bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-04-2013, 03:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması Nasıldır

Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması Nasıldır-Ekonomik Faaliyetler Nelerdir?-Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması


Ekonomi: İnsanların geçimlerini sürdürmek ve daha iyi yaşam şartlarına kavuşmak için yaptıkları her türlü üretim dağıtım pazarlama ve tüketim faaliyetlerinin ilke ve yöntemlerini inceleyen bilim dalıdır.

Ekonomik Coğrafya:
Ekonomik faaliyetlerin yeryüzündeki dağılışı ve dağılışın bölgeden bölgeye gösterdiği farklılıkları ve farklılıkların nedenleri ve insan yaşamına etkilerini açıklayan bilim dalıdır.

EKONOMİK FAALİYETLERİN SINIFLANMASI:
İnsanlar geçimlerini sürdürmek için ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmak zorundadır. Çeşitli iş ve mesleklerde çalışan insanların mesleklerinin içinde bulunduğu ekonomik etkinlikler içinde yer alırlar.

Ekonomik etkinlik( faaliyet):
İnsanın yaşamak ve yücelmek için giriştiği her türlü iş ve bunun sonucunda elde ettiği her türlü ürün akla gelir. Üretim tüketim ve dağıtım ile ilgili her türlü faaliyet ekonomik faaliyet olarak değerlendirilir.Buna göre avcılık balıkçılık tarım hayvancılık ormancılık en ilkelinden en gelişmişine kadar sanayi faaliyetleri inşaat ulaşım ticaret turizm vb. işlerin akla gelmesi gerekir.
Günümüzde ekonomik faaliyetler birincil ikincil üçüncül olarak sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmalar ekonomik faaliyetlerin kökenlerini dikkate alarak yapılan sınıflandırmalardır.

A-Birincil ekonomik faaliyetler: Tarım orman maden ve hayvancılık gibi doğadan doğrudan yararlanmaya dayalı faaliyetleri içerir. ( Topraktan ve denizden elde edile)

B-İkincil ekonomik faaliyetler: Hammaddenin işlenerek değiştirilmesi yeni hammadde veya ürün elde edilmesine dayalı sanayi faaliyetlerini içerir. ( hammaddenin işlenerek değerli ürünlere dönüştürüldüğü sanayi faaliyetleridir.

C-Üçüncül ekonomik faaliyetler: Hizmete dayalı ekonomik faaliyetleri içerir. Turizm bankacılık eğitim sağlık bankacılık ulaştırma haberleşme vb. faaliyetlere denir.
Günümüz bilgi iletişim teknolojilerine bağlı olarak oluşan ve araştırma geliştirme ve karar verme ile ilgili faaliyetleri kapsayacak şekilde dördüncül ve beşincil sektör sınıflandırması yapılarak ekonomik faaliyetler beş kategoride toplanmaktadır.
Sanayi Sektörü: Her türlü tarımsal ve hayvansal ve madensel hammaddeleri işleyerek bunlardan doğrudan doğruya kullanılır maddeler ve eşyalar meydana getirme faaliyetlerdir.

Örnek: Şekerpancarı veya kamışından şeker elde etmek Pamuk keten yün gibi liflerden dokuma yapmak topraktan çıkarılan madenlerden kullanılan her türlü alet ve araç yapımı gibi.

Tarım Sektörü:
İnsanların topraktan çeşitli bitki ve ürünleri elde etmesi ve yine çeşitli evcil hayvanları yetiştirip beslemesi ve bunlardan ürünler alıp değerlendirmesi faaliyetidir.

Başlıca tarım teknikler:

A. İntansif (Yoğun) Tarım: Modern tarım metodu olarak da bilinir. Nüfus yoğunluğunun fazla tarım alanlarının sınırlı olduğu ülkelerde ve bölgelerde gelişmişlik derecelerine göre uygulanır. (Hollanda Belçika Almanya İsrail Japonya vb.)
Bu metotla birim alandan en yüksek verim elde etme amaçlanır. Bunun için sulama gübreleme tohum ıslahı ve makine kullanımı gibi verimi artıran tüm yöntemler uygulanır. Üretimde yıllar arasında çok farklılıklar olmaz. Elde edilen verim ve gelir fazla olur.

B. Ekstansif (Yaygın) Tarım: Tarım alanlarının geniş nüfus yoğunluğunun fazla olmadığı ülkelerde ve bölgelerde yaygın olarak kullanılan metodudur. (Arjantin Kanada Brezilya Hindistan vb.) Bu metot uygulanırken toprak yoğun bir şekilde işlenmez. İklim şartlarına göre verimde değişiklik olabilir. Daha çok tahıl ürünleri yetiştirilir.

C. Nadaslı (Kuru) tarım: Buna ilkel tarım metodu da denir. Yağışların yetersiz olduğu ve sulama yapılamayan sahalarda uygulanır. Topraklardan iki yılda bir ürün alınır. Ürün ekilemeyen yıllarda toprak sürülür havalandırılır. Böylece su depolaması ve mineral zenginleşmesi sağlanır. Türkiye’de en fazla İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde uygulanır. Karadeniz kıyılarında ise yağışlı iklimden dolayı nadas tarımına ihtiyaç yoktur.

Hizmetler Sektörü: Elektrik gaz ve su inşaat ve bayındırlık işleri toptan ve perakende ticaret lokanta ve oteller ulaştırma haberleşme ve depolama mali kurumlar sigorta taşınmaz mallara ait işler ve kurumları yardımcı iş hizmetleri toplum hizmetleri sosyal ve kişisel hizmetler (eğitim sağlık din)elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması Nasıldır

Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması Nasıldır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: üçüncül ekonomik faaliyetler, ekonomik faaliyet türleri ve bunların sınıflandırılması, dördüncül ekonomik faaliyetler, ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılması, ekonomik faaliyetler nasıl sınıflandırılır, ekonomik faaliyetler nasıl sınıflandırılır örnekler veriniz, birincil ikincil üçüncül ekonomik faaliyetler, ekonomik faaliyet türleri nelerdir, ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılması ile ilgili sorular, birincil ekonomik faaliyetler, ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılması konusu, ekonominin siniflandirilmasi ile ilgili sorulu cevap, ekonomik faliyetler nasıl sınıflandırılır, ekonomik faaliyetlerle ilgili sorular, ekonomik faaliyetlerinin sınıflandırılması ile ilgili sorular,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bakterilerin şekillerine göre sınıflandırılması nasıldır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 18-04-2013 01:48
Maddelerin hallerine göre sınıflandırılması nasıldır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 12-04-2013 07:12
Omurgalı Hayvanların Sınıflandırılması Nasıldır elif Soru Cevap 0 31-03-2013 04:31
Türkiye’de Yer Şekillerinin ekonomik faaliyetlerin sektörel dağılıma etkisi nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 03:40
Madenlerin Sınıflandırılması Nasıldır? elif Coğrafya 0 12-12-2011 10:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats