bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-04-2013, 05:40   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dil İle Millet Arasındaki İlişki Nasıldır

Dil İle Millet Arasındaki İlişki Nasıldır-Dil İle Millet Arasındaki İlişki Nedir


İnsanlar arasında anlaşmayı sağlayan tabii bir vasıta kendisine mahsus kanunları olan ve ancak bu kanunlar çerçevesinde gelişen canlı bir varlık temeli bilinmeyen zamanlarda atılmış bir gizli anlaşmalar sistemi seslerden oluşmuş içtimai bir sistemdir.”

Yukarıdaki tarif “Dil nedir?”sorusuna Prof. Dr. Muharrem Ergin’in verdiği cevaptır. Bu tanımda iki nokta oldukça dikkat çekicidir. Birincisi dilin “gizli anlaşmalar sistemi” olması. Mesela Türklerin “taşa” niye taş dediği meçhul olduğu gibi Farslar “seng” Araplar “hacer” derler. Bunu “Neden böyledir ?”diye sorguya tutamayacağımız için izahı gizli anlaşmalar sistemi şeklinde yapılmıştır. Ayrıca sebebi meçhul bu gizli anlaşma her millette farklıdır.
Tanımda ikinci önemli unsur;dilin içtimai yani günümüz ifadesi ile sosyal bir müessese olmasıdır. Kanaatimizce dil bir milletin en büyük müessesesidir.

Tarihçiler milleti oluşturan unsurları beş başlık altında toplarlar:

1. Dil birliği
2. Tarih birliği
3. Ülkü birliği
4. Vatan birliği
5. Kültür birliği
Dikkat edilirse bir insan topluluğunun millet olabilmesi için sahip olunması gereken ilk beraberlik dil birliği şeklinde ifade edilmiştir. Gaspralı İsmail 1883’te Kırım Bahçesaray’da bu gerçeği şu şekilde beyan etmiştir:
“Dili dilimden dini dinimden olan bütün Türkler benim milletimdir.”
Yeryüzündeki dilleri incelediğimizde dil ailelerinin dört gruptan oluştuğunu görürüz:
1. Hint- Avrupa dil ailesi (Avrupa Asya Hindistan ülkelerinin kullandığı diller)
2. Sami dilleri ailesi (Akadca Arapça İbranice)
3. Bantu dilleri ailesi (Afrika ülkelerinin kullandığı diller)
4. Çin-Tibet dilleri ailesi (Çin ve Tibet ülkelerinin kullandığı diller)
Türkçe Ural-Altay dil grubuna girer. Ural kolunda; Fince Macarca vb. Altay grubunda Türkçe Moğolca Çağatayca yer alır.
Bir milletin boyları bölgeleri şehirleri farklı bir ağız kullanabilir. Bu farklılık ayrı dilleri konuştukları anlamına gelmez. Konuşma bakımından dilimiz üç grupta incelenir:
1. Lehçe: Bilinmeyen zamanlarda Türkçeden kopmuş şekil ve yapı bakımından farklılık arz eden özelliktedir. Türkçenin iki lehçesi vardır.; Çuvaşça ve Yakutça.
2. Şive: Yapı bakımından farklılık arz etmeyen söyleyiş farklılığına dayanan özelliktir. Şive dilin bilinen tarihi süreci içerisinde bazı ses ve şekil ayrılıklarıdır. (Kırgızca Kürtçe Kazakça Özbekçe…)
3. Ağız: Bir şive içindeki söyleyiş farklılıklarıdır.( Karadeniz Muş Sivas İstanbul…)

DİLİN KÜLTÜR VE MİLLET VARLIĞI İÇİNDEKİ YERİ

Dil ile sosyal yapı ve o sosyal yapıyı oluşturan millet arasındaki bu sıkı bağlantı ister istemez dil-kültür ilişkisini ortaya çıkarmaktadır.

Bir toplumun sözlü ve yazılı bütün kültür değerleri dile aktarıldığı için dil sosyal yapının ve kültürün sadık bir aynası durumundadır. Bir şair duygu ve düşüncelerini kendi toplumunun fertlerine ancak dili ile ulaştırabilir. Bir yazar bir bilim adamı bir düşünür örüşlerim kendi dışına ve ilgili çevrelere dil yolu ile aktarabilir. Yeni buluşlar ifadelerini dil ile gerçekleştirebilir. Bir tiyatro sanatçısı mimik ve jestlerine dilini eklemeden oyunculuğunu gösteremez. Geçmiş yüzyıllar Anadolu'sunun dünya görüşü Yunus'un ilahilerinde Türk halkının bayrakta sembolleşen vatan sevgisi Mehmet Akif'in İstiklal Marşı'nda Millî Mücadele ruhu Mehmet EMİN'in manzumelerinde ve bu dönemi işleyen romanlarda İstanbul'un güzellikleri ve tarihi havası İstanbul halkının gelenek ve görenekleri Yahya KEMAL'in şiirlerinde Hüseyin Rahmi GÜRPINAR'ın ve Ahmet Hamdi TANPİNAR'ın romanlarında Anadolu halkının yaşayış ve davranışları Yakup KADRİ'nin eserlerinde sergilenmiş ve işlenmiştir. Türk milletinin gelenekleri folkloru yüzlerce yıllık hayat tecrübelerinin sonuçları veciz ifadesini atasözlerinde bulmuştur. Destanlar toplum ve millet varlığını büyük çapta etkilemiş şahıs ve olayların günümüze kadar uzanmış canlı tablolarıdır. Deyimler Türk mantığının ve dil felsefesinin sembolleridir. Bunların dışında dil. günlük yaşayışımızda da bize aracılık eden sosyal bağlantımızı düzenleyen bir araçtır. Hayatımızın her safhasında bizimle birlikte ve iç içedir.

Görülüyor ki kültürle ilgili her türlü yaşayış ve davranış tarzı ifadesini hemen hemen bütünüyle dille gerçekleştirebilmektedir. Dolayısıyla da maddî ve manevî kültürün sınırları içine giren bütün kavram ve kelimeler dilin içinde dilin sözlüğünde yer almaktadır. Bu bakımdan dil kültürün ilk ve temel öğesidir; en değerli hazinesidir. Bu niteliği dolayısıyla milletleri birbirinden ayıran özelliklerin de en önemlisidir.

Dil bir milletin evreni kendisine göre seslendirmesi kainatı ve hayatı kendisine göre adlandırması ve ona kendi damgasını vurmasıdır. Bu durumu dolayısıyla dil aynı zamanda topluma biçim veren bir sistemdir. Bir toplumda yaşayan insanlar çevrelerindeki dünyayı gerçekte olduğu gibi değil kendi dillerinin kendilerine sunduğu biçimde görmektedirler. İngiliz filozofu F. Bacon. bu görüşü aklı yöneten şeyin gerçekten dilin kendisi olduğu şeklinde ifade etmiştir. Ünlü dilbilimci Wilhelm von Humboldt da bu gerçeği 'İnsanlar bu dünyada ana dillerinin dünyayı kendilerine sunduğu biçimde yaşamaktadırlar." şeklinde dile getirmiştir. Günümüz antropolog dilcilerinden E. Sapir ve onun yolunda yürüyen B. L. Whore da aynı görüştedir. Onlara göre kişilerin ve toplumların nesnelere ve olaylara değişik çıdan bakıp kavramaları dolayısıyla her dil gerçeği ayrı bir yönden aksettirdiği için ayrı toplumların dünyaları da birbirinden farklıdır. Bu da demektir ki dil her toplumun içinde yaşadığı şartlara göre ayarlanmaktadır. Her toplumun kendine mahsus bir yaşama düzeni olduğundan diller de toplumların bu yaşama düzenine uygun birer konuşma ve anlaşma düzenine sahiptirler. Bundan dolayı bir toplumun dil davranışı o toplumdaki yaşama düzeninin bir parçası ve ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla da dilin yapısı yaşama düzeninin yapısına koşut olarak yol almaktadır. İşte dilin insanların hayat karşısındaki davranış tarzlarına göre biçimlenmiş olması onu yine kültürün ayrılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkarıyor.
Millet kendine özgü belirli değerler ile şekillenmiş bir toplum türü olduğundan milleti oluşturan nitelikler dilde de kendini belli etmiştir. Genel dilbilimcilerin de belirttikleri gibi milletlerin sosyal yapılarından gelen manevî özellikleri aydın karakterleri millî şahsiyetleri ve kültür değerleri dilde kendini gösterdiği için dil ile kültür arasında bu bakımdan da sıkı bir ilişki vardır. Bu da demektir ki dil bir milletin manevî gücünün eseridir. Onun ruhunun dış görünüşüdür. W. Humboldt'un deyimi ile "bir milletin dili ruhudur ruhu da dilidir." Gerçekten de her dilin günlük konuşmalarından başlayarak edebî eserlerine kadar uzanan çeşitli metinlerine şöyle bir göz atılınca bile bu manevî gücü hemen tespit etmek mümkündür.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dil İle Millet Arasındaki İlişki Nasıldır

Dil İle Millet Arasındaki İlişki Nasıldır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dil millet ilişkisi, bir milletin dili ruhudur ruhu da dilidir, dil ile millet arasındaki ilişki, dil kültür millet ilişkisi kompozisyon, dil ve millet arasındaki ilişki nedir, muharrem erginin dil ve millet arasındaki ilişkiyle ilgili yazı ve düşüncesi, millet ile dil arasindaki ilişki nedır, milet ve folklor ilişkisi, millet ve kültür arasındaki ilişki nedir, dilde birligin milletin var olması ile iliskisi nedir, millet ve kültür ilişkisi, dil millet baglantısı, millet ile dil arasindaki iliski nedir, dil ile millet arasındaki sonuçlar, dil ile millet arasındaki bağ,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Millet ve dil arasındaki ilişki mormavi Türkçe ve Edebiyat 3 21-11-2013 09:41
Vatan ile millet kavramları arasındaki ilişki nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 12:26
Fizik İle Coğrafya Arasındaki İlişki elif Soru Cevap 0 13-02-2013 09:04
Dil ile millet arasındaki ilişki Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 08-12-2011 02:20
Yaramazlık Ve Zeka Arasındaki İlişki Nasıldır? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 13-06-2011 02:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats