bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-04-2013, 03:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Fen Bilgisi Terimleri Sözlüğü

Fen Bilgisi Terimleri SözlüğüAÇICI KAS(BİY): Vücudumuzda kol ve bacak kemiklerinin birleştiği yerler ola eklemlerde yeni kolun yada bacağın gerilmesini ve uzamasını sağlayan kaslardır.

AÇIK BEZ(BİY): Tek tek hücreler halinde yada çok hücreli olarak birleşmiş salgıladıkları maddeleri kendi özel kanalları ile doğrudan dokulara gönderen bezlerdir.

AEROBİK SOLUNUM(BİY): Canlıların oksijen yardımı ile yaptıkları solunum şeklidir.

AĞ TABAKA(BİY): Göz küresini en içteki üçüncü tabaka olup asıl görme olayının gerçekleştiği yerdir.

AĞAÇKAKAN(BİY): Ağaçların gövdelerinde yaşayan ve ağacın gövdesindeki küçük kurtlar ve böcekler ile beslenen sivri gagalı siyah-beyaz tüylü ayakları tırmanmaya uygun gelişmiş kuşlardır.

AĞIRLIK(FİZ): Bir cisme yer tarafından uygulanan çekme kuvvetine o cismin ağırlığı denir.Yani;bir cisme etki eden yer çekimi kuvvetidir.

AĞIZ(BİY):Sindim sisteminin ilk bölümünü meydana getiren ağız beslenme solunum ve konuşma ile ilgili fonksiyonları yapar.

AĞIZ BOŞLUĞU(BİY): Önde dudaklar arkada yutak ve sindirim kanalı ile sınırlı olan boşluktur.Oval şekilde olup diş çukurları ve dişlerin yan yana dizilmesi ile diş kemeri ile
İki kısma ayrılır.

AĞIZDA SİNDİRİM(BİY): ağza alına besinler; dişler tarafından parçalanır. Yine ağızda bulunan tükrük bezlerinin salgıları ve dilinde yardımı ile dişler arasında parçalanan besin parçaları arasında yapıştırılıp lokma haline getirilir.Buna mekanik sindirim denir.tükrükte (pityalin) bulunan Amilaz enzimi sayesinde nişasta(Karbonhidrat)’lı besinler küçük şekerlere ayrılırlar. Buna ise kimyasal sindirim denir.

AĞSI DAMARLANMA(BİY): Damarların vücutta örümcek ağına benzer şekilde kılcallaşma veya dallanma olayıdır.

AKCİĞER(BİY): Vücudun ön kısmında göğüs boşluğunda kaburgalar ile korunmuş solunum organlarıdır.Sağ ve sol olmak üzere iki tanedir.Sağ akciğer üç lop sol ise iki loptan oluşmuştur.Çünkü üçüncünün yerini kalp almıştır.

AKCİĞER SOLUNUMU(BİY): Akciğerleri içinde bulunduran göğüs boşluğu birbirine ardışık genişler ve daralır.Göğüs genişlediği zaman akciğerlerde bulunan gaz basıncı düşer ve daraldığında gaz basıncı artar.Eğer akciğerimizdeki gaz basıncı dışarıya oranla küçük ise akciğerlere hava girer böylece soluk alınmış olur.Eğer göğüs daralmış ise hacim azaldığından ve akciğerlerde bulunan gazın basıncı dışarıdan fazla olduğundan soluk verilir.

AKIM(FİZİK): Bir yerden başka bir yere hareket anlamına gelen akım; Fizikte elektrik akımı anlamına gelmektedir.(-) eksi yüklü (yani fazla elektronla yüklü) bir A cismini (+) pozitif yüklü (yani elektron kaybetmiş) bir B cismine iletken bir telle bağlayacak olursak elektronlar A cisminden B cismine doğru akarlar.Böylece iletken telde akım meydana gelmiş olur.

AKIM MAKARASI(FİZ): Silindir şeklindeki bir cismin üzerine sarılmış bulunan bir iletken telin meydana getirdiği makaradır.

AKIMIN KOLLARA AYRILMASI(FİZ): A ve4 B cismi bir iletkenle değil de iki veya daha fazla iletkenle birleştirilirse A cisminden B cismine giden elektronlar bu iletken tellerin her birinden geçerek B cismine ulaşır.Böylece akım kollara ayrılmış olur.

AKIMIN MIKNATISLIK ETKİSİ(FİZ): İçinden doğru akım geçen bir telin yanına bir pusula yaklaştıracak olursak pusulanın iğnesinin saptığı gözlenir.Burada elektrik akımının bir mıknatıs alanı meydana getirdiği ortaya çıkar.

AK MADDE(BİY):
Merkezi sinir sistemini meydana getiren sinir tellerinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan beyaz renkli maddedir.

AKREP(BİY): Vücutları ince uzun yapılı olup boyları ortalama 5-12 cm arasında değişen hayvanlardır.Eklem bacaklılar grubuna girer.

AKSON(BİY): Nöron(sinir hücresi)’ların uzun olan uzantılarıdır.İnce yapılı olup bir uçları ile sinir hücresine diğer uçları ile de dallanarak diğer sinir hücreleri ile ilişki halindedirler.

AKÜMÜLATÖR(FİZ): Kimyasal enerjiyi depo edebilen ve elektrik enerjisine çevirebilen düzeneklere denir.

AKYUVAR(BİY): (Lökosit) Çekirdeği olan renksiz kan hücreleridir.Aktif olarak hareket edebilirler Vücudu hastalıklardan korurlar.

ALAŞIMLAR(KİM): Metal-metal karışımlarına denir.Alaşımlar kendisini meydana getiren metallerden daha sert ve daha dayanıklıdır.

ALBİNO(BİY) :
Vücutlarına renk veren hücreleri yetersiz fertlerdir. Böyle kişilerin saçları beyaza yakın sarı kirpik ve kaşları beyaza yakın sarı derileri ise çok açık pembe hatta beyazdır.Güneşte kalsalar ile normal insanlar gibi derileri yanıp koyulaşmaz.

ALFA IŞINLARI(FİZ) : Bkz. radyoaktiflik.

ALKALİ METALLER(KİM) :Periyodik cetvelde ı A grubunda bulunan elementlerdir.Bunlar; Lityum Sodyum Potasyum Rubidyum Sezyum ve Fransiyumdur.

ALKOLLER(KİM) : Yapılarında Karbon hidrojen ve Oksijen bulunanorganik bileşiklerdir.Mayalanmış şekerli sıvıları damıtarak elde edilen sıvıların genel adıdır.

ALTERNATİF AKIM(FİZ) :Yönü ve şiddeti saniyede birçok defa değişen Akımdır.İçinden alternatif akım geçen bir iletkende elektronlar titreşim hareketi yaparlar.

ALTIN(KİM): Sembolü Au olan metaldir.İletkenliği oldukça iyidir.

ALTI PARMAKLILIK(BİY) :İnsanların el veya ayak parmaklarında doğuştan olarak fazla meydana gelen parmak yapısındaki anormal durumdur.Kalıtsaldır.Ameliyatla düzeltilir.

ALÜMİNYUM(KİM) :Sembolü Al olup yer kabuğunun %7’sini kaplar.Beyaz parlak ve hafif bir metal olup Periyodik cetvelin 3. periyot III A grubunda yer alır.

ALVEOL(BİY):Akciğerlerde bulunan hava keseciklerine denir.Tek katlı ince bir epitel tabakadan oluşmuştur.Gaz alış verişini sağlar.

ALYUVAR(BİY) : (Eritrosit) Kanda bulunan kırmızı renkli hücrelerdir.Çekirdeksizdir.Sindirilmiş besin ve oksijen taşıma görevi yapan hemoglobin bulundurur.Hemoglobin kırmızı renk taşır.Kanda bulunan alyuvar sayısı deniz seviyesinden uzaklaştıkça artar.

AMETALLER(KİM) :
Periyodik cetvelin sağ kısmında(Hidrojen hariç) yer alırlar.Doğada katı sıvı ve gaz halinde yer alabilirler.Renkleri mat olup grafit dışında iletken değildirler.Yoğunlukları az olup erime noktaları düşüktür.Kırılgan yapıya sahip olup canlı organizmasında bulunurlar.

AMİLAZ(BİY) :Karbonhidratların sindiriminde etkili olan enzimdir.Ağızda tükrük tarafından salgılanır.Nişasta ve glikojeni parçalar.

AMİP(BİY) :Denizlerde tatlı sularda veya nemli topraklarda yaşayan tek hücreli canlılardır.

AMİTOZ BÖLÜNME(BİY) :Basit bir bölünme şeklidir.Hücre doğrudan doğruya ortasından boğumlanarak bölünür.

AMPERMETRE(FİZ) :Akım şiddetini ölçmek için kullanılan alettir.Akımı amper cinsinden ölçer.Devreye seri olarak bağlanır.

ANABOLİZMA(BİY) :Organizmanın dışardan aldığı yabancı yapıdaki maddeleri kimyasal değişikliğe uğratarak bunlardan organizmanın yapısını teşkil edecek olan maddelerin meydana gelmesi olayıdır.

ANAEROBİK SOLUNUM(BİY): (Fermantasyon) Organizmanın ihtiyacı olan bir oksijeni bir iç yanma olayı sonucunda sağlamasıdır.Başka bir değişle oksijensiz solunum da denilebilir.

ANAFAZ SAFHASI(BİY): Mitoz ve mayoz hücre bölünmelerinde ki safhalardan biridir.Bu safhada iğ ipliklerinin kasılması ile kardeş kromatitler birbirinden ayrılır.Biri hücrenin bir kutbunadiğeri ise diğer kutbuna çekilirler.

ANALİZ(KİM) :Çeşitli maddeleri tanımak yapılarını anlamak için yapılan işlemlere denir.

ANATOMİ(BİY) :
İnsan hayvan ve bitkilerin yapılarını dokularının organların fonksiyonlarını organ-doku ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır.

ANOT((KİM) :Elektrik üreticisinin pozitif kutbuna bağlı olan elektrota denir.

ANTİBİYOTİK(BİY) :Mikroplar tarafından yapılan ve başka mikroplara zarar veren maddelerdir.

ANTİJEN(BİY) : Bakteri virüs vb. gibi protein yapılı mikroplardır.

ANTİKOR(BİY) :Hastalık etkisini zararsız hale getirmek için vücutta oluşan savunma maddeleridir.

ANTİSEPTİK(BİY) :Canlı vücudunda organizmanın içinde yada vücut yüzeyinde mikropların çoğalmasının ve canlıya zarar vermesini önleyen maddelerdir.

ANTİTOKSİN(BİY) :İnsan ve hayvanların vücudunda vücuda giren mikropların çıkardığı zehirlere karşı meydana getirilen maddelerdir.

ANÜS(BİY) :Canlılarda sindirim kanalının dışarı çıkardığı son kısımdır.
AORT(BİY) :Vücudumuzun en büyük atardamarıdır.Temiz kan taşır.
APANDİS(BİY) :Kör bağırsağın 6-12 cm uzunluğunda 3-8 mm çapındaki körelmiş solucansı son kısmıdır.
APANDİSİT(BİY) :Kör bağırsağı son ucu olan apandisin iltihaplanmasıdır.
ARI(BİY) :Çiçeklerin ve çiçek tozlarının bal özlerinden yaptıkları bal ile beslenen faydalı bir böcektir.Ayrıca tozlaşmaya da yardımcı olur.
ARI DÖL(BİY) :Her hangi bir karakter bakımından birbirine eş yani homozigot olan bir karakterin kendi ile eş karakterdeki canlı ile birleşmesinden ortaya çıkan saf döldür.
ARI KUŞU(BİY): Tozlaşmaya yardımcı olan canlılardan biridir. Boyları bir hayli kısa olup oldukça güzel ve canlı renklere sahiptirler.
ARKA ODA(BİY) : Göz merceği ile iris arasındaki açıklıktır.
ASİT(KİM) :Çözeltilerinde Hidrojen iyonu verebilen maddelerdir.
ASKARİS(BİY) :Bağırsak solucanı.
ASTİGMATİZM(BİY) :Gözün saydam tabakasının küresel olmaması nedeni ile oluşan göz kusurudur.Cisimler bulanık görülür.Silindirik merceklerle giderilir.
ATIK(BİY) :Üretim tüketim vb. faaliyetler sonucunda çevreye bırakılan maddelerdir.
ATMOSFER(BİY) :Dünyayı saran ve onunla birlikte dönen gaz tabakasıdır.
ATMOSFER(FİZ) : Basınç birimi.
ATOM(KİM) :Elementlerin bütün özelliğini taşıyan en küçük parçasıdır.
ATOM ÇEKİRDEĞİ(FİZ) :Atomun proton ve nötrondan oluşan pozitif yüklü merkezidir.
AYIRAÇ(KİM) :Bir maddeyi ayırt etme ayırt edilen maddeyi tanımaya yarayan maddelerdir.
AYRIŞMA(KİM) :Bir maddenin iki veya daha çok maddeye ayrışması.
AYRIŞTIRICI(BİY) :Ölü organik maddelerdeki organik maddeyi dışarı salgıladıkları enzimlerle parçalayan canlılardır.
BAĞ DOKUSU(BİY) :Hücre sayısı az fakat hücreler arası maddesi çok olan ve genel olarak diğer dokuları birbirine bağlayarak destek görevi yapan doku.
BAĞIŞIKLIK(BİY) :Bazı mikroplara karşı aşı veya doğal yolla kazanılmış direnç.
BAKTERİ(BİY) :Mikroskopla görülebilen çok ilkel bir hücreli canlı.
BAROMETRE(FİZ) :Atmosfer basıncını ölçmeye yarayan aygıt.
BASKIN(BİY) :(Dominant) F 1 dölünün bütün bireylerde görülen karakteridir.
BAŞKALAŞIM(BİY) :Bazı hayvanların gelişme dönemleri sırasında geçirdiği biçim ve yapı değişmeleri.
BAZ(KİM) : Kimyasal tepkimelerde Hidrojen iyonu alabilen maddelerdir.
BEHER(KİM) :Kimya laboratuarlarında kullanılan geniş ağızlı ateşe dayanıklı cam kap.
BİLEŞİK(KİM) :İki veya daha fazla elementin kimyasal reaksiyonlarla birleşip yeni bir madde oluşturmasıdır.
BİLEŞİK KAP(FİZ) :Alttan bağlantılı değişik boyut ve kesitlerde borularla birleştirilmiş sistem.
BİLEŞKE(FİZ) :Bir cisme etki eden bir çok kuvvetin etkisini kek başına yapabilen kuvvettir.
BİYOSFER(BİY) :İçinde canlıların yaşadığı hava katmanı.
BİYO KÜTLE :Belirli bir grup canlının oluşturduğu toplam kütle.
BİYO TEKNOLOJİ(BİY) :Biyolojik bilgileri kullanarak canlı organizmalarından yararlanmayı amaçlayan teknoloji.
BESİN(BİY) :Canlıların büyümesi ve enerji sağlaması için gerekli olan madde.
BESİN ZİNCİRİ(BİY) :Canlılar arasındaki beslenme ilişkilerinin zincir şeklindeki gösterilişi.
BEYİN(BİY) :Kafatası içinde yer alan iki yarım küreden oluşmuş sinir sistemi merkezi.
BEYİNCİK(BİY) :Kafatası içinde beynin arka tarafında yer alan sinir sistemi merkez.Denge organı.
BİYOENERJİ(BİY) :Fotosentezle ışık enerjisinin kimyasal enerjiye dönüşmesi sonucu oluşan enerjidir.
BOBİN(FİZ) :Silindir üzerine yapılmış sarım tel sarımı.
BOŞALTIM(BİY) :Hücrede hayatsal faaliyetler sonucu oluşan maddelerin idrar ter ve nefes yolu ile dışarı atılmasıdır.
BUHARLAŞMA(KİM) :Bir sıvının dışarıdan ısı alarak gaz durumuna geçme olayıdır.
BÜYÜTEÇ(FİZ) :Odak uzaklığı küçük ince kenarlı mercektir.Küçük cisimleri görmeye yarar.
ÇANAK YAPRAK(BİY) : Çiçeğin en dışındaki yeşil renkli yapraktır.
ÇIKRIK(FİZ) : Aynı merkezlifarklı yarıçaplı makaradır.
ÇİÇEK(BİY) : Çiçekli bitkilerde üreme organıdır.
CİSİM(FİZ): Maddenin şekil almış durumudur.
ÇEKİRDEK(BİY) : Hücrede tüm karakteristik özelliklerin kontrol edildiği merkezdir.
ÇENEK(BİY) : Bitki tohumlarında embriyoyu kuşatan besin deposudur.
CENDERE(FİZ) : Paskal prensibinden yararlanılarak ağır yükleri kaldırmada kullanılan sistemdir.
ÇİMLENME(BİY) :Tohumun su çekerek şişmesi ve çatlaması olayıdır.
ÇÖZELTİ(KİM) : İki yada daha çok maddenin homojen olarak dağılmasıyla oluşan karışımdır.
DAMAR TABAKA(BİY) : Gözde sert tabaka ile ağ tabaka arasında bulunan ve kılcal kan damarlarının yayıldığı siyah renkli tabakadır.
DERİŞİK(KİM) : Çözüneni çok çözücüsü az olan çözeltidir.
DNA(BİY) : Kromozomların yapısını oluşturan yönetici moleküllerdir.
DEŞARJ(FİZ) : Akümülatörün akım vermez hale gelmesidir.
DENTRİT(BİY) : Nöronlardan uyartıları alıp sinir gövdesine ileten kısa uzantılardır.
DİNAMOMETRE(FİZ) : Kuvvet ölçmeye yarayan alettir.
DİRENÇ(FİZ) : Bir cismin atomlarının elektrik akımına karşı koyma özelliğidir.
DUY(FİZ) : Elektrik ampulünün takıldığı bakır veya pirinçten yivli yer.
EBONİT(KİM) : Kükürt- kauçuk karışımı dır.Elektriği iletmez.
EĞİK DÜZLEM(FİZ) : Bir ucu biraz daha yüksekte bulunan eğimli düz yüzeye denir.
EKZOTERMİK REAKSİYON(KİM) : Isı veren reaksiyondur.
ELEKTROSTATİK(FİZİK) : Durgun (hareketsiz) elektrik yüklerine denir.
ELEKTRİKSEL ALAN(FİZ) : Elektrik akımı etrafında oluşan manyetik alana dik bölgedir.
ELEKTROT(FİZ) : Elektrolite batırılan iletken çubuklardır.
ELEKTROLİT(FİZ) : Elektriği iletebilen çözeltidir.
ELEKTROLİZ(KİM) : Elektrik akımıyla bir bileşiği bileşenlerine ayırma olayıdır.
ELEKTRON(KİM) : Atomun çekirdeği etrafındaki yörüngede dönebilen (-) yüklerdir.
ELEMENT(KİM) : Aynı tür atomlardan oluşan saf maddedir.
ENDOTERMİK REAKSİYON : Isı alan reaksiyondur.
ENERJİ(FİZ) : İş yapabilme yeteneği.
ENDOPLAZMİK RETİKULUM(BİY) :Hücrede madde iletimini yapan organeldir.
EMBRİYO(BİY) :Canlı taslağına denir.
ETKİ KUVVETİ : Cisme uygulanan kuvvet.
FİLEMAN(FİZ) : Ampul içinde bulunan ince direnci yüksek teldir.
FİLİT POMPA(FİZ) : Sıvı püskürtme pompası.
FİZİKSEL OLAY(KİM) : Maddenin dış yapısındaki değişme.
FOTOSENTEZ(BİY) :Yeşil bitkilerin su karbondioksit güneş ışığı ve klorofil yardımı ile besin üretmesidir.
FLEMAN(FİZ) : Ampul içinde bulunan ince direnci yüksek teldir.
FİLİT POMPA(FİZ) : Sıvı püskürtme pompası
FOSİL(BİY) :Jeolojik zamanlarda yaşamış canlıların tortul kayaçlar arasında kalan izlerdir.
FREKANS(FİZ) :Bir saniyedeki titreşim sayısıdır.kalıntılarıdır.
GAMET(BİY) : n kromozomlu olgunlaşmamış üreme hücresine denir.
GRAM(FİZ) : Kütle birimi.
GOLGİ CİSİMCİĞİ(BİY) : Salgı maddeleri üretim ve paketleme organelidir.
GÜÇ(FİZ) : Birim zamanda harcanan enerjiye denir.
GEN(BİY) :Kromozomların yapısında bulunan kalıtsal karakterleri taşıyan kimyasal maddedir.
GÖZ BEBEĞİ(BİY) :İrisin ortasında bulunan deliğe denir.
HACİM(FİZ) : Bir maddenin uzayda kapladığı alana denir.
HAPLOİT(BİY) : n kromozomlu üreme hücresine denir.
HIZ(FİZ) : Bir cismin birim zamanda aldığı yola denir.
HÜCRE(BİY) :Canlıyı oluşturan canlılık özelliği gösteren en küçük yapı birimine denir.
HİDROSFER(BİY) : Su küre yer yüzündeki suların tümüdür.
HİDROLİK BASINÇ(FİZ) : Sıvıların bulundukları kap çeperlerine yaptığı basınç.
ISI(FİZ) : Bir enerji türüdür.
İLETKEN(FİZ) : Elektrik akımı ısı gaz v. ‘ni bir yerden başka bir yere aktaran (madde)
İLETKEN MADDE(FİZ) : Elektrik akımını iletebilen maddeye denir.
İLETKENİN DİRENCİ(FİZ) : İletkenin elektrik akımına karşı gösterdiği tepkiye denir.
İNDİKSİYON AKIMI(FİZ) : Manyetik alanın değişimiyle oluşan elektrik akımıdır.
İŞ(FİZ) : Kuvvetin etkisiyle cismin hareket etmesiyol almasıdır.
İYON(KİM) : Pozitif (+) ya da negatif (- ) elektrikle yüklü atom-atom gruplarına denir.
İYONLAŞMA(FİZ) : İyonlarına ayrılma.
JENERATÖR(FİZ) : Elektrik üretmeye yarayan mıknatıs ve sargılardan oluşan araç.
JOULE(FİZ) : İş birimidir.
KALDIRAÇ(FİZ) : Sabit nokta etrafında dönebilen dayanaklı bir çubuğa denir.
KALDIRAÇ KOLU(BİY) : Belli aralıklarla delikleri bulunan paralel kuvvetler ölçümü yapan metal çubuğa denir .
KALDIRAÇ MESNEDİ(FİZ) : Eğik düzlem ve kaldıraç kolunun takılabildiği bağlama parçasına denir.
KAPALI DEVRE(FİZ) : Üzerinden elektrik akımı geçen devre.
KATALİZÖR(KİM) : Kimyasal tepkimenin olmasını veya hızının değişmesini sağlayan katalitik etkiye yol açan madde.
KARIŞIM(KİM) : Maddelerin özellikleri değişmeden oluşturdukları topluluğa denir.
KATOT(FİZ) : Üretecin (-) kutbuna bağlı elektrota denir.
KATYON : Pozitif elektrikle yüklü iyon grubuna denir.
KİMYASAL DEĞİŞME(KİM) : Kimyasal olaylar neticesinde maddede gözlenen değişikliklere denir.
KİMYASAL ENERJİ(KİM) : Kimyasal tepkimelerde oluşan enerjidir.
KİMYASAL OLAY(KİM) : Maddenin yapısında köklü değişmeler oluşturan olaydır.
KİNETİK ENERJİ(FİZ) : Hareket enerjisine denir.
KOFUL(BİY) : Hücre içinde bulunan içi sıvı dolu keselere denir.
KUTUP(FİZ) : Mıknatısın çekme özelliğinin en fazla olduğu bölgelere denir.
KUTUPLANMA(FİZ) : Volta pilinin zamanla akım vermez hale gelmesidir.
KUVVET(FİZ) : Hareketi oluşturan veya hareketi önleyen etkendir.
KÜTLE((FİZ) : Bir maddenin madde miktarı ile ilgili büyüklüktür.
LAM(BİY) : Mikroskopta incelenecek maddelerin üzerine konulduğu dar uzun cam parçasına denir.
LAMEL(BİY) : Mikroskopla yapılan incelemede bazen lamların üstüne kapatılan dört köşe küçük ve ince cam parçasına denir.
LİZOZOM(BİY) : Hücre sitoplazmasında sindirim sisteminin bulunduğu keseciklere denir.
LÖKOPLAST(BİY) : Bitki hücrelerinde sitoplazma içinde bulunan ve genellikle nişasta taneciğini oluşturan cisimcik.
MADDE(FİZ) : Uzayda yer kaplayan hacmi ve kütlesi olan varlığa denir.
MAKARA(FİZ) : Günlük yaşamda kullanılan basit makinelerden biridir.
MANOMETRE(FİZ) : Kapalı kaplardaki gaz basıncını ölçen alettir.
MANYETİK ALAN(FİZ) : Mıknatısın özelliğini gösterebildiği yere denir.
MEKANİK ENERJİ(FİZ) : Kinetik ve potansiyel enerjilerin toplamıdır.
METAL(KİM) : Elektrik ve ısıyı ileten elementlere verilen genel isme denir.
MIKNATIS(FİZ) : Demir nikel kobalt gibi maddeleri çekebilen cisme verilen addır.
MİKROSKOP(BİY) : Gözle görülmeyen küçük maddelerin görülmesini sağlayan optik alettir.
MİLİBAR(FİZ) : Hava basınç birimi. (1 /1000 bar .)
MİTOKONDRİ(BİY) : Hücre için gerekli enerjinin üretildiği organeldir.
MOLEKÜL(KİM) : Aynı yada farklı cins atomlardan oluşmuş bir maddenin tüm özelliğini taşıyan en küçük parçası.
MOL(KİM) : Avagadro sayısı kadar madde içeren madde bir moldür.
NÖTRON(KİM) : Atomun çekirdeğindeki yüksüz taneciktir.
NÖTR ATOM(KİM) : Proton sayısı elektron sayısına eşit olan tanecik.
NÜKLEOTİT(BİY) : Nükleik asitlerin yapısına katılan birim moleküldür.
NİŞADIR(FİZ) : Amonyak tuzuna verilen addır.
NORMAL(FİZ) : Gelen ışının yüzeye çarptığı noktada yüzeye çizilen dikmedir.
OBJEKTİF(BİY) : Mikroskoptamikroskobun büyütme oranını gösteren mercek sistemine verilen isimdir.
OHM(FİZ) : Elektrik direnç birimidir.
OHM KANUNU(FİZ) : Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkının iletkenden geçen akım şiddetine oranı sabittir. Sabit olan bu orana iletkenin direnci denir.
OKÜLER(BİY) : Mikroskoptan okülere bakılan bölümdür.
OPTİK DAİRE(FİZ) : Açı ölçümüne yarayan araçtır.
ORGANEL(BİY) : Hücre sitoplazmasında bulunan ve her biri ayrı görev için özelleşmiş yapılardır.
ÖZAĞIRLIK(FİZ) : Birim hacme etki eden yer çekim kuvvetidir.
ÖZDEŞ(FİZ) : Her türlü nitelik bakımından eşit olan ayırt edilemeyecek kadar benzer olan aynı demektir..
ÖZDİRENÇ(FİZ) : Her cismin elektrik akımına karşı gösterdiği dirençtir.
ÖZKÜTLE (YOĞUNLUK )(FİZ) : Cismin birim hacminin kütlesi (d = m / v)
ÖZÜMLEME(BİY) : Fotosentez. Yeşil bitkilerin besin yapmasıdır.
PALANGA(FİZ) : Sabit veya hareketli makaraların birlikte kullanıldığı sistemdir.
PASKAL(FİZ) : Basınç birimi. (Newton / metrekare).
POTANSİYEL ENERJİ(FİZ) : Durum enerjisi veya var olan kullanıma hazır bulunan enerjiye verilen isimdir.
PREPARAT(BİY) : Mikroskopta incelenmek üzere hazırlanan lam ve lamel arasına sıkıştırılmış örneğe denir.
PROTON(KİM) : Atom çekirdeğindeki (+) yüklerdir.
RİBOZOM(BİY) : Hücrede protein sentezlemede görevli organeldir.
REOSTA(FİZ) : Ayarlanabilir direnç aletidir.
SARKAÇ(FİZ) : I uzunluğunda ipe bağlanmış cisme verilen isimdir.
SENTROZOM(BİY) : Hayvan hücresindehücre bölünmesinde görevli organeldir.
SİFON(FİZ) : Yüksek kaptan alt kaba sıvı boşaltma düzeneğidir.
STATİK(FİZ) : Hareketli olmayan belirli bir sure hareketi değişmeyen değişmeyen cisimdir.
STATÖR(FİZ) : Jeneratörlerde düzgün yada manyetik alan oluşturan mıknatıslar .
STOMA (GÖZENEK)(BİY) : Yaprağın alt ve üst yüzeylerinde bulunan gaz alışverişini sağlayan deliklere verilen isimdir.
SU CENDERESİ(FİZ) : Sıvıların basınç iletme prensibiyle çalışanfarklı kesitte iki silindirin birbirine bağlı haline denir.
SÜRTÜNME KUVVETİ(FİZ) : Hareket yönüne zıt olan cisim ve yüzey arasında oluşan kuvvete verilen isimdir.
SPERM(BİY) : Erkek üreme hücresinin ismidir.
SPOR(BİY) : Çiçeksiz bitkilerde üreme organıdır.
ŞARJ(FİZ) : Akümülatörün doğru akım kaynağına bağlanılarak akım verebilecek hale gelmesidir.
ŞİMŞEK(FİZ) : Parlak bir ışık ve büyük bir ses duyulmasına neden olan iki bulut arasındaki elektrik boşalmasıdır.
TEPKİ KUVVETİ(FİZ) : Cismin kuvvete karşı gösterdiği zıt yönlü et büyüklükteki tepkisidir.
TERAZİ(FİZ) : Maddelerin kütlelerini karşılaştırmak ve ölçmek için kullanılan ölçüm aracıdır.
TERMOMETRE(FİZ) : Sıcaklık ölçme aracıdır.
TRANSFORMATÖR(FİZ) : Gerilimi yükseltip alçaltabilen aygıta verilen isimdir.
TRANSİSTÖR(FİZ) : Akımı tek yöne çeviren düzenek.
TURNUSOL KAĞIDI(KİM) : Bazların etkisiyle maviye asitlerin etkisiyle kırmızıya dönüşen bir tür yosundan elde edilen ve mavi boyadan yapılan ayıraç kağıttır.
TUZ(KİM) : Asit ve bazların birleşmesinden oluşan maddedir.
TOZLAŞMA(BİY) : Çiçek tozlarının dişi organın tepeciğine taşınmasıdır.
TÜKETİCİLER(BİY) : Bir ekosistemde üreticiler denilen yeşil bitkilerin dışında kalan ot obur et obur ve asalak türlerin tümüdür.
ÜRETEÇ( FİZ) : Elektrik akımını üreten araçtır.
UZAY(FİZ) : Bütün gök cisimlerin içinde bulunduğu boşluğa verilen isimdir.
ÜREME(BİY) : Canlıların kendisine benzeyen yeni canlılar meydana getirmesidir.
ÜRETİCİLER(BİY) : Güneşten aldığı enerjiyi fotosentez yolu ile kimyasal enerjiye dönüştürebilen yeşil bitkilere verilen genel isimdir.
VEKTÖREL BÜYÜKLÜK(FİZ) : Doğrultusu yönü şiddeti ve tatbik noktası olan büyüklüktür.
VOLT(FİZ) : Gerilim birimidir.
VOLTMETRE(FİZ) : Bir elektrik devresinde iki nokta arasındaki potansiyel farkını ölçmek için kullanılan bir ölçü aracıdır.
YALITKAN MADDE(FİZ) : Elektrik akımını iletemeyen maddeye verilen isimdir.
YALITKAN SAPLI ÇUBUK(FİZ) : Elektrik yükünü iletemeyen (ebonit plastik) çubuktur.
YANMA(KİM) : Bir cismin oksijenle birleşmesi sırasında ortaya çıkan olayların tamamıdır.
YERÇEKİMİ KUVVETİ(FİZ) : Yerkürenin bir cisme uyguladığı kuvvettir.
YOĞUNLAŞMA(FİZ) : Isı kaybı sonucu maddenin gaz halinden sıvı haline geçmesidir.
ZİGOT:Döllenmiş yumurta.
ZOOLOJİ: Hayvanları inceleyen bilim dalı.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Fen Bilgisi Terimleri Sözlüğü

Fen Bilgisi Terimleri Sözlüğü konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: fen bilgisi sözlüğü, fen bilgisi terimleri sözlüğü,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Fizik Terimleri Sözlüğü Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 06:00
Anatomi Terimleri Sözlüğü Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 05:57
Matematik Terimleri Sözlüğü elif Matematik 0 19-01-2010 03:13
Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi Terimleri Sözlüğü Bkmlyz Saç Dökülmesi 0 25-06-2008 06:40
Dikiş Terimleri Sözlüğü-1 Bakimliyiz Dikiş 1 11-03-2008 03:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats