bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-04-2013, 10:23   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Paragraf Tamamlama ve Paragrafta Anlam Nedir

Paragraf Tamamlama ve Paragrafta Anlam Nedir


Bir düşüncenin anlatıldığı cümle ya da cümleler topluluğudur. Biçimsel olarak bir yazının satır başlarıyla ayrılan her bölümüne paragraf denir. Paragrafı oluşturan cümleler hem biçimce hem de anlamca bir bütünlük oluşturur. Eğer paragrafta düşüncenin yönü birden değişmişse ve bağlayıcı öğeler paragrafın temel çizgileriyle uyum içinde değilse paragrafta aksaklık var demektir. Paragrafın giriş gelişme ve sonuç bölümleri bulunur. Giriş ve sonuç bölümleri genellikle tek cümledir. Paragrafın ana düşüncesi giriş veya sonuç cümlesinde olabilir. Gelişme bölümünde de bir cümle halinde verilebilir. Açıkça belirtilmemişse paragrafta sindirilmiş de olabilir.


PARAGRAF OLUŞTURMA

Paragrafı oluşturan cümlelerin arasında biçimsel ve anlamsal yönden birlik ve bütünlük olmalıdır. Cümleler yargıların öncelik-sonralık sırasına; dilsel ve anlamsal ilgilerine göre birbirini izlemelidir. Kendinden önce bir cümle olması gerektiğini düşündürmeyen konunun ne olduğunu anlatan cümle giriş cümlesidir. Bu cümledeki konuyu geliştiren cümleler gelişme bölümünde bulunur. Sonuç cümlesi ise söylenenlere kesinlik kazandırır. Cümleler bu özelliklere göre sıralandığında paragraf oluşur.


PARAGRAFTA KONU

Üzerinde durulan paragrafta işlenen düşünce konudur. Konu yargı niteliği taşımaz. Konu genellikle ilk cümlede verilir. Çok az da olsa ikinci cümlede bulunabilir. Paragrafın doğru kavranması ele alınan konunun doğru belirlenmesine bağlıdır. Bu paragraf neyi ele alıyor? sorusunun yanıtı konudur.


PARAGRAFTA BAŞLIK

Konunun ne olduğunu sezdirici niteliktedir. Başlıktan konunun anlaşılması gerekir. Başlık konunun özetidir. Yazının konuyla ilgisi olmayan bir başlığı olamaz. Konunun doğru belirlenmesi başlığın belirlenmesini sağlar.


PARAGRAFTA GİRİŞ CÜMLESİ

Konunun ortaya konduğu cümledir. Dil ve düşünce yönünden bağımsızdır. Kendinden önce bir cümle olduğu izlenimi vermez. Daha sonraki cümlelerin hepsi giriş cümlesine bağlıdır. Tümevarım yöntemiyle yazılmış paragrafta giriş cümlesi sadece konuyu içerir. Tümdengelim yöntemiyle yazılmış paragrafta ise giriş cümlesi aynı zamanda ana düşünceyi yansıtır.

PARAGRAFTA GELİŞME CÜMLELERİ

Giriş cümlesindeki konunun açıklandığı cümlelerdir. Giriş ve sonuç cümleleriyle dilsel ve anlamsal bağlantı gösterir. Yardımcı düşünceleri içerir. Çok az da olsa ana düşünce bu bölümde cümle olarak bulunabilir. Düşünceyi geliştirme yolları genellikle gelişme cümlelerinde kullanılır.


PARAGRAFTA SONUÇ CÜMLESİ

Paragraftaki düşünceleri özetleyen genellikle kesin yargılı bir cümledir. Dil ve düşünce akışı yönünden kendinden önceki cümleye bağlıdır. Paragrafta tümdengelim yöntemi uygulanmışsa sonuç cümlesi ana düşünceyi içermez sadece bir ayrıntıyı ortaya koyar. Tümevarım yöntemi uygulanan paragraflarda ise sonuç cümlesi ana düşünceyi yansıtır.


PARAGRAFTA ANA DÜŞÜNCE

Ele alınan konunun işlenişinde temel tutulan düşüncedir. Yazarın konuya bakış açısı konuyu açıklama yönü ana düşünceyi saptar. Ana düşünce yazının özü ve omurgasıdır. Ana düşünce konu değildir. Konu anlatılan üzerinde durulan; ana düşünce ise anlatılanlardan çıkan sonuçtur. Tümdengelim yöntemiyle kurulan paragraflarda giriş cümlesi aynı zamanda ana düşünce cümlesidir. Tümevarım yöntemiyle kurulan paragraflarda ana düşünce sonuç cümlesindedir. Ana düşünce paragrafta açıkça verilmemişse paragrafın bütününe sindirilmiş demektir. Paragrafta özellikle işlenen düşünce nedir? Yazarın anlatmak istediği nedir? Bu konunun işlenmesiyle ne amaçlanıyor? sorularının yanıtı ana düşüncedir.

PARAGRAFTA YARDIMCI DÜŞÜNCE

Ana düşünceyi çeşitli yönlerden destekleyen ve tamamlayan düşünceler yardımcı düşüncelerdir. Yardımcı düşüncelerin tek başlarına değeri yoktur. Ancak ana düşünceyle bağlantıları ölçüsünde değer kazanır ana düşünceyle yardımcı düşünceler arasında mantıksal uygunluk bulunmazsa yazı bütünlük göstermez. Yardımcı düşüncenin saptanması için paragrafın içeriği iyi kavranmalıdır. İçerikle bağdaşmayan görüşler içerikten çıkmayan yargılar yardımcı düşünceler değildir.


PARAGRAFTAN YARGI ÇIKARMA

Paragraftan hareketle paragraftaki düşünceyle ilgili bazı kanılara varmaktır. Paragraftaki düşünceyi yorumlamayla yargılara ulaşılır. Anlatılanların neyi düşündürmek istediğine ve hangi amaca yönelik olduğuna göre yorumlanması olumlu veya olumsuz yargıları saptar.


PARAGRAFTAKİ KİŞİLERİN ÖZELLİĞİ

Paragraftaki kişi veya kişilerin fiziksel ve ruhsal durumlarının belirlenmesidir. Anlatılanlardan hareketle genellikle- kişilik özellikleriyle ilgili yorumlar yapılır. Yargılar çıkarılır.

PARAGRAFTA SÖZ GRUBUNUN ANLAMI

Paragraftaki bir söz grubunun veya cümlenin yorumlanmasıdır. Genellikle sözcükler gerçek anlamlarıyla kullanılmamıştır. Bu bölümün yerine geçebilecek aynı anlamdaki veya karşıt anlamdaki cümlenin saptanmasında bu özelliğe dikkat edilmesi gerekir.PARAGRAFLA İLGİLİ TAMAMLAYICI BİLGİLER

PARAGRAF TÜRLERİ ;

OLAY PARAGRAFI


Bir olayı ve onun gelişimini anlatan paragraftır. Olayın geçtiği yer zaman ve olayı yaşayan kişiler anlatılır. Olayla ilgili örnekler verilir ve olay sonuca bağlanır.

DÜŞÜNCE PARAGRAFI

Ortaya bir konunun atıldığı ve konuyla ilgili görüşlerin aktarıldığı paragraflardır.

BETİMLEME PARAGRAFI

Varlıkların veya kavramların özel ve genel niteliklerini anlatır.

ÇÖZÜMLEME PARAGRAFI


Anlatılanın iyi kavranabilmesi için ayrıntıların verildiği nedenlerin irdelendiği paragraftır. Bütünü oluşturan parçalar arasında ilgi kurulması nedenlerden sonuçlara ulaşılmasıdır.

PARAGRAF ÖZELLİKLERİ

Planlı Paragraf

Giriş gelişme ve sonuç cümlelerinden oluşur.

Plansız Paragraf

Tek cümlelik paragraftır. İki paragraf arasında ilgi kurar.

Yarı Planlı Paragraf

Gelişme bölümü olmayan yalnızca giriş ve sonuç cümlelerinden oluşan paragraftır.
PARAGRAF TAMAMLAMA
Parçanın son cümlesi bir bitiş bildirir. Ya anlatılanlardan bir sonuç çıkarılır ya da bir olayın bitişini gösterir. Bu soruların çözümünde cümlelerin anlamca bağlılığı yanında yapısal olarak bağlanmalarına da dikkat edilmelidir.


"Kalemi elime aldığım zaman bir şey yazmadan kalıyorum diyorsanız bilgi tokluğu ve duygu zenginliğine sahip olmak için bol bol okuyunuz. Küçük yaşlardan itibaren kitaplarla dost olunuz. Kitapların o geniş dünyasına kulaç açtığınız zaman kendinizi daha mutlu ve güvenli hissedeceksiniz. Okudukça yazmaya karşı ihtiyacınız artacak
ve ..."


Bu parçada yazmak ile okumak arasında bir ilişki kurulduğunu görüyoruz. Bunu parçanın giriş cümlesindeki "Kalemi elime aldığım zaman bir şey yazmadan kalkıyorum diyorsanız..." varsayımına karşılık olarak yine parçadaki "...bol bol okuyunuz." ifadesinden anlıyoruz. Yani parçada yazmak isteyene okumak tavsiye ediliyor. Parça "Okudukça yazmaya karşı ihtiyacınız artacak ve ..." şeklinde devam ettiğine göre parçayı tamamlayacak ifade "yazmak" ile ilgili bir ifade olmalıdır. Öyleyse bu paragrafı "elinizi kaleme uzatacaksınız." şeklinde bir ifadeyle tamamlayabiliriz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Paragraf Tamamlama ve Paragrafta Anlam Nedir

Paragraf Tamamlama ve Paragrafta Anlam Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: paragraf tamamlama nedir, paragrafta sezdirme nedir, düşünce yazısı tamamlama, paragraf oluşturma ve tamamlama, paragrafta sezdirme, paragrafta sezdirme ne demek, paragrafı tamamlama, paragraf tamamlama, paragraf gelısme nedır, paragrafta sezdirme anlamı, paragrafta anlamda sezdirme ne demek, paragrafta sezdirmek ne, sezdirme paragraf, sezdirme paragrafta, paragraf yargı çıkarmak nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gerçek Anlam Nedir? ( Temel Anlam ) Я Türkçe ve Edebiyat 1 03-10-2016 05:52
Yan Anlam Nedir?-Yan Anlam Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 14 23-04-2016 02:58
Eş Anlam Nedir?-Eş Anlam Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 2 10-10-2011 06:16
Paragrafta ana fikir nedir? Я Türkçe ve Edebiyat 0 09-04-2010 05:15
Paragraf Nedir?-Paragraf Türleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats