bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-04-2013, 06:35   #1 (permalink)
zynp
Avatar Yok
 
Face41 Geçmişten günümüze geometri alanında yapılan değişiklikler

Geçmişten günümüze geometri alanında yapılan değişiklikler

benim matematik performans ödevim ilk duyuşta kolay ama arama motoruna yazınca çok zor olduğu anlaşılan bir ödev. Eğer bu konuda bana cevap verirseniz çok mutlu olurum. Konum "geometri alanında yapılan değişiklikler" ama hocam geçen gün dedi ki "Siz sanırım benim söylediğimi yanlış anlamışsınız. Herkes <Atatürk'ün geometri alanında yaptığı değişiklikler> olarak anlamış.Ben Atatürk'ü değil genel olarak yapılan değişiklikleri sordum " dedi. İşim gerçekten zor. Lütfen bana yararlanabileceğim bir site adresigönderir misiniz. :'-(


 

Alt 18-04-2013, 12:36   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Geometri Tarihçe

İlk geometrilerin tümü kendi doğası nedeniyle sezgiseldir. Bunlar daha çok ilk insanların çevresinde görünen doğal şekillerdir. Bu geometriler daha çok görsel tür*dedir. İkinci olarak şekillerin ölçülmesi aşaması gelir. Dörtgenlerin ve üçgenlerin ölçül*mesi ilk kez Mısır’da Ahmes’in (İ. Ö. 1550) papirüsünde görülür.

Bu papirüs MÖ 1580 tarihinden önce yazılmıştır b tabanlı ve h yükseklikli ikiz kenar üçgenin alanının bh/2 olduğu verilmiştir.

Geçmişten günümüze geometri alanında yapılan değişiklikler

Yine aynı papirüste d çaplı bir dairenin alanının (d-d/9)2 yazımına eşdeğer olduğu yazılmıştır. Bu yazımlara göre pi sayısı yaklaşık olarak 3.1605 dolay*larındadır. Bu formül geometrik şekilden yaklaşık olarak elde edilmiştir.

Geçmişten günümüze geometri alanında yapılan değişiklikler

Bu formülün tabletlerde de olduğu söylenmektedir. Çin’in yerli geometrisi de gelişkin örnekler içerir. İ. Ö. 1100 yıllarında yazıldığı sanılan Çinlilerin ünlü Nine Sections (Do*kuz Bölüm) kitabında dik açılı üçgen ve ispatsız olarak Pisagor teoremi vardır. Daha sonraki Çin geometrilerinde ölçümleri içeren çok zeki buluşlar vardır. Yine geometrik görünümle Pisagor teoreminin ispatı yapılmıştır. Bu geometrik şekille verilen kitabın İ. Ö. 2000 yıllarında yazıldığı sanılıyor.

Hintlilerin yerli geometrilerinde de matematiksel bir ispat yoktur. Daha çok görsel ve deneysel ölçülere dayanan kuralları vardır. Bunlar da o kadar ileri bir geometri oluş*turmaz. Bin yıllık bir süre boyunca kullanılan Yunan geometrisi ise daha çok görseldir. Eski Roma geometrisi daha çok kullanım alanlarına yöneliktir.

Arazi ölçümleri şehir yerleşimleri su kanalları ve savaş sanatında geometriyi Romalılar iyi kullanmışlardır. Fakat bunlar görsel geometriyi fazla kullanmamışlardır. Zaten görsel geometrinin kökeni Yunanistan’da başlamıştır. Bu çalışmalar ilk kez Thales'in (İ. Ö. 600) yapıtlarında görülür. Thales bu teoremleri Mezopotamya’da ve Mısır’da kullandıklarını görür. Altı teoremle önderlik eder ve bu teoremlerin ispatlarını yapar. Matematikte ispat yapma Thales’le başlamıştır. Thales’in bu ispatları zamanla kaybol*muş ama ondan sonra bunları öğrenenler gelecek kuşaklara aktarmıştır. Bin yıl süren bu görsel Yunan geometrisi zamanla gerilemiş ve yeni bir çalışma getirilmemiştir.

Batı Avrupa’nın uyanmasından önceki yüzyıla kadar Yunan kültürünü ve geomet*risini tam olarak müslümanlar anlamıştır. Yunan klasiklerini geometrilerini fen bilimlerini ve felsefelerini Arapça’ya çevirmelerdir. Fakat ne Öklid’in ne de Apollonius’un çalış*malarına gerçek ve gözle görünür bir katkı ve ekler yapmamışlardır. Okullaşma olma*dığı için gelecek gençlere bu çeviriler öğretilmemiş bu kitaplar sadece neredeyse bir süs olarak sarayda kalmıştır. Yaptıkları hizmet kaybolmaya yüz tutmuş Yunan klasiklerini matematiksel üretimini ve düşüncelerini Arapça çevirileriyle Avrupa’ya iletmişlerdir.

Avrupa’daki karanlık çağda biri Boethius’un (510) diğeri de Öklid’in (İ.Ö. 300) Sements isimli kitabı vardı. Bunlardan sonra Gerbert’in (1000) ve Fibonacci’nin (1202) geometrileri sayılabilir ama bu geometriler İskenderiye geometrilerinden ileri bir dü*zeyde değildi. Avrupa’nın geometrisine büyük katkı 1242 yılında ilk baskısı yapılan Öklid geometrisi oldu. Zaten çok iyi düzenlenmiş ve yazılmış olan bu geometriler Avrupa’ya hızla yayıldı ve her tarafında bilinir oldu. Öklid’in geometrisinin ardından yavaş yavaş geometri ürünleri ortaya çıkmaya başladı. On yedinci yüzyılın başlarında analitik geo*metri ve 1639 yılında da Desargues’ın (1593-1662) izdüşüm geometrisi basıldı. Ana*litik geometri Descartes (1596 -1650) ve Fermat (1601 -1665) tarafından aynı dönem*lerde yapıldı. Fermat yaptığı çalışmaları yayınlamadığı için analitik geometrinin bulun*ması onuru Descartes’e verildi. Analitik geometri kısaca geometri ile cebir arasındaki ilişkidir diye söyleyebiliriz. Geometri ile cebir arasındaki ilişkiyi ilk kez Descartes çıkar*dığı için büyük bir matematikçi olmuştur. Desargues’ın izdüşüm geometrisi matema*tikçilerin çok dikkatini çekmiş ve on dokuzuncu yüzyılda çıkacak olan geometricilere coşku ve esin kaynağı olmuştur.

Analitik geometri bulunduktan sonra Apollonius’un (İ. Ö. 262-190) konikleri sen*tetik ve analitik olarak yeniden incelenmiştir. Sadece konikler değil eski Yunan geo*metrisi yeniden analitik olarak gözden geçirilmiştir. Sentetik geometrinin tüm problemleri bir kez de analitik olarak kanıtlanmıştır.

kaynak: vikipedia


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Geçmişten günümüze geometri alanında yapılan değişiklikler

Geçmişten günümüze geometri alanında yapılan değişiklikler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürk eskilerden bu günümüze ne gibi değişiklikler yapmıştır, atatürk ün geometri şekillerindeki yaptığı degişikler kısaca, geometri alanında yapılan çalışmalar kısaca, geçmişten günümüze geometri, atatürk ün geçmişten günümüze geometri, geçmişten gunumuze geometri, standart geometride değişiklik, atatürkün geometri şekillerinde isim değişiklikleri, günümüzde okullarda yapılan değişiklikler, analitik geometrinin gecmisi kitap, günümüzde yapılan değişiklikler, gunumuzde yapilan degisiklikler, geometri gecmisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 5 06-05-2014 06:25
Atatürk'ün geometri alanında yaptığı çalışmalar nelerdir? Я Soru Cevap 12 24-12-2013 07:05
Atatürkün Geometri Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? elif Soru Cevap 0 13-03-2013 10:27
Geçmişten Günümüze Rakamlar elif Eğitim ve Öğretim 0 17-12-2011 02:14
Geçmişten Günümüze Gelinlik... daywest Evlilik Hazırlığı 2 29-06-2009 10:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats