bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-04-2013, 06:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Batıl İnançlardan Korunma Yolları Nelerdir

Batıl İnançlardan Korunma Yolları Nelerdir


Batıl İnançlardan Korunma Yolu Bu Batıl Olan Şeylere İnanmamak Uygulamamak ve Uygulayanları Doğru Olmadığı Konusunda Uyarmak

Halk arasında geçmişten günümüze gelen ve kaynağı belli olmayan bazı boş inançlar yaşamaktadır. Bu boş inançlar batıl inançlar olarak isimlendirilir. Batıl inançlara inanmak gereğini uygulamak dinimize göre yasaktır. Batıl inançları üç grupta inceleyebiliriz.

A. Ruh Çağırma

İnsan kendisine canlılık kazandıran ruh ve ona mekan olan beden olmak üzere iki unsurdan meydana gelir. Ruh duyular ötesi aleme ilişkin bir gerçektir. Kur’anı Kerim ruhun varlığını haber vermekte ve insanlara onun hakkında az bilgi verildiği ifade edilmektedir. İslam inancına göre ruh sonradan anne karnındaki çocuğa verilir. Bunun için insan öldüğü vakit ruh ile ceset birbirinden ayrılır fakat ruh yok olmaz. Bir başka aleme yani ruhlar alemine yükselir. Peygamberimiz meleklerin iyi ruhları selamladıklarını alemlerin Rabbi’nin huzuruna getirildiklerini inançsızların ruhlarının da büyük bir azap içerisinde olduklarını haber vermiştir.

Ölen kişilerin ruhları arkalarından yapılan hayır ve iyiliklerden haberdar olabilir. Fakat ruhların yaşayan insanlarla ilişkide bulunabileceğine dair herhangi bir ayet ve hadis veya kabul görmüş bir inanç yoktur. İnsanların ölmüş kişilerle rüya gibi hayal alemi hariç buluşması mümkün değildir.

Ruh hakkında insanların ayrıntılı bir bilgisi yoktur. Bu durum insanların merakını daha da arttırmakta bu konuda söylenen asılsız sözlere kulak vermesine neden olmaktadır. İnsanların ilgisini fırsat bilen kötü amaçlı bazı insanlar bunu kötüye kullanmakta ve saf insanları çeşitli yollarla sömürmektedir.

İslam dini ruh çağırma ruhlardan bilgi alma gibi saçmalıkları kabul etmez. Bu tür işlerle uğraşan insanları eleştirir.

B. Falcılık

Falcılık denince çeşitli tekniklerle gelecekten ve bilinmeyenden haber verme gizli kişilik özelliklerini ortaya çıkarma sanatı kastedilir. Bir başka kullanılan terim de gelecekte meydana gelecek olayları bildiğini iddia etme gizli ve görünmeyen alemden haber verme anlamına gelen kehanettir. Kur’an da;

“Ey İman edenler! içki kumar dikili taşlar ve fal okları şeytan işi pisliktir. Onlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz” (Maide 90) buyurulmuştur.

İnsan tarih boyunca gerek kendisi ve gerekse çevresi ile ilgili bilinmeyenleri anlayıp keşfetmeye çalışmıştır. Bu durumda en etkili faktörlerden birisi bilinmeyen ve esrarengiz olana karşı duyulan merak duygusudur. Zaman içinde toplumun bu eğilimini karşılamak üzere bu işi meslek edinenler çıkmış ve görünmez varlıklarla temasa geçtiklerini sıradan insanların bilemeyeceği bazı bilgilere ulaşabileceklerini iddia etmişlerdir.

Eskilerin ilm-i nücum olarak isimlendirdikleri yıldız ay ve güneşin hareketlerini konu edinen bilim dalı daha sonra astronomi ve astroloji şeklinde ikiye ayrılmıştır. Astronomi pozitif bir bilim dalıdır ve hava tahmini mevsimler gün ay yıl gibi olayları inceler. Bu açıdan Kur’an’da bu ilmin yasak edilmesi şöyle dursun teşvik edilmiş ve özendirilmiştir. Astroloji ise tamamen veya kısmen herhangi bir nedene dayanmaz ve gayptan haber vermeyi hedef alır.

İslam’a göre gelecek ve gayb hakkındaki haberlerin yalnız Allah tarafından bilinebileceği vurgulanmıştır. Bu açıdan gelecekten haber verme anlamına gelen fala inanmak doğru değildir. Çünkü fala bakılarak söylenilen hususların tamamı gelecekle ilgilidir ve geleceği de Allah’tan başka kimse bilemez. İnsanın kendi geleceğini kaza ve kader çerçevesinde kendisinin çizeceği fikri benimsenmiştir. Bu nedenle fal ve kehanete itibar edilmemelidir. İster cinleri kullandığını iddia ederek isterse başka yollarla falcılık yapmak suretiyle insanların ilgi ve ümitlerini sömürmek İslam’ın ruhuna uymaz.

C. Sihir ve Büyü

Gaybdan haber verme iddiası fal ve kehanet türü faaliyetlerin en ağırı sihir ve büyüdür. Arapça sihir kelimesiyle ifade edilen büyü doğa kanunlarına aykırı olaylar ortaya koyma ve insanları yanıltma sanatının adıdır.
Mekkeli müşrikler tarafından Peygamberimize bile sihir yapılmaya çalışılmış fakat başarılı olunamamıştır. Kur’an’da Firavunun sihirbazlarının yaptığı sihirlerin Hz. Musa’nın asası ile yok edildiği uzunca anlatılmıştır. Fakat İslam bilginleri Allah’ın dilemesi dışında büyünün kimseye bir zararının dokunmayacağını Müslüman birinin büyüyle uğraşması ve büyü yaptırmasının haram olduğunu ifade etmişlerdir.

Sihir ve büyü çoğu zaman zararlı amaçlar için kullanılan bir usuldür. İnsanların çoğu tarafından bilinmeyen bir takım gizli sebeplere başvurarak insanların iradelerine etki etmek onları baskı altına almak onlara bir takım zararlar vermek yoluyla yapılan sihir bütün ilahi dinler tarafından yasaklanmıştır. (Anlatım: Dr. Mustafa Akman)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 17-10-2015, 09:27   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok az yazmış elif benden ona puanım 30


 

Alt 17-10-2015, 09:30   #3 (permalink)
katty
Avatar Yok
 
Face26 batıl inanç

hurafe demek mesela gece tırnak kesmek


 
Alt 10-11-2015, 06:55   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Thumbs down

yarım saat yukardakini yazdı sonra bir aşşağı indim ve asıl sonra orda yazıyormuş


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Batıl İnançlardan Korunma Yolları Nelerdir

Batıl İnançlardan Korunma Yolları Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: batıl inançlardan korunma yolları, batıl inançlardan korunmak için neler yapmalıyız, batıl inançlardan kurtulmanın yolları, batıl inançlardan korunmak için ne yapmalıyız, batıl inançlar ve korunma yolları, batıl inançlardan korunma yolları nelerdir, batil inanclardan korunma yollari, batıl inançlar korunma yolları, batıl inançlardan kurtulmak için neler yapmalıyız, batıl inançlardan kurtulma yolları, batıl inançtan korunma yolları, batıl inançlardan uzak durmak için yapılması gerekenler, batıl inançtan kurtulmanın yolları, batıl inanç korunmak için neler yapmalıyız, batil inanclardan korunma yollari nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hortumdan Korunma Yolları Nelerdir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 01:25
Çığdan Korunma Yolları Nelerdir elif Soru Cevap 0 25-03-2013 12:10
Selden Korunma Yolları Nelerdir elif Soru Cevap 0 22-03-2013 01:00
AİDS'ten Korunma Yolları Nelerdir elif Soru Cevap 0 15-02-2013 05:20
Gripten Korunma Yolları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 12:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats