdan emin olun.
Konuşmaktan sohbet etmekten zevk alıyorsanız yaşlı insanlarla tanışıp sohbet edebilirsiniz. Unutmayın yaşlı insanlar kendilerini yalnız hissederler ve mümkün olduğunca bu yalnızlıklarından bir az olsun sıyrılmak için sohbet edecekleri insan ararlar. Onların çok konuşması sizi sıkmasın tam tersine onları ilgiyle dinleyin. Duyacağınız her farklı kelime size yeni bir kavram öğretecektir.

Eğer sanata düşkünseniz; müzeleri sanat merkezlerini tiyatroları ziyaret edebilirsiniz.

Parklar İngilizlerin gururudur. Muhteşem güzellikteki ve büyüklükteki İngiliz parklarını mutlaka görmelisiniz. Buralar kendi başınıza dinlenebileceğiniz arzu ederseniz spor yapabileceğiniz yerlerdir.

İngiltere'nin şurası turistik demek İngiltereye haksızlık olur. Tarihin bu kadar çok korunduğu bir başka ülkeye rastlamak oldukça zordur. Dolayısıyla ister kuzeyde küçük bir köye gidin ister en büyük kenti Londra'ya çevrenizde yaşayan tarihi göreceksiniz.

Yemek

İngiliz yemek kültürü Avrupa`nın en zayıf mutfaklarından birisi olarak kabul edilir. Ancak denizaşırı ülkelerden gelen göçmen mutfaklarının etkisi ile birlikte içeriği ve teknikleri ile modern İngiliz mutfağı renklenmiştir. İngilizler genelde dışarıda yemek yemeyi severler. Evlerde pişen yemekler genelde Türklerin damak tadına pek uygun değildir. Ancak birkaç haftanın sonunda İngiliz yemeklerine alışabilirsiniz.

Kültür
Herkesin bildiği gibi İngiltere kültür ve tarih açısından büyük bir zenginliğe sahiptir. İngiltere'de her büyük şehirde dünyaca meşhur opera evleri müzeleri ve sanat galerileri vardır. Londra'daki British Museum National Gallery Edinburgdaki İskoçya Kraliyet Müzesi Belfasttaki Cardiff Uluslararası Arena'sı ve Ulster Müzesi sadece bunlardan birkaçı.

Konukseverlik
İngiltere ziyaretçilerine karşı konukseverdir ve onlara güvenli bir ortam sağlar. Bu güvenli ortamın koruyucuları olan polisler hala silah taşıma zorunluluğu duymaz ki bu da insanlarının şiddetle daha az karşı kaşıya geleceğini gösteriyor. İngiltere çok değişik milletlerden insanların oluşturduğu bir toplumdur. Hiç kimse İngilterede kendisini yabancı hissetmez ve kendisini çok kültürlü bu toplumun bir parçası olarak görür.Dünya genelinde İngilizlerin çok fazla konuksever olmadığı düşünülür ve soğuk insanlar olarak görülür. Bu önyargının doğruluğu olmasına rağmen genellememek gerekir. İngilizler ilk defa tanıştıkları insanlara biraz soğuk davranabilirler bu aslında soğukluktan çok karşıdaki insanı tanımak amacıyla yapılan ve onu tahlil etmeye yönelik bir davranıştır. İngilizlerle bir süre vakit geçirdikten sonra görürsünüz ki kendileri çok nazik seviyeli ve ince bir mizah yeteneğine sahiptirler. İngilizler özel yaşamlarında çok fazla açık olmayabilirler. İngilizlerin özel yaşamı kolay kolay anlaşılmaz bu nedenle. İngilizlerle ne kadar samimi olursanız olun özel yaşamlarıyla ilgili konularda biz dikkatli olmalısınız.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İngiltere'nin Tarihi Kültürü Nasıldır

İngiltere'nin Tarihi Kültürü Nasıldır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ingiliz kültürü nasıldır, ingiltere turistik yerler, ingiltere tarihi kültürü spor ve sanatı, ingiltere, eski kültürümüz nasıldı, ingiliz insanı nasildir, britanya tarihi nasıl, britanya tarihi soruları ve cevapları, ingilterenin tarihi ve turistik yerleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Norveç Yemek Kültürü Nasıldır elif Soru Cevap 0 03-04-2013 09:37
İngiltere'nin Tarihi Kültürü Coğrafyası‎ elif Soru Cevap 0 11-02-2013 03:47
İngiltere'nin Tarihi ve Turistik Yerleri elif Soru Cevap 0 11-02-2013 03:41
Ege Bölgesinin Kültürü Nasıldır? gizem Ege Bölgesi 0 19-02-2012 02:21
Türk Giyim Kültürü Nasıldır? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-01-2012 10:26

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats