bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-04-2013, 06:30   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kadının Yaratılışı Nasıl Olmuştur?

Kadının Yaratılışı Nasıl Olmuştur?


Kur`an-ı Kerimin açık ifadesiyle ilk insan Hz. Adem`dir. Cenab-ı Hak onu yaratırken toprak unsurunu tercih etmiş ondan yaratmış daha sonra da ruh vermiştir. İlahi hikmet hem Hz. Adem`e bir can yoldaşı olması hem de insan nevinin üreyip çoğalması için Havva validemizi yaratmıştır.

Nisa Sûresinin 1. ayet-i kerimesinde bu yaratılış "O insandan eşini vücuda getirdi" mealindeki cümlesiyle ifade edilir.

Meşhur tefsirlerde bu ayet açıklanırken şöyle denilir: Cenab-ı Hak Havva`yı Hz. Adem`in sol kaburga kemiğinden yarattı. O sırada Hz. Adem`i hafif bir uyku tuttu. Bir müddet sonra uyandığında Hz. Havva`yı gördü. İlk anda şaşırdı sonra çok sevindi. Kalbi hemen ona ısındı ve aralarında bir ünsiyet ve ülfet meydana geldi.

Bu mesele hadis-i şeriflerde açıkça beyan edilir. Bu hususta rivayet edilen iki hadis-i şerifin meali şöyledir:

Ebû Hüreyre (r.a.) rivayet ediyor. Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır: "Kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. O memnun olacağın bir tarzda dosdoğru devam edemez. Eğer ondan faydalanmak istiyorsan bu eğri haliyle birlikte faydalanırsın. Tam arzuna göre düzeltmeye kalkarsan onu kırarsın. Onun kırılması da boşanmasıdır."

Hz. Ebû Hüreyre`nin başka bir rivayetinde de Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyururlar:

"Allah`a ve Ahiret gününe iman eden bir meseleye şahit olduğu gördüğü zaman ya hayır konuşsun veya sussun. Kadınlar hakkında iyilik ve hayır tavsiye ediniz. Çünkü onlar kaburga kemiğinden yaratılmışlardır. Kaburga kemiğinin en eğri tarafı da üst tarafı uç kısmıdır. Eğer onu doğrultup düzeltmeye kalkışırsanız onu kırarsınız. Kendi halinde bırakırsanız daima eğri kalır. Öyle ise birbirinize kadınlara iyi davranmayı tavsiye ediniz" (1)

Hadis-i şerif ilk kadın olması itibariyle Hz. Havva` nın dolayısıyla bütün kadın sınıfının hem maddi bakımdan yaratılışına hem de huy karakter tabiat mizaç ve bünyesine işaret etmektedir. Hz. Havva ilk kadındı. Cenab-ı Hak onu bir hikmet eseri olarak Hz. Adem`in bir parçasından yaratmıştı. Daha sonraki bütün kadın ve erkekler bu iki insandan türemiş çoğalmıştır.

Gerek Hz. Adem`in yaratılışında gerekse daha sonra Havva validemizin yaratılışında nasıl bir yaratılış kanunu hangi hikmete binaen cereyan etmiştir bilemiyoruz. Bu kudret-i İlahiyeyi göstermesi yanında aynı zamanda insan yaratılışına babayı birinci derecede anneyi de tali ikinci derecede gösteriyor. Yani çocuğun teşekkülüne sebep olan sperm erkekten geldiğinden bu durumda baba birinci derecede rol oynamaktadır. Elmalılı merhumun ifadesiyle "Telkihi yapan erkek ve alan kadın olmak haysiyetiyle erkek mukaddem kadın tali bulunuyor."(2)

Ayrıca ilk erkek olan Hz. Adem`in ilk kadın olan Havva`nın yaratılışı tamamen istisnai bir durumdur. Şu noktayı da önemle belirtmek gerekir. Bilim adamlarımızın ifadesine göre insanın her hücresinde program bazında bütün organlarının karakterleri mevcuttur. Hangi şey yaratılacaksa ona ait özelliklerin ortaya çıkmasına izin verilir diğerleri baskı altında tutulur. Buna göre Hz. Havva`nın yaratılışında kaburga kemiğinden bir hücre temel olmuş olabilir. Bu hücre bir saç hücresi yahut ciğer hücresi de olabilirdi. İlahi hikmet bunu böylece takdir etmiştir.

(1). Müslim feda: 59-60.
(2). Hak Dini Kur`an Dili 2:1274.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kadının Yaratılışı Nasıl Olmuştur?

Kadının Yaratılışı Nasıl Olmuştur? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Amelia Earhart Nasıl Ölmüştür elif Soru Cevap 0 31-03-2013 08:26
Dünya Ve İnsanlar Nasıl Oluşmuştur? İlk İnsan Nasıl Olmuştur? elif Soru Cevap 0 14-02-2013 11:49
Ankara Nasıl Başkent Olmuştur elif Soru Cevap 0 13-02-2013 03:08
Şahzade Mustafa Ne Zaman ve Nasıl Ölmüştür? elif Tarih 0 21-06-2011 03:45
Pargalı İbrahim Nasıl Ölmüştür? elif Tarih 0 15-06-2011 07:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats