bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-04-2013, 08:22   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nasıl Kalori Yakılır?

Nasıl Kalori Yakılır?


Bir an önce forma girmek istiyorsanız aşağıdaki küçük tüyoları dikkatlice okuyun. Çünkü bu öneriler sayesinde yaptığınız aktivite ne olursa olsun daha hızlı yağ yakabilir istediğiniz gibi formda bir vücuda sahip olabilirsiniz. Canlanın. Günlük işlerinizi yaparken hareketli olun ve gideceğiniz yerlere mümkün olduğu kadar yürüyerek gidin. Örneğin kuru temizlemeciye giderken canlı ve hızlı bir tempoyla 30 dakika yürüdüğünüz zaman yaklaşık 120 kalori yakabilirsiniz. Bu araba kullanmakla yakacağınız kalori miktarının tam iki katına eşittir. Çok yağ yaktıran kaslarınızı çalıştırın. Ne kadar çok kasınız çalışırsa yaktığınız kalori miktarı o kadar çok demektir sadece oturuyor olsanız bile. Eğer amacını yağlarınızdan kurtulmaksa en çok yağ yakmanızı sağlayacak kaslarınızı çalıştırmanız gerekiyor ki; bunlar baldır kalça ve göğüs kaslarınızdır.

Sık sık hareket edin.
Yapılan araştırmalar kendiliğinden gerçekleşen fiziksel aktivitelerin de kalori harcamanızı sağladığını gösteriyor. Örneğin ayak uçlarını yere vurmak ve elleri hareket ettirmek günde ekstradan 800 kalori yakmanızı sağlıyor.

Aktif olun.
Pasif misyoner pozisyonundan vazgeçin. Şehvetli bir sevişme dakikada 45 kalori yakmanızı sağlar.

Gücünüzü arttırın.
Aerobik çalışmanızda daha fazla kalori yakmak için ya yaptığınız egzersizin şiddetini ya da hızınızı arttırın. Örneğin koşu bandında çalışıyorsanız yokuş çıkmak 50 kalori daha fazla yakmanızı sağlayacaktır.

Müzik dinleyin.
Müzik dinlemek spor yaparken çok motive edici bir etkendir. Yapılan araştırmalar müzikle egzersiz yapanların yüzde 25 daha uzun süre spor yaptıklarını gösteriyor. BU da doğal olarak daha çok kalori yakmanız anlamına geliyor.

Isının ve gevşeyin.

En istekli insanlar bile iş egzersiz öncesi ve sonrası yapılan 5 – 10 dakikalık ısınma ve gevşeme hareketleri sırasında da kalori yakacağınızı biliyor musunuz? Örneğin yüzmeyle uğraşan biri bu sırada fazladan 90 kalori yakabilir.

Daha çok yiyin.
Kalorilere onları yıkmak için ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Eğer uzun süre yemek yemezseniz vücudunuz açlık alarmı verir ve met@ bolizmanız daha az kalori harcamak için yavaşlar. Bu yüzden öğün aralarında bir şeyler atıştırmaktan çekinmeyin. Yalnız bu yediklerinizin salatalık yoğurt gibi kalorisi düşük besinler olmasına dikkat edin.

Doğru yöntemi kullanın
yaptığınız egzersiz ne olursa olsun iyi sonuç almak için doğru bir şekilde yapmalısınız. Örneğin kardiyo makinesinde kullandığınız teknik zayıfsa bu harcadığınız kalorinin de az olmasına yol açar. Yapılan en yaygın hatalardan biri de merdiven çıkarken parmaklıklara tutunmaktır. Bu şekilde bacaklarınız yeteri kadar ağırlık taşımaz ve gereken eforu sarfedemezsiniz. Merdiven çıkarken dik durup parmaklıklardan sadece denge sağlamak için yararlanmanız gerekir.

Duş öncesi egzersiz yapın.
Tuvaletin önünde durup bir ayağınızı klozet kapağının üzerine koyun ve elinizle lavabodan destek alın. 15 kez oturup kalkma egzersizi yapın. Daha sonra bacak değiştirip hareketi tekrarlayın. Tek bacakla yapılan çömelme hareketi iki bacakla yapılana göre daha çok kas yapar ve bu şekilde güz içinde daha çok kalori yakmış olursunuz.

Periyodik olarak yürüyün.
Sürekli yürüyenler yağ rezervlerini kullanırlar. Eğer sürekli yürümüyorsanız hızlı tempolu yürüyüşünüz sırasında 5 dakikalık yürüme molası verin.günde sekiz saat yürürseniz ekstradan 100 kalori yakabilirsiniz.

İkişer ikişer çıkın.

Asansör yerine merdiven kullanmanın kalori yakmaktaki yararı bilinen bir gerçek. Ancak basamakları birer birer yerine ikişer ikişer çıkarsanız yüzde 55 daha fazla yağ yakmanız mümkün.


Hızınızı arttırın.
Kardiyo çalışmalarınıza kısa süreli turbo çıkışlar eklerseniz daha fazla kalori yakabilirsiniz. Örneğin bisiklete biniyorsanız 10 kez bu tür çıkışları yapabilirsiniz. Böylece ekstradan 120 kalori yakabilirsiniz. Önce koşu temponuzda 2 dakika koşun. Sonra 1 dakika için hızınızı arttırın. 2 dakika için normal temponuza geri dönün sonra yeniden hızlanın.Bu şekilde devam edebilirsiniz.

Kendi yemeğinizi kendiniz yapın.
Dışarıdan sipariş etmek yerine kendi yaratıcılığınız kullanmanız da yarar var. Mutfakta geçirdiğiniz bir saat yaklaşık 150 kalori yakmanızı sağlayacaktır. Blender yerine el mikseri kullanabilirsiniz.

Farklı egzersizler deneyin.
Güçlendirici egzersizler ve kardiyovasküler egzersizi birleştirdiğinizde normalden iki kat daha fazla kalori yakabilirsiniz. 5 dakika kardiyovasküler egzersizle başlayıp güç gerektiren egzersize geçebilirler daha sonra birkaç dakika için tekrar kardiyovasküler agzersiz yapabilirsiniz. Bu şekilde değişiklikler yaparak devam edebilir 5 dakika kardiyo egzersizle çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

Ev işinden kaçınmayın.
Ne kadar sıkıcı olsa da en azından yakacağınız kalorileri düşünüp temizlik yapabilirsiniz. Toz almak yerleri silmek süpürmek yatakları toplamakla geçireceğiniz bir saat 200 kalori yakmanızı sağlayabilir.

Benzininizi kendiniz doldurun.
Görevlilerden rica edip kendi işinizi kendiniz yapabilirsiniz. Böylece 25 kalori yakabilirsiniz.

Günde iki kısa egzersiz yapın.
Sabah ve akşam saatlerinde 20’şer dakikalık iki kısa egzersiz yaparsanız Met@bolizmanızın egzersizden sonraki birkaç saat içinde canlı kalmasını sağlarsınız. Bu şekilde taktığınız kalori miktarı da ikiye katlanır.

Susuz kalmayın.
Su ihtiyacını karşılamak daha uzun süre egzersiz yapmanızı dolayısıyla kalori yakmanızı sağlar. Egzersiz sırasında vücut ağırlığınızın yüzde1’i oranında su kaybederseniz daha çabuk yorulup pes edersiniz.

Aktiflikten vazgeçmeyin.
Erkek arkadaşınızla buluştuğunuzda size ne yapmak istediğinizi sorarsa dans etmeye gitmek gibi aktivite seçin. Böylece saatte 180 kalori yakabilirsiniz. Ya da yüzmek bowling oynamak gibi daha sportif faaliyetleri önerebilirsiniz.

Duruşunuzu düzeltin.
Oturabileceğiniz yerlerde asla yatmayın ayakta durabileceğiniz yerlerde oturmayın ve dik durmaktan vazgeçmeyin. Çünkü bütün bunlar kaslarınız çalıştıran aktivitelerdir ve kalori yakmanızı sağlar.

En çok yağ yaktıran 5 egzersizi deneyin.
Eğer bütün bu önerilerin hangisini yapacağınız konusunda kararsızsanız en çok yağ yakmanızı sağlayacak 5 egzersizden birini seçebilirsiniz.
1. Kardiyo kikboks ( saatte yaklaşık 700 kalori )
2. Koşma ( saatte yaklaşık 650 kalori )
3. İp atlama ( saatte yaklaşık 590 kalori )
4. Karate ( saatte yaklaşık 590 kalori )
5. Kayak ( saatte yaklaşık 470 kalori )

Evde Yapabileceğiniz Hareketler

Spor salonlarına verecek paranız yoksa üzülmeyin. Evde yapabileceğiniz etkili egzersizler sayesinde kilolarınızla vedalaşabilirsiniz.
Uygun bir diyet eşliğinde egzersiz kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ehow.com isimli internet sitesinde yer alan habere göre işte evde yapabileceğiniz en yaygın ve popüler egzersizler:

Aralıklı idman: Bu egzersizde belirli bir zaman için çok sıkı çalışıyorsunuz sonra belirli bir süre ise yavaş tempoda yürüyorsunuz. Örneğin merdivenleri uçarak çıkıyorsunuz (hızlı bölüm) sonra aşağıya doğru yürüyorsunuz (yavaş bölüm). Bir başka örnek ise bir dakika için koşu bandı üzerinde koşuyorsunuz ya da tempolu yürüyorsunuz; sonrasında ise bir dakika daha yavaş tempoda yürüyorsunuz. Toplam 20 dakika sırasıyla hızlı ve yavaş uyumunu ayarlıyorsunuz. Bu sadece yarım saat hızlı tempoda koşmanızdan daha fazla fayda sağlayacak.

Direnç antrenmanı: Ağırlık ya da direnç bantları gibi ekipmanlar kullanarak kaslarınızı esnetip gevşetiyorsunuz. Örneğin pazu bükme (Oturarak veya ayakta omuzları oynatmaksızın kolların dirseklerden bükülüp yüz hizasına getirilmesiyle gerçekleştiriliyor). Direnç bantları kullanarak çömelip kalkabilirsiniz.

Yürümek:
En basit egzersizlerden biri de yürümektir. Bu herhangi bir donanım gerektirmez ve istediğiniz her yerde bu egzersizi uygulayabilirsiniz. Yürümek kalbiniz için fayda sağlamasının yanında bacaklarınızı kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Ayak bileği ağırlıkları ya da el ağırlığı zorluğunu artırır. Yürürken MP3 oynatıcınızı dinleyebilirsiniz. Adımlarınıza hareket kazandırmak için daha hızlı yürümelisiniz.

Karın sıkıştırma egzersizi: Herkes bu egzersizin nasıl yapıldığını bilir. Sıkıştırma egzersizi karın bölgenizdeki kasları geliştirmeye ve kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan da yapabilirsiniz. Sırt üstü uzanın ayaklarınızı düz olarak uzatın. Ellerinizi başınızın arkasına koyun ve omuzlarınız yerden uzaklaşana kadar doğrulmaya çalışın. Bir iki saniye bu şekilde kalın ve tekrar başa dönün. Ellerinizi asla başınızdan çekmeyin. Bu boynunuzu zorlayabilir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nasıl Kalori Yakılır?

Nasıl Kalori Yakılır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 7000 kalori nasıl yakılır, kalori nasıl yakılır, nasıl kalori yakılır, 2000 kalori nasıl yakılır, günde 2000 kalori nasıl yakılır, günde 7000 kalori nasıl yakılır, 6 dakikada nasıl kalori yakılır, 800 kalori nasıl yakılır, günde 700 kalori nasıl yakılır, en çok kalori nasıl yakılır, 180 kalori nasıl yakılır, en fazla kalori nasıl yakılır, 200 kalori nasıl yakılır, 700 kalori nasıl yakılır, 2000 kalori nasil yakilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Buhur Nasıl Yakılır? Buhur Nedir Ve Nasıl Yakılır? elif Soru Cevap 0 15-02-2013 03:16
Şekilli Kına Nasıl Yakılır elif Soru Cevap 0 12-02-2013 01:42
Cesetler Nasıl Yakılır elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 10:41
Kalori Kuralları sahranil LakLak Bölümü 3 03-06-2010 01:34
6 Dakikada Nasıl Kalori Yakılır? Bkmlyz Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 18-05-2008 01:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats