bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-04-2013, 05:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kuran ve Sünnette Tesettürün Ölçüleri Nasıldır

Kuran ve Sünnette Tesettürün Ölçüleri Nasıldır


Müslüman kadının kılık-kıyafeti; şartları özellikleri ve ölçüleri nasıl olmalıdır? Başörtüsü veya örtünmenin Kuran ve sünnetten delilleri var mıdır?
Soru 60: Müslüman kadının kılık-kıyafeti; şartları özellikleri ve ölçüleri nasıl olmalıdır? Başörtüsü veya örtünmenin Kur’an ve sünnetten delilleri var mıdır? Ana hatlarıyla konuya açıklık getirmenizi istirham ediyorum selam ve hürmetlerimle.

Cevap 60: Müslüman kadının tesettürünün ölçülerini temellerini ve şartlarını belirleyen açık âyet ve hadisler vardır. Yüce Kur’an’ın kadın-erkek her Müslümanın nezih bir hayat yaşamasını hedeflediği ilgili âyetleri şöyledir:

“Mümin erkeklere söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) esirgesinler ve namuslarını korusunlar! Çünkü bu kendileri için daha temiz bir davranıştır. Gerçekten Allah onların yapmakta olduklarından haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) esirgesinler namus ve iffetlerini korusunlar! Açıkta kalan/kendiliğinden görünen kısmı müstesna olmak üzere zinetlerini göstermesinler”(Nûr 24/30-31).

Bu âyette geçen “Açıkta kalan / kendiliğinden görünen kısmı müstesna” tabiri hemen bütün ulema tarafından yüz ve eller şeklinde anlaşılmış; yüz ve ellerin örtülmesi gerekli (avret) uzuvlar olmadığı ifade edilmiştir.

Yüce Kur’an’ın şu beyanları da evrensel nitelik taşır: “Kadınlar başörtülerini (humur) yakalarının üzerine (kadar) koysunlar / örtsünler”(Nûr 24/31). “Ey Peygamber! Eşlerine kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaçtan dolayı dışarı çıktıkları zaman) dış elbiselerini / örtülerini (cilbâb) üstlerine almalarını söyle. Onların tanınıp incitilmemeleri ve taciz edilmemeleri için en uygun olan budur. Allah bağışlayandır esirgeyendir”(Ahzâb 33/59).

Müminlerin annesi Ümmü Seleme’nin (r.a) şu tesbiti bu âyetin nasıl yorumlanması ve uygulanması gerektiği hususuna ışık tutar: “Kadınlar başörtülerini yakalarının üzerine (kadar) örtsünler” âyeti nâzil olunca Ensâr kadınları başları üzerinde âdeta kargaları andıran (siyah) örtüler olduğu halde evden dışarı çıkarlardı”(Ebû Dâvud Libâs 29).

Arap dili ve tefsir âlimi Ebû Zekeriyyâ el-Ferrâ (v. 207/822) diyor ki: “İslâm öncesi câhiliye devrinde kadınlar başörtülerini arkalarına salıverirler ve ön taraflarını (boyun ve yakalarını) açarlardı. Bunun üzerine Müslüman kadınlar tesettürle emr olundular”.

Konuyla ilgili burada kaydedilmesi gereken hadisler ise şöyledir:

a) Hz. Âişe’den rivâyet edildiğine göre Hz. Ebû Bekir’in kızı Esmâ giydiği ince elbise ile huzuruna gelmesi üzerine Rasûlullah (s.a) ondan yüzünü çevirir ve şöyle buyurur: “Ey Esmâ! Kadın büluğ çağına eriştiği zaman artık onun şu ve şu yerleri dışında bedeninin görülmesi uygun olmaz”. Rasûlullah (s.a) bunu söylerken yüzüne ve avuçlarına işaret etti(Ebû Dâvud Libâs 31).

Bu hadis örtünmede istisna edilen yerlerin yüz ve eller olduğunu gösterir. Hanefî fıkıh âlimi Cessâs evlenme niyetiyle ve şâhitlikte şehvetle de olsa yabancı kadının yüzüne bakılabileceğini ifade eder. Fakat yüzün ve ellerin açılmasını câiz gören âlimlerin çoğu şehvet fitne ve fesat korkusunun bulunmaması şartını ileri sürer. Kadına fiilen musallat olmak şehvet duymak laf atmak veya kötü duygu ve düşüncelere kapılmak gibi bir fitne korkusu ve fesat ortamının olmaması durumunda Hanefîler’in de içinde bulunduğu âlimlere göre yüz ve eller açık olabilir.

b) Hz. Âişe yakasını gösteren ince bir başörtüsü ile yanına gelen yeğeni (Abdurrahman’ın kızı) Hafsa’nın başörtüsünü yırtmış ve “Sen Allah’ın Nûr sûresinde indirdiği âyetleri bilmiyor musun?” demiş ve ona kalın bir başörtüsü takmıştır(İbn Sa’d Tabakât VIII 71-72; Beyhakî es-Sünenü’l-kübrâ II 235).

c) Bazı sahih hadislerde “kırıtarak ve salınarak yürüyen meylettiren-meyleden” diye nitelenen güzelliğini teşhir düşüncesiyle vücudunun bazı yerlerini gösterecek şekilde ince şeffaf ve dar elbise giyen veya giyinmiş olmalarına rağmen hareket ve davranışları ile karşı cinsi tahrik ve taciz eden kadın anlamında “giyinmiş çıplak” tabiri geçer(bkz. Müslim Libâs 125; Cennet 52; Muvatta’ Libâs 4).

Rasûl-i Ekrem’in “Ben onları henüz görmedim” diyerek nitelediği bu anormal görüntü çok geçmeden İslâm dünyasında ortaya çıkar ve Nevevî’nin de ifade ettiği gibi hadis “nübüvvet mucizelerinden biri” sayılır.

d) “Allah kadın gibi giyinen erkeğe ve erkek gibi giyinen kadına lanet etmiştir”(Ebû Dâvud Libâs 28; Ahmed b. Hanbel II 325).

İslâm âlimleri söz konusu âyet hadis ve tarihsel uygulama ışığında Müslüman kadının tesettürünün / kıyafetinin model ve stilinden ziyade nasıl olması gerektiğine dair şu esasları ortaya koymuşlardır:

a) Kadın Kur’an’ın ve sünnetin istisnâ ettiği yerler hâriç bütün bedenini örtmelidir.

b) Dışarıda giyilen üst elbise (cilbâb) bizâtihi zinet olmamalıdır. Dış giysiler erkekleri etkileyecek ve rahatsız edecek kadar süslü ve alımlı olmamalı renk ve model itibariyle sade mütevazı ve ağırbaşlı olmalıdır.

c) Tenin rengini belli edecek ve altını gösterecek şekilde ince ve şeffaf olmamalıdır.

d) Vücut hatlarını yani göğüs bel kalça gibi uzuvları belli etmeyecek şekilde geniş olmalıdır.

e) Erkeklerin elbiselerine benzememelidir. Kadın ile erkek kendine özel elbise giymeli birbirlerinin kıyafetine özenti duymamalıdır.

Sonuç itibariyle kadının örtünmesi salt geleneksel bir uygulama veya politik-ideolojik bir simge değil zarûrât-ı dîniyye yani dinin kesin hükümleri (farzları vecîbeleri) arasındadır. Kur’an sünnet icmâ ve fiili tatbikatla sâbit olan örtünme hükmünü hafife alarak veya alay konusu yaparak reddetmek dinî şiar ve değerlere hakaret sayılır. Bilinçli yapılan bu nevi hakaretler inkar / küfür niteliği taşır. Allah’tan af dileyerek örtünme hükmünü tatbik edemediğini itiraf eden kimse ise günahkâr kabul edilir. Çünkü burada bir nakisa yani farz olan bir hükmün ihmal edilmesi söz konusudur.

Kadının tesettürü onun iç dünyasını dışa yansıtan kimlik ve kişiliğinin bir şiarı / tezahürü olduğundan insanlar üzerinde itibar ve hürmet uyandırmalıdır. Onun taşıdığı bu dinî şiar karşıtları tarafından yöneltilen tepkiler veya bazı Müslümanlarca yapılan tuhaf teviller karşısında gevşeklik göstererek kaybedilmemeli aksine dinî inanç ve bilinç gereği savunulmalıdır.

Günümüz şartlarında başörtüsünün okuyan veya çalışan bayanlar için serbest bırakılması halinde kamu düzenini bozacağı bir siyasal simge ve bir tehdit olacağı dindar-dinsiz ayırımcılığına imkân vererek toplumsal kargaşaya ***ürebileceği ileri sürülemez sürülmemelidir. Bilinmelidir ki toplumun huzur ve sükûnu sorumluluğunun farkında olan dinin hüküm hikmet ve şiarlarına saygı gösteren şahsiyetlerin varlığına ve iyilerin (ebrâr) kötülerle (füccâr) yapacakları mücadeleye bağlıdır.

Prof- Dr- Zekeriya Güler . Haber yedi 7


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kuran ve Sünnette Tesettürün Ölçüleri Nasıldır

Kuran ve Sünnette Tesettürün Ölçüleri Nasıldır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kuran Yakan ingilizlar Goz Altina Alindi.... mormavi Haberler 1 26-09-2010 04:33
Kuran Yazili Gifler mormavi Dini Resimler 0 03-06-2010 07:27
Dinimizde tesettürün önemi elif Dini Bilgiler 0 15-07-2008 06:57
Sünnette psikolojik travmaya dikkat Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 26-06-2008 02:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats