bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-04-2013, 10:14   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi

Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi


Cariye Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kadın köle demektir. Köle de cariye de alınıp satılırdı. Mal gibi idi. Mesela ilk müezzin Bilal-i Habeşi hazretleri de bir köle idi. Köle azat edilince hür insan statüsüne tâbi oluyordu.
Köle kadınların hukuki durumu hür kadınlardan farklı idi. Hür kadının her yeri kapalı olurdu. Cariyenin ise kol ve başları Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi dizden altı açık dursa günah olmazdı. Şarkı söylemeleri de caiz idi.
Durumu iyi bilmeyen veya art niyetli bazı kimseler Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bak Müslümanlıkta kadınlara şarkı söyletmek caiz idi diyerek müziğe helal diyorlar. Hür kadınlara değil cariyelere şarkı söylemek caiz idi. Açık saçık giyinmek de onlara serbest idi. Hür kadın ile cariye karıştırılmamalıdır.
Kölelik sistemini sanki İslamiyet kurmuş gibi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bazıları dinimizi kötülüyorlar. İslamiyet Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Yunan ve Roma'da görülen köleliğin kaldırılması için bir çok tedbir bildirmektedir. Hem de kölelere iyi muamele edilmesini emretmektedir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Kölelere iyilik edin.) [Nisa 36]
(Yanlışlıkla bir adam öldürenin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bir köle azat etmesi gerekir.) [Nisa 92]
(Yemin kefareti Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi on fakiri yedirmek Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi giydirmek veya bir köle azat etmektir.) [Maide 89]
(Bir mal karşılığı kölelikten kurtulmak isteyenlere yardım edin.) [Nur 33]
(Savaşta alınan esirlere iyilik edin veya fidye alarak bırakın.) [Muhammed 4]

Celaleyn tefsirinde Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi (İyilik edin demek Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi esirleri karşılıksız olarak serbest bırakın demektir. Fidyeden maksat da Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi mal ile veya esirleri mübadele etmek suretiyle serbest bırakın demektir) buyuruluyor. Savaşta alınan esirler Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi fidye ile de serbest bırakılmazsa Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi canımızı ve malımızı almaya gelen bu düşmanlara Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi (isterseniz köle olarak kalabilirsiniz) deniyor. Kabul edenler de köle oluyor. Böyle bir düşmanı öldürmeyip Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kendi rızası ile köle olarak kullanmak normal değil midir? Şimdi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi savaşlar gibi köleliğin şekli de değişti. Ülkeleri işgal edilen Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kültürleri erozyona uğratılan Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi yer üstü ve yer altı kaynakları sömürülen milletler yok mu? Bugün dünyada ekmek parası için kölelik yapanlar az mı?
İslamiyet Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi normal insanı köle etmiyor. Vatana Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi cana Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi mala ve namusa kasteden düşmanı Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi esir alınca Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi o da razı olursa köle kabul ediyordu. Bununla beraber Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi dinimiz Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi köleyi azat etmek için çeşitli yollar koymuş ve köle azat etmeyi ibadet olarak bildirmiştir. Mesela Ramazan orucunu veya yeminini bozanın; bunun kefareti olarak Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi varsa bir köle azat etmesi gerekir. Böyle sebeplerle köle azat edilince Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kölelik kendiliğinden kalkmış olur. Dinimizin köleye verdiği hakkı Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi gayri müslimler kendi halkına tanıyor mu?
Zenci cariye olan Ümmi Eymen'in oğlu Üsame bin Zeyd Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi 18 yaşında iken Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bir birliğin komutanı idi. Babası Zeyd bin Harise de Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi köle idi. Rum ordusu ile savaşırken İslam ordusunun komutanı idi.
Peygamber efendimiz Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Zeyd bin Harise'yi azat etti. Ana babası bunu almaya geldiler. Onlarla gitmeye razı olmadı. Ben yine Resulullaha hizmet edeceğim dedi.
Dinimizde kölenin hakkı çok mühimdir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Azat edilen kölenin her uzvu için Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi azat edenin o uzvu Cehennemden azat olur.) [Buhari]
(Kölelere yediğinizden yedirin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi güç iş vermeyin ve onları hiç üzmeyin.) [Ebu Davud]
(Kölesine kötü davranan Cennete giremez.) [Tirmizi]
(Köle günde 70 hata işlese de affedin!) [Ebu Davud]
(Cennete ilk girecek olanlar; şehitler Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi efendisine hizmet ve Rabbine ibadet eden köleler ile kalabalık aileye malik olan iffet sahibi fakirlerdir.) [Tirmizi]
Bir kimse Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi suçundan dolayı kölesini döver. Kölesi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Allah aşkına beni bırak demesine rağmen dövmeye devam eder. Peygamber efendimiz Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bunu duyunca (Allah aşkına beni bırak dediği halde onu niçin bırakmadın?) buyurur. O kişi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Ya Resulallah Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi suçumun cezası olarak bu köleyi azat ettim der. (Eğer azat etmeseydin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Cehennem ateşi yüzünü yakıp karartırdı) buyurdu. (İbni Mübarek)

Bütün bu misaller; dinimizdeki köleliğin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi eski Mısır Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Yunan ve Roma'daki gibi bir esaret olmadığını açıkça göstermektedir.
Bir batılı ilim adamının basında yer alan itirafı:
[En önemli Ortadoğu uzmanlarından kabul edilen Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Fransa'da Aix-en-Provence Üniversitesi'nde Siyasi ve Kültürel Antropoloji dersi veren Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Fransız siyaset bilimcisi Bruno Etienne şöyle diyor:
"Osmanlı İmparatorluğundaki köleler Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bugünün sözde özgür bireylerinden daha çok özgürlüğe sahiptiler." (Yenişafak Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi 21.10.2002)]


İslamiyette Cariye Hukuku

Allah'a kul ve köle olmanın dışında Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi her insan hür olarak yaratılmıştır. Hürriyet insanın vazgeçilmez bir hakkı Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi ayrılmaz bir hususiyetidir. Bununla beraber Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi insanın Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi insan olma itibariyle haysiyet ve şerefinden gelen bir hürriyet hakkı Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi hemen hemen tarihin bütün devirlerinde elinden alınmıştır. Çeşitli harp ve baskınlar neticesinde insanlar hürriyetlerinden mahrum edilmiş Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bir mal gibi alınıp satılır hale getirilmiştir. Bilhassa Roma hukuku ve Yunan felsefesi köleliği zarurî bir ihtiyaç haline getirmiş Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi insanları bir eşya gibi pazara dökmüştür.
Diğer taraftan her millet Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi düşmanının kuvvetini azaltmak Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi nüfusunu eksiltmek ve kendi kuvvetim artırmak için esirlik müessesesini yaşatmayı zaruret halinde görmüştür.
İslâmiyetten önce Araplar arasında da kölelik bütün şiddet ve dehşetiyle devam ediyordu. Kabileler arasındaki çarpışmalar ve yağmalamalar aralıksız olarak sürüyordu. Düşman taraftan esir olarak alınan kadın Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi erkek ve çocuklar kölelileştiriliyordu. Cahiliye Araplannın nazarında kölelik hayvanlıktan aşağı telâkki ediliyordu. Bunun için onları insanlık dışı işlerde çalıştırıyorlar Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi her türlü zulüm ve işkenceyi reva görüyorlardı. Bazan onları aç susuz bırakarak ölüme terk ediyorlar Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bazan de öldürüyorlardı. Kadınları cariye olarak kullanıyorlardı. Öyle ki âdeta cariyelik teşvik edilen birşey haline gelmişti. Sırf bunun için başka kavimlere baskınlar düzenliyorlar Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi erkekleri öldürerek kadınlarını esir alıyorlardı.
İşte İslâmiyet böyle bir zamanda zuhur etti. O devirde insanlığın yarası olan böyle bir meseleyi tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmadığı gibi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi o zamanki durum zaten buna müsait de değildi. Esaret müessesesinin kaldırılması henüz yeni kurulmakta olan İslâm devleti için birtakım güçlükler getirebilirdi. Şöyle ki:
Her hususta olduğu gibi dinimizin cihad anlayışı diğer milletlerin savaş anlayışından farklıdır. Dinimizin cihaddan gayesi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi zulmetmek Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kan dökmek Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kuru kuruya beldeler fethetmek değil Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Cenab-ı Hakkın ismini duyurmak Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi İslama yöneltilen hücumları önlemek Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi insanlara dünya ve âhiret saadeti temin etmektir. Bu sebeple düşman da olsa savaşa fiilen iştirak etmedikçe Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kadınları Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi çocukları ve ihtiyarları öldürmek Peygamberimiz tarafından yasaklanmıştır. 1
Fakat bunları serbest bırakmanın İslâm devleti için bir tehlike olacağı da ortadadır. Çünkü bir kaç yıl sonra nüfusları yeniden artacağından Müslümanlar için bir tehlike teşkil etmeleri mümkündür. Bu durumda bunların esir alınması artık bir zaruret haline gelmişti.
Diğer taraftan Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi karşı taraf Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Müslümanları esir etmekten geri durmuyordu. Dengenin temin edilmesi için Müslümanların da onlardan esir almaları gerekiyordu. Böylece hem denge temin ediliyor Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi hem de karşı taraf kuvvetten düşürülüyordu. Ayrıca alınan esirlerle Müslüman esirler takas yapılarak Müslümanlar esaretten kurtarılmış oluyordu. Yine esirler fidye karşılığı serbest bırakılmakla İslâmiyetin yayılması için maddî destek temin ediliyordu.
Görüldüğü gibi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi köleliği ve cariyeliği ilk defa İslâmiyet icat etmemiştir. Birtakım zaruretler sebebiyle her ne kadar ortadan kaldırmamışsa da Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi onu tamamen hürriyete yol açabilecek şekilde ıslâh etmiştir.
Tarihin her devrinde insanlık dışı işlerde kullanılan zulüm ve işkencenin her türlüsü reva görülen köleler Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi ancak İslâmiyet sayesinde rahat bir nefes alabilmişlerdir. Dinimiz kölelik müessesesini vahşi ve iptidaî suretten çıkarıp Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi insanî bir hayata kavuşturmuştur. Köleye birçok hak verilmiş ve bunlar devletin himayesi altına alınmıştır.
Hadis ve fıkıh kitaplarımızda "Itk" yani "köle azadı" başlığı altında bu hakların izah edildiği bir bölüm mevcuttur.
Dinimizde Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi hürriyet nimetinden mahrum kalanlara karşı büyük bir şefkat ve himaye gösterilmiş Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi hürriyetlerini kaybetmiş insanların tekrar hürriyetlerine kavuşabilmeleri için bazı hükümler getirilmiştir. Meselâ mü'mi-nin bir hata ve kusuru sonunda Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi günahını affettirebilmek için keffaret ödemesi gerekmektedir. Ramazan orucunu bozan Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi yanlışlıkla adam öldüren Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi yeminini bozan kimseler bu hatalarının affı için keffaret öderler. İşte bu keffaretlerin başında köle ve cariye azat etmek ilk sırayı almaktadır. Bu hususta birçok âyet-i kerime mevcuttur.
Savaşı müteakip hürriyetini kaybeden köle ve cariyeler her ne kadar farklı statüye tâbi iseler de yine de birer insandırlar. Bunun için dinimizde köle ve cariyeyi hürriyetine kavuşturmak en büyük hayırlar arasında zikredilmiş Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bir ibadet hükmünü taşımıştır. Buna teşvik eden birçok hadis-i şerif mevcuttur. Bu hadislerden birisi şu mealdedir:
"Bir kimse Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi erkek veya kadın mü'min bir köle azat ederse Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Allah o kölenin her âzası karşılığında bir azasını Cehennemden azat eder." 2

Köle azadını teşvik eden bir diğer esas da "mukâteb"liktir. Bu da Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi efendisi tarafından bir kıymet takdir olunarak Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kölenin bu parayı kazanıp ödemesi yoluyla azat olmasıdır. Cenab-ı Hak mü'minleri buna teşvik etmiş ve bu hususta şöyle buyurmuştur:
"Kölelerinizden mukâtebe olmak isteyenleri de Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi eğer kendilerinde bir hayır biliyorsanız Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi hemen kitabete bağlayın ve onlara Allah'ın size verdiği maldan verin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi size olan borçlarından düşürün." 3

Ayrıca böyle bir kölenin hürriyetine kavuşması için Müslümanların verecekleri en sevaplı sadakaların böyle bir köleye verilen sadaka olduğu belirtilmiştir.
Diğer taraftan dinimiz Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi köle ile efendisi arasında eşit hayat ve geçim şartını da getirmiştir. Köle olan kişinin ailenin bir ferdi olarak görülmesi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi efendi ile kölenin aynı sofrada yemek yemesi tavsiye edilmiştir. Dinimize göre; efendi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kölesine yediğinden yedirmeli Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi giydiğinden giy-dirmelidir. Efendi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kölesine eziyette bulunmamalıdır. 4
Köleler hakkında bir diğer husus da; efendinin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kölesinin izzet-i nefsini rencide edecek şekilde çağırmasının uygun olmadığıdır. Efendinin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kölesini Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi "kölem Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi cariyem" şeklinde değil; "oğlum Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kızım" şeklinde çağırması tavsiye edilmiştir."5
Yine köle ve cariyeler umumiyetle eğitim ve öğretimden mahrum kimseler olduklarından onların cahil bırakılmayıp Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi okutulması ve yetiştirilmesi efendinin vazifeleri arasındadır.
Görüldüğü gibi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kölesini azat etmeyen kimselerin bu şartlarda köle tutması ve beslemesi ağır bir mes'uliyet getirmektedir. Ahmed Cevdet Paşa Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi efendinin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi mükellef olduğu vazifeleri yerine getirerek köle tutabilmesinin zorluğunu şu veciz cümle ile ifade eder:
"Müslümanlıkta köle almak Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi köle olmaktır."

Evet. İslâmiyetin kölelik meselesini ıslâh ettiği Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi hukuk sisteminde ona geniş bir yer vererek hakkını müdafaa ettiği düşünülünce Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bu hususta ne kadar büyük bir inkılâp gerçekleştirdiği görülmüş olur.
Dünyaya medeniyet dersi veren Batının Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi asırlardır sömürge ve istilâ belasıyla insanları Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bilhassa İslâm âlemini ezip sömürdüğü Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi hattâ Amerika'nın ve Güney Afrika'nın bugünlerde dahi zencilere ikinci sınıf vatandaş muâmelesi yaptığı gerçeği hatırlanırsa Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi köleliği hangi milletin devam ettirdiği anlaşılmaz mı? Yarım asırdan fazla olarak Demirperde ülkelerinde Rusya'nın zavallı insanlara reva gördüğü zulüm Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi canavarlara bile rahmet okutmuştu. İnsanları evlerinden Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi yurtlarından kovarak Sibirya'nın kamplarında insanlık dışı işkence ve zulümlere boğduğu inkâr edilemez.
Bu hususları dikkate alarak kölelik müessesesini İslâmiyetin icat etmediği Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bu müesseseyi ıslâh ettiği hususunda yanlış bir telâkkiye kapılmaya gerek yoktur. Bu ifadeler ışığında insanlığa gerçek hürriyet ve hidayeti İslâmın getirdiği bir defa daha görülmüş olur.

Cariye ve Statüsü

Savaş sırasında düşman tarafından esir edilen kız ve kadınlar "cariye" olarak alınır. Hukuk itibariyle ganimet sayıldıklarından İslâm devleti tarafından hizmetçiye ihtiyacı olan gazilere verilirdi. Azat edilmedikleri müddetçe de Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi ticarî bir eşya gibi alınıp satılırdı. Artık o andan itibaren "cariye" ailenin bir parçası ve bir ferdi olarak kabul edilir Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi ona göre muamele görürdü. Cariyenin sahibi olan "efendi" onu şahsî hizmetlerinde ve ev işlerinde istihdam edebildiği gibi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi isterse Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi ayrıca bir nikâh kıymaya ihtiyaç duymadan istifade edebilirdi. Bu durum her ne kadar ilk anda garip karşılanacak olsa da Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi tarihî şartları içinde bu gayet normal ve tabii karşılanırdı. Zâten ayrıca bu hususta Kur'ân'ın verdiği bir ruhsat da mevcuttur. Mü'-minûn Sûresinin 5 ve 6. âyetlerinde bu ruhsat şöyle ifade edilir:
"O mü'minler ki Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi ırzlarını korurlar; ancak hanımlarına ve sahip oldukları cariyelerine karşı münasebetleri müstesnadır. Bunlarla olan münasebetlerinden dolayı kınanmazlar."

Efendinin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi cariyesinden cinsî yönden istifade etmesinin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi cariyenin hesabına iki mühim hikmet ve faydası vardır. Birincisi ve en mühimi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi esir düşen ve sahipsiz kalan bu kadınların bu vesile ile ihmal edilmeleri önlenmiş olur. Çünkü Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi aksi takdirde Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi cariyelerin fuhşa düşmeleri Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi zinaya girmeleri ihtimali kaçınılmaz olduğu gibi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi efendisinin evine de bağlı kalmış olur.
Diğer bir faydası Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi cariyenin efendisinden bir çocuğu olduğu takdirde "çocuğun annesi" mânâsına "ümmü'l-veled" sayılmaktadır. Cariyeden doğan bu çocuk hür kabul edilir. Çocuğun doğumu ile annesi de Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi efendisinin ölümünden sonra mirasçılarına geçmeyip hürriyetine kavuşmaktadır. Çocuk olmasaydı Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi efendisi de azat etmeseydi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi diğer mallar gibi cariye de miras olarak kalacaktı.
Efendinin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi cariyesi ile karı-koca olmaları da şart değildir. Efendi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi onu sadece bir hizmetçi olarak istihdam edebilmektedir. Ayrıca Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi cariyenin kocası esirler arasında ise Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi eşlerin nikâhları devam edeceğinden Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi efendinin bu cariye ile münasebette bulunması caiz değildir. Hattâ erkek başka birisinin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi kadın da bir başkasının yanında köle ise Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi yine efendi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi yanında bulunan bu kadın köleden cinsî yönden faydalanamaz. 6
Bu meselelerle birlikte Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Kur'ân-ı Kerim Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi erkek ve kadın kölelerin birbirleriyle evlendirilmesini de teşvik etmiştir. Nur Sûresinde meâlen şöyle buyurulur:
"Bir de içinizden bekârları ve kölelerinizle cariyelerinizden sâlih olanları evlendiriniz. Eğer fakir iseler Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Allah onları kendi lütfundan zengin eder." 7

Böylece kölelerin kendi aralarında bir nevi eşitlik sağlanmış olur.
Her vesile ile kölenin hürriyetine kavuşturulmasını tavsiye eden dinimiz Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi cariyenin de nikahlanarak ev hanımı yapılmasını teşvik etmiştir. Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz bu hususu şöyle ifade ederler:
"Sizden cariyesi olan biriniz onu en güzel bir şekilde terbiye eder Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi yetiştirir de sonra azat edip onunla evlenirse Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi onun için iki sevap vardır." 8

Bu açıklamalar göz önüne alınırsa Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi İslâmın köle ve cariyeleri ne kadar himaye ettiği Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi onların haklarını koruduğu açıkça görülecektir. Cariye sadece "kadınlığından" istifade edilen bir insan olarak da görülmemektedir. O aynı zamanda evin bir ferdi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi ailenin bir parçasıdır. Ailenin Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi hanımından sonra evin en sorumlu kadınıdır.
Bir insan sahip olduğu cariyesini azat edip hürriyetine kavuşturabildiği gibi Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi onu bir başkasına hediye olarak da verebilirdi. İşte Mısır hükümdarı Mukavkıs'ın Peygamber Efendimize (a.s.m.) gönderdiği iki cariye de bu kabildendir. Zaten bu iki cariye Mısır'dan gelirken yolda Müslüman olmuşlardı. Bilindiği gibi Peygamberimiz bu cariyelerden Mâriye'yi kendi nikâhı altına almıştı. Daha sonra Hz. Mâriye'den Hz. İbrahim dünyaya gelmişti. Hz. İbrahim'in doğumundan sonra Peygamberimiz Hz. Mâriye'yi hürriyetine kavuşturdu. Böylece Mâriye Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi diğer Peygamber hanımlarının gıpta edeceği bir mevkie yükselmişti. Şîrin isimli diğer cariyeyi de Peygamberimiz Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi şâiri Hassan bin Sabit'e verdi.
Bu hadiseyi misal getirerek Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bugün gayr-ı müslim ülkelerden "cariye" olarak nikâhsız bir şekilde kadın alınamaz. Çünkü artık tarihî bir hadise olan cariyelik müessesesi günümüzde hiçbir şekilde tatbik edilmemektedir. Diğer taraftan Peygamberimize hediye edilen "cariye" Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi Mukavkıs'ın yanında da cariye idi. Yoksa Mukavkıs kendi milletinden bir kadını Peygamberimize "hediye" olarak göndermiş değildi.
Mü'minûn Sûresinin 5 ve 6. âyetlerinde bu konuda şöyle denilmektedir:
"O mü'minler ki Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi ırzlarını korurlar; ancak hanımlarına ve sahip oldukları cariyelerine karşı münasebetleri müstesnadır. Bunlarla olan münasebetlerinden dolayı kınanmazlar."

Bu ayet-i kerimede de açıkça ifade edilmektedir ki Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bekar olan cariyelerle beraber olmak Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi yasaklanmamıştır. Şayet cariye olan kadın Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi bir kişi ile evli ise efendisinin ona yaklaşması caiz görülmemiştir. Ama bekar ise Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi efendisinin istekleri doğrultusunda hareket etmesi gerekirdi. İşte kur'an cariyelerin çok şiddetli olan eski hallerinden kurtulmaları için Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi böyle yumuşatıcı hükümler getirmiştir.
Nitekim Hicretin 200 senesinden sonra hemen henem cariyelik ve kölelik kalmamıştır. Çünkü köleleri azad etme ile alakalı çok teşvik edici hadisler varid olmuştur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi

Cariye Nedir?-Cariye Hakkında Bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cariyeler hakkinda bilgi, cariyeler hakkında bilgi, cariyelik hakkında bilinmeyenler, cariye dövmek, cariyeler hakkında bilinmeyenler, cariyelik hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Arp Nedir?-Arp Hakkında Bilgi? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 5 28-03-2017 09:49
Rus Cariye - Kate FURNIVALL nimlahza Kütüphanemiz 0 11-09-2010 02:37
Moskof Cariye Hürrem - Demet ALTINYELEKLİOĞLU nimlahza Kütüphanemiz 0 02-09-2010 12:39
Rus Cariye - Kate FURNIVALL nimlahza Kütüphanemiz 0 25-07-2010 10:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats