bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19-04-2013, 08:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Küresel Sorunlar Nelerdir

Küresel Sorunlar Nelerdir-Küresel Sorunlar Hakkında BilgiKüresel Sorunlar


Dünyanın varlığını tehdit eden küresel sorunlar birer kıyamet senaryosu gibi insanlığın tepesindeki “Democles’in kılıcı” gibi bekliyor. Aslında dini kaynaklarda var olan ve dünyanın sonunu tayin edecek olan kıyamet ilgili çeşitli senaryolar bulunmakta. Bu senaryoların gerçekleşme sürecini meydana gelecek büyük küresel düzeydeki doğal afetlerle özdeşleştirenler var. Bu konuda yapılmış bir inceleme araştırma ile ilgili sonuçları da yazımızda bulabilirsiniz.

Küresel sorunlar dünyanın tamamını etkileyen problemlerdir. Bunların başında günümüzde küresel ısınma geliyor denilebilir.
Ancak başka önemli sorunlarımız da vardır.İşte dünyayı tehdit eden en önemli küresel sorunlar;

Küresel ısınma Küresel Sorunlar Nelerdir
Ozon tabakasındaki delik Küresel Sorunlar Nelerdir
Savaşlar Küresel Sorunlar Nelerdir
Kıtlık Küresel Sorunlar Nelerdir
Enerji kaynaklarının tükenmesi Küresel Sorunlar Nelerdir
Yer altı ve yer üstü kaynaklarının tükenmesi

Bunların bir kısmı günümüzün bir kısmı ise geleceğin küresel sorunlarıdır. Ancak geleceği değiştirmek de bizim elimizde. Gelcekte bu sorunların yaşanmasını engelleyebiliriz.
Gelecekte Dünyayı Tehdit Edecek Tehlikeler

İngiliz The Guardian gazetesi Küresel Sorunlar Nelerdir gelecek 70 yıl içerisinde dünyanın ve insanoğlunun varlığını tehdit edebilecek 10 büyük tehlikeyi araştırdı. En ciddi tehdit Küresel Sorunlar Nelerdir süper volkanlar.

İşte yerbilimciler Küresel Sorunlar Nelerdir silah uzmanları Küresel Sorunlar Nelerdir astronomlar ve bilim adamlarının tahminlerine dayanılarak hazırlanan olası felaket senaryoları:

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ :
Atmosferde biriken zararlı gazların yarattığı sera etkisiyle bu yüzyılın sonuna kadar dünya sıcaklığında yaklaşık 2 derecelik artış bekleniyor. Bu ısı artışı Küresel Sorunlar Nelerdir gıda stokları üzerinde onarılamaz hasar yaratacak. Olasılığı: Yüksek – Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 60.

EVRİM SAATİNİN SONU : Bilim adamları Küresel Sorunlar Nelerdir doğadaki canlıların evrim saatini belirleyen telomer adlı DNA zincirlerinin kısalmasıyla Küresel Sorunlar Nelerdir kanser Küresel Sorunlar Nelerdir alzheimer gibi yaşlılığa bağlı hastalıkların da oluşma riskinin artığını kaydediyor. Olasılığı: Düşük – Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 80.

SALGIN HASTALIKLAR : Son yüzyılda AIDS Küresel Sorunlar Nelerdir SARS gibi salgın hastalıklarla mücadele eden insanoğlunun Küresel Sorunlar Nelerdir daha kötü salgınlara maruz kalabileceği belirtiliyor. En yakın olasılık Küresel Sorunlar Nelerdir Asya’yı vuran kuş gribi virüsünün tüm dünyaya yayılması. Olasılığı: Çok yüksek – Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur: Yüzde 30.

TERÖRİZM: Uzmanlara göre Küresel Sorunlar Nelerdir terörist grupların Küresel Sorunlar Nelerdir biyolojik ve kimyasal kitle imha silahlarıyla saldırı düzenleme olasılığı her geçen gün artıyor.Olasılığı: Çok yüksek – Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 20.

NÜKLEER SAVAŞ: Uluslararası strateji uzmanlar Küresel Sorunlar Nelerdir Soğuk Savaş’ın bitimiyle azalan nükleer savaş olasılığının bugün İsrail Küresel Sorunlar Nelerdir Hindistan Küresel Sorunlar Nelerdir Pakistan ve Kuzey Kore gibi nükleer silaha sahip ülkeler nedeniyle halen sürdüğünü belirtiyor. Olasılığı: Düşük – Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 80.

METEOR ÇARPMASI: Çapı 1.5 kilometre büyüklüğünde bir meteor Küresel Sorunlar Nelerdir birkaç milyon yılda bir dünyaya çarpıyor. Çarpışmanın küresel sonucuysa yeni bir buzul çağı. Olasılığı: Orta – Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 50.

AKILLI ROBOTLARIN HÂKİMİYETİ:
Gelişen teknolojiyle 2050′ye kadar robotların insanlar gibi düşünmeye başlayacağı tahmin ediliyor. Bunun sonucunda yaratıcıları üzerinde hâkimiyet kurma olasılıkları göz ardı edilmiyor. Olasılığı: Yüksek – Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 80.

KOZMİK PATLAMA: Samanyolundaki bir gezegenin patlamasıyla ortaya çıkacak gama ışınları Küresel Sorunlar Nelerdir dünyada yeni bir buzul çağı başlatabilir. Olasılığı: Düşük – Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 40.

SÜPER VOLKAN PATLAMASI : Süper volkanlar Küresel Sorunlar Nelerdir 50 bin yılda bir faaliyete geçiyor. Yarattıkları yıkımsa Küresel Sorunlar Nelerdir meteor çarpmasının yaklaşık 12 katı. Olasılığı: Çok yüksek – Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 70.

KARA DELİKLER : Bilim adamları Küresel Sorunlar Nelerdir dünyanın bir kara delik tarafından yutulması olasılığını da göz ardı etmiyor. Olasılığı: Çok düşük – Gerçekleşirse insanlığın ne kadarı yok olur?: Yüzde 100.
Kısaca Küresel Isınma Nedir?

Küresel ısınma Küresel Sorunlar Nelerdir atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda Küresel Sorunlar Nelerdir dünya atmosferi ve okyanuslarının ortalamasıcaklıklarında belirlenen artışa verilen isimdir.

50 yıldır saptanabilir duruma gelmiş ve önem kazanmıştır. Dünya’nın atmosfere yakın yüzeyinin ortalama sıcaklığı 20. yüzyılda 0.6 (± 0.2) °C artmıştır. İklim değişimi üzerindeki yaygın bilimsel görüş Küresel Sorunlar Nelerdir “son 50 yılda sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde fark edilebilir etkiler oluşturduğu” yönündedir.

Küresel ısınmaya Küresel Sorunlar Nelerdir atmosferde artan sera gazlarının neden olduğu düşünülmektedir. Karbondioksit Küresel Sorunlar Nelerdir su buharı Küresel Sorunlar Nelerdir metan gibi bazı gazların Küresel Sorunlar Nelerdir güneşten gelen radyasyonun bir yandan dış uzaya yansımasını önleyerek ve diğer yandan da bu radyasyondaki ısıyı soğurarak yerkürenin fazlaca ısınmasına yol açtığı ileri sürülmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-04-2014, 03:29   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Yaa güzel hoşta çokk uzun neyse yapmam gerekiyor performans ödevi


 

Alt 07-05-2014, 08:19   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bu şeyler benim çok işime yaradı bu sayede performansımı bitirdim


 
Alt 07-05-2014, 08:22   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Sakin küresel sorunlar

küresel sorunlar en büyük sorunlardır gelecekte bunlar bize soryn olacak çünkü ozon tabakası delinse dünya hemen yanar çünkü güneşin zararlı ışınları korur


 
Alt 08-05-2014, 03:27   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

evet haklısın ama bana daha farklı şeyler gerekiyor


 
Alt 11-05-2014, 10:31   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bu sorunlar elbet bir gün bizi etkileyecek....


 
Alt 21-05-2014, 07:18   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bencede biraz dikkatli olmalıyız :(


 
Alt 28-05-2014, 10:21   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

dikkatli olalım diyorsunuz. volkan patlamasımeteor çarpması kozmik patlama kara deliklerden oluşacak bu olayları biz kontrol edemiyoruz?


 
Alt 31-05-2015, 10:38   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel ya ödevimi yaptım


 
Alt 22-12-2015, 01:01   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Yazıda çok fazla 'yaratmak' kelimesinin kullanıldığını gördüm. Rahatsız edici.


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Küresel Sorunlar Nelerdir

Küresel Sorunlar Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: küresel sorunlar, kuresel sorunlar, küresel sorun nedir, küresel sorunlar nelerdir, uluslararası küresel sorunlar, uluslararası sorunlar, küresel bir sorun, küresel sorun, kuresel sorun, küresel ısınmanın yarattığı sorunlar, küresel problemler, küresel sorunlara örnekler, günümüz dünya sorunları nelerdir, uluslararası sorunlar nelerdir, uluslararası küresel sorunlar nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Küresel Isınmanın Etkileri Nelerdir ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-03-2013 07:33
Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 14-02-2013 06:48
Küresel sorunlar ile ilgilenen sivil toplum örgütlerine örnekler Я Soru Cevap 0 12-02-2013 11:09
Küresel ısınma ve nedenleri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 01:58
Küresel Isınma ve Yan Etkileri Nelerdir? elif Coğrafya 0 05-02-2011 01:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats