bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-04-2013, 10:09   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sanayinin Olumsuz Yönleri Nelerdir

Sanayinin Olumsuz Yönleri Nelerdir-Sanayinin Olumsuz Etkileri Nelerdir


A) SANAYİ ATIKLARI
Sanayinin gelişmesiyle birlikte kirletici türleri ve miktarları artmıştır. Bu kirleticiler suları dakirletmeye başlamıştır. Sanayi kuruluşlarının sıvı atıkları suları kirletmektedir. Farklı sanayikuruluşlarının kirletici etkileri ve dereceleri de farklıdır.

SU KİRLİLİĞİ VE KİRLİLİĞE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER
Su kirliliği doğada temiz olarak bulunan suyun insan eliyle doğrudan ya da insan yaşamı
için üretim yapan kuruluşlar tarafından kirletilmesidir.20. yüzyılda sanayileşmenin hızlanmasıve insan sayısının artması su kirliliğini de sonuçları tehlikeli olacak kadar arttırmıştır.

1. Şehirlerdeki Atık Suların Arıtma Tesisinde Arıtılmadan NehirlereGöllere ve Denizlere Verilmesi:Suların hijyenik açıdan kirlenmesine neden olan organizmalargenellikle hastalıkla veya hastalık taşıyıcı olan hayvan ve insanların dışkı ve idrarlarından kaynaklanır. Bulaşıcı etki yabu atıklarla doğrudan temasla ya da atıklarının karıştığı sulardan dolaylı olarak gerçekleşir. İçme suyu temini açısından hijyenik kirlenme önemli bir sorun oluşturmaktadır.Su yakınlarına hayvan barınağı yapılmamalımezarlıklar sulardan uzağa yerleştirilmelidir.

Ölmüş hayvan ve bitki artıkları ile tarımsal artıkların yüzeysel sulara karışması sonucunda da kirlenme ortaya çıkmaktadır. Bu yolla su kirlenmesini önlemek için bitki ve hayvan artıklarının sulara verilmemesi ya da suların yakınlarında yok edilmemesi gerekir.

Ayrıcasentetik deterjanlar içerdikleri fosfatlar ile yüzeysel sularda kirlenmeye neden olmaktadır. Evsel atıkların mutlaka özel tesislerde arıtılması gerekmektedir.

2. Fabrikalardaki Atıklarda Bulunan Ağır ****llerin Suya Karışması:

Çeşitli endüstri faaliyetleri sonucu oluşurlar ve fenol arsenik siyanür krom kadmiyum gibi toksikmaddeler içerirler. Önlem olarak fabrikalar sulardan uzağa kurulmalısanayi atıklarınısulara vermeleri önlenmeli. Her fabrikanın artıklarını arıtması için tesisler yapması sağlanmalıdır.

3.Tarımsal Alanlarda Kullanılan İlaçların Nehirlere Karışması:

Tarımda kullanılan böcek ilaçlarının suya karışması içtiğimiz su için tehlike yaratır. Bu
sularla sulanan besinleri yediğimizde tarımsal ilaçların maddeleri bizim vücudumuza girer. Bu sularla sulanmış otları yiyen hayvanlar da hastalanırlar. Tarlaların yeterli miktarda veçevreye zarar vermeyen kimyasalları içeren ilaçlarla ilaçlanması sağlanmalıdır.

4.Gemilerin Çöplerinin ve Atık Sularının Denize Dökülmesi:
Denizlerimizde dolaşan yerli ve yabancı gemilerin gezileri sırasında toplanan çöplerini
denize boşalttıklarını görmekteyiz. Ayrıca bu gemilerin atık sularını
da arıtmadan denizlerimize döktükleri gözlenmiştir. Bu konuda büyük cezalar getirilerek denizlerimizinkirlenmesi önlenmelidir.

5.Batmış Gemilerin Artıkları ve Petrol Kirliliği:

Denizlerde batan gemilerden denize dökülen met@l parçaları eşyalar kimyasal maddeler ve sızan petrol doğayı kirletmektedir. Deniz kıyılarında gemi tamir ve söküm yapılması da kirlilik yaratmaktadır. Tankerler veya boru hatlarıyla taşınan petrolün kazalar sonucunda yüzeyselsulara karışmasının yarattığı olumsuz etkiler açısından önem taşımaktadır. Bugün suların en ciddi ve düşündürücü kirlenme şekli petrol ve petrol ürünlerinin su üzerinde ince bir tabaka teşkil etmeleriyle meydana gelir. Denilebilir ki çevre bakımından en önemli sorun da budur.Petrol ve benzeri maddeler suda erimediklerinden dağılıp büyük su kitlelerinde kaybolmazlar. Aksine suyun yüzeyine yayılırlar. Kaza sonunda suya dökülen büyük miktarlardaki petrol vs ürünlerini büyük oranda toplayabilen pek çok usuller bulunmuştur. Akaryakıt sızıntısınıönleyecek önlemler alınmalıdır. Zararların önlenmesi için ağır para ve işten uzaklaştırma cezaları verilmelidir. Deniz kenarlarında fabrikalar yapılması engellenmelidir. Gemi tamir ve sökme işletmelerinin deniz kenarlarında yapılmaması için önlemler alınmalıdır

6.Nükleer Atık Taşıyan Gemilerin Batması:
Nükleer atık taşıyan gemilerin batması sonucu sızan nükleer maddeler suya karışmakta
büyük bir doğa kirliliği oluşturmaktadır. Ayrıca radyoaktif kirlenme hastanelerden araştırma kuruluşlarında ve bazı endüstri dallarından da kaynaklanabilmektedir. Nükleer silah denemeleri sonucunda artan radyoaktivite yağmur sularım da kirletmekte ve bunun sonucu olarak yüzeysel sular radyoaktif kirlenmeye maruz kalmaktadır. Su kaynaklarından çok uzaklarda nükleer denemeler yapılmalı fabrikaların bu tür atıklarını suya bırakmalarına büyük cezalar verilmelidir.

7.Denizlerde Açılan Petrol KuyularıBu Kuyularda Meydana Gelen Yangınlar ve
Kazalar Sonucu Suya Petrol Karışması:

Deniz yüzeyinden her türlü kirletici madde sürekli olarak sahillere de dağılmaktadır.

Özellikle
yağlar katranlar ve benzer maddeler kıymetli sahilleri plajları ve her türlü bina ve tesisi fiziksel olarak kirletmekte ve maddi hasarlara sebep olmaktadır. Deniz içinde yapılan petrol aramaları ve petrol çıkarma kuyuları ile buralarda meydana gelen yangın ve kazalar sonucu petrol su yüzeyine dağılmaktadır.
Doğadasuların yüzeyine yayılan akaryakıtın sebep olabileceği sorunları kısaca şöyledir:

1)Suların atmosferden oksijen emmesi zorlaşır suların kalitesi düşer yani canlı varlıklar için gerekli koşullar bozulur.

2)Su yüzeyindeki ince zar su ile atmosfer arasındaki ısı alışverişini de etkiler.

3)Su üzerindeki ince sıvı tabakası deniz kuşlarının yüzme olanaklarını etkileyebilir hatta tamamen yok edebilir. Son yıllarda martı vs. kuş ölülerine sık bir şekilde rastlanmasının nedeni budur.

4) Denizde yaşayan her türlü bitki ve hayvanın yaşamalarını sürdürmeleri ve üremeleri
sulardaki kirlenmelerle orantılı olarak zorlaşıyor.

5) Deniz yüzeyinden her türlü kirletici madde sürekli olarak sahillere de dağılmaktadır.
Özellikle yağlar katranlar ve benzer maddeler kıymetli sahilleri plajları ve her türlü bina ve tesisi fiziksel olarak kirletmekte ve maddi hasarlara sebep olmaktadır.Bu etkenin ortadan kaldırılması için denizlerde petrol araması ve çıkarılması önlenmelidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sanayinin Olumsuz Yönleri Nelerdir

Sanayinin Olumsuz Yönleri Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sanayi atıkları nelerdir, sanayilesmenin olumlu yonleri, sanayileşmenin olumlu ve olumsuz sonuçları, sanayinin tarıma olumsuz etkileri, sanayinin olumlu etkileri, sanayileşmenin olumlu etkilri kisa, sanayilesmenin olumlu etkileri, sanayinin olumlu ve olumsuz sonuçları nelerdir, sanayinin tarıma olumlu etkileri nelerdir, sanayinin olumsuz yönleri, sanayileşmenin olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir, sanayinin olumsuz etkileri, sanayının olumlu ve olumsuz etkileri, sanayininolumluveolumsuz yönleri, sanayileşmenin olumsuz sonuclari,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tarama yönteminin olumsuz yönleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 01:56
Teşvik politikalarının olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 08:34
Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 13-02-2013 09:11
Kültür etkileşiminin olumsuz yönleri nelerdir? Я Soru Cevap 1 27-11-2012 10:31
kitle iletişim araçlarının olumsuz yönleri nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 23-11-2011 01:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats