bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-04-2013, 09:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Trigonometri Ne Zaman Bulundu?

Trigonometri Ne Zaman Bulundu?-Trigonometrinin Tarihçesi

TRİGONOMETRİ'NİN TARİHİ

İçinde bulunduğumuz yüzyılın bilimsel araştırmaları Hint Dünyasının özellikle 6. 7. 9. ve 12. yüzyıllarda matematik ve astronomide bilimsel bakımdan üstün düzeyde ilginç çalışmaların varlığını ortaya çıkarmıştır. Eserleriyle adları zamanımıza kadar gelebilen Hint bilginleri bilim tarihinde kendilerini etkin bir biçimde göstermektedirler. Bunlardan; belirttiğimiz yüzyıllar içinde yaşamış olan Hint matematikçilerinden; Brahmagupta (598 -660) Aryahatha (6. yüzyil) Mahavira (9. yüzyil) ve Bhaskara'nın (1114-1158) adlarını belirtebiliriz.

ESKİ HİNTLİLER'DE TRİGONOMETRİ

İçinde bulunduğumuz yüzyılın bilimsel araştırmaları Hint Dünyasının özellikle 6. 7. 9. ve 12. yüzyıllarda matematik ve astronomide bilimsel bakımdan üstün düzeyde ilginç çalışmaların varlığını ortaya çıkarmıştır. Eserleriyle adları zamanımıza kadar gelebilen Hint bilginleri bilim tarihinde kendilerini etkin bir biçimde göstermektedirler. Bunlardan; belirttiğimiz yüzyıllar içinde yaşamış olan Hint matematikçilerinden; Brahmagupta (598 -660) Aryahatha (6. yüzyil) Mahavira (9. yüzyil) ve Bhaskara'nın (1114-1158) adlarını belirtebiliriz.

Kaynaklar; Hintli matematikçilerin özellikle trigonometri konusundaki bilgileri müspet şekilde zenginleştirmiş olduklarını ve Mezopotamya temelli bilgileri zamanın bilim dili olan Sanskritçe ve Pevlevice'den yapılan tercümeler yoluyla 8. yüzyıl ortalarından itibaren İslam Dünyasına intikal etmiş olduğunu belirtir.

ESKİ MISIRLILAR'DA TRİGONOMETRİ

İnceleyebildiğimiz kaynaklar; Mısır matematiğinde seked ve sek kelimelerinin bir açının kotanjantına denk anlam ifade etmesinden hareket ederek trigonometrinin başlangıcını eski Mısırlılara kadar gotürmenin gerektiğini belirtir. bu konuda Aydın Sayılı "Mısırlılar'da ve Mezopotamyalılar'da Matematik Astronomi ve Tıp" adlı eserinde şunları yazar: Mısır'da seked dışında bu konuda herhangi bir gelişmeye şahit olmuyoruz. Seked'e benzeyen ya da onunla aynı olan bir kavramla "Mezopotamya Matematiğinde" de karşılaşılmakta olduğu ve trigonometrinin başlangıcını Mısırlılara gotürmek isabetli düşünce sayılmaz. "Mısır Geometrisinin" "Doğru Geometrisi" olarak vasıf taşıdığını belirterek müşterik Gandz'a atfen de Mısır'da "Açı Geometrisinin" mevcut olmadığını belirtir.

ESKİ YUNAN'DA TRİGONOMETRİ

Trigonometri'de: "Herhangi bir ügende dik kenarların kareleri toplamı hipotenüsün karesine eşittir" şeklinde temel bir teorem vardır. Bu teoremin adı Pisagor teoremi olarak bilinir. Gerçekte; bu teoremin varlığı Pisagor'dan ortalama 2000 yıl kadar önceleri Eski Mısır ile Mezopotamyalılar tarafından Babil çağında bilinmekte idi. Mezopotamyalılar bu teoremin hem özel hem de genel şeklini biliyorlardı. Bilim tarihi eserleri; Thales'in Pisagor ve Öklid'in eski Mısır ve Babil yörelerini uzun yıllar dolaşmış olduklarını belirttikleri gibi bu bilginlerin temel matematik bilgilerini Mısır ve Babil'den elde etmiş olduklarını belirtir.

MEZOPOTAMYALILAR'DA TRİGONOMETRİ

Kaynaklar Mezopotamyalılar'da temelinde geometri bulunan bugünkü trigonometri cetvellerinin ilkel bir örneğiyle karşılaşılmakta olduğunu ve Hipparchos'un trigonometri çalışmalarının ilkel başlangıcının "Mezopotamya Matematiğine" kadar geri gitmesinin mümkün sayılabilececğini belirtmektedir. Aydın Sayılı yukarda adı geçen eserinde bu konuda geniş bilgi verdikten sonra "Trigonometri tarihinin Embriyolojik Menşeinin Mezopotamyalılar'a kadar geri gittiğini ve Mezopotamyalılar'dan Hipparchos'un bu yönden etkilenmiş olduklarını ileri sürebilir" der.

TRİGONOMETRİNİN AVRUPA'DA GÖRÜLMESİ

8. ile 15.yüzyıl Türk - İslam Dünyası matematik ve astronomi bilginlerinin hazırladıkları eserlerin hepsinde bugünkü trigonometrinin temel bilgileri vardı. Bu durumda; bu devir Türk - İslam Dünyası'nın ünlü matematik ve astronomi bilginlerinden Sabit bin Kurra Beyruni Ebu'l Vefa Ali Kuşçu ile çağdaşlarına ait ilgili eserlerin asılları ya da tercümeleri Johann Müller ve çağdaşları ile kendisinden önce ve sonra gelen Avrupalı matematikçilerin gözlerinden kaçmış olması düşünülemez.

Johann Müller 8. ile 15. yüzyıl Doğu bilim dünyasının ünlü yazma eserleri ile zengin bir kataloga sahip olan başta Vatikan ile diğer Avrupa kütüphanelerinden elde ettikleri doğu bilim dünyasından intikal etmiş matematik ve astronomi ile ilgili eserlerin bir kısmını incelemiş ve zamanının bilim dili olan Latince'ye çevirmişlerdir. Bu çalışmaların sonunda De Triangulis Amnimodis Libri V. adlı bir kitap yayınlamışlardır. Bu kitap yukarda sözünü ettiğimiz düzlem ve küresel trigonometri konularını kapsayan Latince bir eserdir. Johann Müller'in bu eseri de ölümünden 57 yıl sonra yani 1533 yılında Nurnberg'te yayınlanmıştırBu durumda Johann Müller'in El-Battani'den taklid edilmiş denilen eser kendisinin ölümünden sonra gelen çağdaşları bile 57 yıl anlamakta güçlük çekmiş oldukları anlaşılmaktadır. El-Battani ve Ebu'l Vefa'dan 500 yıl kadar sonra trigonometri ile ilgili bilgiler; Avrupa'da Johann Müller ve çağdaşlarının eserleri ile 1533 yılından itibaren görülmeye ve yaygınlaşmaya başladığı açık olarak ortaya çıkmaktadır.

İSLAM DÜNYASI'NDA TRİGONOMETRİ

İçinde bulunduğumuz yüzyılda yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki; trigonometriye ait temel bilgiler 8. ile 16. yüzyıl İslam Dünyası matematikçileri tarafından ortaya konulmuş ve belli bir noktaya kadar da geliştirilmiştir. Bunun nedenini şu şekilde açıklamak mümkündür. Bilindiği gibi 8. ile 16. yüzyılda İslam Dünyası'nın hemen her yöresinde astronomi (gökbilim) çalışmaları ve bunun sonucu olarak da yoğun bir rasathane (gözlemevi) kurma çalışmaları vardı. Bu rasathanelerdeki bilimsel çalışmalarda astronomiye yardımcı olarak trigonometri kullanılmaktaydı.

Astronominin temelini teşkil eden küresel astronomi doğrudan doğruya küresel trigonometrinin astronomiye uygulanmasından doğmuştur. Gezegen ve uydu ile yıldızların gökküresindeki yerleri (koordinatları) ve hareketleri ile ilgili hesaplamalar; küresel üçgenin küresel trigonometriye uygulanmasıyla elde edilebilmektedir. Dolayısıyla o devir İslam Dünyası'nda Trigonometri müstakil bir bilim haline gelmiş ve oldukça gelişmiştir.

8. ile 16. yüzyıl İslam Dünyası matematik ve astronomi bilginlerinin hazırlamış oldukları "Ziyc" adlı eserin hepsinde bugünkü trigonometrinin temel bilgileri ilk olarak ortaya konulmuştur. Gene bu devir İslam Dünyası bilginleri Batlamyos'un (Claidius ptolemeios 85-160) ünlü eseri değişik tarihlerde değişik matematik ve astronomi bilginleri tarafından mıcıstı (almagesti) adıyla şerh edilmiştir. Bu şerhlerde de yer yer trigonometri bilgileri zenginleştirilip geliştirildi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 01-04-2015, 01:59   #2 (permalink)
ERKAN
Avatar Yok
 
Face28 Matematik Dersi 8.Sınıf

Sinüs Cosünüs Tanjant Cotanjant Ne Zaman Bulunmuştur ?


 

Alt 14-07-2015, 04:36   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
ERKAN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sinüs Cosünüs Tanjant Cotanjant Ne Zaman Bulunmuştur ?
Sinüs Cosinüs Tanjant ve Cotanjant Ne Zaman Bulunmuştur ? başlığına bakabilirsin.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Trigonometri Ne Zaman Bulundu?

Trigonometri Ne Zaman Bulundu? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: trigonometri ne zaman bulundu, trigonometrik oranlar ne zaman bulundu, trigonometri ne zaman ortaya çıkmıştır, trigonometri ilk nerede ve ne zaman bulundu, trigonometri nasıl bulundu, trigonometrik oranlar ne zaman bulunmuştur, trigonometriyi ne zaman bulundu, trigonometrik ne zaman bulundu, trigonometrik bulundugu tarih, trigonometrik oranların ne zaman bulundu, trigonometri oranlar ne zaman bulundu, trigonometri nerede bulundu, trigonometri ilk nerede bulundu, http wwwbakimliyizcom soru cevap 119950 trigonometri ne zaman bulunduhtml, trigonometri ne zaman bulunmuştur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Piyano ne zaman bulundu elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 21-12-2011 08:43
Naylon ne zaman bulundu elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-12-2011 11:04
Şemsiye ne zaman bulundu elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-12-2011 11:02
Jip ne zaman bulundu elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-12-2011 10:55
Saban ne zaman bulundu elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-12-2011 10:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats