bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12-04-2013, 09:59   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kültür ve Dil İlişkisi Kompozisyon Örneği

Kültür ve Dil İlişkisi Kompozisyon Örneği


Dil bir milletin tarihinde meydana gelen maddî ve manevî değerlerin anlatım aracıdır. Millet denilen sosyal varlığı birleştirir ve onlar arasında duygu ve düşünce akımım meydana getirir. Bir millete mensup olan her fert o milletin kültürünü dilini dinini inançlarını zevkini gelenek ve göreneklerini beraberinde taşır. Kültür atalardan tevarüs edilen maddî ve manevî değerler bütünü fertlere yön ve kişilik veren bir varlık kişiyi ayakta tutan bir güçtür. Aynen bunun gibi bir milleti de dünya milletleri arasında ayakta tutan ona canlılığını sürekliliğini sağlayan kültür kaynakları ve bu kaynakların iletişim gücüdür. İletişim olmazsa kültür durağanlaşır canlılığını kaybeder. Sağlıklı bir iletişimin olması için oturmuş ve gelişmiş bir dile ihtiyaç vardır.Biz dil sayesinde bizden çok önce yaşamış insanlarla ilişki kurabildiğimiz gibi bizden çok uzaklarda yaşayan insanlarla da görüşmeden anlaşabiliriz. Dil zaman ve mekân engellerini aşarak ruhlar arasında bir birlik kurar; insanlar arasında duygu ve düşünce iştirakini gerçekleştirir. Ancak dilin bu fonksiyonunu yerine getirebilmesi için ileten ile iletilen arasındaki göstergelerin ortak nitelikte olması gerekir. Yani dil bir milletin bütün sosyal dilimleri ve fertleri arasında ortak bir anlaşma aracı olduğundan dildeki kelimelerin de herkes tarafından anlaşılacak şekilde yaygın ve umumileşmiş olması' gerekmektedir. Çünkü bir milletin bütün fertlerini ve her yeni nesli millî tarihin en eski kaynaklarına kadar qötüren ve onlarla millî tarih arasında köprü kuran tek araç dildir.

Bir milletin dilinde o milletin bütün bir hayat macerasının özü saklıdır. Gelmiş geçmiş nesiller varlık karşısındaki duruşlarını duygu ve düşüncelerini yorumlarını söz' ve yazı ile dilde kalıplaş-tırmışlardır. Bu gün dilimizi kullanırken bizden önceki nesillerin düşünce kalıplarını hazır bulup kullanmaktayız. Böylece dil nesiller arasındaki iletişimi sağlamış olmaktadır. Dil aynı zamanda millet birliğini sağlayan en büyük âmildir. Çünkü millet yalnız yaşayanların birliği beraberliği değil yaşamış olanların ve yaşayacakların da birliğidir.


Kültür bir milletin yaşayış tarzı maddî ve manevî her şeyini içine alan değerler topluluğudur. Bir milletin dili dini gelenek ve görenekleri sanat eserleri kültürün başta gelen unsurlarıdır. Yani kültür insan hayatının toplumsal ilişkilerden doğan bütün yönlerini kapsar. Bu bakımdan dil ile kültür iç içe geçmiş olgulardır. Dil yeteneği insanda doğuştan olsa bile bu yeteneğin gerçekleşmesi ve kullanılması toplumsal ilişkilerin varlığına bağlıdır. İnsanlar ancak sosyal çevrelerinin yardımıyla yeteneklerini geliştirebilmekte ve yeni yetenekler kazanabilmektedirler.

Bir milletin kültürü tarih boyunca ortaya koyduğu eserlerden oluşur. Milletler dillerini ve kültürlerini yüz yıllar boyunca işleye işleye oluştururlar. Bir millet kültür bakımından ileri gitmiş yüksek bir seviyeye erişmişse dili de bu seviyeye uygun bir biçimde gelişme kaydeder. Çünkü bütün kültür faaliyetler'nin temelinde dil var*dır; toplumun kültür değerleri fertlere dil yoluyla aktarılır. İnsanın düşünmesi ancak dil ile mümkün olduğundan dilini üstün bir seviyeye çıkaramayan milletlerin düşünce hayatları da kapalı dar ve sınırlı kalır. Bu durum bütün kültür üzerine tesir eder. Bu bakımdan kültür ve dil birbirinden ayrılmaz; birlikte gelişir ve değişirler.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-11-2013, 06:21   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Sayeninizde ödevimi yapabildim teşekkür ederim


 

Alt 15-12-2014, 06:49   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bence gayet güzel . Teşekkür ederim .Çok uzun değil sonuçta bir kompozisyon harika bir site


 
Alt 15-10-2015, 10:37   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

eyv kardeşim sağolsın


 
Alt 27-10-2015, 02:21   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Süper ya


 
Alt 27-10-2015, 02:22   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face6

Teşekkürler teşekkürler doğallığın böylesine


 
Alt 10-11-2015, 11:38   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Teşekkürler <3


 
Alt 16-12-2015, 11:23   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face0

sayenizde sınavda çıkacak kompozisyona hazırlana bildim çok sağolun =D =D =D


 
Alt 22-09-2016, 06:50   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Çok uzun sadece ortadaki 2 paragrafı yazdım ama yazı müthiş :))


 
Alt 20-10-2016, 07:53   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Harikasınız teşekkürler


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kültür ve Dil İlişkisi Kompozisyon Örneği

Kültür ve Dil İlişkisi Kompozisyon Örneği konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dil ve kültür ilişkisi kompozisyon, dil kültür ilişkisi kompozisyon, dil ve kültür ile ilgili kompozisyon, dil ve kültür kompozisyon, kültür ve dil ile ilgili kompozisyon, dil ve kültür ilişkisi ile ilgili kompozisyon, dil ve kültür arasındaki ilişki kompozisyon, dil kültür ilişkisi ile ilgili kompozisyon, dil ile kültür arasındaki ilişki kompozisyon, dil ve kültürle ilgili kompozisyon, dil ve kültür hakkında kompozisyon, dil kültür ilişkisi hakkında kompozisyon, dil ve kültür ilişkisi kompozisyon örneği, dil ve kültür ile ilgili kompozisyon örnekleri, dil ve kültür ilişkisi hakkında kompozisyon,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dil ve Kültür İlişkisi Nedir elif Eğitim ve Öğretim 5 05-01-2017 03:38
Milli Kültür hakkında kompozisyon elif Türkçe ve Edebiyat 9 14-04-2016 06:06
Spor kompozisyon örneği elif Türkçe ve Edebiyat 0 17-12-2011 04:16
Milli Kültür konulu kompozisyon elif Türkçe ve Edebiyat 0 17-12-2011 04:06
Dil Kültür İlişkisi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 05-02-2011 03:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats