bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-04-2013, 10:09   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gıda sanayiinde Kullanılan Boya Maddeleri Nelerdir

Gıda sanayiinde Kullanılan Boya Maddeleri Nelerdir


E100 (ii): Turmerik : (Curcuma long) önemli bir baharat çeşidi ve boya maddesi olup yaklaşık 2000 yıldan beri kullanılmaktadır. Güney ve güney-doğu Asya'ya özgü bir baharattır ve birçok yemeğin özellikle köri yemeğinin yapımında kullanılmaktadır. Köri yemeğinde sarı renk oluşmasının sebebi turmerikten kaynaklanmaktadır. Sarı renk pigmentleri bitkinin kökünün öğütülmesiyle elde edilir.

Renk pigmenti genellikle kurkuminden oluşur ve gıdalarda E-numarası(E100i) kodu ile boya maddesi olarak kullanılır. Ham turmerik tozunun kodu E100(ii)'dir.

E100 (i): Kurkuminğal renk pancardan ve Yellowroot'un gövdesinden (Curcuma longa ve Curcuma domestic) izole edilir. Turmerik ham ekstrakt iken kurkumin saf bileşiktir. Köri tozundaki sarı rengi verir.

E101 (i): Riboflavinoğal renk süt yumurta karaciğer ve sebzeler gibi birçok gıda da mevcuttur. Ticari olarak mayalardan hazırlanır böylece sentetik olarak üretilir. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur.

E102: Tartrazin : Tartrazine bir azo boyasıdır. Salisilâtlara (aspirin dut meyveler) intoleransı olan insanlar hariç saf tartrazinin bilinen yan etkisi yoktur; bu sorundan dolayı tartrazin intolerans semptonlarına dahi neden olur. Benzoatlarla kombinasyonları (E210-215) sonucunda tartrazin çocuklarda ADHD sendromu (hiperaktivite) vakalarının büyük bir yüzdesini oluşturur. Tartrazinin tüketimini takiben astım benzeri belirtiler gözlenmiştir..

E104: Kinolin sarısı : Sarı gıda renklendiricisi . Suda çok çözünür. Kaynağı sentetik olmayan azo boyası.

E107: Sarı 2G : Azo boyası olduğundan beri E107 alerjilere hiperaktiviteye ve astıma yol açar. Kullanımı sınırlandırılmıştır ve bu renklendirici yakın gelecekte yasaklanabilir.

E110: Sunset yellow FCF : Azo boyası olduğundan beri insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir.

E120: Karmin Karminik asit Kosinal : Doğal kırmızı gıda renklendiricisi etli bitkilerin farklı türlerinde yaşayan Dactylopius coccus böceklerden ekstrakte edilir. E120 (i) saf renklendiriciyken E120 (ii) ham ekstraktır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında yan etkisi yoktur. Bazı durumlarda hiperaktiviteyi arttırdığı rapor edilmiştir. En çok bilinen alerji kozmetikler kullanıldığında olan alerjidir.

E122: Azorubin : Azo boyası olduğundan beri insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir.

E123: Amarant : Azo boyası olduğundan beri insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir. Sıçanlarda tümör ve yabani kadife çiçeği arasında bağlantı olduğu tespit edilmiştir fakat insanlarda denenmemiştir. Bununla birlikte kullanımı bazı testlerle sınırlandırılmıştır ve ADI'li 0.5 mg/kg' indirilmiştir.

E124: Ponso 4R : Azo boyası olduğundan beri insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir.

E127: Eritrosin : Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında bazı yan etkileri vardır. Birkaç olayda hiperaktiviteyi yükselttiği rapor edilmiştir mutajenlerle bağlantılı olma olasılığı vardır. Eritrosin güneş ışığına duyarlılığı ile insanlarda ışığa duyarlılığın yükselmesine neden olur. Eritrosinin yüksek konsantrasyonları iyot metabolizmasıyla zarar verir.

E128: Kırmızı 2G : Azo boyası olduğundan beri insanlarda salisilatlara karşı intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir. Bununla birlikte Kırmızı 2G anemiyi beraberinde getirebilir ve mutajenik olabilir. Sonuç olarak kullanımı çok sınırlıdır ve ADI'li düşüktür.

E129: Alura Kırmızısı : Azo boyası olduğundan beri insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir. Karışımlardaki bileşiklerin bazıları mutajenik olabilir; bu nedenle kullanımı birkaç ürünle sınırlıdır. Parçalanma ürünlerinden biri yüksek konsantrasyonlarda bulunduğu zaman hayvanlarda mesane kanserine sebep olur.

E131: Patent Mavi V : Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında nadiren yan etkileri görülür. Seyrek olarak alerjik reaksiyonlar tanımlanmıştır bunlar renklendiricinin (vücut) proteinlere bağlanması yüzündendir. Histaminin serbest bırakılmasından sorumludur

E140: Klorofil : Yeşil suda çözünen gıda renklendiricisi. Bilinen yan etkisi yoktur. Bütün bitkilerde ve alglerde mevcut olan doğal yeşil renk. Ticari olarak ısırgan çim ve yoncadan ekstrakte edilir.

E141: Klorofil Bakır Kompleksleri : Bilinen yan etkisi yoktur. E141 ısıltıldığı zaman bakır serbest kalır; bununla beraber bakırın bu bileşik içindeki bakır konsantrasyonu toksik seviyelere ulaşmaz.

E142: Parlak yeşil BS : Bilinen birkaç yan etkisi vardır. Bazı durumlarda alerji ve anemi rapor edilmiştir.

E150 Karamel: Kahverenginden siyaha renklendiriciler. Suda çözünür ve spesifiktir bazen acı tadı vardır. E150c ve E150d için vücut ağırlığı üzerinden 200 mg/kg iken E150a ve/veya E150b için ADI yoktur E150c ve E150d'nın kullanılmasıyla yan etkileri belirlenmiştir fazla miktarlarda yenilmesinden sonra bağırsaklarda problemler meydana gelebilir. Karışımlarının kompleks çeşitleri yüzünden toksikoloji testlerinde hala incelenmektedir.

E151: Parlak siyah BN : Azo boyası olduğundan beri insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak histamini serbest bırakır ve astım semptomlarını yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir. Bağırsaklarda bakteriler tarafından zararlı bileşenlere dönüştürülebilir bu nedenle ADI'li çok düşük ve kullanımı sınırlıdır.

E153: Bitkisel karbon : Doğal element sebzelerin yanması ile üretilir. Kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur.

E154 Kahverengi FK : Azo boyası olduğundan beri insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir. Karışımlardaki bileşiklerin bazıları mutajenik olabilir; bu nedenle kullanımı birkaç ürünle sınırlıdır.
E160a: Karotenler : Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur.yüksek konsantrasyonları deride sararmayla sonuçlanır. Karoten A vitamini kaynağı olduğundan (2 kısım karoten 1 kısım vitamin A'ya eşittir) yüksek konsantrasyonları vitamin A toksititesi belirtilerine yol açar. Doğal renk çeşitli bitkilerden izole edilir; bununla birlikte ticari olarak havuçtan elde edilir. E160a (i) sentetik olarak üretilir. Karotenler kimyasal olarak benzer seriler içeren izomerlerden oluşur. Gerçek yapısı bitki türleri arasında farklılık gösterir. Suda çözünen ekstraksiyonda kullanılan çözücüye bağlı olarak sarıdan turuncuya kadar renkleri bulunan gıda renklendiricisidir.

E160b: Annatto Biksin Norbiksin : Annatto allerjilere ve egzamaya neden olabilir. Karışımın içerisindeki maddelerden hangisinin yan etkiye neden olduğu her zaman bilinememektedir

E160e: ß-Apo-8'-karotenal : Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur. Yüksek konsantrasyonları deri renginin sararmasıyla sonuçlanabilir. A vitamini kaynağı olarak

E160e yüksek konsantrasyonlarında vitamin A toksikasyonu belirtilerine neden olabilir.Yalnız yağda çözülebilen koyu kırmısı gıda boyasıdır.

E161a Flavoksantin : Sarı gıda boyası. Suda bir miktar çözülür. Yan etkisi bilinmemektedir. Nadiren kullanılır. Yalnız şekerlemede kullanılır.

E161b Lutein: Nadiren kullanılır. Yalnız çorbalarda ve alkollü içeceklerde kullanılır. Yan etkisi bilinmemektedir.

E161c Kriptoksantin : Yan etkisi bilinmemektedir. Bir miktar vitamin A aktivitesine sahiptir. Nadiren kullanılır. Yalnız şekerlemede kullanılır.

E161g Kantaksantin : Geniş ölçüde kullanılır aynı zamanda bronzlaşma hapında da kullanılır. Bitkilerde ve kuşlarda bulunan doğal renklendiricidir. Ticari olarak mantarlardan veya filamingo tüyünden hazırlanır. Bununla beraber temelde karotenden sentetik olarak üretilir. Gıdalarda kullanıldığında yan etkisi görülmemiştir. Bronzlaşma hapında kullanıldığında göz problemleri yaygın yan etkisidir.

E163 Antosiyan(in)ler : Antosiyaninler ve antosyanidinler doğal renklendiricilerin geniş bir grubudur. Bu renklendirici meyvelerde çiçeklerde dutlarda antosiyaninler ve antosyanidinlerin kombinasyonlarını içerir. Antosiyaninler her zaman karbonhidrat molekülü içerir bunun yanında antosyanidinler de bu moleküllerden çok az bulunur. Bireysel bileşenler farklı türlerden ekstrakte edilir. E163(i)-(iii) karışımdır. Geniş ölçüde kullanılır fakat nadiren renk kararsızdır. Sıcaklık ışık ve pH rengi etkileyebilir. Yan etkisi bilinmemektedir.

E170 Kalsiyum karbonat : Yan etkisi bilinmemektedir. Doğal metal. Geniş ölçüde kullanılır.

E171 Titanyum dioksit : Yüzey kaplamak için beyaz renk; üründe katmanları ayırmak için kullanılır; diş macununda beyazlatıcı olarak kullanılır. Yan etkisi bilinmemektedir.

E172 Demir oksitler : Yan etkisi bilinmemektedir. Doğal mineraller fakat ticari olarak demir tozundan yapılır. Sadece yüzey kaplamak için kullanılır.

181 Tanenler : İçecekler ve şekerlemelerde kullanılır. Katkı maddesi olarak (çok sınırlı kullanılır) yan etkisi bilinmemektedir. Yüksek konsantrasyonları mide problemlerine yada arterlerde daralmaya neden olabilir. Sarı-beyaz renkte fakat temel olarak lezzet için kullanılır; örneğin tereyağı yada fındık lezzetinde.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gıda sanayiinde Kullanılan Boya Maddeleri Nelerdir

Gıda sanayiinde Kullanılan Boya Maddeleri Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sanayide kullanılan boya maddeleri, sanayide kullanılan boya maddeleri nelerdir, sanayide kullanilan boya maddeleri, gıda sanayiinde kullanılan boyar maddeler nelerdir, gida sanayisinde kullanilan boya maddelerin resimleri, gıda sanayinde kullanılan boya maddeleri nelerdir, boya sanayiinde kullanılan boyar maddeler, gita sanayisinde kullanilan boya maddeleri, boya ve gida sanayisindeki kullanilan boyar maddeler, gida sanayinde boyar maddeler hakkinda bilgi, gıda sanayisindeki kullanılan boyalı maddelerin 15 soru ve cevap, gıda sanayiinde kullanılan boyar maddeler vikipedi, gıda sanayinde kullanılan boya maddeleri, azo boyaları nelerdir, gıda ve boya sanayiinde kullanılan boyar maddeler nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gıda Katkı Maddeleri Yiyeceklerde Ne Amaçla Kullanılır? elif Sağlığımız 2 19-03-2015 08:05
Yankı oluşumunu önlemede kullanılan maddeleri nelerdir? elif Soru Cevap 4 28-05-2014 10:35
Boya Yapımında Kullanılan Bitkiler Я Soru Cevap 3 02-04-2014 08:30
Gıda Endüstrisinin En Tehlikeli Katkı Maddeleri sahranil LakLak Bölümü 0 15-01-2012 03:28
Gıda Katkı Maddeleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 07:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats