bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-04-2013, 09:37   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler

Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler
Dünya’nın İç Yapısı
Dünya Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler kalınlık Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler yoğunluk ve sıcaklıkları farklı Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler iç içe geçmiş çeşitli katmanlardan oluşmuştur. Bu katmanların özellikleri hakkında bilgi edinilirken deprem dalgalarından yararlanılır.

Çekirdek

Manto

Taşküre (Litosfer)

Deprem Dalgaları

Deprem dalgaları farklı dalga boylarını göstermektedir. Deprem dalgaları yoğun tabakalardan geçerken dalga boyları küçülür Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler titreşim sayısı artar. Yoğunluğu az olan tabakalarda ise dalga boyu uzar Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler titreşim sayısı azalır.

Çekirdek


Yoğunluk ve ağırlık bakımından en ağır elementlerin bulunduğu bölümdür. Dünya’nın en iç bölümünü oluşturan çekirdeğin Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler 5120-2890 km’ler arasındaki kısmına dış çekirdek Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler 6371-5150 km’ler arasındaki kısmına iç çekirdek denir. İç çekirdekte bulunan demir-nikel karışımı çok yüksek basınç ve sıcaklık etkisiyle kristal haldedir. Dış çekirdekte ise bu karışım ergimiş haldedir.

Manto

Litosfer ile çekirdek arasındaki katmandır. 100-2890 km’ler arasında bulunan mantonun yoğunluğu 3 Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler3-5 Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler5 g/cm3 sıcaklığı 1900-3700 °C arasında değişir. Manto Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler yer hacminin en büyük bölümünü oluşturur. Yapısında silisyum Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler magnezyum Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler nikel ve demir bulunmaktadır. Mantonun üst kesimi yüksek sıcaklık ve basınçtan dolayı plastiki özellik gösterir. Alt kesimleri ise sıvı halde bulunur. Bu nedenle mantoda sürekli olarak alçalıcı-yükselici hareketler görülür.

Mantodaki Alçalıcı-Yükselici Hareketler


Mantonun alt ve üst kısımlarındaki yoğunluk farkı nedeniyle magma adı verilen kızgın akıcı madde yerkabuğuna doğru yükselir. Yoğunluğun arttığı bölümlerde ise magma yerin içine doğru sokulur.

Taşküre (Litosfer)

Mantonun üstünde yer alan ve yeryüzüne kadar uzanan katmandır.

Kalınlığı ortalama 100 km’dir.

Taşküre’nin ortalama 35 km’lik üst bölümüne yerkabuğu denir.

Daha çok silisyum ve alüminyum bileşimindeki taşlardan oluşması nedeniyle sial de denir.

Yerkabuğunun altındaki bölüme ise silisyum ve magnezyumdan oluştuğu için sima denir.

Sial Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler okyanus tabanlarında incelir yer yer kaybolur.

Örneğin Büyük Okyanus tabanının bazı bölümlerinde sial görülmez.

Yeryüzünden yerin derinliklerine inildikçe 33 m’de bir sıcaklık 1 °C artar. Buna jeoterm basamağı denir.

Kıtalar ve Okyanuslar
Düyadaki kıtalar
Yeryüzünün üst bölümü kara parçalarından ve su kütlelerinden oluşmuştur. Denizlerin ortasında çok büyük birer ada gibi duran kara kütlelerine kıta denir. Kuzey Yarım Küre’de karalar Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler Güney Yarım Küre’den daha geniş yer kaplar. Asya Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler Avrupa Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler Kuzey Amerika’nın tamamı ve Afrika’nın büyük bir bölümü Kuzey Yarım Küre’de yer alır. Güney Amerika’nın ve Afrika’nın büyük bir bölümü Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler Avustralya ve çevresindeki adalarla Antartika kıtası Güney Yarım Küre’de bulunur. Yeryüzünün yaklaşık ¾’ü sularla kaplıdır. Kıtaların birbirinden ayıran büyük su kütlelerine okyanus denir.

Kara ve Denizlerin Farklı Dağılışının Sonuçları


Karaların Kuzey Yarım Küre’de daha fazla yer kaplaması nedeniyle Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler Kuzey Yarım Küre’de;

Yıllık sıcaklık ortalaması daha yüksektir.

Sıcaklık farkları daha belirgindir.

Eş sıcaklık eğrileri enlemlerden daha fazla sapma gösterir.

Kıtalar arası ulaşım daha kolaydır.

Nüfus daha kalabalıktır.

Kültürlerin gelişmesi ve yayılması daha kolaydır.

Ekonomi daha hızlı ve daha çok gelişmiştir.

Hipsografik Eğri

Yeryüzünün yükseklik ve derinlik basamaklarını gösteren eğridir.

Kıta Platformu: Derin deniz platformundan sonra yüksek dağlar ile kıyı ovaları arasındaki en geniş bölümdür.

Karaların Ortalama Yüksekliği:
Karaların ortalama yüksekliği 1000 m dir. Dünya’nın en yüksek yeri deniz seviyesinden 8840 m yükseklikteki Everest Tepesi’dir.

Kıta Sahanlığı: Deniz seviyesinin altında Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler kıyı çizgisinden -200 m derine kadar inen bölüme kıta sahanlığı (şelf) denir. Şelf kıtaların su altında kalmış bölümleri sayılır.

Kıta Yamacı: Şelf ile derin deniz platformunu birbirine bağlayan bölümdür.

Denizlerin Ortalama Derinliği: Denizlerin ortalama derinliği 4000 m dir. Dünya’nın en derin yeri olan Mariana Çukuru denzi seviyesinden 11.035 m derinliktedir.

Derin Deniz Platformu:
Kıta yamaçları ile çevrelenmiş Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler ortalama derinliği 6000 m olan yeryüzünün en geniş bölümüdür.

Derin Deniz Çukurları: Sima üzerinde hareket eden kıtaların Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler birbirine çarptıkları yerlerde bulunur. Yeryüzünün en dar bölümüdür.

Dünyanın Hareketleri

Dünya kendi çevresinde (23 saat Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler 56 dakika Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler 4.091 saniye) ve güneş çevresinde (365 gün Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler 6 saat Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler 48 dakika) hareket eder.

Günlük ve yıllık hareketlerine bağlı olarak gece Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler gündüz Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler mevsimler Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler kayaçların oluşması ve diğer canlılık ve biyolojik olaylar gerçekleşir. Mevsimlerin oluşmasında etken ise 23 derecelik eksen eğikliğidir.

Hareketleri: Sürekli olarak hareket eden dünyanın iki çeşit hareketi vardır. Bu hareketlerden birisi kendi ekseni etrafında olur ve batıdan doğuya doğrudur. Bu dönmesini 24 saatte tamamlar. Dünyanın kendi ekseni etrafındaki bu dönmesi ile birlikte olan ikinci hareketi Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgilergüneş etrafındadır. Güneş etrafında dünya Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler elips şeklinde çok geniş bir yörünge üzerindeki hareketini de 365 1/4 günde Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler yani bir yılda tamamlar. Dünyanın kendi ekseni etrafındaki ve güneş etrafındaki bu iki hareketi Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler iki önemli olaya sebep verir. Kendi ekseni etrafında dönmesi ile gece ve gündüz Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler güneşin etrafında dönmesi ile mevsimler meydana gelir. Dünyanın yüzeyi : Dünyanın yüzölçümü 509.200.000 kilometrekaredir. Bunun % 70 denizler 360.600.000 kilometrekare Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler % 39 Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgileru karalar Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler148.600.000 kilometrekare dir. Kuzey kutup çevresinde karalarla çevrilmiş bir deniz Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler Güney Kutup çevresinde denizlerle kuşatılmış bir kara parçası vardır.

Dünya İle İlgili Yeni Buluşlar

Dünya ile ilgili incelemeler atmosferin bileşimi Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler hareketleri Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler dünya güneş münasebetleri Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler atmosfer dışındaki atomik parçacıklar Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler dünyanın manyetik sahası üzerinde devam etmektedir.

Dünyanın manyetik sahasının Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler merkezindeki metal kütleden meydana geldiği anlaşılmıştır. Uzaya gönderilen inceleme uzmanları bu manyetik sahanın uzaydan gelen atomik parçaları Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler elektronları tuttuğunu tesbit etmiştir. Tutulan bu elektronların bir şerit içinde helezonlar çizerek dünyanın manyetik bir kutbundan diğerine doğru yol aldığı anlaşılmıştır. Daha sonraki incelemeler elektron tutan şeridin iç içe iki kuşaktan oluştuğunu göstermiştir. Bütün bu incelemeler 1957 senesinde Sputnik 1’in uzaya fırlatılması ile başlamış Explorer 1 Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler Explorer 3 Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler Explorer 4 gibi birçok inceleme uyduları ve devamlı gönderilen insanlı Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler insansız uydularla devam etmektedir.

Güneş Radyasyon Parçacıkları

Güneşten gelen parçacık akımları (Plazma) ilk olarak 1919 yılında İngiliz bilim adamı F.A. Lindemann tarafından anlaşıldı. Alman fizikçisi Ludwing F. Biermann kuyruklu yıldızların kuyruklarının neden güneşten uzaklaşacak yönde uzandığını Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler yine güneşten yayılan bu parçacıklara bağlamıştır. 27 Ağustos 1962’de Venüs’e gönderilen Mariner 2 uzayda akan parçacıkların güneşten geldiğini kesin olarak tesbit etti. 16 Aralık 1965’te Dünya ile Venüs arasında güneş yörüngesine oturtulan Pioneer 6 ise güneşten yayılan parçacıkların muntazam olarak saniyede 307 Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler5 km hızla hareket ettiğini tesbit etmiştir. Güneşten ayrılan radyasyon parçacıkları dünya ve gezegenlerin civarından geçerken bu gezegenlerin manyetik sahaları ile dışarıya doğru itilirler. Manyetik sahayı delip geçebilen parçacıklar ise gezegen kutuplarına doğru helezonlar çizerek ilerler.

Uyduların Dünya Hakkında Verdiği Bilgiler

15-25 Mayıs 1958 tarihlerinde dünya etrafında yörüngeye oturtulan Sputnik 3500 km yükseklikte atmosferin moleküler yapıyı atomik yapıya terk ettiğini gösterdi. Dünya etrafında yörüngeye oturtulan Amerikan ve Rus uydularından alınan bilgilerle Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler atmosferin bileşimi Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler iyonosferdeki elektron yoğunlukları Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler iyonosferdeki elektromanyetik radyasyon ve radyo yayın karakteristikleri Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler dünyayı kuşatan küresel manyetik şeritler ve güneş radyasyon parçacıklarının bu manyetik şeritlerden nasıl uzaklaşarak yayıldığı devamlı incelenmektedir. İyonosferin günün muhtelif saatlerinde geometrik yapısının değiştiği anlaşılmıştır. Öğlen vakti 200 km kalınlıkta olan iyonosfer sabah ve akşamları 300-400 km’ye kadar şişer.

Meteoroloji Uyduları

1960’tan tibaren uzaydan global incelemelerle hava tahminleri yapılmaya başlandı. Uydudaki bir eleman dünya yüzeyinden yansıyan veya yayınlanan enerjiyi almakta Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler böylece bulutların değişimleri takip edilmekte Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler ayrıca hararet ve basınç değişimleri de alınmaktadır. Bu metod dünya yüzeyindeki kimyasal madde ve madenler hakkında da bilgi verir. Uydulardan alınan muhtelif bilgiler bilgisayarlarda analiz edildikten sonra meteorolojik Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler jeolojik tahminler yapılmaktadır.

Uydulardan çekilen resimler hem normal fotoğraf hem de enfraruj ışıkla çekilebilir. Enfraruj ışık gece de fotoğraf çekmeye yarar. Bu şekilde fotoğraf çeken Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler bulut Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler hava ve okyanuslardan yayılan enerjileri voltaj veya akım olarak hisseden birçok uydular (Tiros-Television-İnfrared Orbital Satellites) dünya etrafında yörüngelerinde dönmektedir.

Uyduların yörüngeleri ve dönüş hızları farklı olabilir. Mesela her öğle vakti kutuplardan ekvatoru geçen (ESSA) uyduları her zaman normal fotoğraf çekebilirler. Çünkü devamlı gün ışığı bulunan bölge üzerinde dolaşırlar. Dünya dönüş hızıyla aynı hızda yörüngesinde dönen GOES uyduları ise dünya dönüşüne göre sabit oldukları için bulutların ve yüzeyin gece gündüz devamlı normal ve enfraruj resimlerini çekerler.

Eski Dünya


Dünya Siyasi Haritası (Haritayı büyütmek için üzerine tıklayınız)
Uzaydan radar dalgaları ile görüntülenen yerlerin jeolojik yapıları daha ayrıntılı olarak görülebilmektedir. 14 Kasım 1981 günü uzayda yörüngesinden radar dalgaları ile tesbitler yapan Columbia uzay mekiğinin çektiği resimlerin analizi çok hayret vericiydi. Sahra kumlarının altında milyonlarca sene önce mevcut olan geniş nehir yatakları bulunmaktaydı. Colombia bu tesbitlerini radar fotoğraf makinası (SIR-A) ile yapmıştı. 1 Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler3 sigahertz frekanslı 23 cm dalga boyu olan mikro dalga Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler gevşek sahra toprağının 5-6 metre derinliklerine ulaşabildiği için bu nehir yataklarını tesbit edebilmiştir. Nehir yataklarının bulunduğu yerlerde sonradan araştırmacıların yaptığı kazılarda gerçekten nehir yatakları ortaya çıkarılmıştır. Eylül 1982’de Mısır Çölünde böyle bir bölgede bir metre derinliğine inildiğinde nehir yatağı ortaya çıkarılmış ve bu yatak içinde ise Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler eski devirlere ait alet ve silahları andıran araçlar bulunmuştur. Arkeolojistlerin yaptığı tahminlere göre 200.000 sene önce bu bölgeler Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler sahra yeşillik ve akarsularla dolu olup insanların yerleştiği yerlerdendi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler

Gezegenimiz Dünya ile ilgili Kısa Bilgiler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dünya hakkında kısa bilgi, gezegenimiz dünya ile ilgili yazı, dünya ile ilgili kısa bilgiler, dünya ile ilgili yazı kısa, dünya ile ilgili bilgiler kısa, dünyayla ilgili bilgiler kısa, dünya ile ilgili kısa bilgi, dünya ile ilgili çok kısa bilgiler, gezegenimiz dünya hakkında bilgi, dünya, dünyayla ilgili sorular, dünyanin katmanlari ile ilgili kisa bilgiler, dünyamız hakkında kısa bilgi, dünya hakkında bilgi kısa, dunya hakkinda kisa bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Uzay hakkında kısa bilgiler Я Soru Cevap 431 24-04-2017 09:37
Dünya hakkında kısa bilgiler Я Soru Cevap 78 20-04-2017 11:31
1.dünya savaşı ile ilgili açıklamalar-1.dünya savaşının sonuçları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 04:44
uzay ile ilgili kısa ve öz bilgiler Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 16-03-2013 06:23
bayramlarımız hakkında kısa bilgiler Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 13-02-2012 05:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats